Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, makis225 είπε

Συγνώμη για το οφτοπικ αλλά γνωρίζει κανένας αν επίδομα θέρμανσης δικαιούνται και όσοι έχουν φυσικό αέριο? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/758984-ερώτηση-επίδομα-θέρμανσης/page/44/#comment-59505173

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμφανίστηκε και το αέριο στο ebill μου στην ΔΕΗ, αλλά ακόμα δεν φαίνεται κάποιος λογαριασμός. 1/9/2022 τοποθετήθηκε ο μετρητής αερίου. Μπορώ να δίνω κάποια ένδειξη εγώ στην ΔΕΗ ή στην ΕΔΑ ΘΕΣΣ? ο μετρητής είναι κάτω σε κοινόχρηστο χώρο στη πρασιά. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

εμφανίστηκε και το αέριο στο ebill μου στην ΔΕΗ, αλλά ακόμα δεν φαίνεται κάποιος λογαριασμός. 1/9/2022 τοποθετήθηκε ο μετρητής αερίου. Μπορώ να δίνω κάποια ένδειξη εγώ στην ΔΕΗ ή στην ΕΔΑ ΘΕΣΣ? ο μετρητής είναι κάτω σε κοινόχρηστο χώρο στη πρασιά. ευχαριστω

στην ΕΔΑ μπορείς αλλά μέσα στις ημερομηνιες καταμέτρησης (χρήσιμο αν δεν έχει υπάρχει πρόσβαση )

για να δεις πότε είναι πάρε τηλ ΕΔΑ (και αγνοείς ημερομηνίες που γράφει η ΔΕΗ αν διαφέρουν)

στη ΔΕΗ δε μπορείς πάντως να δώσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, ekrepali είπε

@Eki_131 Γκονζάλες = 2 Τζιοβάνι που έγραφε κι η Derby (χρυσές εποχές) 😆

Στην περίπτωση σου έχεις 1 Elpedison = 2 συμβόλαια

Το συμβόλαιο των ειδικών όρων (1 έτος) έληξε, δε παίρνεις πλέον 50% έκπτωση. Το καλό είναι που δεν έφυγες πριν το 1 έτος, γιατί θα έπρεπε να επιστρέψεις πίσω όλες τις εκπτώσεις 50%.

Για τα 300 ευρώ δεν έχω άποψη... πρέπει να γίνουν μαθηματικές πράξεις, να ρίξουμε χαρτιά, να διαβάσουμε φλυτζάνια κλπ

Θα σου έλεγα να πας στη ΔΕΗ για αέριο, αλλά μ'αυτά που διαβάζω ότι δε προχωράνε οι αιτήσεις δε ξέρω τι να πω. Κατήργησε κι ο ΗΡΩΝ το FX, γάμησε τα...

 

 

στην ουσια αυτο τωρα ειναι ενα κυμαινομενο χωρις εκπτωση. 
δε μπορω να καταλαβω ποσο θα κοστιζε το flex με τη ρητρα πχ για τον Σεπτεμβρη. 

συμφωνα με το:
https://www.elpedison.gr/files/1/Gas/Παραδείγματα Αναπροσαρμογής_new.pdf
 

προφανως στην εξυπηρετηση δε ξερει κανεις τπτ

Επεξ/σία από Eki_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Eki_13 είπε

στην ουσια αυτο τωρα ειναι ενα κυμαινομενο χωρις εκπτωση. 
δε μπορω να καταλαβω ποσο θα κοστιζε το flex με τη ρητρα πχ για τον Σεπτεμβρη. 

συμφωνα με το:
https://www.elpedison.gr/files/1/Gas/Παραδείγματα Αναπροσαρμογής_new.pdf
 

προφανως στην εξυπηρετηση δε ξερει κανεις τπτ

αν έβαζες στο excel τα νούμερα θα το έβλεπες

κάνε (233,67 - 15)/1000 να δεις προσαύξηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, νέοι στο φυσικό αέριο. Περιμένουμε το μετρητή. Ποιον να προτιμήσουμε σε πάροχο; Έχω χαθεί με όλα αυτά που διαβάζω. Δυστυχώς δεν προλάβαμε το -30% της ΔΕΗ επειδή για εκεί το σκεφτομουν. Κάθε βοήθεια πολύτιμη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Theofanis88 είπε

Έχω χαθεί με όλα αυτά που διαβάζω.

δε νομίζω.....

2 λεπτά πριν, Theofanis88 είπε

Κάθε βοήθεια πολύτιμη!!!!

ξεκινάς διαβάζοντας την καρφιτσωμένη ανάρτηση τέρμα πάνω και τις 10-15 τελευταίες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αν έβαζες στο excel τα νούμερα θα το έβλεπες

κάνε (233,67 - 15)/1000 να δεις προσαύξηση

νομιζω τωρα καταλαβα το excel.

δε ξερω αν κανω κατι λαθος αλλα οτι τιμη και να βαλω στο ttf, η πραγματικη βγαινει ιδια!

Η βασικη διαφορα νομιζω ειναι τα 300Ε. 

image.png.a55cb7163865200cd7955b3a41cd629b.png

Στις 6/11/2022 στις 1:01 ΜΜ, nikosbt είπε

η γνωμη μου οπως και αρκετων αλλων ειναι μακρια απο elpedison ακομα προσπαθουμε να βρουμε ακρη με τα κερατιατικα που μας εβαλαν..

φανταζομαι λες για το ρευμα. κι εγω στα ιδια ειμαι. 
αλλα αν εξαιρεσεις τη κλοπη με τις τιμες αυγουστου και την extra ρητρα, τα τελευταια χρονια δν ειναι καποιο θεμα. και τωρα το ρευμα φαινεται για το πιο φθηνο παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Eki_13 είπε

δε ξερω αν κανω κατι λαθος αλλα οτι τιμη και να βαλω στο ttf, η πραγματικη βγαινει ιδια!

μάλλον κάτι λάθος κάνεις , πχ αν βάλω 100 το TTF , άλλη τιμή μου δείχνει

Υπόψιν η πραγματική τιμή είναι το C2 και το κελί που έχεις επιλέξει (το οποίο είναι κάτω απο το "αγνοήστε τα παρακάτω" ) δείχνει την προσαύξηση

αν εννοείς το κελί Β34 απλά είναι το αποτέλεσμα του τύπου υπολογισμού των συντελεστών και βγαίνει ίδιο κάθε φορά αφού είναι 1*TTF+0 ( δλδ = TTF)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μάλλον κάτι λάθος κάνεις , πχ αν βάλω 100 το TTF , άλλη τιμή μου δείχνει

Υπόψιν η πραγματική τιμή είναι το C2 και το κελί που έχεις επιλέξει (το οποίο είναι κάτω απο το "αγνοήστε τα παρακάτω" ) δείχνει την προσαύξηση

αν εννοείς το κελί Β34 απλά είναι το αποτέλεσμα του τύπου υπολογισμού των συντελεστών και βγαίνει ίδιο κάθε φορά αφού είναι 1*TTF+0 ( δλδ = TTF)

εγω συγκρινω το δικο μου (C26) με το home flex(C2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eki_13 είπε

Η βασικη διαφορα νομιζω ειναι τα 300Ε. 

εκτός φυσικά του οτι παίρνεις γραπτώς τις προϋποθέσεις του δώρου , επειδή είναι γνωστή η εταιρία ρώτα και το σενάριο:

Αν στους 6 μήνες κάνει τροποποίηση όρων και φύγεις αζημίως , το δώρο το επιστρέφεις ? 🤪

(edit είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα το κάνουν )

1 ώρα πριν, Eki_13 είπε

εγω συγκρινω το δικο μου (C26) με το home flex(C2)

  

Στις 6/11/2022 στις 1:11 ΜΜ, korakios είπε

για το πρόγραμμα που έχεις , βάλε στο C26 :

=$B$29/1000+0,012

και άλλαξε και την τιμή στο πάγιο (ανα έτος)

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, tzitzikas2 said:

εμφανίστηκε και το αέριο στο ebill μου στην ΔΕΗ, αλλά ακόμα δεν φαίνεται κάποιος λογαριασμός. 1/9/2022 τοποθετήθηκε ο μετρητής αερίου. Μπορώ να δίνω κάποια ένδειξη εγώ στην ΔΕΗ ή στην ΕΔΑ ΘΕΣΣ? ο μετρητής είναι κάτω σε κοινόχρηστο χώρο στη πρασιά. ευχαριστω

Από 8/9/2022 είμαι στη ΔΕΗ. Πριν λίγες ημέρες εμφανίστηκε το αέριο στο ebill, λογαριασμός όμως όχι.

 

Πότε να υπολογίζω ότι θα βγει;  

Έδωσα μέτρηση στην ΕΔΑ μέσω τηλεφώνου στην ημερομηνία που έπρεπε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d_gkal είπε

Από 8/9/2022 είμαι στη ΔΕΗ. Πριν λίγες ημέρες εμφανίστηκε το αέριο στο ebill, λογαριασμός όμως όχι.

 

Πότε να υπολογίζω ότι θα βγει;  

Έδωσα μέτρηση στην ΕΔΑ μέσω τηλεφώνου στην ημερομηνία που έπρεπε 

1 μήνα μετά το νωρίτερο μετά την καταμέτρηση της ΕΔΑ (ή το τηλ που έδωσες)  , αν και η ΔΕΗ έκανε "αναβάθμιση" το σύστημα και πήγαν όλα μήνα+ πίσω (σε έκδοση /αιτήσεις κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αν και η ΔΕΗ έκανε "αναβάθμιση" το σύστημα και πήγαν όλα μήνα+ πίσω (σε έκδοση /αιτήσεις κτλ)

Θα ηθελα να πω τι σημαινει η λεξη αναβαθμιση για την ΔΕΗ(και γενικοτερα για το δημοσιο) αλλα ξερω που θα καταληξω.:lol:

Ειναι γραμμη η λεξη αναβαθμιση για οποιοδηποτε θεμα,προβλημα η καθυστερηση υπαρχει.Εννοειται οτι το ξερεις απλα ηθελα να κανω ενα σχολιο(της ημερας) μιας και βρηκα χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2022 στις 6:29 ΜΜ, topmar είπε

Ο λογαριασμός εκείνος του Μαΐ 22, έγραφε "Επόμενη καταμέτρηση 31/5/2022". 

Δεν κατάλαβα, είναι κι άλλοι σαν εμένα λοιπόν εννοείς; 

Εγώ ακόμα περιμένω τον πρώτο λογαριασμό απ όταν πήγα στη ΔΕΗ αρχές Απρίλη😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...