Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, nikosbt είπε

να σου πω την αληθεια εγω προσωπικα κουραστικα με διαφορες μουφιες αλλων παροχων και τελευταια ελπεντισον που μας ελπηδηξε..και πηγα δεη προλαβα το gascontrol βεβαια αλλα και παλι μαλον benefit θα πηγαινα..

καταλαβα.... 
το μονο κακο ειναι οτι το ζεστο νερο ειναι συνδεδεμενο με ηλιακο και το φ.ε οποτε οσο καθυστερησει δεν θα υπαρχει ζεστο νερο οποτε στην Δεη θα υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, dvlsakos είπε

καταλαβα.... 
το μονο κακο ειναι οτι το ζεστο νερο ειναι συνδεδεμενο με ηλιακο και το φ.ε οποτε οσο καθυστερησει δεν θα υπαρχει ζεστο νερο οποτε στην Δεη θα υπαρχει προβλημα.

η συνδεση αν δε κανω λαθος το βασικο κοματι ειναι της εδα η δεπα στην δεη μια αιτηση θα κανεις πηγαινε σε καταστημα να γινει αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΗ με τα χάλια που έχει δε θα περνούσα ούτε απ΄έξω , οκ ,χαμηλές τιμές είχε και το τηρούν το συμβόλαιο , αλλά αναγκαίο κακό ήταν για οικονομία , δε φημίζεται για τη σβελτάδα και εξυπηρέτηση

8 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

το μονο κακο ειναι οτι το ζεστο νερο ειναι συνδεδεμενο με ηλιακο και το φ.ε οποτε οσο καθυστερησει δεν θα υπαρχει ζεστο νερο οποτε στην Δεη θα υπαρχει προβλημα.

έτσι κι αλλιώς μόνο για ζεστό νερό θα είναι η χρήση φέτος όπως δείχνουν τα πράγματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2022 στις 1:11 ΜΜ, HERTHAN είπε

Ναι απλα το ανεφερα μηπως εχει και κανεις αλλος το ιδιο θεμα.

Φίλε μου έχω το ίδιο θέμα ακριβώς. Βασικά έχει να μου έρθει λογαριασμός από το Μάιο κ παραξενεύτηκα που δεν έχουν έρθει ακόμα τα πάγια του καλοκαιριού.. θυμάμαι πέρυσι είχε έρθει τέλος Σεπτεμβρίου! Όντως δεν έγινε μέτρηση κ θα γίνει τώρα;

Επίσης μπήκα στο mydei κ είδα ότι το site έχει αλλάξει αλλά δεν μου έχει καν ενεργοποιημένο το φυσικό αέριο...κ λέω τι φάση τι γίνεται; Μετά διάβασα εδώ ότι είναι λογικό γιατί έγινε κάποια αναβάθμιση κ θα εμφανιστούν σιγά σιγά σε όλους;;; Έχω αέριο ΔΕΗ 3 χρόνια τώρα.. να τους πάρω τηλέφωνο ή να περιμένω μέχρι να εμφανιστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Karanikolis είπε

Φίλε μου έχω το ίδιο θέμα ακριβώς. Βασικά έχει να μου έρθει λογαριασμός από το Μάιο κ παραξενεύτηκα που δεν έχουν έρθει ακόμα τα πάγια του καλοκαιριού.. θυμάμαι πέρυσι είχε έρθει τέλος Σεπτεμβρίου! Όντως δεν έγινε μέτρηση κ θα γίνει τώρα;

Kανονικα η μετρηση ηταν να γινει τωρα μεσα στον μηνα(16/11 εγραφε ο τελευταιος λογαριασμος).Λογικα θα εχει γινει.

7 ώρες πριν, Karanikolis είπε

Επίσης μπήκα στο mydei κ είδα ότι το site έχει αλλάξει αλλά δεν μου έχει καν ενεργοποιημένο το φυσικό αέριο...κ λέω τι φάση τι γίνεται; Μετά διάβασα εδώ ότι είναι λογικό γιατί έγινε κάποια αναβάθμιση κ θα εμφανιστούν σιγά σιγά σε όλους;;; Έχω αέριο ΔΕΗ 3 χρόνια τώρα.. να τους πάρω τηλέφωνο ή να περιμένω μέχρι να εμφανιστεί;

Λογικα θα εμφανιστει σιγα σιγα σε οσους εχουν το ιδιο θεμα.Ισως να γινει και με την εκδοση των νεων λογαριασμων που ειναι να εκδοθουνε τωρα.Αν δουμε οτι δεν το ενεργοποιουνε μεσα στην εβδομαδα τοτε λογικα θα κανουμε μια επικοινωνια.Καλυτερα να γινει με email παρα τηλεφωνικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Kανονικα η μετρηση ηταν να γινει τωρα μεσα στον μηνα(16/11 εγραφε ο τελευταιος λογαριασμος).Λογικα θα εχει γινει.

Λογικα θα εμφανιστει σιγα σιγα σε οσους εχουν το ιδιο θεμα.Ισως να γινει και με την εκδοση των νεων λογαριασμων που ειναι να εκδοθουνε τωρα.Αν δουμε οτι δεν το ενεργοποιουνε μεσα στην εβδομαδα τοτε λογικα θα κανουμε μια επικοινωνια.Καλυτερα να γινει με email παρα τηλεφωνικως.

Τρελάθηκα χθες.. λέω τι έγινε μας το κόψανε; Αφού δουλεύει λεω!! 😂 Οπότε λες να περιμένω να βγει λογαριασμός κ αν δεν εμφανιστεί στο site να το δω τότε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναψη συμβολαιου απο αρχες Σεπτεμβριου σε ΔΕΗ για ρευμα και αεριο και ακομα τιποτα. Εξακολουθουν και ερχονται λογαριασμοι στην Πρωτεργια.

Μεσω ΡΑΕ καμια απαντηση ακομα απο τη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Συναψη συμβολαιου απο αρχες Σεπτεμβριου σε ΔΕΗ για ρευμα και αεριο και ακομα τιποτα. Εξακολουθουν και ερχονται λογαριασμοι στην Πρωτεργια.

Μεσω ΡΑΕ καμια απαντηση ακομα απο τη ΔΕΗ

και γω τα ιδια ειχα αργουν λιγο αλλα απαντουν μεσω ραε και μενα μολις απαντησαν σε 2-3 μερες ολα ετοιμα για το αεριο, το ρευμα ειχε γινει πιο γρηγορα

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosbt είπε

και γω τα ιδια ειχα αργουν λιγο αλλα απαντουν μεσω ραε και μενα μολις απαντησαν σε 2-3 μερες ολα ετοιμα για το αεριο, το ρευμα ειχε γινει πιο γρηγορα

Μετα απο ποσες μερες σου απαντησαν?

Ποτε ειχες κανει τις αιτησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

σας καταθέτω τη δική μου εμπειρία αλλαγής παρόχου φ.α, για την ενημέρωσή σας

22/10 τηλεφωνική αίτηση για σύμβαση με ΔΕΗ

24/10 έλαβα mail με τη σύμβαση, τα απαραίτητα έγγραφα και οδηγίες

27/10 έστειλα με mail όλα τα απαραίτητα έγγραφα που μου ζητήθηκαν

7/11 ζήτησα απο ΔΕΗ ενημέρωση για την εξέλιξη της αίτησης με mail

8/11 έλαβα mail και sms οτι ολοκληρώθηκε επιτυχώς ο έλεγχος του φακέλου μου και το αίτημα έχει αποσταλλέι στην ΕΔΑ

11/11 τηλεφωνική επικοινωνία με ΕΔΑ Θεσ/νίκης οπου επιβεβαιώθηκα για τη λήψη της αίτησης

και ότι με την ολοκλήρωση θα λάβω σχετική ενημέρωση

23/11 επικοινωνία πάλι με ΕΔΑ για ενημέρωση. Τελικά από 22/11 έχει γίνει αλλαγή παρόχου με χρήση της φωτογραφίας του μετρητή που είχα αποστείλει στη ΔΕΗ, οπότε δε χρειάστηκε επιτόπια λήψη μέτρησης.

Εννοείται καμία ειδοποίηση από ΔΕΗ ή Ζενίθ μέχρι στιγμής

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos121 είπε

Μετα απο ποσες μερες σου απαντησαν?

Ποτε ειχες κανει τις αιτησεις?

μετα απο 10 μερες περιπου απαντησαν

εγω ειχα κανει τελος αυγουστου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikos121 είπε

Συναψη συμβολαιου απο αρχες Σεπτεμβριου σε ΔΕΗ για ρευμα και αεριο και ακομα τιποτα. Εξακολουθουν και ερχονται λογαριασμοι στην Πρωτεργια.

Μεσω ΡΑΕ καμια απαντηση ακομα απο τη ΔΕΗ

άρα δε στείλανε και σε σένα αίτημα στην ΕΔΑ , πάτα στο υποστήριξη -> σχετικά με το αίτημά μου αν δεν το έχεις ήδη κάνει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NickTheMeat είπε

Απο αύριο σούζες θα κάνει ο δείκτης.

Άρχισε το πάρτυ...

Screenshot_2022-11-23-12-02-56-168_com.android.chrome.jpg.de1d26f3b58280b87557004908c6d4fa.jpg

 

Τώρα διάβαζα παραπάνω λεπτομέρειες για τη πρόταση της Κομισιόν και μ'έπιασαν τα γέλια...

 

Ο μηχανισμός μπορεί να ενεργοποιηθεί από την 1η Ιανουαρίου του 2023 αν:

  • Το TTF υπερβαίνει τα 275 € για δύο εβδομάδες.
  • Το ΤΤF είναι 58 ευρώ υψηλότερo από την τιμή αναφοράς LNG για 10 συνεχόμενες ημέρες διαπραγμάτευσης εντός των δύο εβδομάδων.

Δηλαδή αν μέσα στις 2 βδομάδες πέσει μια μέρα το TTF στο 274, ή αν για μέρα το TTF είναι 57 φορές υψηλότερο απ'το LNG, δε θα έχει πλαφόν. 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...