Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, lordvec είπε

Δυστυχώς δε βλέπω κάπου κάποιο κουτάκι για self metering όπως στο ρεύμα.

θα δίνεις μέσω του site της ΕΔΑ , (στις ημερομηνίες καταμέτρησης)

22 λεπτά πριν, lordvec είπε

Η ΕΔΑ πρόσφατα που είχα μιλήσει μαζί τους, μου είχαν πει ότι στα κοινόχρηστα παίρνουν μέτρηση κάθε μήνα και στα αυτόνομα κάθε δίμηνο.

στα αυτόνομα 3-4 φορές το χρόνο είναι , θα το δεις στο site της ΕΔΑ και ρώτα σε ποια ζώνη είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα ήταν να δεχόταν η ΔΕΗ μετρήσεις πελάτη κάθε μήνα για να εκδίδει και έναντι/με ένδειξη πελάτη  λογαριασμούς όπως στο ρεύμα. Για το αυτόνομα σωστά το λες, το δίμηνο της ΕΔΑ αναφέρεται στο χειμώνα, εγώ δεν το έγραψα όλο το ποιήμα. Από άνοιξη και μετά δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει προβλεψη για τηλεφωνικη καταχωρηση, μηνιαιους λογαριασμους κλπ.

Απλα απο Δεκεμβριο *ελπιζουν* οτι θα μπουνε σε κανονικο κυκλο τιμολογισης, δηλαδη λογαριασμοι ανα διμηνο, ενας εναντι (η εκκαθαριστικος αν δωσει ο πελατης ενδειξη στην ΕΔΑ) και ενας εκκαθαριστικος με καταμετρηση απο την ΕΔΑ

Αυτο βεβαια σημαινει οτι καποιοι θα παρουν μαζεμενους λογαρισμους Δεκεμβριο

 

ΥΓ για τη ΔΕΗ μιλαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δεν υπαρχει προβλεψη για τηλεφωνικη καταχωρηση, μηνιαιους λογαριασμους κλπ.

Απλα απο Δεκεμβριο *ελπιζουν* οτι θα μπουνε σε κανονικο κυκλο τιμολογισης, δηλαδη λογαριασμοι ανα διμηνο, ενας εναντι (η εκκαθαριστικος αν δωσει ο πελατης ενδειξη στην ΕΔΑ) και ενας εκκαθαριστικος με καταμετρηση απο την ΕΔΑ

Αυτο βεβαια σημαινει οτι καποιοι θα παρουν μαζεμενους λογαρισμους Δεκεμβριο

 

ΥΓ για τη ΔΕΗ μιλαω

Κρίμα πάντως αν ισχύει αυτό γιατί οι μετρητές απ''οτι βλέπω και δυνατότητα τηλεμέτρησης έχουν οπότε το λογαριασμός ανά μήνα θα ήταν ρεαλιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρυσι είχα κάθε μηνά εκαθαριστικο  που ήμουν στον Ηρων σε αυτόνομο,αρα η μέτρηση και η έκδοση  είναι μηνιαία επισης στην δεη στον λογαριασμο μου επισης αναφερει οτι ειναι μηνιαιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, lordvec said:

Σε κοινόχρηστο ή αυτόνομης θέρμανσης; Η ΕΔΑ πρόσφατα που είχα μιλήσει μαζί τους, μου είχαν πει ότι στα κοινόχρηστα παίρνουν μέτρηση κάθε μήνα και στα αυτόνομα κάθε δίμηνο.

 

Σε εμένα εμφανίζει ημερομηνία λήξης και στο αέριο. Δυστυχώς δε βλέπω κάπου κάποιο κουτάκι για self metering όπως στο ρεύμα.

Σε αυτόνομη με ενεργή τηλεμετρηση. Μου επιβεβαίωσε η ΕΔΑ ότι έγινα όντως οι μετρήσεις, μου είπε τις ενδειξεις που πήραν και φυσικά ότι κοινοποιήθηκαν στην δεη. Απλά ως και το σύστημα τους λειτουργεί με νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flex είναι τόσο ευέλικτο που για τον ίδιο μήνα (Νοέμβριο) αλλάζει τελικά 😁

ευτυχώς πιο φθηνό το TTΦα 0,184876169 vs νέα τιμή 0,14876169 (v4 δεν πέτυχα τις άλλες version 😂)

https://www.heron.gr/media/hqicwfxr/ttφα_αυτονομίες.pdf

vs

https://www.heron.gr/media/4mdfirob/ttφα-αυτονομίες_v4.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.newsit.gr/oikonomia/fysiko-aerio-protasi-gia-plafon-apo-tin-komision-275-eyro-ana-megavatora-apo-ton-epomeno-mina/3646381/

τι λετε να γινει μετα απο αυτο ? θα πεσει η θα το χουν ταβανι συνεχως στο χρηματιστηριο 275 ? 🤪

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το Δεη my home gas benefit ειναι το μονο που που πουλαει η Δεη τωρα ?
 

λεει μεχρι τελος 11 εχει 50% παγιο 5 ευρω και 0 εγγυηση γραφει . αν κανω αιτηση ποσο καιρο μπορει να παρει να ενεργοποιηθει ? αξιζει η αναμονη με το σκεπτικο οτι και αν αργησει υπαρχει το κεντρικο κλιματιστικο.
24μηνη δεσμευση ειναι κακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

σχετικα με το Δεη my home gas benefit ειναι το μονο που που πουλαει η Δεη τωρα ?
 

λεει μεχρι τελος 11 εχει 50% παγιο 5 ευρω και 0 εγγυηση γραφει . αν κανω αιτηση ποσο καιρο μπορει να παρει να ενεργοποιηθει ? αξιζει η αναμονη με το σκεπτικο οτι και αν αργησει υπαρχει το κεντρικο κλιματιστικο.
24μηνη δεσμευση ειναι κακο?

δεν ειναι 50% (καλα θα ταν) χαχαχα ειναι 50e στον πρωτο λογαριασμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosbt είπε

δεν ειναι 50% (καλα θα ταν) χαχαχα ειναι 50e στον πρωτο λογαριασμο..

ωπ ναι λαθος ! 😅

αξιζει η 24 δεσμευση και η αναμονη ? γλυτωνεις εγγυση και την εκπωση σωστα ? αλλιως λεω να δω για ελλιν η φ,ε.
ο ανθρωπος που μας εβαλε τον καυστηρα μου ειπε οτι αν επιλεξω ζενιθ λογο συνεργασιας θα γινει πιο γρηγορα και θα το τρεξει αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

ωπ ναι λαθος ! 😅

αξιζει η 24 δεσμευση και η αναμονη ? γλυτωνεις εγγυση και την εκπωση σωστα ? αλλιως λεω να δω για ελλιν η φ,ε.
ο ανθρωπος που μας εβαλε τον καυστηρα μου ειπε οτι αν επιλεξω ζενιθ λογο συνεργασιας θα γινει πιο γρηγορα και θα το τρεξει αυτος.

να σου πω την αληθεια εγω προσωπικα κουραστικα με διαφορες μουφιες αλλων παροχων και τελευταια ελπεντισον που μας ελπηδηξε..και πηγα δεη προλαβα το gascontrol βεβαια αλλα και παλι μαλον benefit θα πηγαινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα την ΕΔΑ στις 12:00, ζήτησα να μάθω πότε έγινε η τελευταία προγραμματισμένη καταμέτρηση... με πήρανε τηλέφωνο στις 16:30 απ'το 11500 (ΔΕΔΔΗΕ) για να μου απαντήσουν! Δηλαδή η ΕΔΑ* έχει δώσει εργολαβία στον ΔΕΔΔΗΕ τις καταμετρήσεις, τι άλλο θα ζήσουμε σ'αυτή τη χώρα! 🤣

Το καλό είναι ότι μέτρησαν 2/11 οπότε γλύτωσα το ενδεχόμενο να χρεωθει μέρος της καλοκαιρινής κατανάλωσης με τιμές Νοεμβρίου βάσει της περσινής καμπύλης.

*ΕΔΑ-ΘΕΣΣ, στην ΕΔΑ Αττικής δε ξέρω τι κάνουν

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nikosbt είπε

https://www.newsit.gr/oikonomia/fysiko-aerio-protasi-gia-plafon-apo-tin-komision-275-eyro-ana-megavatora-apo-ton-epomeno-mina/3646381/

τι λετε να γινει μετα απο αυτο ? θα πεσει η θα το χουν ταβανι συνεχως στο χρηματιστηριο 275 ? 🤪

Απο αύριο σούζες θα κάνει ο δείκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...