Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη ειμαι στο ψαξιμο τωρα , αν και δε βλεπω να πολυχρησιμοποιω αεριο με αυτες τις τιμες , στο εξελακι εχεις στο ελιν power home comfort μηνιαιο παγιο 4,9 αλλα στο site της elin δινει μηνιαιο παγιο ΜΟΝΟ 12 ευρω (άκου μόνο !)

 

ΑΚΥΡΟ κοιταζα το ρευμα

Επεξ/σία από makisman1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χτες βράδυ δήλωσα μέτρηση στην ΕΔΑ και χτες βράδυ βγήκε τελικός από ΦΑΕ σύμφωνα με τη μέτρηση που πήρε η ΕΔΑ όταν έγινε η μεταφορά. Περιμένω τον 1ο λογαριασμό από τη ΔΕΗ τώρα ο οποίος μου είπαν θα είναι έντυπος. Μου είπαν ότι περιμένουν τη μέτρηση από ΕΔΑ.

Spoiler

image.png.762d135311401a990fbd41848ebf59c1.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Περιμένω τον 1ο λογαριασμό από τη ΔΕΗ τώρα ο οποίος μου είπαν θα είναι έντυπος.

αν το θες έντυπο οκ , αλλιώς στείλε email να σου ενεργοποιήσουν ηλεκτρονικά

(με μαγικό τρόπο θα μπούνε στην καρτέλα σου , η οποία υποτίθεται δεν είναι έτοιμη 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν το θες έντυπο οκ , αλλιώς στείλε email να σου ενεργοποιήσουν ηλεκτρονικά

(με μαγικό τρόπο θα μπούνε στην καρτέλα σου , η οποία υποτίθεται δεν είναι έτοιμη 😁)

πώς θα γίνει αυτό; δεν έχω ebill στη δεη και χωρίς λογαριασμό δεν έχω και κωδικό εταίρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

πώς θα γίνει αυτό; δεν έχω ebill στη δεη και χωρίς λογαριασμό δεν έχω και κωδικό εταίρου.

τα ίδια τράβηξα γιαυτό στο λέω , δε μου δίνανε και μου πετούσαν το παραμύθι οτι πρέπει να βγει λογαριασμός πρώτα (έντυπος) ,

μετά τα 5 email που τους έστειλα (μιας και τα ΕΛΤΑ είναι όποτε θυμούνται και αν) ,ο πρώτος λογαριασμός ήρθε σε email και όταν έκανα ebill , είδα οτι ήταν ήδη επιλεγμένο απο το σύστημα ηλεκτρονικά ,

απλά βαριούνται να δώσουν κωδικό να κάνεις ebill , έρχονται και γιορτινές μέρες τώρα ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

τα ίδια τράβηξα γιαυτό στο λέω , δε μου δίνανε και μου πετούσαν το παραμύθι οτι πρέπει να βγει λογαριασμός πρώτα (έντυπος) ,

μετά τα 5 email που τους έστειλα (μιας και τα ΕΛΤΑ είναι όποτε θυμούνται και αν) ,ο πρώτος λογαριασμός ήρθε σε email και όταν έκανα ebill , είδα οτι ήταν ήδη επιλεγμένο απο το σύστημα ηλεκτρονικά ,

απλά βαριούνται να δώσουν κωδικό να κάνεις ebill , έρχονται και γιορτινές μέρες τώρα ....

θα το προσπαθήσω. ευχαριστώ!

πάντως φαίνεται πως τον Ιανουάριο θα έχουμε καλή τελική με το gascontrol.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν σκοπεύουν να κάψουν αέριο για θέρμανση αλλά το έχουν μόνο για ζεστό νερό και τυχαίνει να έχουν ακίνητο με περιστασιακή χρήση ρεύματος (υπερχαμηλή) και είναι να παραμείνει έτσι για 2 έτη , μπορούν να κλείσουν στο double της elpedison μιας και δίνει 300€ στο αέριο και 100€ στο ρεύμα

Φυσικά όχι για νορμάλ χρήσεις αλλά υπο προϋποθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια ερώτηση.  Πως μπορώ να κάνω αίτηση για επίδομα θέρμανσης από την στιγμή που η ΔΕΗ έχει να στείλει λογαριασμό από τον Μάιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

πώς θα γίνει αυτό; δεν έχω ebill στη δεη και χωρίς λογαριασμό δεν έχω και κωδικό εταίρου.

Κωδικό εταίρου γράφει και το συμβόλαιό σου. Εγώ έκανα λογαριασμό στο ebill πριν βγει ο πρώτος ηλεκτρονικός...

4 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Καλησπέρα μια ερώτηση.  Πως μπορώ να κάνω αίτηση για επίδομα θέρμανσης από την στιγμή που η ΔΕΗ έχει να στείλει λογαριασμό από τον Μάιο;

Έτερον εκάτερον. Μέχρι τις 9 μπορείς να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Καλησπέρα μια ερώτηση.  Πως μπορώ να κάνω αίτηση για επίδομα θέρμανσης από την στιγμή που η ΔΕΗ έχει να στείλει λογαριασμό από τον Μάιο;

είναι γνωστό πρόβλημα , αν βρει κάποιος λύση ποστάρει εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/758984-ερώτηση-επίδομα-θέρμανσης/?do=getNewComment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

τα ίδια τράβηξα γιαυτό στο λέω , δε μου δίνανε και μου πετούσαν το παραμύθι οτι πρέπει να βγει λογαριασμός πρώτα (έντυπος) ,

μετά τα 5 email που τους έστειλα (μιας και τα ΕΛΤΑ είναι όποτε θυμούνται και αν) ,ο πρώτος λογαριασμός ήρθε σε email και όταν έκανα ebill , είδα οτι ήταν ήδη επιλεγμένο απο το σύστημα ηλεκτρονικά ,

απλά βαριούνται να δώσουν κωδικό να κάνεις ebill , έρχονται και γιορτινές μέρες τώρα ....

Και σε εμενα που έδωσαν κωδικό εταίρου και δεν έχει εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός, όταν πάω να κάνω ebill μου λεει ο κωδικός δεν είναι σωστός, βέβαια έχω κάνει ανεπαλληλα τηλέφωνα για να επιβεβαιώσω ότι είναι σωστός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ΣΟΣ

Ημουν στη ζενιθ στο παλιο Τ2 (στο ονομα του πεθερου μου) . Εκανα αιτηση για επιδομα θερμανσης και μετα απο λιγο λαμβανω ενα τηλεφωνημα απο τη ζενιθ να τους στειλω το πιστοποιητικο θανατου του πεθερου μου . Τους το στελνω καθως και τα στοιχεία της συζύγου μου ωστε να γινει αλλαγη ονοματος . Μετα με ξαναπερνουν να τους στειλω τα στοιχεια παροχης και φωτογραφίες του μετρητη αεριου αλλα μου ζητησαν και τα στοιχεια παροχης της δεη και του μετρητη της δεη (εκει παραξενευτηκα λιγο αλλα δεν εδωσα σημασια . Οτι συννενοησεις εκαναν τις εκαναν μαζι μου .Στην τελευταια επικοινωνια ζητησαν να μιλήσουν με τη συζυγο για να ολοκληρωθει η διαδικασια αλλα δεν ημουν παρον και της ειχα πει απλα να επιβεβαιωση τη διαδικασια. Πηραν λοιπον τη συζυγο και αρχισαν να της διαβαζουν τηλεφωνικα τους ορους του συμβολαιου για ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΕΡΙΟΥ (gas home easy) και για ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ τα οποια δεν ζητησα .Τους παιρνω λιγο αργοτερα τηλεφωνο και μου τα μασαγαν και θα  το κοιταξουν να δουν τι εχει γινει και θα με ενημερώσουν. Την αλλη μερα σκαει mail με τους ορους του συμβολαιου . Ξαναπερνω τηλεφωνο και μου λένε οτι το συμβολαιο εχει αποριφθει και δε χρειαζεται να κανω κατι . Ολα καλα ολα ωραια λεω . Μετα δυο μερες σκαι μειλ καλοσωρισματος στην ζενιθ για το αεριο μονο και εμεινα μαλακας .Παιρνω τηλεφωνο μου λενε μονο για το ρευμα ακυρώθηκε οχι για το αεριο (επρεπε να μυρισω τα νυχια μου) .Τους ζηταω υπαναχωρηση και για το αεριο ενταξει μου λενε πηραν ξανα και τηλεφωνο για επιβεβαιωση .οκ λοιπον , Σημερα ξανασκαει μειλ με καλοσορισμα  και ξανα το συμβολαιο για το αεριο .Τους παιρνω τηλέφωνο και μου λενε απο τη στιγμη που δεν εκανα αιτηση σε αλλο παροχο η υπαναχωρηση δεν ισχυει (εγω απλα νομιζα οτι επιστρεφεις στο ισχυον προγραμμα) για το οποιο δεν ενημερώθηκα .

Εχοντας λάβει με email το πρωτο συμβολαιο 23/11/2022 και σημερα ειναι 3/12/2022 μου μενουν 4 μερες για να βρω αλλο παροχο . Θα προλαβω να κανω τη διαδικασια αλλαγης σε 4 μερες ? 

 

Εν τω μεταξυ , μιλώντας με την ααδε μου ειπαν οτι δε χρειαζεται να ειναι στο ονομα μου τοο αεριο για να παρω το επιδομα θερμανσης

Επεξ/σία από makisman1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...