Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Stavros82t είπε

Έχω κι εγώ ΔΕΗ ρεύμα ebill.  Έκανα αίτηση για αλλαγή στο αέριο σε ΔΕΗ gascontrol, στις 30/9. Σήμερα νωρίτερα που μίλησα με τη ΔΕΗ επδ δεν εμφανίζεται το αέριο στο  ebill, μου είπαν αρχικά ότι αναβαθμίζεται το σύστημα,έπειτα ότι στις επόμενες μέρες θα εκδοθεί ο πρώτος έναντι οπότε θα φανεί και τέλος αν δεν φανεί πχ στις 20/11, να ακυρώσω τον ήδη υπάρχοντα λογαριασμό  ebill  και να φτιάξω καινούργιο όπου θα πατήσω στις σχετικές επιλογές να είναι διπλό ebill (ρεύμα και αέριο). Καλό; Αν την άφηνα να μιλήσει κι άλλο, θα ερχόταν και νέα ιδέα. Από ότι κατάλαβα ό,τι να 'ναι λένε στα τηλέφωνα. Τι να πω...

Υγ. Ευγενέστατη ομολογουμένως ήταν η υπάλληλος αλλά σαφή απάντηση δεν πήρα

εχει οταν κανεις λογαριασμο στο ebill να πατησεις και ρευμα και αεριο ? δε νομιζω προς ωρας να χει κατι τετοιο.. εγω ηξερα οτι στο ιδο αφμ θα φενονται και τα 2 οταν και αν βγει τελικα καποιος λογαριασμος.. αεριου προς ωρας μου παν οτι απο 9-11 του μηνα θα ξενινησουν να βγαινουν λογαριασμοι οποτε υπομονη να δουμε.. αν τελικα εχουν φτιαξει το συστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει e-bill για το φυσικό αέριο στη ΔΕΗ. Έβαλα το gas control αλλα στο e-bill εμφανίζεται μόνο ενα συμβόλαιο για ρεύμα το οποίο είναι και διαφορετικό ακίνητο. 

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι;

Για να βλέπεις όλους τους λογαριασμούς/παροχές στο ebill πρέπει να είναι όλα στο ίδιο ΑΦΜ και στην ίδια ταυτότητα δηλωμένα. Αν σε κάποιο είναι διαφορετικά τότε δε θα εμφανίζεται.

13 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Έχω κάνει e-bill πρόσφατα για το ρεύμα στη ΔΕΗ. Εμφανίζονται και παλιοί λογαριασμοί μου. Ρεύμα έχω χρόνια πάντα στη ΔΕΗ. Αέριο έβαλα για 1 Σεπτεμβρίου, καινούργια παροχή, δεν είχα πιο πριν και έβαλα ΔΕΗ gas control. Να περιμένω με ταχυδρομείο τον 1ο λογαριασμό φυσικού αερίου ή θα εμφανιστεί στο e-bill, όποτε να έχω το νου μου? Ή πρέπει να κάνω μόλις έρθει ο 1ος λογαριασμός e-bill καινούργιο για το αέριο?? Ευχαριστώ!!

 

Ο πρώτος φυσικού αερίου έρχεται πάντα με αλληλογραφία. Από κει και έπειτα μπορείς μέσω ebill να τον κάνεις και εκείνον paperless, άρα email/sms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να ανοίξετε καινούργιο ebill, θα εμφανιστεί η παροχή όταν φτιάξουν το σύστημα. Αρκεί να είναι δηλωμένα σωστά τα στοιχεία σας.

Εγώ είχα ebill από το 2018... και πέρυσι έβαλα αέριο στη ΔΕΗ το Σεπτέμβριο και μετά επέστρεψα στο ρεύμα τον Οκτώβρη.

Εμφανίστηκε πρώτα το αέριο και μετά το ρεύμα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Stavros82t said:

Έχω κι εγώ ΔΕΗ ρεύμα ebill.  Έκανα αίτηση για αλλαγή στο αέριο σε ΔΕΗ gascontrol, στις 30/9. Σήμερα νωρίτερα που μίλησα με τη ΔΕΗ επδ δεν εμφανίζεται το αέριο στο  ebill, μου είπαν αρχικά ότι αναβαθμίζεται το σύστημα,έπειτα ότι στις επόμενες μέρες θα εκδοθεί ο πρώτος έναντι οπότε θα φανεί και τέλος αν δεν φανεί πχ στις 20/11, να ακυρώσω τον ήδη υπάρχοντα λογαριασμό  ebill  και να φτιάξω καινούργιο όπου θα πατήσω στις σχετικές επιλογές να είναι διπλό ebill (ρεύμα και αέριο). Καλό; Αν την άφηνα να μιλήσει κι άλλο, θα ερχόταν και νέα ιδέα. Από ότι κατάλαβα ό,τι να 'ναι λένε στα τηλέφωνα. Τι να πω...

Υγ. Ευγενέστατη ομολογουμένως ήταν η υπάλληλος αλλά σαφή απάντηση δεν πήρα

Έναντι στο αεριο; Από ποτέ! Τον περασμένο Μάρτιο που μετέφερα 2 παροχές στη ΔΕΗ εμφανίστηκε αυτόματα στο ebill μετά καμία βδομάδα από την αλλαγή. Τώρα αίτηση 29/09 και μέτρηση ΕΔΑ για αλλαγή παρόχου 10/10 ακόμα δε φαίνεται τίποτα. Μίλησα και με το το τμήμα το ebill και με τους "υπεύθυνους" της τιμολόγησης (λέμε τώρα) και ισχυρίζονται ότι παρότι παλιά εμφανιζόταν άμεσα καρτέλα για τη νέα παροχή μετά την αναβάθμιση θα εμφανιστεί με την έκδοση του πρώτου λογαριασμου. Δεν τους πολύ πιστεύω αλλά δεν αξίζει και τον χρόνο και την επιμονή μου η βλακεία τους. Θέλουν να πληρωθούν; Ας βρουν τρόπο να εκδοσουν και να στείλουν λογαριασμό 🤷🏻‍♀️

22 minutes ago, balarinio said:

Για να βλέπεις όλους τους λογαριασμούς/παροχές στο ebill πρέπει να είναι όλα στο ίδιο ΑΦΜ και στην ίδια ταυτότητα δηλωμένα. Αν σε κάποιο είναι διαφορετικά τότε δε θα εμφανίζεται.

Ο πρώτος φυσικού αερίου έρχεται πάντα με αλληλογραφία. Από κει και έπειτα μπορείς μέσω ebill να τον κάνεις και εκείνον paperless, άρα email/sms.

Δεν μου ήρθε ούτε ένα λογαριασμός με κανονικό ταχυδρομείο. Αν δουλεύει το σουρωτήρι σύστημα τους κανονικά φαίνεται γ παροχή πριν την έκδοση πρώτου λογαριασμου και απλά τικαρει κάποιος το πεδίο για ηλεκτρονικό λογαριασμό και τον λαμβάνει από τον πρώτο έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, balarinio είπε

Ο πρώτος φυσικού αερίου έρχεται πάντα με αλληλογραφία. Από κει και έπειτα μπορείς μέσω ebill να τον κάνεις και εκείνον paperless, άρα email/sms.

και φυσικά δεν περιμένει κάποιος αλληλογραφία , ζητά απο το support να έρθει με email πριν εκδοθεί και πριν αξιωθούν να δώσουν πρόσβαση στην καρτέλα του ebill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, balarinio είπε

Ο πρώτος φυσικού αερίου έρχεται πάντα με αλληλογραφία. Από κει και έπειτα μπορείς μέσω ebill να τον κάνεις και εκείνον paperless, άρα email/sms.

Πέρυσι τέτοια εποχή πήγα και το αέριο στην ΔΕΗ.  Ειχα ήδη ebill από το  ηλεκτρικό ρεύμα.

Μέσα στην εβδομάδα από την ολοκλήρωση της αλλαγής παρόχου, εμφανίστηκαν στο ebill και δύο παροχές που μετέφερα.

Με το ταχυδρομείο δεν έχω λάβει κανένα λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ΗΡΩΝ Double Home Fx έχει σταλεί εδώ κανένας εκκαθαριστικός για να δούμε τις τιμές της ρήτρας αναπροσαρμογής από Μάιο και μετά;

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Για ΗΡΩΝ Double Home Fx έχει σταλεί εδώ κανένας εκκαθαριστικός για να δούμε τις τιμές της ρήτρας αναπροσαρμογής από Μάιο και μετά;

απο excel που έχω ιστορικό TTF , βγάζω +0,1437 τη ρήτρα με μέσο όρο Μάιο-Οκτ 154,68€/MWh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.0fd20348036a86cfdc2db81794036dac.jpeg

Νοεμβρης 0.138 και αν συνεχισει ετσι Δεκεμβρη θα παει πιο κατω, οποτε Νοεμβρης ειναι μια η αλλη gascontrol με benefit

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosbt είπε

image.jpeg.0fd20348036a86cfdc2db81794036dac.jpeg

Νοεμβρης 0.138 και αν συνεχισει ετσι Δεκεμβρη θα παει πιο κατω, οποτε Νοεμβρης ειναι μια η αλλη gascontrol με benefit

εγώ τελικά βλέπω πάνω-κάτω στο τέλος του χειμώνα gascontrol και benefit να έρχονται στα ίσα...άλλους μήνες πιο συμφέρον το ένα άλλους μήνες το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, balarinio είπε

Για να βλέπεις όλους τους λογαριασμούς/παροχές στο ebill πρέπει να είναι όλα στο ίδιο ΑΦΜ και στην ίδια ταυτότητα δηλωμένα. Αν σε κάποιο είναι διαφορετικά τότε δε θα εμφανίζεται.

Ο πρώτος φυσικού αερίου έρχεται πάντα με αλληλογραφία. Από κει και έπειτα μπορείς μέσω ebill να τον κάνεις και εκείνον paperless, άρα email/sms.

Θα πρέπει να φτιάξω νέο ebill για το αέριο, δηλαδή νέα εγγραφή ή αυτόματα θα φανεί και το αέριο στο ebill που έχω για το ρεύμα ήδη φτιάξει? Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, tzitzikas2 said:

Θα πρέπει να φτιάξω νέο ebill για το αέριο, δηλαδή νέα εγγραφή ή αυτόματα θα φανεί και το αέριο στο ebill που έχω για το ρεύμα ήδη φτιάξει? Ευχαριστώ!!!

Αυτόματα θα εμφανιστεί στο ήδη υπάρχον 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tempo είπε

εγώ τελικά βλέπω πάνω-κάτω στο τέλος του χειμώνα gascontrol και benefit να έρχονται στα ίσα...άλλους μήνες πιο συμφέρον το ένα άλλους μήνες το άλλο.

Αν δεν δώσουν επιδότηση , είτε το ένα έχουμε είτε το άλλο για κλείσιμο του λέβητα πάμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι ποιος είχε αναφέρει ότι ο πάροχος του (ΗΡΩΝ?) αντί να μοιράσει αναλογικά τη κατανάλωση, έβαλε το μεγαλύτερο μέρος στους χειμερινούς μήνες...

Βρήκα αυτή την απόφαση της ΡΑΕ που εξηγεί με ποιο τρόπο σπάει η κατανάλωση ανάλογα με το ιστορικό των προηγούμενων 2 ετών https://www.edathess.gr/uploads/file/68a4a5a4a4fc44f9ab2b87503bc70f0a/ΑΠΟΦΑΣΗ_ΡΑΕ_ΥΠʼ_ΑΡΙΘΜ._125_2018.pdf

Μ'αλλα λόγια υπάρχει περίπτωση ειδικά φέτος που δεν έγιναν μετρήσεις το Σεπτέμβριο... να φάμε ένα καμπυλωτό αγκούρι με τιμές Οκτωβρίου-Νοεμβρίου; Δηλαδή αν κάψαμε πχ 1000kw το τελευταίο 6μηνο, να μας βάλουν πχ 300kw το καλοκαίρι και 700kw για Οκτώβρη-Νοέμβρη (παράδειγμα).

Ειδικά για φέτος που φτάσαμε Νοέμβρη και κυκλοφορούμε με τα κοντομάνικα και δεν έχουμε κάψει θέρμανση, θα είναι άδικο.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε θυμάμαι ποιος είχε αναφέρει ότι ο πάροχος του (ΗΡΩΝ?) αντί να μοιράσει αναλογικά τη κατανάλωση, έβαλε το μεγαλύτερο μέρος στους χειμερινούς μήνες...

Βρήκα αυτή την απόφαση της ΡΑΕ που εξηγεί με ποιο τρόπο σπάει η κατανάλωση ανάλογα με το ιστορικό των προηγούμενων 2 ετών https://www.edathess.gr/uploads/file/68a4a5a4a4fc44f9ab2b87503bc70f0a/ΑΠΟΦΑΣΗ_ΡΑΕ_ΥΠʼ_ΑΡΙΘΜ._125_2018.pdf

Μ'αλλα λόγια υπάρχει περίπτωση ειδικά φέτος που δεν έγιναν μετρήσεις το Σεπτέμβριο... να φάμε ένα καμπυλωτό αγκούρι με τιμές Οκτωβρίου-Νοεμβρίου; Δηλαδή αν κάψαμε πχ 1000kw το τελευταίο 6μηνο, να μας βάλουν πχ 300kw το καλοκαίρι και 700kw για Οκτώβρη-Νοέμβρη (παράδειγμα).

Ειδικά για φέτος που φτάσαμε Νοέμβρη και κυκλοφορούμε με τα κοντομάνικα και δεν έχουμε κάψει θέρμανση, θα είναι άδικο.

Από πέρυσι σταματήσαν την καταμέτρηση του Σεπτέμβρη.

Η ΡΑΕ μπορεί να έχει βγάλει τον τρόπο κατανομής της κατανάλωσης αλλά το θέμα είναι αν τον τηρούν οι πάροχοι.

Το έχω και άλλη φορά αναφέρει.... σε διαμέρισμα που έχει ιστορικό πενταετίας +/- 400 Kwh τους καλοκαιρινούς μήνες (Μάιο -Αύγουστο) και μηδενική η σχεδόν μηδενική Σεπτέμβρη - Οκτώβρη πέρυσι η Zeniθ έβγαλε λογαριασμό με 100 Kwh την καλοκαιρινή περίοδο και 350 Σεπτέμβρη Οκτώβρη που ήταν αυξημένη η τιμή.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...