Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα μιλούσα με έναν γείτονα και είχε κάνει αίτηση στο control τελευταίες μέρες και ακόμα να στείλουν αίτημα στην ΕΔΑ 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Τώρα μιλούσα με έναν γείτονα και είχε κάνει αίτηση στο control τελευταίες μέρες και ακόμα να στείλουν αίτημα στην ΕΔΑ 😁

ε μεχρι το πασχα θα ναι οκ ισως παρει και λογαριασμο..🐢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikosbt είπε

ε μεχρι το πασχα θα ναι οκ ισως παρει και λογαριασμο..🐢

μάλλον απο εβδομάδα την κάνει , περιμένω τον @crisnakas να ποστάρει τελευταίους λογαριασμούς να δούμε χρέωση απο W&V (απίστευτο😛) , ίσως μετά Ελίν , πάντως με πεσμένη την TTF δεν είναι τεράστιες οι διαφορές (πλην φυσικά όσων την πάτησαν με Προτέργια και αναπροσαρμογή στο TTF)

Με την ευκαιρία , όσοι κλείσανε παλιά Ελίν , να προσέξουν μήπως τους βάλανε αργότερα με αναπροσαρμογή μιας και είχε για ένα διάστημα (τώρα δεν έχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον απο εβδομάδα την κάνει , περιμένω τον @crisnakas να ποστάρει τελευταίους λογαριασμούς να δούμε χρέωση απο W&V (απίστευτο😛) , ίσως μετά Ελίν , πάντως με πεσμένη την TTF δεν είναι τεράστιες οι διαφορές (πλην φυσικά όσων την πάτησαν με Προτέργια και αναπροσαρμογή στο TTF)

Με την ευκαιρία , όσοι κλείσανε παλιά Ελίν , να προσέξουν μήπως τους βάλανε αργότερα με αναπροσαρμογή μιας και είχε για ένα διάστημα (τώρα δεν έχει)

εγω λεω να κατσω gascontrol ως ιανουαριο φεβρουαριο να δουμε πωα θα παει το ττφ και μετα βλεπουμε.. παντως και τωρινο benefit το δα με ngr και μαλον ειναι πιο καλο της δεη ελαχιστες διαφορες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikosbt είπε

εγω λεω να κατσω gascontrol ως ιανουαριο φεβρουαριο να δουμε πωα θα παει το ττφ και μετα βλεπουμε.. παντως και τωρινο benefit το δα με ngr και μαλον ειναι πιο καλο της δεη ελαχιστες διαφορες..

εννοείται το gascontrol παραμένει για όσους το έχουν , έτσι κι αλλιώς το να καις λίγο με ακριβή τιμή είναι προτιμότερο απο να τα καις πολλά με "φθηνή" τιμή (αν πιάσουν τα κρύα και εκτοξευθεί το TTF)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Έληξε εμένα το περσινό της elpedison με 0.0175.

Στο συμβόλαιο αναφέρει:

Το δεύτερο έτος ισχύος της Σύμβασης θα εφαρμόζεται η Χρέωση Προμήθειας του προϊόντος GasHome Flex όπως εκάστοτε ισχύει, η οποία σήμερα προκύπτει ως ακολούθως: TTF + 0,012 €/kWh.

Στο τηλέφωνο μου λέγανε ότι έχει και 50% και το υπολογισαν και στο λογαριασμό αλλά δε το βλέπω στο συμβόλαιο.

To double flex το καινούργιο με 0.054 και 50% αλλά με ρητρα, δε συμφέρει; δίνει και τα 300€. Προσπαθώ να βρω τους συντελεστές α Β και ttf range αλλά είναι μάλλον κρυμμένοι.

Για βοηθήστε 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Eki_13 είπε

Έληξε εμένα το περσινό της elpedison με 0.0175.

δε νομίζω σταθερό , εννοείς λογικά TTF+0,0175 και έχασες το σταθερό 0,02 (ουσιαστικά με επιδοτήσεις είχαμε μηδενική χρέωση τη σεζόν)

διαβάζοντας το παρακάτω ποστ μάλλον λάθος έκανα

9 ώρες πριν, Eki_13 είπε

Το δεύτερο έτος ισχύος της Σύμβασης θα εφαρμόζεται η Χρέωση Προμήθειας του προϊόντος GasHome Flex όπως εκάστοτε ισχύει, η οποία σήμερα προκύπτει ως ακολούθως: TTF + 0,012 €/kWh.

Στο τηλέφωνο μου λέγανε ότι έχει και 50% και το υπολογισαν και στο λογαριασμό αλλά δε το βλέπω στο συμβόλαιο.

To double flex το καινούργιο με 0.054 και 50% αλλά με ρητρα, δε συμφέρει; δίνει και τα 300€. Προσπαθώ να βρω τους συντελεστές α Β και ttf range αλλά είναι μάλλον κρυμμένοι.

Για βοηθήστε 

δες κατέβασε το excel στη καρφιτσωμένη ανάρτηση , 10 είναι το όριο 1*TTF+0 η φόρμουλα

double σημαίνει και ρεύμα οπότε αν δεις το νήμα με το ρεύμα θα καταλάβεις (συνέχεια εκεί για ρεύμα)

βάλε στο Β2 κελί *0,5 αντί 0,6

για το δώρο γράφει  οτι το επιστρέφεις αν φύγεις (24 μήνες elpedison ,300€ δεν είναι αρκετά για την ψυχική οδύνη 😁)

για το πρόγραμμα που έχεις , βάλε στο C26 :

=$B$29/1000+0,012

και άλλαξε και την τιμή στο πάγιο (ανα έτος)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Eki_131 Γκονζάλες = 2 Τζιοβάνι που έγραφε κι η Derby (χρυσές εποχές) 😆

Στην περίπτωση σου έχεις 1 Elpedison = 2 συμβόλαια

Το συμβόλαιο των ειδικών όρων (1 έτος) έληξε, δε παίρνεις πλέον 50% έκπτωση. Το καλό είναι που δεν έφυγες πριν το 1 έτος, γιατί θα έπρεπε να επιστρέψεις πίσω όλες τις εκπτώσεις 50%.

Για τα 300 ευρώ δεν έχω άποψη... πρέπει να γίνουν μαθηματικές πράξεις, να ρίξουμε χαρτιά, να διαβάσουμε φλυτζάνια κλπ

Θα σου έλεγα να πας στη ΔΕΗ για αέριο, αλλά μ'αυτά που διαβάζω ότι δε προχωράνε οι αιτήσεις δε ξέρω τι να πω. Κατήργησε κι ο ΗΡΩΝ το FX, γάμησε τα...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2022 στις 5:59 ΜΜ, topmar είπε

Καλησπέρα, είναι άλλος εκτός από μένα που να έχει να πάρει λογαριασμό αερίου ΔΕΗ, από Μάιο; 

Ο τελευταίος λογαριασμός βγήκε 27/5 (διάστημα κατανάλωσης 17/1 - 30/4) και έκτοτε κανένας άλλος δεν εκδόθηκε. 

Να υποθέσω πως όπου να'ναι θα έρθει λογαριασμός για όλο το διάστημα από 1/5 - 31/10;

Ακριβώς τα ίδια και εγώ . Από 27/5 περιμένω κ εγώ λογαριασμό . Στο μεταξύ επειδή έληγε το gas control πήγα στο benefit . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι στην elpedison για το αέριο όλο το χειμώνα πέρσι δε πλήρωσα τίποτα με τη σταθερή τιμή όλοι οι λογαριασμοί μου ερχόντουσαν πιστωτικοί. 

Πρώτη φορά πλήρωσα αυτό το μήνα 25 ευρώ και παρόλο που έχω φύγει από το ηλεκτρικό ρεύμα συνεχίζουν και μου κάνουν την έκπτωση 50%, φέτος τη δεύτερη χρονιά δυστυχώς το πρόγραμμα είναι δεν είναι με σταθερή τιμή, αλλά μη ξεχνάμε ότι όλος ο χειμώνας πέρσι μου βγήκε τσάμπα. Στο λογαριασμό που μου βγήκε τώρα πλήρωσα τη kw 0,14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος του μήνα λήγει το gas control της ΔΕΗ σε δυο παροχές.

Τωρα που δεν υπάρχει το  gas control αν δεν κάνεις κάτι σε πηγαίνουν στο benefit ;

Και αν σε πάνε στο  benefit πως;  Με 24μηνη δέσμευση η αορίστου;

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αιτημα στη δεη για αεριο απο αλλο παροχο στις 30-08-22

εδα μετρηση 06-09-22

σημερα παιρνω ενα τηλεφωνο να δω για κανα λογαριασμο λογο σχολιων για το ποτε θα ρθει λογαριασμος..

Απαντηση : βλεπουμε οτι εχει εγκριθει το αιτημα σας και ειστε σε μας, αλλα δε βλεπουμε μετρηση απο τη εδα.. της ξαναλεω οτι εχει μετρησει η εδα για την αλλαγη παροχου 6/9 και παλι στις 25/10 ξαναμετρησαν.. και λεει λογο αναβαθμησης του λογισμικου ειχαμε ενα προβλημα και δε βλεπουμε τις καταμετρησεις αλλα το φτιαχνουμε λογικα τελος του μηνα μαξ αρχες δεκεμβριου θα ειναι οκ.. δεν γνωριζω αν αυτο ισχυει και για τους παλιους και για τους νεους που εκαναν αιτηση απο Αυγουστο και μετα..

βλεπω να πληρωνουμε αεριο στη δεη με το νεο ετος...

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως την 31η Μαΐου 2023 δικαιολογητικά αγορών της περιόδου 1.10.2022 έως 31.03.2023 με ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η Μαϊου 2023 και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα καταβάλλεται έως την 15η Ιουνίου 2023.

Άμα κρυώσετε το Πάσχα, περιμένετε να ζεσταθείτε δίπλα στη σούβλα... γιατί το αέριο δε παίρνει επίδομα θέρμανσης μετά τις 31.3 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...