Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δλδ πήγαμε gas control με 12,5 και δεν θα πάρουμε επιδότηση ? Είναι σίγουρο αυτό ?

Στο my Θέρμανση πότε θα περάσουμε τους λογαριασμούς ? Στο τέλος , κατά τον Μάρτιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, paiktaras69 said:

δλδ πήγαμε gas control με 12,5 και δεν θα πάρουμε επιδότηση ? Είναι σίγουρο αυτό ?

Στο my Θέρμανση πότε θα περάσουμε τους λογαριασμούς ? Στο τέλος , κατά τον Μάρτιο ?

Θα δοθεί κανονικά η οποία επιδότηση. Είναι τόσο μικρή όμως που δεν πολύ βασίζεσαι σε αυτή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Για να έχεις απόδοση θα πρέπει να έχεις για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα το λέβητα σε λειτουργία (το ίδιο ισχύει και στα κλιματιστικά και στις αντλίες κλπ). Τότε θα λειτουργεί πιο αποδοτικά γιατί θα ζεσταίνει μόνο όσο χρειάζεται για να καλύψει τις απώλειες. 

Επειδή παρατηρώ την λειτουργία του δικού μου αυτή την περίοδο βλέπω ότι δεν έχει ανεβάσει θερμοκρασία νερού πάνω από 47 βαθμούς. Δουλεύει για 2-3 λεπτά και μετά κυκοφορεί το νερό. Τα σώματα είναι όλη μέρα χλιαρά και η θερμοκρασία είναι σε όλο το σπίτι σταθερή στους 22,5 που την έχω ορίσει.

αυτα απαιτουν σωστα διαστοσιολογημενο λεβητα (δεν υπαρχει στην Ελλαδα), αντισταθμιση, καλο θερμοστατη κλπ

εδω οι περισοτεροι τσιγκουνευονται τα 50 ευρω του ετησιου σερβις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα,

Καινούργιος, παρότι παρακολουθώ τα ποστς για χρόνια...

Λοιπον, ως κλασσικός χαλβάς, δεν έδωσα σημασία στον λογαριασμό αερίου γιατι δεν είχα ανοιχτή την θέρμανση... Προχθες το βράδυ όμως είπα να τα βάλω κάτω να δώ τι έχω πληρώσει σε ΑΕΡΙΟ μονο, μέχρι σήμερα...

Ε, έχω να κοιμηθώ απο προχθές... λολ...

Έχω Ζενιθ από τον Νοέμβριο του 2019 (αέριο και ρεύμα)
Ειχα πακέτο Gas Home Fix που άλλαξε αυτομάτως σε Gas Home Easy το 2021 και οπως καταλαβαινετε, ειμαι για να με κλαίνε και οι ρεγγες... Η τιμή πηγε απο 0,0325 σε 0,04211... αλλα το μεγαλύτερο προβλημα ειναι το TTF...

Ακολουθεί αναλύση:

2022 (€1.182,49 έως 19/10) 9.390,60 kWh

18/06/2022 έως 19/10/2022
Αναπροσαρμογή TTF 177,06€

20/04/2022 έως 17/06/2022
Αναπροσαρμογή TTF 61,36€

18/02/2022 έως 19/04/2022
Αναπροσαρμογή ΤΤF 306,92€

28/12/2021 έως 17/02/2022
Αναπροσαρμογή TTF 373,45€

 

2021 (€697,93) 11.990,95 kWh

23/10/2021 έως 27/12/2021
Αναπροσαρμογή TTF 175,17

 

2020 (€671,52)

Ενώ λοιπόν, πλήρωνα περίπου €700 το χρόνο για αέριο, φέτος μέχρι τον Οκτώβριο πλήρωσα €1.182 για πολύ λιγότερη κατανάλωση. Και μπορεί η τιμή να είναι μεγαλύτερη, την ζημιά την κάνει το TTF.

1) Είχα την εντύπωση πως η ρήτρα είχε καταργηθεί για φέτος. Ισχύει μόνο για το ρεύμα? 
2) Πριν μιλήσω με Ζενιθ, εχει να μου προτείνει κάποιος κάτι? Είναι λογικό να βάζουν αυθαίρετα ότι ποσό θέλουν σε TTF?
3) Εχει μιλήσει κάποιος με Ζενιθ τελευταία?

Thanks

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bookmaker82 είπε

1) Είχα την εντύπωση πως η ρήτρα είχε καταργηθεί για φέτος. Ισχύει μόνο για το ρεύμα? 

για το ρεύμα , αλλά ποτέ δεν καταργήθηκε , ενσωματώθηκε

4 λεπτά πριν, bookmaker82 είπε

2) Πριν μιλήσω με Ζενιθ, εχει να μου προτείνει κάποιος κάτι? Είναι λογικό να βάζουν αυθαίρετα ότι ποσό θέλουν σε TTF?

δεν είναι αυθαίρετο είναι βάσει TTF που μεταβάλλεται και δημοσιεύεται ,

δες την προτεινόμενη ανάρτηση , κατέβασε το excel και δες τιμή κιλοβατώρας ,

τιμές TTF μπορείς να μαντέψεις για τους επόμενους μήνες απο εκεί

για τον τρέχων μήνα βάλε 138,568  ( δες ιστορικό πχ εκεί )

για τον επόμενο μήνα δες τιμή που κλείνει βάσει ημερήσιων τιμών εκεί πηγαίνοντας στο Monthly European Gas Index, average of the Daily European Gas Index και επιλέγεις TTF και βλέπεις δεξιά το γράφημα την τελευταία τιμή που θα κλείσει ο Δεκέμβριος 

__________________________________________

πάμε τώρα στα βασικά

11 λεπτά πριν, bookmaker82 είπε

Ειχα πακέτο Gas Home Fix που άλλαξε αυτομάτως σε Gas Home Easy το 2021

1. είχες ατομική ειδοποίηση για την αλλαγή τουλάχιστον 30 μέρες πριν ? (τηλ,email, sms , όχι υποσημείωση)

2. αν απλά σε πήραν τηλέφωνο , σου ανέλυσαν το πως θα χρεώνεσαι ?

_________________________________________________

μικροαλλαγή και στο excel , έφυγε το elpedison flex μιας και καταργήθηκε , το νου σας όσοι τυχών ήσασταν εκεί για τυχών αλλαγές

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bookmaker82 Πάρε ένα screenshot απ'το excel με ΤΤF 130, καλό είναι όμως να το κατεβάσεις και να κάνεις δοκιμή βάσεις της ετήσιας κατανάλωσης σου.

11.jpg.12276d762b093f284bf88256697b1e94.jpg

Όπως βλέπεις οι τελικές τιμές αυτή τη στιγμή είναι 0.13 - 0.15 Ε/ΚWH... δηλαδή 6πλάσιες απ'το Gas Home Fix. Και φέτος οι επιδοτήσεις είναι ψίχουλα (0.015 το Δεκέμβρη) Aν κάψεις φέτος καλοριφέρ ετοιμάσου για πολλαπλά εγκεφαλικά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όπως βλέπεις οι τελικές τιμές αυτή τη στιγμή είναι 0.13 - 0.15 Ε/ΚWH... δηλαδή 6πλάσιες απ'το Gas Home Fix.

απλά επειδη ανέβασες screenshot , τα τελευταία προγράμματα είναι βάσει ιστορικού και δεν είναι ακριβείας

σε κάποια ήδη έχουν βγει οι τιμές (όπως αναλύθηκε σε προηγούμενη σελίδα η περίπτωση του Ηρών Flex)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vins είπε

Παιδιά ερώτηση: στο gas control της ΔΕΗ με τα 0,125, αυτό είναι τελική τιμή; Δλδ όσες kWh κάψω θα είναι επι 0,125 μείον την οποια επιδότηση; Ευχαριστώ 

σωστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Επειδή παρατηρώ την λειτουργία του δικού μου αυτή την περίοδο βλέπω ότι δεν έχει ανεβάσει θερμοκρασία νερού πάνω από 47 βαθμούς. Δουλεύει για 2-3 λεπτά και μετά κυκοφορεί το νερό. Τα σώματα είναι όλη μέρα χλιαρά και η θερμοκρασία είναι σε όλο το σπίτι σταθερή στους 22,5 που την έχω ορίσει.

Αρα τι ρυθμίσεις προτείνεις για το λέβητα π.χ. θερμοκρασία νερού κ.λ.π. να γίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagos789 είπε

+ παγιο 5 ευρω +ρυθμιστικες χρεωσεις

- επιδοτηση που θα ειναι 0,015 αν θυμαμαι σωστα

Τι είναι οι ρυθμιστικές χρεώσεις; Ξέρουμε ποσο είναι στο σταθερό της ΔΕΗ; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doll είπε

Αρα τι ρυθμίσεις προτείνεις για το λέβητα π.χ. θερμοκρασία νερού κ.λ.π. να γίνουν?

δε μπορεί να προτείνει γιατί είναι εκτός topic .... 😁

κάπου είχα πετύχει θέμα , δεν ξέρω αν είναι αυτό ή άλλο (θα κάνω edit αν είναι)

Μόλις τώρα, vins είπε

Τι είναι οι ρυθμιστικές χρεώσεις; Ξέρουμε ποσο είναι στο σταθερό της ΔΕΗ; Ευχαριστώ 

οι υπόλοιπες χρεώσεις που βλέπεις στο λογαριασμό

το σταθερό της ΔΕΗ ήταν 0,125 μέχρι να καταργηθεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doll είπε

Αρα τι ρυθμίσεις προτείνεις για το λέβητα π.χ. θερμοκρασία νερού κ.λ.π. να γίνουν?

Κοίτα όσο πιο χαμηλές θερμοκρασίες μπορεί να σηκώσει ώστε να δουλεύει σωστά. Εννοώ να μπορεί να ζεστάνει το χώρο σου.

Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ. Οι ρυθμίσεις διαφοροποιούνται ανάλογα το σπίτι (μονώσεις, περιοχή κλπ), εξωτερική θερμοκρασία, εσωτερική θερμοκρασία.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...