Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

εχω δει εκκαθαριστικο  Φλεβαρη- Απριλιο του 2022 με gas home star χωρις αναπροσαρμογη TTF. πως μπορει και γινεται αυτο , το ξερει κανεις?

Mέχρι τέλη Σεπτεμβρίου του 2021 το Star ήταν χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής (ελάχιστα ακριβότερο απ'το Fix)... οπότε ισχύει το 6μηνο για όποιον είχε υπογράψει. Μετά το 6μηνο (σίγουρα έστειλαν ειδοποιήσεις), δε ξέρω αν ανέβασαν τη τιμή στο 0.085 (σταθερή) όπως το Fix ή αν έκαναν τροποποίηση όρων βάζοντας ρήτρα αναπροσαρμογής για να συμβαδίζει το πρόγραμμα με το νέο εμπορικό Star.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mέχρι τέλη Σεπτεμβρίου του 2021 το Star ήταν χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής (ελάχιστα ακριβότερο απ'το Fix)... οπότε ισχύει το 6μηνο για όποιον είχε υπογράψει. Μετά το 6μηνο (σίγουρα έστειλαν ειδοποιήσεις), δε ξέρω αν ανέβασαν τη τιμή στο 0.085 (σταθερή) όπως το Fix ή αν έκαναν τροποποίηση όρων βάζοντας ρήτρα αναπροσαρμογής για να συμβαδίζει το πρόγραμμα με το νέο εμπορικό Star.

0,0789 χρεωση και 45% επιστροφη συνεπειας στο επομενο λογαρισμο χωρις αναπροσαρμογη δεν μπορω να το χωνεψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

εχω δει εκκαθαριστικο  Φλεβαρη- Απριλιο του 2022 με gas home star χωρις αναπροσαρμογη TTF. πως μπορει και γινεται αυτο , το ξερει κανεις?

Ναι είχα και εγώ μία παροχή σε Gas Home Star από Σεπτέμβριο του 2021 , από τις τελευταίες μέρες που έτρεχε χωρίς αναπροσαρμογή TTF όπου με συνέπεια έπεφτε στα 0.2411 και τώρα από 1/7/22 και μετά 0.086 για 2 χρόνια από την αρχική σύμβαση. 
Προφανώς άμα στο 6μηνο το αέριο είναι περισσότερο από 100€/MWh θα έρθει πάλι αλλαγή τιμολόγησης :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί... Εντάξει δεν είμαι και ειδικός, αλλά πίστευα ότι θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω το αέριο, με τα νέα δεδομένα που διαβάζω, μόνο ζεστό νερό (ευτυχώς έχω και ηλιακό) και μένω στο πρόγραμμα (Ήρων FX) χωρίς δέσμευση. Πρώτη χρονιά φυσικό αέριο, χωρίς φυσικό αέριο 😂😂😂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κανείς στη watt&volt ?

Μου κάνει εντύπωση που για Σεπτέμβριο με TTF 0,23869  ,έχουν χρέωση  0,1475 , γενικά σα μ.ο. κρατά χαμηλές τιμές και έχω περιέργεια τον Οκτώβριο τι χρέωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fredd0 είπε

138.568 το ΤTF Οκτωβριου, για οποιον θελει να κανει υπολογισμους χρεωσεων

Από πού προέκυψε αυτό το νούμερο ; Εννοώ το ανακοίνωσε κάποιος πάροχος ή είναι δικοί σου υπολογισμοί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, aggelosn είπε

Από πού προέκυψε αυτό το νούμερο ; Εννοώ το ανακοίνωσε κάποιος πάροχος ή είναι δικοί σου υπολογισμοί ;

Μεσος ορος ολων των τιμων του μηνα Οκτωβρη. Λογικα δικοι του υπολογισμοι, δεν ειναι κατι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, aggelosn είπε

Από πού προέκυψε αυτό το νούμερο ; Εννοώ το ανακοίνωσε κάποιος πάροχος ή είναι δικοί σου υπολογισμοί ;

https://www.powernext.com/futures-market-data

Είναι το monthly index

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,  ερώτηση . Έχουμε ζενιθ κ ήρθε έναντι λογαριασμός για τετράμηνο ιουνιο-σεπτεμβριο κ αντί για 30 μονάδες χρέωσαν 160 σχεδόν(πέρσι είχαμε περίπου 130 κ κάνανε την εκτίμηση ανεβασμένη). Στο Σεπτέμβρη βάλανε ελκαταναλωση βάλανε 99 ευρώ.... ( Κάπου 0.24+ kWh )

1).Τι μπορώ να κάνω? Να τους δώσω από μόνος τη σωστή μέτρηση? Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? ( Άσχετο λίγο αλλά ΔΕΗ που μας είχε χρέωση ρεύμα 6.000 kw αντί για 900.... Το Μάρτη που πέρασε, τους έστειλα με Μάιλ σωστές μετρήσεις κ ακύρωσαν παλιό λογαριασμό κ βγάλανε καινούργιο με σωστές τιμές... Μεγάλη κλεψιά ευτυχώς τη γλυτώσαμε...1800 ευρώ με ρήτρα 1000 ήταν.. κ μας ήρθε ο νέος 180.. με ρήτρα 100, κατανάλωση 34 κ διάφορα τέλη 45...) 

2).Γενικά υπάρχει η δυνατότητα να δίνω εγώ της μετρήσεις? ( Τις δίνω σε ζενιθ ή στη ΕΔΑ Θεσσαλονίκης).

3).Αν δε πληρωσω τώρα, κ πληρώσουμε τον επόμενο που θέλω να πιστεύω θάναι εκκαθαριστικος, θα αποκατασταθεί η υπέρογκη χρέωση?

 

4)Κ έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, είμαστε στο κυμαινόμενο της ζενιθ, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη τι αξίζει Γενικά ,πχ να πάω σε άλλο πάροχο..σε ποιον.

Κατάλαβα το βασικό θα άξιζε μια οποιαδήποτε εταιρεία που θα είχε ένα σταθερό της τάξης του 0.1.... που δε βρίσκεται τα υπόλοιπα με επιδοτήσεις έχουν το ρίσκο ότι δεν θα υπάρχουν κάποια στιγμή, κ θα είμαι δεσμευμένος...

5 ) επίσης προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις έξτρα χρεώσεις, κ κυρίως χρέωση ενέργειας διανομής, καθώς είναι αξιόλογο το ποσό...κ βλέπω χρεώνει κ κάθε μήνα, αλλά κ για το σύνολο των ημερών... Γιατί τόσα πολλά? Επίσης μια χρέωση είναι μόνο για 10 ημέρες του μαϊου. Τώρα αυτό να φανταστώ ξαμαχρεωθηκε στον προηγούμενο λογαριασμό για 1-20 μαϊου..??

Κ η επιδότηση είναι η πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης? 0.02 λεπτά τη kWh?? Μόνο?

 

Συγνώμη παιδιά για μεγάλο μύνημα κ ερωτήματα, αλλά άκρη δε μπόρεσα να βγάλω . ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει κ να με κατατοπισει

Screenshot_2022-10-30-12-19-50-036_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vodka131 είπε

2).Γενικά υπάρχει η δυνατότητα να δίνω εγώ της μετρήσεις? ( Τις δίνω σε ζενιθ ή στη ΕΔΑ Θεσσαλονίκης).

ΕΔΑ και δέχεται να δώσεις την περίοδο καταμέτρησης

για τα υπόλοιπα διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση πάνω ψηλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...