Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, να κάνω μια ερώτηση κι αν είναι πολύ   off   ας αγνοηθεί, μιας κι είναι το θέμα που τρέχει κι ειναι περισσότερο ενεργό.

Μπήκα σε σπίτι οπου ο προηγούμενος, έχοντας ζενιθ φεύγοντας έκανε διακοπή του αερίου. Εγώ τώρα μπαίνοντας έκανα αίτηση  αέριου  και ρεύματος  στη Δεή πριν μια εβδομάδα. Χθες ήρθε το ρεύμα. Το αέριο πόσο χρόνο κάνει να επανασυνδεθεί; Ρωτάω μήπως έχει έρθει και κάνω εγώ κάποιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trelaras22 είπε

Το αέριο πόσο χρόνο κάνει να επανασυνδεθεί; Ρωτάω μήπως έχει έρθει και κάνω εγώ κάποιο λάθος.

καλή χρονιά 😁

ξεκίνα τηλέφωνα στην ΕΔΑ να δεις αν έλαβε αίτημα εκπροσώπησης , αν όχι πάρε ΔΕΗ

αν πετάνε το μπαλάκι ο ένας στον άλλον άνοιξε ένα αίτημα στο myrae κατα πάροχου και διαχειριστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

καλή χρονιά 😁

ξεκίνα τηλέφωνα στην ΕΔΑ να δεις αν έλαβε αίτημα εκπροσώπησης , αν όχι πάρε ΔΕΗ

αν πετάνε το μπαλάκι ο ένας στον άλλον άνοιξε ένα αίτημα στο myrae κατα πάροχου και διαχειριστή

 

Φυσιολογικά συνδέεται σε μικρό χρονικό διάστημα αφότου γίνει η αίτηση; Θέλω να πω, μοιάζει δική τους η κωλυσιεργια  ή υπάρχει πράγματι μια φυσιολογική εβδομάδα καθυστέρησης ούτως ή άλλως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, trelaras22 είπε

Φυσιολογικά συνδέεται σε μικρό χρονικό διάστημα αφότου γίνει η αίτηση; Θέλω να πω, μοιάζει δική τους η κωλυσιεργια  ή υπάρχει πράγματι μια φυσιολογική εβδομάδα καθυστέρησης ούτως ή άλλως;

αν περάσουν 5 εργάσιμες , πάρε τηλ ΕΔΑ αν πήρανε εντολή απο ΔΕΗ και αν ο μετρητής σου δεν είναι προσβάσιμος δώσε κινητό μιας και σε αλλαγή προμηθευτή είναι απαραίτητη η καταμέτρηση , δεν ξέρω σε επανασύνδεση τι παίζει αλλά ρώτα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

Σε πόσες μέρες γίνεται αλλαγή παρόχου;

Έκανα αίτημα στη ΔΕΗ και στις 25/10 μου απάντησε ότι  ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος του φακέλου με τα έγγραφα που έστειλα. 

Πληροφοριακά ο παλιός πάροχος είναι η Ζενίθ με την οποία το συμβόλαιο έληξε στις 4/2 και με πήγε από το fix στο easy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Καλησπέρα σας

Σε πόσες μέρες γίνεται αλλαγή παρόχου;

Έκανα αίτημα στη ΔΕΗ και στις 25/10 μου απάντησε ότι  ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος του φακέλου με τα έγγραφα που έστειλα. 

Πληροφοριακά ο παλιός πάροχος είναι η Ζενίθ με την οποία το συμβόλαιο έληξε στις 4/2 και με πήγε από το fix στο easy

κανα δυο βδομαδες, αν περασουν μιλα με την ΕΔΑ της περιοχης σου να σου πει αν εγινε η αλλαγη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Σε πόσες μέρες γίνεται αλλαγή παρόχου;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58978459

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τελικό λογαριασμό η elpedison χρεώνει

 

Α) ποινή 76.44€ (το συμβόλαιο έγινε 2019 με διάρκεια 2 έτη και "έληξε" Νοέμβριο 2021) 

 

Και

 

 

 

Β) acquisition promo 80€ 

 

 

 

Ερωτώ:

 

για το Α: ποιος ο λόγος της ποινής για κάτι που έχει διάρκεια 2 έτη;

 

και 

 

ΓΙα το Β: τι είναι αυτό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Σε τελικό λογαριασμό η elpedison χρεώνει

 

Α) ποινή 76.44€ (το συμβόλαιο έγινε 2019 με διάρκεια 2 έτη και "έληξε" Νοέμβριο 2021) 

τώρα που μιλάμε για αέριο , ρήτρα αποχώρησης γιατί 99,9% σου κάνανε αυτόματη ανανέωση

αλλά

Αναφορά σε κείμενο

 

Άρθρο 19

Διάρκεια Σύμβασης Προμήθειας

Με την επιφύλαξη των διατάξεων της παραγράφου 1 του άρθρου 29 του παρόντος Κώδικα, η διάρκεια της Σύμβασης Προμήθειας καθορίζεται με συμφωνία των μερών. Σε κάθε περίπτωση, ο Προμηθευτής υποχρεούται να υπενθυμίζει με ατομική ειδοποίηση, έγγραφη ή ηλεκτρονική, στον Πελάτη την επερχόμενη λήξη της Σύμβασης ένα (1) μήνα πριν την επέλευση αυτής, καθώς και το δικαίωμα αλλαγής Προμηθευτή. Οι παραπάνω όροι ισχύουν με την επιφύλαξη των δικαιωμάτων τροποποίησης και καταγγελίας που αναφέρονται στον παρόντα Κώδικα και τη Σύμβαση Προμήθειας.

αν δεν είχες ατομική ειδοποίηση ή υποσημείωση με ψιλά γράμματα στο λογαριασμό τότε κάνε αμφισβήτηση

μην περιμένεις μέρες , αν δε στα δώσουν πίσω άμεσα κάνε αίτημα στο myrae

10 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Β) acquisition promo 80€ 

τα 80€ δώρο που σου κάνανε το Νοέμβριο 2021

@d_gkal πες και σε ποιο πρόγραμμα ήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Goldman Sachs: Έρχεται πτώση 30% στην τιμή του φυσικού αερίου - Νέο ράλι στα 250 ευρώ το επόμενο καλοκαίρι. Tο  gas control 0,125 βλέπω να αποδεικνύεται πολυ ακριβό..

Επεξ/σία από NickTheMeat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Καλησπέρα σας

Σε πόσες μέρες γίνεται αλλαγή παρόχου;

Έκανα αίτημα στη ΔΕΗ...

Αιτηση 5 Σεπτεμβρη και η ΔΕΗ ακομα δεν εχει προχωρησει το αιτημα στην ΕΔΑ Αττικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos121 είπε

Αιτηση 5 Σεπτεμβρη και η ΔΕΗ ακομα δεν εχει προχωρησει το αιτημα στην ΕΔΑ Αττικης

10 Σεπτέμβρη δεν άνοιξες αίτημα στο myrae ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

τώρα που μιλάμε για αέριο , ρήτρα αποχώρησης γιατί 99,9% σου κάνανε αυτόματη ανανέωση

αλλά

αν δεν είχες ατομική ειδοποίηση ή υποσημείωση με ψιλά γράμματα στο λογαριασμό τότε κάνε αμφισβήτηση

μην περιμένεις μέρες , αν δε στα δώσουν πίσω άμεσα κάνε αίτημα στο myrae

τα 80€ δώρο που σου κάνανε το Νοέμβριο 2021

@d_gkal πες και σε ποιο πρόγραμμα ήσουν

Gashome--flex γράφει στο λογαριασμό

 

Νοεμβριο 2021 ΔΕ βλέπω κάτι στο λογαριασμό που να αφορά τα 80€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d_gkal είπε

Gashome--flex γράφει στο λογαριασμό

Νοεμβριο 2021 ΔΕ βλέπω κάτι στο λογαριασμό που να αφορά τα 80€...

μήπως τα έδινε σπαστά όπως τώρα ? Βέβαια μέχρι τώρα θα σου έδινε για ~1χρόνο ~40€ , δεν έχει σημασία κάνε αμφισβήτηση και για τα 80€ αν δε βγάζεις άκρη (email)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...