Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tasep είπε

Δεν ξέρω πότε παίρνουν μέτρηση αν δεν έχω λογαριασμό.

μέτρηση η ΕΔΑ παίρνει . Άρα εκεί ρωτάς

2 λεπτά πριν, tasep είπε

Λες να πάω από κατάστημα να ρωτήσω πως να τα κάνω σωστά;

προσωπικά θα το άφηνα να γυρίσει αυτόματα ωστε λόγω μη σωστής ενημέρωσης να αμφισβητήσω τυχών ρήτρες αποχώρησης αν αργότερα θέλω να φύγω , δλδ σε περίπτωση που γίνει αυτόματη ανανέωση 24μηνη και όχι αορίστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την ανανέωση με έχουν ενημερώσει πως ό,τι και να κάνω θα γίνει νέα 24μηνη δέσμευση απλά αν την κάνω τώρα θα πάρω τα 50 ευρώ που δίνουν αν αφήσω να λήξει δεν θα τα πάρω και πάλι θα γίνει 24μηνη δέσμευση. Τέλος πάντων αυτό που με νοιάζει είναι να γίνει η αλλαγή στις 27/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tasep είπε

Έχω το gas control στην ΔΕΗ μέχρι 27/12 με 0.05, αν ανανεώσω σήμερα από πότε θα μπω στο benefit ή αλλιώς πότε να ζητήσω το benefit ώστε να υπάρξει εξάντληση του τωρινού gas control. Aν δεν ανανεώσω και το αφήσω απλά να λήξει και μετά να πάω αυτόματα στο benefit θα κάνουν μέτρηση στην λήξη ή θα μου χρεώσουν kwh απο πριν τις 27/12 ως kwh μετά την 27/12; Σκοπός μου είναι να εξαντλήσω το τωρινό πρόγραμμα μέχρι τις 27/12 και μετά να το έχω μόνο για ZNX και να λειτουργώ κλιματιστικό.

Με τα παλιά δεδομένα θα έπρεπε να κάνεις αίτηση από τώρα και η αλλαγή προγράμματος θα γινόταν στην επόμενη καταμέτρηση. 

Αλλά τώρα που έχει καταργηθεί το Gas Control και δε πρόκειται να γίνει αυτοματη ανανέωση σε σταθερο, λογικά θα πας αυτόματα στο benefit αν το αφήσεις να λήξει. Οπότε θα σου πρότεινα καλύτερα να πας 2 μέρες πριν τη λήξη ώστε να υπογραψεις το benefit και να πάρεις και το 50αρικο δώρο, το οποίο δε νομίζω να πάρεις αν γίνει αυτόματα η αλλαγή προγράμματος/ανανέωση.

Απ'την στιγμή που υπογραψεις δεν έχω ιδέα τι θα γίνει... είτε θα ενεργοποιηθεί άμεσα, είτε θα παραταθεί το gas control ανεπίσημως μέχρι την επόμενη καταμέτρηση.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Οπότε θα σου πρότεινα καλύτερα να πας 2 μέρες πριν τη λήξη ώστε να υπογραψεις το benefit

Αυτο ειχα σκοπο να κανω αρχες του χρονου μιας και το δικο μου ληγει στις 03/01/2022.

Αλλα θα εχουν αναβαθμιση τοτε και δεν θα μπορεσουν να μ'εξυπηρετησουν και κατι κακο θα συμβει και θα τρεχω.Στο λεω εγω να με πιστευεις εμενα εχω εμπειρια.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Αυτο ειχα σκοπο να κανω αρχες του χρονου μιας και το δικο μου ληγει στις 03/01/2022.

Αλλα θα εχουν αναβαθμιση τοτε και δεν θα μπορεσουν να μ'εξυπηρετησουν και κατι κακο θα συμβει και θα τρεχω.Στο λεω εγω να με πιστευεις εμενα εχω εμπειρια.:P

3/1/2023 😝

Πως τα κατάφερες έτσι ρε, στο άνοιγμα μετά τις γιορτές. Κοίτα μη τους κολλήσει κάνα κουμπί απ'τα μελομακάρονα και πατήσουν διακοπή αντί για ανανέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

3/1/2023 😝

Πως τα κατάφερες έτσι ρε, στο άνοιγμα μετά τις γιορτές. Κοίτα μη τους κολλήσει κάνα κουμπί απ'τα μελομακάρονα και πατήσουν διακοπή αντί για ανανέωση.

Λες να ξαναγινει ε?

Ναι παιζει υπαρχουν πολλες πιθανοτητες.....αλλα θα τους πω οτι δεν φευγω και δωστε μου οτι θελετε να υπογραψω.....δεν με νοιαζει το προγραμμα απλα να μεινω θελω.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasep είπε

Για την ανανέωση με έχουν ενημερώσει πως ό,τι και να κάνω θα γίνει νέα 24μηνη δέσμευση απλά αν την κάνω τώρα θα πάρω τα 50 ευρώ που δίνουν αν αφήσω να λήξει δεν θα τα πάρω και πάλι θα γίνει 24μηνη δέσμευση. Τέλος πάντων αυτό που με νοιάζει είναι να γίνει η αλλαγή στις 27/12.

Γινεται να γινει 24μηνη δεσμευση χωρις να υπογραψεις εαν ανανεωθει αυτοματα?

Παιδια εμενα η συμβαση μου που ειχα υπογραψει περσι στις 30 νοεμβριου ληγει τοτε ή στις 18 δεκεμβριου που εγινε και η αλλαγη του παροχου?(Περιοδος καταναλωσης γραφει απο 18-12-2021 στον πρωτο λογαριασμο)

Εχει ξαναειπωθει αλλα δεν θυμαμαι ακριβως.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Γινεται να γινει 24μηνη δεσμευση χωρις να υπογραψεις εαν ανανεωθει αυτοματα?

Παιδια εμενα η συμβαση μου που ειχα υπογραψει περσι στις 30 νοεμβριου ληγει τοτε ή στις 18 δεκεμβριου που εγινε και η αλλαγη του παροχου?(Περιοδος καταναλωσης γραφει απο 18-12-2021 στον πρωτο λογαριασμο)

Εχει ξαναειπωθει αλλα δεν θυμαμαι ακριβως.

Ευχαριστω.

απο

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 19

Διάρκεια Σύμβασης Προμήθειας

Με την επιφύλαξη των διατάξεων της παραγράφου 1 του άρθρου 29 του παρόντος Κώδικα, η διάρκεια της Σύμβασης Προμήθειας καθορίζεται με συμφωνία των μερών. Σε κάθε περίπτωση, ο Προμηθευτής υποχρεούται να υπενθυμίζει με ατομική ειδοποίηση, έγγραφη ή ηλεκτρονική, στον Πελάτη την επερχόμενη λήξη της Σύμβασης ένα (1) μήνα πριν την επέλευση αυτής, καθώς και το δικαίωμα αλλαγής Προμηθευτή.

απο όσο καταλαβαίνω , έχεις κάποιο περιθώριο να φύγεις αζημίως , τώρα πότε είναι αυτό καλύτερα μέσω email να συνεννοηθείς με ΔΕΗ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

απο

απο όσο καταλαβαίνω , έχεις κάποιο περιθώριο να φύγεις αζημίως , τώρα πότε είναι αυτό καλύτερα μέσω email να συνεννοηθείς με ΔΕΗ

Tο email που εστειλα στο [email protected] για πληροφοριες δεν απαντησαν ποτε οποτε μαλλον δεν ισχυει....

Μου ηρθε μνμ στο viber στις 10 νοεμβριου οποτε το συμβολαιο ληγει 10 δεκεμβρη?Δεν καταλαβα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Tο email που εστειλα στο [email protected] για πληροφοριες δεν απαντησαν ποτε οποτε μαλλον δεν ισχυει....

Μου ηρθε μνμ στο viber στις 10 νοεμβριου οποτε το συμβολαιο ληγει 10 δεκεμβρη?Δεν καταλαβα :D

πάρε τηλ και ζήτα να σου στείλουν email (αγνοείς ότι σου πούνε εκτός αν σου στείλουν την ηχογράφηση σε email) ή άνοιξε αίτημα στο myrae μπας και απαντήσουν εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ένας γνωστός μου που δουλεύει στον Ήρων μου είπε ότι ο Ήρων έβγαλε ένα πρόγραμμα αερίου με σταθερή τιμή 0.150 χωρίς εγγύηση κ χωρίς πάγιο που παίρνει κ τις επιδοτήσεις του κράτους κ στον πρώτο λογαριασμό σου βάζει κ 50 ευρώ . Να το κάνω τι λέτε εσείς , είναι καλή η τιμή ;; Το συμβόλαιο έχει δέσμευση για 12 μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Superbull3 said:

Καλησπέρα παιδιά ένας γνωστός μου που δουλεύει στον Ήρων μου είπε ότι ο Ήρων έβγαλε ένα πρόγραμμα αερίου με σταθερή τιμή 0.150 χωρίς εγγύηση κ χωρίς πάγιο που παίρνει κ τις επιδοτήσεις του κράτους κ στον πρώτο λογαριασμό σου βάζει κ 50 ευρώ . Να το κάνω τι λέτε εσείς , είναι καλή η τιμή ;; Το συμβόλαιο έχει δέσμευση για 12 μήνες 

Με 0,15 συζητάμε αν είναι καλή τιμή; Με σχεδόν μηδενικές επιδοτήσεις; Δεν είναι με τα σημερινά δεδομένα. Κλάσεις χαμηλότερο θα ήταν το κυμαινόμενο 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superbull3 είπε

Καλησπέρα παιδιά ένας γνωστός μου που δουλεύει στον Ήρων μου είπε ότι ο Ήρων έβγαλε ένα πρόγραμμα αερίου με σταθερή τιμή 0.150 χωρίς εγγύηση κ χωρίς πάγιο που παίρνει κ τις επιδοτήσεις του κράτους κ στον πρώτο λογαριασμό σου βάζει κ 50 ευρώ . Να το κάνω τι λέτε εσείς , είναι καλή η τιμή ;; Το συμβόλαιο έχει δέσμευση για 12 μήνες 

εδώ σκεφτόμαστε αν θα σπάσουμε ή όχι τα 0,125

έτσι και αλλιώς με τιμές στο ~0,10 με επιδοτήσεις δεν καις αέριο ,οπότε κανένα πρόβλημα (τουλάχιστον έτσι το βλέπω)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superbull3 είπε

Αν όμως ανέβει το κυμαινόμενο κ ανέβουν κ οι επιδοτήσεις ;;; Ξέρουμε αν θα παραμείνει σε αυτές τις τιμές το αέριο ;;;

όχι , ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...