Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το θέμα είναι απλό... υπογράφεις το gas home home plus και συμφωνείς να μη χρεωθεί το πέναλτυ αποχώρησης στο τρέχον πρόγραμμα με τηλεφωνική ηχογράφηση.

Σπαστηκα πολυ με αυτους . Δε θελω ουτε να τους βλεπω.

Αυτος μου ειπε οτι γινεται διακοπή χωρις να εχω καμια οικονομικη επιβαρυνση ,ουτε πεναλτι ουτε τιποτα . δεν ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

317939983_475895784654579_4428449543387765737_n.jpg.d2fb6376eebdf41b5949ad61dc4cb39d.jpg

καλημέρα παιδιά λύστε μου μια απορία αν μπορείτε

Σε κάποια φάση μου έστειλε αυτό η ζενιθ. Το θέμα είναι ότι έκανα συμβόλαιο ετήσιο πέρσι το Φεβρουάριο. Πώς το σπάνε; έχουν το δικαίωμα; Και επίσης γιατί να το κάνουν; Με συμφέρει να πάω στο πρόγραμμα που προτείνουν ή να κοιτάξω κάτι άλλο; Επίσης έχω ήδη κάνει αίτηση για επίδομα θέρμανσης και έγινε δεκτή. Αν αλλάξω πάροχο δεν θα επηρεαστεί η αίτησή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mέχρι να ψάξεις άλλο πάροχο και να ολοκληρωθεί το αίτημα εκπροσώπησης, μπορεί να περάσει κανένας μήνας.

Δηλαδη αν παω σε αλλο παροχο μεχρι να γινει αλλαγη θα ειμαι σε αυτους και σε αυτο το προγραμμα και θα μου βαλουν ποινή προωρης αποχώρησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

Σπαστηκα πολυ με αυτους . Δε θελω ουτε να τους βλεπω.

Αυτος μου ειπε οτι γινεται διακοπή χωρις να εχω καμια οικονομικη επιβαρυνση ,ουτε πεναλτι ουτε τιποτα . δεν ισχύει ?

Aν κάνεις υπαναχώρηση δεν έχεις επιβάρυνση. Αλλά θα σταλεί εντολή διακοπής στην ΕΔΑ η οποία εκτελείται πολύ γρήγορα και θα μείνεις χωρίς αέριο. Ακόμα κι αν κάνεις τη πιο γρήγορη διαδικασία που περνάει απ'το μυαλό μου... πχ να πας σε κατάστημα ΗΡΩΝ και να υπογράψεις το Gas Home Flex... μέχρι να πάει το αίτημα εκπροσώπησης στην ΕΔΑ και να περάσουν άλλες 8 εργάσιμες μερες για να έρθουν για έκτακτη καταμέτρηση, δε ξέρω αν προλαβαίνεις να κάνεις την αλλαγή εντός 14ων ημερολογιακών ημερών, οπότε ναι μάλλον θα πληρώσεις πέναλτυ.

Οπότε κάνε αυτό που σου λέω... πάρε τηλέφωνο στη Ζενίθ, ζήτα να σου στείλουν σύμβαση για το Gas Home Plus και μαζί με την υπογραφή της νέας σύμβασης θα υπογράψεις το αίτημα υπαναχώρησης του Gas Home Easy. Οπότε θα γλυτώσεις το πέναλτυ, θα βρίσκεται μετά σε πρόγραμμα αορίστου χρόνου και θα μπορείς να πας άλλο πάροχο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ ευχαριστω πολυ .και αυτη η 24μηνη συνδρομη 99 που λεει στο gas home plus   , αν αποφασήσω να φυγω δεν θα πρεπει να τη δωσω ?

Επεξ/σία από makisman1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

οκ ευχαριστω πολυ .και αυτη η 24μηνη συνδρομη 99 που λεει στο gas home plus   , αν αποφασήσω να φυγω δεν θα πρεπει να τη δωσω ?

Ω ρε, με μπέρδεψε ο κοράκιος... δεν είδα ότι έχει συνδρομή 100 ευρώ αυτό.

  

12 ώρες πριν, korakios είπε


"Πάτε να με βάλετε σε πρόγραμμα με ρήτρα ? Δε θέλω , βάλτε με στο Gas Home Plus χωρίς συνδρομή όμως που δεν έχει ρήτρα" 😁

Δεν έχει κανένα πρόγραμμα η Zενίθ χωρίς ρήτρα και χωρίς συνδρομή; 😲

Αν όχι, δυστυχώς τη πάτησες φίλε Μάκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Ω ρε, με μπέρδεψε ο κοράκιος... δεν είδα ότι έχει συνδρομή 100 ευρώ αυτό.

  

Δεν έχει κανένα πρόγραμμα η Zενίθ χωρίς ρήτρα και χωρίς συνδρομή; 😲

Αν όχι, δυστυχώς τη πάτησες φίλε Μάκη.

 

Η Ζενίθ έχει δώσει πολλές φορές ως προσωπική προσφορά το gas home plus χωρίς συνδρομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

Για όσους δεν σκοπεύουν να κάψουν αέριο για θέρμανση αλλά το έχουν μόνο για ζεστό νερό και τυχαίνει να έχουν ακίνητο με περιστασιακή χρήση ρεύματος (υπερχαμηλή) και είναι να παραμείνει έτσι για 2 έτη , μπορούν να κλείσουν στο double της elpedison μιας και δίνει 300€ στο αέριο και 100€ στο ρεύμα

Φυσικά όχι για νορμάλ χρήσεις αλλά υπο προϋποθέσεις

Με καλεσαν χθες ακριβως για αυτο και το σκεφτομαι.

Το καλοκαιρι και πριν ανακοινωθει η καταργηση της ρητρας εφυγα απο την elpedison που ειχα συνδιαστικο και εκανα συμβαση για το myHome Online στο ρευμα με 0.17 και 0.13 αντιστοιχα η νυχτερινη. Επειδη φοβαμαι οτι θα κοψουν τις επιδοτησεις δεν εκανα διακοπη, παρολα τα τηλεφωνα ακομα και της ΔΕΗ να με γυρισουν στο Γ1Ν.

Στο αεριο ομως επειδη ειχα συμβολαιο για το GasHome -- Flex μεχρι τον Οκτωβριο δεν το εσπασα.

Στην χθεσινη επικοινωνια λοιπον μου προτειναν τηλεφωνικα τα εξης:

GasHome Smart (2ετες συμβολαιο) με 3 ευρω παγιο, χωρις ρητρα αναπροσαρμογης και 300 ευρω επιστροφη (σε 90 ημέρες τμηματικά υπολογιζόμενο κατ’ αναλογία ημερών μήνα - πχ 300/90 x 30). Ρωτησα για τιμη χρεωσης κιλοβατωρας και μου εστειλαν με λινκ το ιστορικο.

ELPEDISON ΣΥΝΕΠΕΙΑ (2ετες συμβολαιο) με 4.5 ευρω παγιο, χωρις ρητρα αναπροσαρμογης και 100 ευρω επιστροφη (σε 24 μηνες τμηματικα - πχ 100/24). Η τιμη χρεωσης με κρατικη επιδοτηση βγαινει 0.10 ημερησια και 0.095 νυχτερινη.

Για το ρευμα το σκεφτομαι αν και επειδη το παγωμα της ρητρας ειναι μεχρι το καλοκαιρι, τρομαζω τι θα γινει στον υπολοιπο 1 χρονο μετα απο αυτο...

Για το αεριο ομως προσπαθω να καταλαβω what is the catch, μιας και θεωρητικα ακομα και αν δεν αλλαξω τιποτα θα πληρωνω τα ιδια οσον αφορα την χρεωση ανα κιλοβατωρα που πληρωνω και τωρα (απο τον Οκτωβριο του 22 και μετα δηλαδη που εχασα την σταθερη τιμη).

Μιας και θα χρησιμοποιησω αεριο για θερμανση φετος αφου η καταναλωση μου δεν ειναι και κατι το φοβερο (περσι με τα πολλα κρυα εκαψα 5.200kwh) σκεφτομαι μαλιστα να κανω το συνδιαστικο αφου τα 400 ευρω επιστροφη δεν τα λες και λιγα.

Περαν του κινδυνου της χρεωσης απο το καλοκαιρι και μετα στο ρευμα με την επαναφορα της ρητρας αναπροσαρμογης, δεν ξερω αν υπαρχει αυτη την στιγμη καποιο προγραμμα με τετοια τιμη στο αεριο που να φτανει το ποσο των 300 ευρω εκπτωσης. Σωστα το καταλαβαινω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Η Ζενίθ έχει δώσει πολλές φορές ως προσωπική προσφορά το gas home plus χωρίς συνδρομή.

Κοιτα τους πουστηδες που θα με αφησουν χριστουγεννιατικα χωρις ζεστο νερο και θερμανση. Θα κανω μια αποπειρα σε αυτο που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ω ρε, με μπέρδεψε ο κοράκιος... δεν είδα ότι έχει συνδρομή 100 ευρώ αυτό.

τι μπέρδεμα , ή συνδρομή ή ρήτρα αποχώρησης το είχα αναφέρει , γιαυτό και έπρεπε να ζητήσει το plus χωρίς συνδρομή

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

μέχρι να πάει το αίτημα εκπροσώπησης στην ΕΔΑ και να περάσουν άλλες 8 εργάσιμες μερες για να έρθουν για έκτακτη καταμέτρηση, δε ξέρω αν προλαβαίνεις να κάνεις την αλλαγή εντός 14ων ημερολογιακών ημερών, οπότε ναι μάλλον θα πληρώσεις πέναλτυ.

η καταγγελία σύμβασης δεν πάει κατευθείαν απο το νέο στον παλιό ? (άσχετα πότε θα ολοκληρώσει η ΕΔΑ)

7 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

Θα κανω μια αποπειρα σε αυτο που λες

χθες στο λέγαμε

1 ώρα πριν, Dpan.9 είπε

Το θέμα είναι ότι έκανα συμβόλαιο ετήσιο πέρσι το Φεβρουάριο. Πώς το σπάνε; έχουν το δικαίωμα;

ναι στο 6μηνο βάσει νομοθεσίας

1 ώρα πριν, Dpan.9 είπε

Και επίσης γιατί να το κάνουν;

για κέρδος

1 ώρα πριν, Dpan.9 είπε

Με συμφέρει να πάω στο πρόγραμμα που προτείνουν ή να κοιτάξω κάτι άλλο;

θα δεις το excel

8 λεπτά πριν, Crus είπε

Με καλεσαν χθες ακριβως για αυτο και το σκεφτομαι.

κακώς μιας και ρευμα και αέριο καις . Στο αέριο δες το excel το ιστορικό τέρμα χαμηλά , άγνωστο αν θα είναι ανταγωνιστικό ή όχι , για ρεύμα δεν είναι η ρήτρα μόνο , είναι όλα τα υπόλοιπα που έχει κάνει η εταιρία στο παρελθόν

σκέψου το καλά που πας να μπλέξεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

η καταγγελία σύμβασης δεν πάει κατευθείαν απο το νέο στον παλιό ? (άσχετα πότε θα ολοκληρώσει η ΕΔΑ)

Σε περίπτωση αλλαγής παρόχου (είτε αέριο, είτε ρευμα) η καταγγελία σύμβασης λαμβάνει ισχύ τη προηγούμενη μέρα της εκπροσώπησης απ'το νέο πάροχο. Ας πούμε δηλαδή ότι υπογράφει τη Δευτέρα σε κατάστημα του ΗΡΩΝ και στην καλύτερη των περιπτώσεων φτάνει το αίτημα εκπροσώπησης στην ΕΔΑ την Τρίτη... η ΕΔΑ θα κάνει ως και 8 εργάσιμες να πάει για καταμέτρηση. Δε προλαβαίνει το 14ήμερο καθώς υπέγραψε στις 23/11.

Μόνη λύση είναι αυτή που είπες λοιπόν, να ζητήσει το gas home plus χωρις συνδρομή και φυσικά να υπαναχωρήσει απ'το easy. @makisman1973

 

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Σε περίπτωση αλλαγής παρόχου (είτε αέριο, είτε ρευμα) η καταγγελία σύμβασης λαμβάνει ισχύ τη προηγούμενη μέρα της εκπροσώπησης απ'το νέο πάροχο

οκ, γράφει κιόλας οτι

Αναφορά σε κείμενο

1. Εφόσον η Σύμβαση καταγγέλλεται λόγω αλλαγής προμηθευτή:
Η Σύμβαση λύεται αυτοδικαίως και τα έννομα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται την προηγουμένη της ημέρας έναρξης ισχύος της δήλωσης εκπροσώπησης μετρητή από το νέο προμηθευτή, όπως η ημέρα αυτή καθορίζεται από το Διαχειριστή και γνωστοποιείται στη ZeniΘ και το νέο προμηθευτή.

αλλά αναρωτιέμαι μήπως παίζει ρόλο η ημερομηνία που στέλνεται η καταγγελία για την υπαναχώρηση , προσωπικά αν έτρωγα ρήτρα αποχώρησης θα το κυνηγούσα μέσω ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

αλλά αναρωτιέμαι μήπως παίζει ρόλο η ημερομηνία που στέλνεται η καταγγελία για την υπαναχώρηση , προσωπικά αν έτρωγα ρήτρα αποχώρησης θα το κυνηγούσα μέσω ΣτΚ

μου ειπαν οτι ξεκινα απο τη μερα υπογραφής της συμβασης.

 

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μόνη λύση είναι αυτή που είπες λοιπόν, να ζητήσει το gas home plus χωρις συνδρομή και φυσικά να υπαναχωρήσει απ'το easy.

η το αφηνω να το κοψουν και παω σε νεο παροχο και οποτε το συνδεσουν και ο θεος βοηθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

η το αφηνω να το κοψουν και παω σε νεο παροχο και οποτε το συνδεσουν και ο θεος βοηθος

Δε θα στο πρότεινα. Εκτός αν δε σε πειράζει να μείνεις 2-3 εβδομάδες χωρίς αέριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dpan.9 είπε

Σε κάποια φάση μου έστειλε αυτό η ζενιθ.

τώρα το πρόσεξα (μετά απο μισό καφέ 😁)

η "φάση" έχει σημασία για το αν θα φύγεις αζημίως ή αν στην περίπτωση του προγράμματος που θα μπεις/μπήκες θα χρεωθείς τη συνδρομή .

5 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

μου ειπαν οτι ξεκινα απο τη μερα υπογραφής της συμβασης.

πολλά μου σου του έμπλεξες , πιστεύω ότι ήταν να ειπωθεί ,ειπώθηκε

γραπτές σαφής απαντήσεις (για ημερομηνία υπαναχώρησης) , plus χωρίς συνδρομή για να μην τρέχεις για νέο πάροχο , ή τρέχεις για νέο πάροχο , δεν έχει κάτι άλλο , το Τ2 φυσικά το ξεχνάς

καλό ξεμπέρδεμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...