Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και σε μενα εμφανιζει στο αεριο ημερομηνια, επισης καλο το καναν το ebill παραδοξως.. το βασικο εινα ινα στειλουν και κανα λογαριασμο.. χαχαχα επισεις καλο θαταν να βαζαν και σελφ μετρηση στο αεριο οπως στο ρευμα δε γινετε ?

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikosbt είπε

περιεργο εκτος αν ακομη τραβαει στοιχεια η αναβαθμηση..

Ναι απλα το ανεφερα μηπως εχει και κανεις αλλος το ιδιο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zaf_4 είπε

Καλημέρα σας,

ήθελα να ρωτήσω γιατί διάβασα εδώ μέσα ότι ίσως να μην έκανα σωστή επιλογή που επέλεξα ΗΡΩΝ FX πρόγραμμα. Θεωρείται δηλαδή ότι το flex με συμφέρει καλύτερα;

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός Φ.Α. μετά από αίτημά μου 2 φορές. Είμαι από τέλος Ιουλίου και αναρωτιόμουν γιατί δεν είχαν εκδώσει τίποτα. Οπότε, βλέποντας τον λογαριασμό μου, είδα ότι με χρέωσαν  Δ.Α.Φ.Α. δλδ αναπροσαρμογή τιμής από 25/7 έως και 7/11 σύνολο γύρω στα 30 και. Τον χειμώνα τι θα γίνει; θα τρομάξω;

Σας δείχνω και φωτό από τις χρεώσεις που μου έκαναν για να έχετε κι άλλοι εικόνα για το τι χρεώνουν. Οπότε ίσως να σκεφτώ το flex , τι λέτε; Αφού Ο ΗΡΩΝ με έχει με ελεύθερο συμβόλαιο.

edit: Μπαίνοντας στον ΗΡΩΝ βλέπω πλέον μόνο το FLEX πρόγραμμα που είναι αυτό που έχω ήδη το FX. Άρα δεν υπάρχει επιλογή για τιμή χωρίς αναπροσαρμογή  TTF;;

 

Screenshot_2022-11-21-10-26-37-268-edit_gr.heron.myheron.jpg

το FX καταργήθηκε , το flex χρεώνει με άγνωστη τιμή προμήθειας , διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση και προηγούμενες σελίδες , κατέβασε και το excel

γενικά δεν είναι να καίει κάποιος αέριο απο Νοέμβριο , άγνωστο τι θα δώσουν απο επιδοτήσεις αργότερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι απλα το ανεφερα μηπως εχει και κανεις αλλος το ιδιο θεμα.

εμένα άλλαξε πάντως το ebill , είδα οτι ενημερώθηκε και το σύστημα με την αίτηση στο νέο gascontrol που έκανα

Οι λογαριασμοί φυσικά εξαφανίστηκαν , αλλά αναμενόμενο , απο εβδομάδα ξανά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

το FX καταργήθηκε , το flex χρεώνει με άγνωστη τιμή προμήθειας , διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση και προηγούμενες σελίδες , κατέβασε και το excel

γενικά δεν είναι να καίει κάποιος αέριο απο Νοέμβριο , άγνωστο τι θα δώσουν απο επιδοτήσεις αργότερα

Ναι, αλλά το συμβόλαιο μου γράφει ότι είναι το FX, οπότε πως θα χρεώνομαι δεν έχω καταλάβει.

Εννοείς ότι όλοι θα βάζουν άγνωστη τιμή προμήθειας;

Έχω μπερδευτεί, το θέμα μου είναι ότι είναι το μόνο μέσον θέρμανσης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zaf_4 είπε

Ναι, αλλά το συμβόλαιο μου γράφει ότι είναι το FX, οπότε πως θα χρεώνομαι δεν έχω καταλάβει.

χρεώνεσαι με τη διαφημιστική τιμή συν ρήτρα αναπροσαρμογής ανάλογα τη χοντρική TTF (χρέωση ΔΑΦΑ)

στο excel βάζοντας τιμές TTF στο υπολογίζει

2 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Εννοείς ότι όλοι θα βάζουν άγνωστη τιμή προμήθειας;

όχι , θα δεις στο excel τα τελευταία προγράμματα που έχουν άγνωστη τιμή προμήθειας

γενικά διάβασε το ποστ και κατέβασε το excel

3 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Έχω μπερδευτεί, το θέμα μου είναι ότι είναι το μόνο μέσον θέρμανσης μου.

δες άλλα νήματα για κλιματιστικά , σύγκριση κόστους θέρμανσης κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

χρεώνεσαι με τη διαφημιστική τιμή συν ρήτρα αναπροσαρμογής ανάλογα τη χοντρική TTF (χρέωση ΔΑΦΑ)

στο excel βάζοντας τιμές TTF στο υπολογίζει

όχι , θα δεις στο excel τα τελευταία προγράμματα που έχουν άγνωστη τιμή προμήθειας

γενικά διάβασε το ποστ και κατέβασε το excel

δες άλλα νήματα για κλιματιστικά , σύγκριση κόστους θέρμανσης κτλ

Καταρχάς, έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά στο εξελάκι που έχεις. Κατά δεύτερον, έβαλα τιμή για να δω τι θα παίξει με βάση την τιμή που δείχνει ότι θα παίξει η τιμή TTF, 125€ (αν το έπιασα καλά) και με βάση την κατανάλωση που έκανα πέρυσι σε kw.

Οπότε το αποτέλεσμα είναι το εξής με βάση τι πρόγραμμα έχω τώρα(θα τους κάνω μια ερώτηση, εάν είμαι ακόμα στο πρόγραμμα!) και με βάση την Ελιν που βρήκα πιο οικονομική σε κόστος kw. Βέβαια λόγω ότι έχει χειρότερα πάγια, βλέπω ότι η τιμή που βγαίνει είναι 781€ περίπου το χρόνο εάν λέμε ισχύει η τιμή 125€.

Καλά το έχω σκεφτεί ή μου διαφεύγει κάτι;

TTF.png.1e7ca16b18b6bb7c4fcba93dfba38147.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...