Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, DOOM_NX είπε

Αυτή τη στιγμή το πετρέλαιο θέμανσης στο 1,17 €/L...

Ρωσία: «Θα κόψουμε την παροχή πετρελαίου σε όποιον υποστηρίξει το πλαφόν» – Εκτόξευση τιμής πετρελαίου και βενζίνης στην Ελλάδα.Η G7 εξετάζει την επιβολή πλαφόν στο ρωσικό πετρέλαιο που μεταφέρεται διά θαλάσσης στα 65-70 δολάρια το βαρέλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , εχω ζενιθ παλιο τιμολογιο Τ2 αλλα ειναι στο ονομα του πεθερου μου ο οποιος εχει πεθανει εδω και 3 χρονια . Σκεφτομαι να κανω αλλαγη ονοματος αρα και προγραμματος για να το εχω στο ονομα μου και να παρω επιδομα θερμανσης . Αξιζει τον κοπο η αλλαγή η να το αφησω οπως ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

Καλησπέρα , εχω ζενιθ παλιο τιμολογιο Τ2 αλλα ειναι στο ονομα του πεθερου μου ο οποιος εχει πεθανει εδω και 3 χρονια . Σκεφτομαι να κανω αλλαγη ονοματος αρα και προγραμματος για να το εχω στο ονομα μου και να παρω επιδομα θερμανσης . Αξιζει τον κοπο η αλλαγή η να το αφησω οπως ειναι?

Έτσι κι αλλιώς πανάκριβα είναι όλα πλέον  , δες ιστορικό τιμών T2 στο excel , παρακολούθησε το νήμα μήπως παίξει κάτι 

Αν προλάβαινες τα παλιά σταθερά προ πολλών μηνών θα είχε νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

το excel μακάρι να μας έδινε απάντηση, αλλά μέχρι και καφέ ψήνει αλλά δεν κάνει προβλέψεις TTF... οπότε το χειμώνα ίσως μάθουμε! 

ε πεστα ντε! Αν ξέραμε που θα κάτσει η μπίλια του ttf θα κάναμε καριέρα στο Λας Βέγκας τώρα.όλη την ώρα δηλαδή θα καθόμαστε να παίζουμε με το excel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας κύριοι,

Για να δούμε τι στο καλό έχουν κάνει σε ένα λογαριασμό ΦΑ απο Ζενιθ, μπορώ να τον ποστάρω εδώ ή υπάρχει κάποιο άλλο θέμα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

30 Νοεμβρίου νομίζω ότι θα βγει.

Κατα τα άλλα.

"Για το φυσικό αέριο, η κυβέρνηση δεν θα δώσει επιδότηση, αλλά η ΔΕΠΑ Εμπορίας θα προσφέρει οριζόντια επιδότηση 15 ευρώ ανά θερμική κιλοβατώρα."

https://www.reader.gr/oikonomia/434367/logariasmoi-reymatos-221-eyro-ana-megabatora-gia-90-ton-noikokyrion-ton-dekembrio

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

30 Νοεμβρίου νομίζω ότι θα βγει.

Κατα τα άλλα.

"Για το φυσικό αέριο, η κυβέρνηση δεν θα δώσει επιδότηση, αλλά η ΔΕΠΑ Εμπορίας θα προσφέρει οριζόντια επιδότηση 15 ευρώ ανά θερμική κιλοβατώρα."

https://www.reader.gr/oikonomia/434367/logariasmoi-reymatos-221-eyro-ana-megabatora-gia-90-ton-noikokyrion-ton-dekembrio

"15 ευρώ ανά θερμική κιλοβατώρα". Προφανώς εννοεί μεγαβατώρα. -> με απλά λόγια η κυβερνο-παρέα όσους έχουμε αέριο μας εγκατέλειψε εντελώς... Έδωσαν 90Ε/MWh τον Οκτώβριο που δεν καίει κανείς για εντυπωσιασμό και τον Δεκέμβριο που θα πρέπει να ζεστάνουμε το σπίτι μας  15/MWh. Κοινώς παγώστε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, tzitzikas2 said:

"15 ευρώ ανά θερμική κιλοβατώρα". Προφανώς εννοεί μεγαβατώρα. -> με απλά λόγια η κυβερνο-παρέα όσους έχουμε αέριο μας εγκατέλειψε εντελώς... Έδωσαν 90Ε/MWh τον Οκτώβριο που δεν καίει κανείς για εντυπωσιασμό και τον Δεκέμβριο που θα πρέπει να ζεστάνουμε το σπίτι μας  15/MWh. Κοινώς παγώστε!

Έδωσε τόσα γιατί ήταν ακριβότερο τότε, αλλά ναι παίζει να χρησιμοποιήθηκαν μονο για ΖΝΧ. Πλέον "έπεσε" κι επειδή πάνε σε σχέση με πέρσι κι όχι με πρόπερσι, οι επιδοτήσεις είναι για γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, makisman1973 είπε

 Αξιζει τον κοπο η αλλαγή η να το αφησω οπως ειναι?

ΔΕΗ benefit θα πληρώνεις περίπου τα ίδια με t2, θα πάρεις όμως bonus το 50αρικο.

Συμφερει φυσικά για να πάρεις το επίδομα θέρμανσης, υπολόγιζε επιδότηση 175ευρω για 350 ευρώ παραστατικά.

Αν σου χρεώσουν 100 ευρώ εγγύηση σε συμφέρει γιατι μετράει κανονικά στη κατάθεση παραστατικών 

Υπόψιν η αίτηση για επίδομα θέρμανσης κλείνει σε μερικές μέρες, αν αποφασίσεις να πάρεις τη παροχή στο όνομα σου και δε σκοπεύεις να κάψεις άλλο καύσιμο φέτος, κάνε την αίτηση να εγκριθεί και ανεβάζεις τα παραστατικά όταν με το καλό λάβεις λογαριασμό.

Στο αντίστοιχο θέμα του επιδόματος θέρμανσης αν θες περισσότερες λεπτομέρειες.

Για αλλαγή παρόχου σου προτείνω να πας σε κατάστημα ΔΕΗ, μη μπλέξεις τηλεφωνικώς.

 

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έδωσε τόσα γιατί ήταν ακριβότερο τότε, αλλά ναι παίζει να χρησιμοποιήθηκαν μονο για ΖΝΧ. Πλέον "έπεσε" κι επειδή πάνε σε σχέση με πέρσι κι όχι με πρόπερσι, οι επιδοτήσεις είναι για γέλια.

Με 110 μεγαβατώρα τελική, δε καίμε Νοέμβρη-Δεκεμβρη. Το παράδοξο σε μας με το control είναι ότι ίσως επωφεληθούμε από Γενάρη ως Απρίλιο αν ανέβει το TTF και ο στόχος τελικής τιμής στα κυμαινόμενα παραμείνει 110. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδενικη επιδοτηση για εναν ακομη μηνα που θα ναι σιγουρα πιο δυσκολος απο τον νοεμβριο που ηταν παλι ελαχιστη. Διαφημισαν μεχρι 50% εκπτωση και δωσαν στο πρωτο μηνα του χειμωνα 10% επιδοτηση. Παρατημενοι μονοι μας, και απο οτι διαβασα μιλαμε για 700000 παροχες σε ολη τη χωρα. Ακομα και το επιδομα θερμανσης ειναι ψιχουλα(για μενα που νοικιαζω για το παιδι μου και δηλωνω το σπιτι δευτερευουσα κατοικια δεν δικαιουμαι ουτε τα ψιχουλα). Καλη υπομονη να χουμε και πολλες κουβερτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχει να μου έρθει ο λογαριασμός του φυσικού αεριού από την δεη απο τον Μάιο. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπανε δεν ξέρουνε ακόμα ποτε θα έρθει. Μήπως γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω σε αυτήν τη περίπτωση, κάποια καταγγελία η κάτι άλλο? Τέλος Δεκέμβριου μου λήγει και το συμβόλαιο και δεν ξέρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, parlapipas25 είπε

Καλησπερα, εχει να μου έρθει ο λογαριασμός του φυσικού αεριού από την δεη απο τον Μάιο.

όπως σε όλους

2 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπανε

ποτέ τηλέφωνα για οτιδήποτε

2 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Μήπως γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω σε αυτήν τη περίπτωση, κάποια καταγγελία η κάτι άλλο? Τέλος Δεκέμβριου μου λήγει και το συμβόλαιο και δεν ξέρω τι να κάνω.

μόνο ΡΑΕ , μέσω myrae

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ποτέ τηλέφωνα για οτιδήποτε

 

Δυστυχως εχουν ξεφτιλισει και τα απευθειας μειλ και τα μειλ μεσω της φορμας επικοινωνιας. Τις προαλλες ρωτησα κατι μεσω της φορμας στο ebill και ενω παλια ερχοταν αμεσα η επιβεβαιωση οτι ελαβαν το αιτημα και μετα απο 2-3 απαντουσαν, αυτη τη φορα ηρθε επιβεβαιωση μετα απο 5 μερες και η απαντηση μετα απο αλλες 5 οπου ηταν γενικοτητες. Κοιταξτε θα δουμε, το αιτημα προχωραει, ολα πηγαινουν καλα και τετοια. Πρεπει να τους εβαλαν χερι και απαντουν μονο με copy paste και μονο γενικοτητες. Τουλαχιστον στο τηλεφωνο ακους τις γενικοτητες χωρις να περιμενεις 10 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...