Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Δυστυχώς εγώ δεν έχω σοβαρή εναλλακτική για θέρμανση.....Μόνο ένα a/c που πρέπει να κάτσω να υπολογίσω καταναλώσεις και να δω κόστος. Και από εχθές οι θερμοκρασίες έπεσαν σε μονοψήφια τα βράδια. 

το μόνο σενάριο που μας συμφέρει σε όσους έχουμε σταθερό , είναι να ξεφύγει το TTF ωστε για τα κυμαινόμενα να δώσουν γερές επιδοτήσεις (που θα πάρουμε και στα σταθερά) , άρα και να κάψουμε αέριο

για το άλλο που λες ,που είναι  και oftopic ρώτα αν εκεί ,δίνοντας πληροφορίες για το πρόγραμμα ρεύματος που είσαι και κάνοντας μέτρηση κατανάλωσης αφού αφήσεις δύο 24ωρα να καίει συνεχόμενα και μετράς απο το 2ο 24ωρο

συνεχεια όμως εκεί , όχι εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τωρα που μιλησα τηλεφωνικα με την ΔΕΗ, μου ειπε οτι τα σταθερα δεν επιδοτουνται πλεον (εκτος αν λαβουν νεα εντολη). Οχι οτι με επεισε, αλλα ειναι αστειο να μην μπορει κανεις να απαντησει με βεβαιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, itmaster99 said:

Δυστυχώς εγώ δεν έχω σοβαρή εναλλακτική για θέρμανση.....Μόνο ένα a/c που πρέπει να κάτσω να υπολογίσω καταναλώσεις και να δω κόστος. Και από εχθές οι θερμοκρασίες έπεσαν σε μονοψήφια τα βράδια. 

Το ίδιο και εγώ. Αναγκαστικά το καίω. Και θα το κάψω όλο το χειμώνα λόγω παιδιών. 

Οικονομία από αλλού ώστε να μη τα δώσουμε σε γιατρούς και τρεχαματα. 

 

Ελπίζω για καλή επιδοτηση (έχω ΔΕΗ Gascontrol 0.125€) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η επιλογή να εισπραχθεί πιστωτικό υπόλοιπο από φυσικό αεριο από κάποιο κατάστημα τους; Την προηγούμενη φορά έκαναν 2 μήνες να βάλουν τα λεφτά στο λογαριασμό μετά από συχνές οχλήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειναι δυνατον να ειναι τοσο χαμηλη τιμη στον Ηρων;;; Με 0,060 οταν ολοι οι υπολοιποι απο οτι εψαξα ειναι πιο επανω;;; Πως γινεται αυτο;;;

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Superbull3 said:

Παιδια ειναι δυνατον να ειναι τοσο χαμηλη τιμη στον Ηρων;;; Με 0,060 οταν ολοι οι υπολοιποι απο οτι εψαξα ειναι πιο επανω;;; Πως γινεται αυτο;;;

image.png

άκυρο 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν εγώ πρότεινα το double flex πριν ένα μήνα με κράζατε. Μισή τιμή ο Ήρων. Αν δεν είχα το gas control θα είχα κάνει ένα double με 100 ευρώ δώρο. 

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

 

Δεν ισχύει η Α.Δ.Α.Φ.Α στο flex.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στιγμη που βγαζει το fix με τιμη 0,150 εχει αυτο με μιση τιμη ......τι γινεται στον Ηρων θα μου εξηγησει καποιος που γνωριζει;;; Ολες οι εταιριες που ψαχνω ειναι πανω απο τα 100 κ αυτος πουλαει με 0,060 το αεριο;; Υπαρχει μηπως καποια εξτρα χρεωση που δεν την γραφει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superbull3 είπε

Παιδια ειναι δυνατον να ειναι τοσο χαμηλη τιμη στον Ηρων;;;

στο Flex του Ηρών

7 λεπτά πριν, Superbull3 είπε

Με 0,060 οταν ολοι οι υπολοιποι απο οτι εψαξα ειναι πιο επανω;;;

αναφέρεσαι στο double

12 λεπτά πριν, Superbull3 είπε

Πως γινεται αυτο;;;

έτυχε , δες το ιστορικό τιμών του Flex κάτω χαμηλά στο excel σε σχέση με το TTF και θα καταλάβεις

βάλε TTF 138,568 του Νοεμβρίου και δες πόσο βγάζει σαν μέσο όρο το Flex (για double άλλαξε το Β44 σε 0,55 απο 0,65)

4 λεπτά πριν, Superbull3 είπε

Υπαρχει μηπως καποια εξτρα χρεωση που δεν την γραφει;;;

προς το παρών όχι , όπως κάτσει είναι (ξαναδές ιστορικό)

13 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Όταν εγώ πρότεινα το double flex πριν ένα μήνα με κράζατε. Μισή τιμή ο Ήρων. Αν δεν είχα το gas control θα είχα κάνει ένα double με 100 ευρώ δώρο.

κλάιν ,κάνε τώρα αν καίγεσαι

φυσικά στηρίζεσαι στο kinder έκπληξη τιμολόγησης του Ηρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

στο Flex του Ηρών

αναφέρεσαι στο double

έτυχε , δες το ιστορικό τιμών του Flex κάτω χαμηλά στο excel σε σχέση με το TTF και θα καταλάβεις

βάλε TTF 138,568 του Νοεμβρίου και δες πόσο βγάζει σαν μέσο όρο το Flex (για double άλλαξε το Β44 σε 0,55 απο 0,65)

προς το παρών όχι , όπως κάτσει είναι (ξαναδές ιστορικό)

Αυτό είναι το θέμα με τον ηρωνα. Νομίζω το κάνουν επίτηδες. Όπως και πέρσι περιόδους χωρίς ιδιαίτερη κατανάλωση ήταν χαμηλές οι τιμές για να μαζέψουν κόσμο και φουλ χειμώνα χτυπάνε στα αυτιά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

κλάιν ,κάνε τώρα αν καίγεσαι

φυσικά στηρίζεσαι στο kinder έκπληξη τιμολόγησης του Ηρών

Μπα θα το κρατήσω το control όσο το ttf είναι πάνω από 100€/mwh. 

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αυτό είναι το θέμα με τον ηρωνα. Νομίζω το κάνουν επίτηδες. Όπως και πέρσι περιόδους χωρίς ιδιαίτερη κατανάλωση ήταν χαμηλές οι τιμές για να μαζέψουν κόσμο και φουλ χειμώνα χτυπάνε στα αυτιά 

Αν το έλεγες αυτό για το gas home flex θα το δεχόμουν. Όμως αν δεις το ιστορικό του double, η τελική τιμή με την έκπτωση ήταν πάνω κάτω όσο το ttf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Όμως αν δεις το ιστορικό του double, η τελική τιμή με την έκπτωση ήταν πάνω κάτω όσο το ttf. 

δεν είναι στάνταρ, δες πχ σε σχέση με το TTF

Spoiler

image.png.b798ae2ec167f6cad137fe8cffe7b1ef.png

(το πόσο πάνω ή κάτω βγαίνει δλδ, δεν είναι τελική τιμή)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μέτρησα την κατανάλωση του λέβητα για 1 ώρα συνεχούς λειτουργίας (στους 15 βαθμούς θερμοστάτη και 60 βαθμούς το νερό) .

Αποτέλεσμα 0,781 κυβικά = 8.75 κιλοβατώρες 

Αν βάλεις 0,15 η κιλοβατώρα πάμε 

1.3 ευρώ την ώρα 

Με 4 ώρες την ημέρα πάμε περίπου  5,5 ευρώ την μερα 

157 ευρώ το μήνα 

Καλά θα πάει και αυτο. Που να πιάσουν και τα πουτσοκρυα 

Επεξ/σία από makisman1973
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...