Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα!

Καινούργιος στο forum και μπερδεμένος!

Είμαι διαχειριστής, 4 διαμερίσματα με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου στην Αθήνα. Λήγει σε λίγες μέρες το συμβόλαιο my building gas benefite της ΔΕΗ.

Από αυτά που διάβασα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις είναι κυρίως για αυτόνομες παροχές.

Τί προτείνετε να επιλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, andg είπε

Kαλημερα!

Καινούργιος στο forum και μπερδεμένος!

Είμαι διαχειριστής, 4 διαμερίσματα με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου στην Αθήνα. Λήγει σε λίγες μέρες το συμβόλαιο my building gas benefite της ΔΕΗ.

Από αυτά που διάβασα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις είναι κυρίως για αυτόνομες παροχές.

Τί προτείνετε να επιλέξω?

Υπάρχει της elpedison με δώρο από 300 ευρώ μέχρι 1200 ευρώ ανάλογα τον μετρητή για τους μήνες Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο. Επίσης υπάρχει το Ήρων gas share flex με 50 ευρώ δώρο και καλούτσικες χρεώσεις και το ελιν gas on building. Πόση κατανάλωση έχετε τον χρόνο? Και τι τύπο μετρητή έχετε. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Υπάρχει της elpedison με δώρο από 300 ευρώ μέχρι 1200 ευρώ ανάλογα τον μετρητή για τους μήνες Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο. Επίσης υπάρχει το Ήρων gas share flex με 50 ευρώ δώρο και καλούτσικες χρεώσεις και το ελιν gas on building. Πόση κατανάλωση έχετε τον χρόνο? Και τι τύπο μετρητή έχετε. 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Κατανάλωση περίπου 19.000kwh/έτος, ισχύς μετρητή 65,00kw G4

Επεξ/σία από andg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andg είπε

Λήγει σε λίγες μέρες το συμβόλαιο my building gas benefite της ΔΕΗ.

καλά , δεν κλείσατε το control τότε ???????????

2 λεπτά πριν, andg είπε

Τί προτείνετε να επιλέξω?

ανακοίνωση για οικονομία

στείλε email και ρώτα τιμή Δεκεμβρίου για το TTΦα του Ηρών στο

https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-share-flex/

κάθε μήνα θα ρωτάς και όταν τσεκουρώσουν την κάνεις για αλλού ,πχ Ελίν

13 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Υπάρχει της elpedison με δώρο από 300 ευρώ μέχρι 1200 ευρώ ανάλογα τον μετρητή για τους μήνες Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο

τα οποία τα επιστρέφεις σε περίπτωση αποχώρησης (πχ αυξημένες χρεώσεις) , συν 4€/ανα μήνα σαν πρόωρη αποχώρηση πριν το 24μηνο και στην κατηγορία της άγνωστης τιμολόγησης (είναι το πιο πρόσφατο)

συμπτωματικά μόλις κατάργησε και το elpedison  flex που έβγαινε μια άκρη το τι πλήρωνες ,αφήνοντας το smart με τιμές άγνωστης προμήθειας (που δεν είναι πρόσφατες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, andg είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Κατανάλωση περίπου 19.000kwh/έτος, ισχύς μετρητή 65,00kw G4

Για μετρητή g4 η elpedison δίνει 300 ευρώ με 3 πιστώσεις των 100 στους λογαριασμούς Δεκεμβρίου, Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου. Στο ρεύμα δεν είναι έμπιστη αλλά στο αέριο δεν έχω ακούσει να κάνει κάτι περίεργο. Έχει όμως 24μηνη δέσμευση και αν φύγεις τα επιστρέφεις ανάλογα τους μήνες που έκατσες. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

καλά , δεν κλείσατε το control τότε ???????????

ανακοίνωση για οικονομία

στείλε email και ρώτα τιμή Δεκεμβρίου για το TTΦα του Ηρών στο

https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-share-flex/

κάθε μήνα θα ρωτάς και όταν τσεκουρώσουν την κάνεις για αλλού ,πχ Ελίν

τα οποία τα επιστρέφεις σε περίπτωση αποχώρησης (πχ αυξημένες χρεώσεις) , συν 4€/ανα μήνα σαν πρόωρη αποχώρηση πριν το 24μηνο και στην κατηγορία της άγνωστης τιμολόγησης (είναι το πιο πρόσφατο)

συμπτωματικά μόλις κατάργησε και το elpedison  flex που έβγαινε μια άκρη το τι πλήρωνες ,αφήνοντας το smart με τιμές άγνωστης προμήθειας (που δεν είναι πρόσφατες)

Korakie σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Πριν δύο χρόνια που κάναμε το συμβόλαιο δεν υπήρχε όλο αυτό που συμβαίνει με το αέριο!

Νομίζω προς Ήρων θα καταλήξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, andg είπε

Πριν δύο χρόνια που κάναμε το συμβόλαιο δεν υπήρχε όλο αυτό που συμβαίνει με το αέριο!

οκ , θα μπορούσατε όμως να το σπάσετε πέρυσι και να μπείτε στο control , τώρα ότι έγινε έγινε, το λέω περισσότερο γιατί πολλοί κάνετε το λάθος να αποφεύγετε τη ρήτρα αποχώρησης ενός προγράμματος ενώ θα γλυτώνατε πολλαπλάσια , σα μελλοντική συμβουλή δλδ . Βέβαια στο περσινό σκηνικό ήταν τεράστιες διαφορές , σπάνια συμβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ , θα μπορούσατε όμως να το σπάσετε πέρυσι και να μπείτε στο control , τώρα ότι έγινε έγινε, το λέω περισσότερο γιατί πολλοί κάνετε το λάθος να αποφεύγετε τη ρήτρα αποχώρησης ενός προγράμματος ενώ θα γλυτώνατε πολλαπλάσια , σα μελλοντική συμβουλή δλδ . Βέβαια στο περσινό σκηνικό ήταν τεράστιες διαφορές , σπάνια συμβαίνει

Είναι πολύ δύσκολο σε μία πολυκατοικία να τα κάνεις αυτά, ούτε μπορείς να πάρεις το ρίσκο γιατί πάντα θα βρεθεί κάποιος να διαμαρτυρηθεί!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, makisman1973 είπε

 

Μέτρησα την κατανάλωση του λέβητα για 1 ώρα συνεχούς λειτουργίας (στους 15 βαθμούς θερμοστάτη και 60 βαθμούς το νερό) .

Αποτέλεσμα 0,781 κυβικά = 8.75 κιλοβατώρες 

Αν βάλεις 0,15 η κιλοβατώρα πάμε 

1.3 ευρώ την ώρα 

Με 4 ώρες την ημέρα πάμε περίπου  5,5 ευρώ την μερα 

157 ευρώ το μήνα 

Καλά θα πάει και αυτο. Που να πιάσουν και τα πουτσοκρυα 

Τι εννοείς στους 15 βαθμούς θερμοστάτη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15;;;; Δηλαδή τι θερμοκρασία έχεις στο σπίτι;;;

Εγώ προς το παρών στους 20(μερα νύχτα) σεταρισμενος και στα περισσότερα κρύα 21(μέρα νύχτα)

 

Χοντρικά τα υπολογίζω το ΜΑΧ ΜΑΧ ΜΑΧ  10-12€ την ημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ekrepali είπε

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Το Βenefit έχει ίδια τιμή με το Gas Control όταν το ΤΤF είναι 121-122.

Αν το TTF ανέβει, συμφέρει το Gas Control...

Εγώ δεν το κουνάω απ'το control, πιστεύω θα ανέβει το TTF όσο μπαίνουμε στο χειμώνα... επίσης όλα τα άρθρα που διαβάζω λένε ότι θα είναι ακριβό το TTF και την άνοιξη λόγω εφοδιασμού για του χρόνου.

Δεν αξίζει δηλαδή για μένα το ρίσκο να σπάσουμε το control για να κερδίσουμε πενταροδεκάρες με τα σημερινά δεδομένα (ούτως ή άλλως δε καίμε αέριο για θέρμανση φέτος).

1. Αρα ακόμα είμαστε στο Control και βλέπουμε...

2. Υπάρχει λόγος να ρυθμιστεί η θερμοκρασία του νερού στον λέβητα (διαφορετικά και πόσο?) για επιπλέον οικονομία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Έχω κάνει αίτηση για το gas benefit της ΔΕΗ και θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια για να πάρω πίσω την εγγύηση καθώς και πιστωτικό υπόλοιπο λογαριασμού της ΖΕΝΙΘ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

15;;;; Δηλαδή τι θερμοκρασία έχεις στο σπίτι;;;

το θερμομετρο δειχνει 16 .προφανως ο θερμοστατης δεν εχει και την καλυτερη ακριβεια. Ενταξει δεν κυκλοφοροω και με κοντομανικο στο σπιτι αλλα με μια ζακετουλα ειμαι οκ

 

 

Να ρωτησω , στο GAS HOME  FLEX του ηρωνα δινει τιμη κιλοβατωρας 0,076 τελικη με εκπτωση 35% και χωρις δεσμευση .Ισχύει ? Το εχει καποιος το προγραμμα ? μου φαινεται πολυ καλο  για να ειναι αληθινο

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, makisman1973 είπε

 

Μέτρησα την κατανάλωση του λέβητα για 1 ώρα συνεχούς λειτουργίας (στους 15 βαθμούς θερμοστάτη και 60 βαθμούς το νερό) .

Αποτέλεσμα 0,781 κυβικά = 8.75 κιλοβατώρες 

Αν βάλεις 0,15 η κιλοβατώρα πάμε 

1.3 ευρώ την ώρα 

Με 4 ώρες την ημέρα πάμε περίπου  5,5 ευρώ την μερα 

157 ευρώ το μήνα 

Καλά θα πάει και αυτο. Που να πιάσουν και τα πουτσοκρυα 

Για να έχεις απόδοση θα πρέπει να έχεις για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα το λέβητα σε λειτουργία (το ίδιο ισχύει και στα κλιματιστικά και στις αντλίες κλπ). Τότε θα λειτουργεί πιο αποδοτικά γιατί θα ζεσταίνει μόνο όσο χρειάζεται για να καλύψει τις απώλειες. 

Επειδή παρατηρώ την λειτουργία του δικού μου αυτή την περίοδο βλέπω ότι δεν έχει ανεβάσει θερμοκρασία νερού πάνω από 47 βαθμούς. Δουλεύει για 2-3 λεπτά και μετά κυκοφορεί το νερό. Τα σώματα είναι όλη μέρα χλιαρά και η θερμοκρασία είναι σε όλο το σπίτι σταθερή στους 22,5 που την έχω ορίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...