Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, korakios είπε

άσε βρε ,σε μάθαμε , όλο την κράζεις αλλά δεν κρατιέσαι για ανανέωση 😂

Εννοειται υπογραφω οτι θελουν με τα δυο χερια.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι στο ΦΑΑ και χωρίς να έχω κάψει ούτε μια kwh μου βγήκε για αυτό τον μήνα 32€ περίπου ο λογαριασμός.Κοίταγα τον αναλυτικό και έχω κάτι επαναβαλόμενες χρεώσεις που βλέπετε στην φωτογραφία.Τι ακριβώς είναι αυτές?Τις έχετε και εσείς στις εταιρείες που συνεργάζεστε?818737818_.jpg.46cfaaff6e33b86b990e974c8304533c.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leonhonda είπε

Καλησπέρα, είμαι στο ΦΑΑ και χωρίς να έχω κάψει ούτε μια kwh μου βγήκε για αυτό τον μήνα 32€ περίπου ο λογαριασμός.Κοίταγα τον αναλυτικό και έχω κάτι επαναβαλόμενες χρεώσεις που βλέπετε στην φωτογραφία.Τι ακριβώς είναι αυτές?Τις έχετε και εσείς στις εταιρείες που συνεργάζεστε?818737818_.jpg.46cfaaff6e33b86b990e974c8304533c.jpg

κάποιο όχι , αλλά όλοι στην εταιρία που είσαι ,μιας και υποτίθεται οτι θα τα χρέωναν την άνοιξη

Είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις που είχαν ανασταλεί πέρυσι ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leonhonda είπε

Καλησπέρα, είμαι στο ΦΑΑ και χωρίς να έχω κάψει ούτε μια kwh μου βγήκε για αυτό τον μήνα 32€ περίπου ο λογαριασμός.Κοίταγα τον αναλυτικό και έχω κάτι επαναβαλόμενες χρεώσεις που βλέπετε στην φωτογραφία.Τι ακριβώς είναι αυτές?Τις έχετε και εσείς στις εταιρείες που συνεργάζεστε?818737818_.jpg.46cfaaff6e33b86b990e974c8304533c.jpg

Στη Ζενίθ είδα κάτι τέτοιο και δε μου απάντησαν ποτέ περί τίνος πρόκειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, DOOM_NX είπε

Στη Ζενίθ είδα κάτι τέτοιο και δε μου απάντησαν ποτέ περί τίνος πρόκειται...

https://ecozen.gr/2021/12/ypen-anastoli-chreoseon-fysikou-aeriou-gia-noikokyria/

ΥΠΕΝ: Αναστολή χρεώσεων φυσικού αερίου για νοικοκυριά

....η ρύθμιση αφορά και τους οικιακούς καταναλωτές φυσικού αερίου. Για αυτούς προβλέπεται η αναστολή των χρεώσεων χρήσης ενέργειας και δυναμικότητας του δικτύου διανομής κατά τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο (2021) . Ενώ, τα αντίστοιχα ποσά καλούνται οι προμηθευτές να τα επιμερίσουν σε τέσσερις ισόποσες μηνιαίες δόσεις από τον Απρίλιο του 2022.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται.  Κρίσιμη ερώτηση : Οι έχοντες gascontrol 0,125 σε τι δρόμο βαδίζουμε. ;; Σε σχέση με το benefit έχει υπολογίσει κάποιος τι συμφέρει ; Μήπως να σκεφτούμε να την κάνουμε από control ή να περιμένουμε κι άλλο ; Ο καιρός σφίγγει...🥶...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Χαίρεται.  Κρίσιμη ερώτηση : Οι έχοντες gascontrol 0,125 σε τι δρόμο βαδίζουμε. ;; Σε σχέση με το benefit έχει υπολογίσει κάποιος τι συμφέρει ; Μήπως να σκεφτούμε να την κάνουμε από control ή να περιμένουμε κι άλλο ; Ο καιρός σφίγγει...🥶...

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Το Βenefit έχει ίδια τιμή με το Gas Control όταν το ΤΤF είναι 121-122.

Αν το TTF ανέβει, συμφέρει το Gas Control...

Εγώ δεν το κουνάω απ'το control, πιστεύω θα ανέβει το TTF όσο μπαίνουμε στο χειμώνα... επίσης όλα τα άρθρα που διαβάζω λένε ότι θα είναι ακριβό το TTF και την άνοιξη λόγω εφοδιασμού για του χρόνου.

Δεν αξίζει δηλαδή για μένα το ρίσκο να σπάσουμε το control για να κερδίσουμε πενταροδεκάρες με τα σημερινά δεδομένα (ούτως ή άλλως δε καίμε αέριο για θέρμανση φέτος).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εγώ αφήνω το control. Τώρα είναι στα ίδια πάνω κάτω με τα κυμαινόμενα και προσφέρει και ασφάλεια σε περίπτωση αύξησης τιμής. Αν πέσει το ttf κάτω από 100€/mwh το σκέφτομαι.

Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται, σε εξωτερικούς συνεργάτες του Ήρων δίνουν ακόμα το gas/double fx χωρίς τα 50 ευρώ δώρο βέβαια. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ούτε εγώ αφήνω το control. Τώρα είναι στα ίδια πάνω κάτω με τα κυμαινόμενα και προσφέρει και ασφάλεια σε περίπτωση αύξησης τιμής. Αν πέσει το ttf κάτω από 100€/mwh το σκέφτομαι.

Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται, σε εξωτερικούς συνεργάτες του Ήρων δίνουν ακόμα το gas/double fx χωρίς τα 50 ευρώ δώρο βέβαια. 

Δεν είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη, δες εδώ τι έκαναν πέρυσι. Μπορεί πχ τον Φλεβάρη να εμφανίσουν απ'το πουθενά μια ανακοίνωση με ημερομηνία Δεκεμβρίου που να λέει ότι καταργείται το FX και όλοι πάνε στο Flex. Kι αν πεις ότι δεν ενημερώθηκες με προσωπική επιστολή, μπορεί να πούνε ότι έστειλαν με ταχυδρομείο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη, δες εδώ τι έκαναν πέρυσι. Μπορεί πχ τον Φλεβάρη να εμφανίσουν απ'το πουθενά μια ανακοίνωση με ημερομηνία Δεκεμβρίου που να λέει ότι καταργείται το FX και όλοι πάνε στο Flex. Kι αν πεις ότι δεν ενημερώθηκες με προσωπική επιστολή, μπορεί να πούνε ότι έστειλαν με ταχυδρομείο.

Πολύ σωστά τα λες αδερφέ. Σε ένα βράδυ άλλαξε το πρόγραμμα σε FX από FIX και στα pdf στο MyHeron!! Και τα έχω αποθηκευμένα στο local drive (αλλά και σε hard copy μερικά) και ξαφνικά βλέπεις το ΙΔΙΟ έγγραφο από FIX να εμφανίζει FX. Και φυσικά, it's all fine, στην Κολομβία της Ευρώπης γιατί ένας υποόρος που δεν στον εξήγησαν όταν το 2020 υπέγραφες για σταθερό (σημειώνω με υψηλότερο premium λόγω του "κλειδώματος" τιμής kwh) καθώς και γιατί η ΡΑΕ και ο κάθε ελεγκτικός μηχανισμός κοιμάται τον ύπνο. Αλοίμονο και εμείς οι ντόπιοι ιθαγενείς το μυαλό μας στα pass, πουυυυ να τρέχεις τώρα σε Συνήγορο του Καταναλωτή, σε ΣτΕ κτλ. Είναι πολύ καλά δουλεμένη η μπίζνα..

Επεξ/σία από Thanos (Earth -616)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

πουυυυ να τρέχεις τώρα σε Συνήγορο του Καταναλωτή, σε ΣτΕ κτλ. Είναι πολύ καλά δουλεμένη η μπίζνα..

Πιστεύω ο ΣτΚ θα σας δικαίωνε αν υποστηρίζατε ότι η ονομασία του προγράμματος παρέπεμπε σε σταθερό κι ότι δε σας είπανε για ρήτρα αναπροσαρμογής στη προσυμβατική ενημέρωση. Τουλάχιστον θα πρότεινε να πληρώσετε τα μισά, έχουν βγάλει ανάλογη απόφαση και για ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες σε λογαριασμό φίλου που έβλεπα στο κινητό του, από Ζενιθ, το ttf νοεμβρίου ήταν στα €0,14677 μέχρι την έκδοση του λογαριασμού του, δηλαδή 12/11 και η κρατική επιδότηση από ΤΕΜ ήταν στα €0,025. Του οκτωβρη ήταν €0,24511 και η επιδότηση ήταν στα €0,09 αντίστοιχα. Δείχνει οτι προσπαθούν να κρατήσουν την τελική τιμή της κιλοβατώρας αεριου στα €0,12-0,14, το οποίο είναι πανάκριβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πιστεύω ο ΣτΚ θα σας δικαίωνε αν υποστηρίζατε ότι η ονομασία του προγράμματος παρέπεμπε σε σταθερό κι ότι δε σας είπανε για ρήτρα αναπροσαρμογής στη προσυμβατική ενημέρωση. Τουλάχιστον θα πρότεινε να πληρώσετε τα μισά, έχουν βγάλει ανάλογη απόφαση και για ρεύμα.

Προσωπικά, ακόμα αναμένω την ηχογραφημένη συνομιλία της παρουσίασης του προγράμματος (για την οποία τη μία λένε ότι την έχουν και την επόμενη ότι δεν καταγράφουν τους υπαλλήλους τους - γραπτώς τα ζητάω φυσικά) και έχω απευθυνθεί στο συνήγορο του καταναλωτή. Μέσω  ΡΑΕ δεν κατάφερα να βγάλω άκρη, δυστυχώς για ακόμα μία φορά την πατάει ο "προλαμβάνειν" σε αυτό τον τόπο. Ξαναλέω όταν παρουσίαζαν FIX με το απλό πρόγραμμα, το fix είχε τουλάχιστον ένα +50% παραπάνω κόστος/kwh Φ.Α στην τιμολόγηση για την συμφωνημένη διάρκεια του συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Το Βenefit έχει ίδια τιμή με το Gas Control όταν το ΤΤF είναι 121-122.

Αν το TTF ανέβει, συμφέρει το Gas Control...

Εγώ δεν το κουνάω απ'το control, πιστεύω θα ανέβει το TTF όσο μπαίνουμε στο χειμώνα... επίσης όλα τα άρθρα που διαβάζω λένε ότι θα είναι ακριβό το TTF και την άνοιξη λόγω εφοδιασμού για του χρόνου.

Δεν αξίζει δηλαδή για μένα το ρίσκο να σπάσουμε το control για να κερδίσουμε πενταροδεκάρες με τα σημερινά δεδομένα (ούτως ή άλλως δε καίμε αέριο για θέρμανση φέτος).

Δυστυχώς εγώ δεν έχω σοβαρή εναλλακτική για θέρμανση.....Μόνο ένα a/c που πρέπει να κάτσω να υπολογίσω καταναλώσεις και να δω κόστος. Και από εχθές οι θερμοκρασίες έπεσαν σε μονοψήφια τα βράδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...