Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!
Είμαι σε τροχιά αλλαγής στην παροχή αερίου και διάβασα τις συζητήσεις εδώ. Εχώ περίπτωση σαν του donmitsos λίγο παραπίσω, το συμβόλαιο στη Ζενίθ λήγει περίπου 20/12 και το καλοκαίρι το σπάσανε μονομερώς από 0,035 σε 0,115->0,087 (χωρίς συνέπεια).
Παρεμπιπτόντως, χίλια μπράβο στον korakios για το κόπο που έχει ρίξει στο εξελάκι (που ο Θεός να του κόβει κιλοβατώρες και να τις δίνει σ' εμάς!).

Καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει το φως το αληθινό για επιλογή παρόχου και σκέφτομαι να πάω στο GasBenefit της ΔΕΗ. Δεύτερη επιλογή είναι η Ελίν/Gas On Home που δίνει την ασφάλεια για φευγιό χωρίς τάκλιν αποχώρησης αλλά δεν έχω ιδέα για αξιοπιστία και ντράβαλα για αλλαγή αν στραβώσει κάτι.

και ρωτώ:
--> να κλείσω το GasBenefit μέχρι τέλη Νοέμβρη ή αξίζει να περιμένω 1/12 για κάτι καλύτερο; Υποθέτω οτι ένα 20ήμερο φτάνει (μη γελάτε 😠) για τη μετάβαση.
--> αν ήσασταν εγώ, θα μπαίνατε Ελίν;

Επεξ/σία από selaniklis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/11/2022 στις 11:27 ΠΜ, narta είπε

Καταλαβαίνεις ότι όταν σε 2 μέρες υπάρχει κίνηση 25%, όλο αυτό είναι απλά κερδοσκοπικό παιχνίδι, μπαρμπουτιερα ή όπως αλλιώς θέλει να το ονομάσει ο καθένας και έχει 0 σχέση με τα τεκτενομενα της πραγματικής αγοράς.

Οι αποθήκες είναι γεμάτες, τα lng tankers έχουν αγκυροβολήσει γεμάτα και περιμένουν να ξεφορτώσουν εδώ και μέρες και η "αγορά" βλέπει άνοδο της τιμής 25%. 

 

Την επόμενη φορά που κάποιος θα πει ότι τα crypto έχουν volatility επειδή είναι καζίνο θα του δείξω αυτην την κίνηση και μετά το μεσαίο δάχτυλο να εξηγουμαστε :-D

Έχετε κοιτάξει, έτσι από περιέργεια, ποια άλλα είδη είναι στη χρηματιστηριακή αγορά, και άρα έρμαια σε αντίστοιχες διακυμάνσεις όταν το αποφασίσουν οι "αγορές"; Το οξυγόνο για κάποιο πράξενο λόγο δεν έχει μπει ακόμα στα commodities, προσεχώς λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2022 στις 10:10 ΜΜ, korakios είπε

η ΕΔΑ απάντησε μέσω ΡΑΕ ? Η ΔΕΗ έχει απαντήσει στο ενδιάμεσο μέσω ΡΑΕ?

Άργησα λίγο. Η ΕΔΑ απάντησε και μέσω ΡΑΕ και με email γιατι πριν απαντήσει μέσω ΡΑΕ με πήραν τηλέφωνο και τους ζήτησα και ηλεκτρονικά την απάντηση. Από εκείνη τη μέρα πέρασαν 10 μέρες και η ΔΕΗ ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Πήρα τηλεφωνο στην εξυπηρέτηση και έκραξα έτσι για τη φάση, αλλά απότι φαίνεται είναι σε τρικυμία τεράστια και δεν μπορούν να βρουν άκρη, ούετ φυσικά να μου δώσουν σοβαρή απάντηση. Ούτε γιατι δεν έχει βγει λογαριασμός εδώ και 8 μήνες και ο εκκαθαριστικός μεταξύ αυτών, ούτε γιατί ενώ μου λένε ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση εμένα μου εμφανίστηκε η σύνδεση στο ebill. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gvoi είπε

Άργησα λίγο. Η ΕΔΑ απάντησε και μέσω ΡΑΕ και με email γιατι πριν απαντήσει μέσω ΡΑΕ με πήραν τηλέφωνο και τους ζήτησα και ηλεκτρονικά την απάντηση. Από εκείνη τη μέρα πέρασαν 10 μέρες και η ΔΕΗ ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Πήρα τηλεφωνο στην εξυπηρέτηση και έκραξα έτσι για τη φάση, αλλά απότι φαίνεται είναι σε τρικυμία τεράστια και δεν μπορούν να βρουν άκρη, ούετ φυσικά να μου δώσουν σοβαρή απάντηση. Ούτε γιατι δεν έχει βγει λογαριασμός εδώ και 8 μήνες και ο εκκαθαριστικός μεταξύ αυτών, ούτε γιατί ενώ μου λένε ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση εμένα μου εμφανίστηκε η σύνδεση στο ebill. :shock:

ξαναστείλε στο support της ΔΕΗ , ενημέρωσέ τους για το αίτημα στο myrae και τον αρ. πρωτοκόλλου και ζήτα να προωθήσουν το email σου στο αντίστοιχο τμήμα

πάτα υποστήριξη στο myrae -> σχετικά με το αίτημά μου

Στην τελική αν δε θέλουν να εκδώσουν λογαριασμό για όσο ήσουν ,γιατί αγχώνεσαι ? 😛

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2022 στις 11:05 ΜΜ, ekrepali είπε

Εδώ το απευθείας link για όποιον ενδιαφέρεται... https://www.powernext.com/futures-market-dataimage.png.a546de88e3d01f7eba615484812fade4.png

Το 116.887 δε νομίζω ότι είναι ο μέσος όρος του Δεκέμβρη, αλλά ο μέσος όρος της ημερήσιας διαπραγμάτευσης της 11ης Νοεμβρίου. Αυτό που δε ξέρω είναι αν για τη τελική τιμή του μήνα λαμβάνουν υπόψιν τον μέσο όρο αυτού του διαγράμματος, ή τον μέσο όρο του settlement διαγράμματος.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.a546de88e3d01f7eba615484812fade4.png

 

Δεν τα ξέρεις καλά. Το 116.887 €/MWh στο γράφημα είναι ο μέσος όρος των τιμών της τελευταίας εργάσιμης του Οκτωβρίου και όλων των τιμών μέχρι 11 Νοεμβρίου και η τιμή που θα έχει αυτός ο μέσος όρος την προτελευταία εργάσιμη του Νοεμβρίου θα καθορίσει την τιμή των συμβολαίων Δεκεμβρίου. Κάθε τελευταία εργάσιμη γίνεται reset στην τιμή και μετράει πάλι από την αρχή. Για τις ημερήσιες τιμές είναι το γράφημα ακριβώς από πάνω, Daily EGIX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DOOM_NX είπε

αυτός ο μέσος όρος την προτελευταία εργάσιμη του Νοεμβρίου θα καθορίσει την τιμή των συμβολαίων Δεκεμβρίου.

Aυτό το ξέρω, στο άλλο με το μέσο όρο μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γράφημα Monthly Index είναι αυτό που περιέγραψα στο τελευταίο post. Η τιμή που θα έχει στις 29/11 θα είναι και αυτή που θα μπει στο πινακάκι με τις οριστικές τιμές για τον επόμενο μήνα και με βάση αυτή θα βγουν και οι λογαριασμοί Δεκεμβρίου. Τώρα είμαστε στα 117 €/MWh, με σταθερή τάση θα έλεγα... 

 

TTFMonthly111622.png.b29e8b23da847e6b04b061e33310ab35.png

EDIT: Εν τω μεταξύ, με το πετρέλαιο στο 1,23 €/L, αν δε δοθεί επιδότηση από ΔΕΠΑ για τον Δεκέμβριο και αν κλείδωνε τώρα στα 117 €/MWh TTF το ΦΑ, τότε θα γινόταν 25% ακριβότερο σαν καύσιμο για θέρμανση. Άντε να δούμε...

Επεξ/σία από DOOM_NX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας ανεβάσω κι ένα στατιστικό της μέχρι τώρα σύνδεσής μου από 5/2/2020 έως 19/10/2022

Έτος Κατανάλωση (kWh) Χρέωση € / kWh
2020 5.871,03 231,70 € 0,0395
2021 8.973,77 506,36 € 0,0564
2022 8.024,94 570,56 € 0,0711
Σύνολο 22.869,74 1.308,62 € 0,0572

edit: οι τιμές είναι από τις τελικές των λογαριασμών με όλα μέσα (ΦΠΑ κλπ)

Επεξ/σία από EchiDNA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα με ενημέρωσαν από ΔΕΗ ότι στις επόμενες μέρες θα βγει λογαριασμός (είχε κάνει μέτρηση η ΕΔΑ πριν κάποιες μέρες).

Επίσης συνεχίζει το μπάχαλο με την “αναβάθμιση” των συστημάτων τους. Ακόμη δεν μπορούν να πουν με βεβαιότητα σε ποιο πρόγραμμα ανήκω. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έσκασε εκκαθαριστικός λογαριασμός ζενίθ. 

Ένα περίεργο που παρατηρησα είναι ότι οι εκπτώσεις ΔΕΠΑ για Οκτωβρη δεν μπηκαν αλλά περάστηκαν του Γενάρη μέχρι Απριλη οι οποίες είχανε ξαναμπεί στο προηγούμενο λογαριασμό του Ιουλίου. 

Το αποτέλεσμα είναι να συνεχίζει να έρχεται αρνητικός λογαριασμός... 

Λέτε να μην δικαιούμαστε την έκπτωση πλέον ή θα την περάσουν πάλι αναδρομικά όπως κάνανε περσι; 

GasInvoice_2022-11-168b5d2842-4913-416c-8876-0207cafbb5fa_1.pdf

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Ένα περίεργο που παρατηρησα είναι ότι οι εκπτώσεις ΔΕΠΑ για Οκτωβρη δεν μπηκαν αλλά περάστηκαν του Γενάρη μέχρι Απριλη οι οποίες είχανε ξαναμπεί στο προηγούμενο λογαριασμό του Ιουλίου. 

αν του Ιουλίου ήταν έναντι τότε σωστά ξαναπεράστηκαν

όμως συνεχίζουν να βάζουν λιγότερη ΔΕΠΑ (μισή ακριβώς και καθόλου Οκτώβρη) ,

μέσω ΡΑΕ έχει απαντήσει η Ζενίθ αν θυμάται κάποιος για τις λειψές επιδοτήσεις ?

edit : αν δεν ήταν έναντι ο προηγούμενος ,τότε παίζει να τα βάλανε όλα τελικά (μισά-μισά) ?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

αν του Ιουλίου ήταν έναντι τότε σωστά ξαναπεράστηκαν

όμως συνεχίζουν να βάζουν λιγότερη ΔΕΠΑ (μισή ακριβώς και καθόλου Οκτώβρη) ,

μέσω ΡΑΕ έχει απαντήσει η Ζενίθ αν θυμάται κάποιος για τις λειψές επιδοτήσεις ?

edit : αν δεν ήταν έναντι ο προηγούμενος ,τότε παίζει να τα βάλανε όλα τελικά (μισά-μισά) ?

Μάλλον το δεύτερο που λες παίζει διότι μου εκδόθηκε έκτακτος τον Ιούλιο με 1 λεπτό οπότε λογικά πιστώθηκαν τώρα και τα υπόλοιπο 1.

Όσον αφορά τον Οκτώβριο δε μπήκε τπτ αλλά παίζει να τα βάλουν αναδρομικά (αν δικαιούμαστε με το σταθερό) 

 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mule206 είπε

Μάλλον το δεύτερο που λες παίζει διότι μου εκδόθηκε έκτακτος τον Ιούλιο με 1 λεπτό οπότε λογικά πιστώθηκαν τώρα και τα υπόλοιπο 1.

δες αν έχει "μείον έναντι" και αν ναι ποιο το ποσό και αν αφαιρούνται τα σωστά ποσά ή και τυχών επιδοτήσεις

αν δεν έχει , τότε "κομπλέ" είσαι . Τα εισαγωγικά γιατί λείπει του Οκτωβρίου άρα είσαι για αμφισβήτηση παρόλο που ήδη είναι πιστωτικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

δες αν έχει "μείον έναντι" και αν ναι ποιο το ποσό και αν αφαιρούνται τα σωστά ποσά ή και τυχών επιδοτήσεις

αν δεν έχει , τότε "κομπλέ" είσαι . Τα εισαγωγικά γιατί λείπει του Οκτωβρίου άρα είσαι για αμφισβήτηση παρόλο που ήδη είναι πιστωτικός

Εκκαθαριστικος αναφέρεται και ειδική έκπτωση ΔΕΠΑ λέει για Γενάρη έως και Απρίλη 0.01 λεπτό . 

Ήταν ένας έκτακτος που περάστηκε η έκπτωση αυτή μόνο και τππ άλλο. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...