Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, zaf_4 είπε

Καλά το έχω σκεφτεί ή μου διαφεύγει κάτι;

την τελική τιμή να βλέπεις κυρίως , στην άλλη στήλη μπορείς να επιλέξεις οποιοδήποτε πρόγραμμα για σύγκριση αλλά για να καταλάβεις αν είναι κέρδος ή ζημιά ,πάλι δες τη στήλη με τελική τιμή

φυσικά άγνωστο πόσο θα πάει το TTF μιας και μεταβάλλεται συνεχώς  και άγνωστη και η προμήθεια στα τελευταία προγράμματα (βάσει ιστορικού απλά παίρνω μ.ο και κάνω έναν συντελεστή ανάλογα την προμήθεια και πόσο έχει τότε το TTF)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

την τελική τιμή να βλέπεις κυρίως , στην άλλη στήλη μπορείς να επιλέξεις οποιοδήποτε πρόγραμμα για σύγκριση αλλά για να καταλάβεις αν είναι κέρδος ή ζημιά ,πάλι δες τη στήλη με τελική τιμή

φυσικά άγνωστο πόσο θα πάει το TTF μιας και μεταβάλλεται συνεχώς  και άγνωστη και η προμήθεια στα τελευταία προγράμματα (βάσει ιστορικού απλά παίρνω μ.ο και κάνω έναν συντελεστή ανάλογα την προμήθεια και πόσο έχει τότε το TTF)

Ναι βάση της τελικής τιμής έβαλα κι εγώ, έβαλα μια τιμή ενδεικτική 125€ και βγήκε 781€, με το πρόγραμμα που έχω ήδη,ΗΡΩΝ FX.

Πήρα τηλ. να ρωτήσω και εφόσον είμαι ήδη στο υπάρχων συμβόλαιο δεν θα αλλάξει κάτι τουλάχιστον για μένα μέχρι το 2024. Και ρώτησα πως βγαίνουν οι τιμές ΔΑΦΑ που ουσιαστικά είναι η ρήτρα TTF; Και μου είπε ότι την τιμή την παίρνουν από την  admie.gr.

Άρα είμαι κι εγώ έρμαιο της ρήτρας αναπροσαρμογής. Καλό χειμώνα να έχουμε...

υ.γ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έχω κάνει αλλαγή ονόματος (Σεπ.22)

αυτός μαλλον ειναι ο λογαριασμος απο Μαιο και μετα ή ο τελικός λέτε?

αν δεν ειναι ο τελικος (πιθανοτερο) χρωστάνε και εγγύηση ουπσ

ήμουν στο 0,020 (μεγαλεία μια φορά γινονται χάρη Crown φυσικά)

πάντως αναλυτικό λογαριασμό του πιστωτικου δεν βλεπω στην εφαρμογη

μαλλον αργοτερα η ΔΕΗ ή με email νομιζω

καλά ηταν πάντως

image.png.66464f7a5d250dcdcc8950099cc51bf0.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zaf_4 είπε

Και μου είπε ότι την τιμή την παίρνουν από την  admie.gr.

😂 αυτό είναι ήταν για το ρεύμα 🤣

3 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

εφόσον είμαι ήδη στο υπάρχων συμβόλαιο δεν θα αλλάξει κάτι τουλάχιστον για μένα μέχρι το 2024.

εκτός αν σου έρθει ατομική ειδοποίηση οτι αλλάζουν οι συντελεστές υπολογισμού της χρέωσης ΔΑΦΑ , πρόσεχε και τα τυχών ψιλά γράμματα σε λογαριασμό

4 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Πήρα τηλ. να ρωτήσω

γενικά τηλ να παίρνετε για να κάνετε χαβαλέ , όχι για οτιδήποτε ουσιαστικό , μόνο email

5 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Άρα είμαι κι εγώ έρμαιο της ρήτρας αναπροσαρμογής. Καλό χειμώνα να έχουμε...

επιμένω πάντως να δεις τα άλλα θέματα , δε βγαίνει φέτος θέρμανση με αυτές τις τιμές γενικότερα , μόνο όσοι είναι ακόμα  στο παλιό σταθερό της ΔΕΗ με 0,05

1 λεπτό πριν, moon1821 είπε

αυτός μαλλον ειναι ο λογαριασμος απο Μαιο και μετα ή ο τελικός λέτε?

και να κάνουμε υποθέσεις ή γκάλοπ δεν έχει νόημα , περιμένεις να βγει ο τελικός σε pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

😂 αυτό είναι ήταν για το ρεύμα 🤣

εκτός αν σου έρθει ατομική ειδοποίηση οτι αλλάζουν οι συντελεστές υπολογισμού της χρέωσης ΔΑΦΑ , πρόσεχε και τα τυχών ψιλά γράμματα σε λογαριασμό

γενικά τηλ να παίρνετε για να κάνετε χαβαλέ , όχι για οτιδήποτε ουσιαστικό , μόνο email

επιμένω πάντως να δεις τα άλλα θέματα , δε βγαίνει φέτος θέρμανση με αυτές τις τιμές γενικότερα , μόνο όσοι είναι ακόμα  στο παλιό σταθερό της ΔΕΗ με 0,05

και να κάνουμε υποθέσεις ή γκάλοπ δεν έχει νόημα , περιμένεις να βγει ο τελικός σε pdf

Ναι κοιτούσα τον λογαριασμό και τον ρώτησα. Ξεκάθαρα δεν ξέρω πως χρεώνουν και αν είναι σωστές οι τιμές αναπροσαρμογής.

Εννοείς να σκεφτώ να πάω σε διαφορετικού τύπου θέρμανσης; Μόνο ρεύμα έχω σαν εναλλακτική και δεν ξέρω, είναι θέμα πολύ σκέψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κράζουμε την ΔΕΗ μόνο, ο τελευταίος λογαριασμός που εκδόθηκε στις 27/05 είχε επόμενη καταμέτρηση στις 16/11.

Αυτή την στιγμή (21/11 15:30) με επισκέφτηκε ο καταμετρητής της ΕΔΑ. Άρα μέσα στην εβδομάδα εκτιμώ ότι θα έχουμε νέο λογαριασμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Εννοείς να σκεφτώ να πάω σε διαφορετικού τύπου θέρμανσης

ναι και σε διαφορετικό νήμα φυσικά

3 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Μόνο ρεύμα έχω σαν εναλλακτική και δεν ξέρω, είναι θέμα πολύ σκέψης.

τα έχουν ήδη υπολογίσει εκεί , (ρεύμα=κλιματιστικά , εννοείται όχι θερμοπομποί)

συνέχεια όμως όχι εδώ

 

Μόλις τώρα, stelakis1914 είπε

Αυτή την στιγμή (21/11 15:30) με επισκέφτηκε ο καταμετρητής της ΕΔΑ. Άρα μέσα στην εβδομάδα εκτιμώ ότι θα έχουμε νέο λογαριασμό. 

πάντα ένα μήνα το νωρίτερο απο την καταμέτρηση ,

βέβαια με την "αναβάθμιση" που κάνανε στους περισσότερους περάσανε μήνες και εποχές ....

6 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Ξεκάθαρα δεν ξέρω πως χρεώνουν και αν είναι σωστές οι τιμές αναπροσαρμογής.

πρέπει να βρεις ιστορικό τιμών TTF και να το υπολογίσεις αναλογικά με την περίοδο κατανάλωσης , είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο

Γενικά η επιπλέον χρέωση ΔΑΦΑ του Ηρών FX αυτήν την περίοδο είναι (TTF+11)/1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelakis1914 είπε

Αυτή την στιγμή (21/11 15:30) με επισκέφτηκε ο καταμετρητής της ΕΔΑ. Άρα μέσα στην εβδομάδα εκτιμώ ότι θα έχουμε νέο λογαριασμό. 

Μην παίρνεις και όρκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos121 είπε

Μην παίρνεις και όρκο

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

δεν είπε σε ποια εβδομάδα , μπορεί να εννοούσε τη Μεγάλη Εβδομάδα 😁

Μπορεί να φαίνεται αστείο το θέμα αλλά στην ουσία μας έφαγαν μόνο έναν έναντι λογαριασμό. Αν εκδώσουν απευθείας εκκαθαριστικό, το κακό είναι σχετικά μικρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Μπορεί να φαίνεται αστείο το θέμα αλλά στην ουσία μας έφαγαν μόνο έναν έναντι λογαριασμό. Αν εκδώσουν απευθείας εκκαθαριστικό, το κακό είναι σχετικά μικρό. 

Δε βγάζει έναντι η ΔΕΗ , μόνο εκκαθαριστικούς απο ΕΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Thresh είπε

Πας στις λεπτομέρειες του συμβολαίου και φαίνεται κάτω από τα στοιχεία παροχής.

Σε μενα γραφει μονο myhomegascontrol δεν γραφει ημερομηνια ληξης ενω στο ρευμα γραφει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, stelakis1914 said:

Για να μην κράζουμε την ΔΕΗ μόνο, ο τελευταίος λογαριασμός που εκδόθηκε στις 27/05 είχε επόμενη καταμέτρηση στις 16/11.

 

Μια χαρα άδικοι θα είμαστε με την ΔΕΗ🤣. Εγώ είχα ημερομηνία επόμενης καταμέτρησης 31/5. Πήραν μέτρηση 31/5 , 30/6 , 31/7, 31/8, 30/9, 31/10 και ακόμα περιμένω λογαριασμό 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, marmagia είπε

Μια χαρα άδικοι θα είμαστε με την ΔΕΗ🤣. Εγώ είχα ημερομηνία επόμενης καταμέτρησης 31/5. Πήραν μέτρηση 31/5 , 30/6 , 31/7, 31/8, 30/9, 31/10 και ακόμα περιμένω λογαριασμό 

Σε κοινόχρηστο ή αυτόνομης θέρμανσης; Η ΕΔΑ πρόσφατα που είχα μιλήσει μαζί τους, μου είχαν πει ότι στα κοινόχρηστα παίρνουν μέτρηση κάθε μήνα και στα αυτόνομα κάθε δίμηνο.

 

17 ώρες πριν, johnnyman είπε

Σε μενα γραφει μονο myhomegascontrol δεν γραφει ημερομηνια ληξης ενω στο ρευμα γραφει κανονικα.

Σε εμένα εμφανίζει ημερομηνία λήξης και στο αέριο. Δυστυχώς δε βλέπω κάπου κάποιο κουτάκι για self metering όπως στο ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...