Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, doll είπε

Μεγάλη πτώση τιμών φυσικού αερίου (€92,4) και ρεύματος (€155/Mwh στη χονδρική).

Τι λέτε?

 

image.png.081f0dad05d0921e0ea42b0a62113167.png

102 είναι αυτή τη στιγμή το άεριο... ο Νοέμβριος κλείνει σε μερικές μέρες και αν θυμάμαι καλά ο κοράκιος είχε πει ότι ο μ.ο ήταν πάνω από 138, οπότε έβγαινε ελάχιστα φτηνότερο το gas control. Ή αν έπεσε λίγο ο μ.ο, ίσως το benefit ήταν φτηνότερο για Νοέμβριο... μιλάμε για μικροδιαφορές.

Από 1 Νοέμβρη θα μας απασχολούν οι διαπραγματεύσεις του Δεκέμβρη και του 2023

Βλέπεις τώρα 131, 139, 142, 140 κλπ... κι ακόμα δεν έχουμε μπει χειμώνα.

Όταν θα καιγόμαστε να αναπληρώσουμε τις δεξαμενές, τότε θα φανεί που θα κάτσουν οι τιμές.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας ήρθε και εσάς καλοκαιρινός λογαριασμός έναντι με υπερβολική χρέωση λόγω μη ύπαρξης επιδότησης?

Σε μένα ήρθε με εικονική κατανάλωση 50 κυβικά με 133€ λογαριασμό ενώ έχω κάψει σύνολο 7, απο Ιούνιο και σε μία ακόμα περίπτωση χρεώσανε 100 κυβικά με χρέωση στα 250€ περίπου. Στη 2η περίπτωση μάλιστα δεν δεχθήκανε καν τηλεφωνική μέτρηση τον Σεπτέμβρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

μια γρήγορη ερώτηση για φιλικό πρόσωπο... είναι ρεύμα στη Zenith και θέλει να κάνει αίτηση για αέριο άμεσα (και εντός της ημέρας!).  Μου είπε για τα τρία προγράμματα της Zenith και μπλα μπλα αυτά που της είπε ο εκπρόσωπος! Αξίζει να δώσουμε σημασία προς τα εκεί ή είναι μονόδρομος το Gas Benefit της ΔΕΗ σε αυτήν την φάση; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fredd0 said:

0.025€/Θερμικη KWh η εκπτωση ΔΕΠΑ για τον Νοεμβριο

Αρκετά χαμηλή και δεν ξέρω που το βασίζουν. Θέλω να πω προφανώς κατανοώ την αποκλιμάκωση αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί τόσο χαμηλή επιδότηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αρκετά χαμηλή και δεν ξέρω που το βασίζουν. Θέλω να πω προφανώς κατανοώ την αποκλιμάκωση αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί τόσο χαμηλή επιδότηση 

50% της αυξησης σε σχεση με περσυ, περσυ ηταν γυρω στο 0.05, φετος γυρω στο 0.1 αρα 0.025

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αρκετά χαμηλή και δεν ξέρω που το βασίζουν. Θέλω να πω προφανώς κατανοώ την αποκλιμάκωση αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί τόσο χαμηλή επιδότηση 

Όπως στο ρεύμα που πάνε οι επιδοτησεις βάσει ΔΕΗ, έτσι κι εδώ πάνε βάσει του Φυσικού Αερίου Ελλαδος... και στοχεύουν σε τελική τιμή μετά την επιδότηση 0.10-0.11

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 0,125 αν κλείσει το TTF μιλάμε για το σταθερό της ΔΕΗ θα πάει στα 10 λεπτά, το κυμαινόμενο της ΔΕΗ TTF+0,015-30% θα πάει γύρω στα 7,3 λεπτά και το κυμαινόμενο της ΔΕΗ με TTF+0,04-30% θα πάει γύρω στα 9 λεπτά...καταστροφή !!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, fredd0 said:

50% της αυξησης σε σχεση με περσυ, περσυ ηταν γυρω στο 0.05, φετος γυρω στο 0.1 αρα 0.025

 

2 minutes ago, ekrepali said:

Όπως στο ρεύμα που πάνε οι επιδοτησεις βάσει ΔΕΗ, έτσι κι εδώ πάνε βάσει του Φυσικού Αερίου Ελλαδος... και στοχεύουν σε τελική τιμή μετά την επιδότηση 0.10-0.11

Σύμφωνοι, το κατάλαβαινω απλά σκεφτομαι ότι το 0,10 από που προέκυψε. Αντικειμενικά είναι φωτιά και λάβρα το 0,10 -0,11 η κιλοβατώρα σε αεριο. Στο ρεύμα προ ρήτρας αναπροσαρμογής ήταν στο 0,095-0,11 και τώρα στοχεύουν κοντά στο 0,15 άρα σαφώς χαμηλότερα περιθώρια "ανοχής" σε αυτό ιδίως εάν λάβουμε υπόψιν μας και την επιδότηση 25 λεπτά στο πετρέλαιο. Άρα γιατί δυο μέτρα και δυο σταθμά; Από που προκύπτει ότι το 0,10 είναι μια καλή τιμή για θέρμανση; Να μου λέγαμε 0,07-0,08 που ήταν ένας μέσος όρος πχ πέρσι η πρόπερσι; Να το καταλάβω αλλά στόχος το 0,10-0,11 είναι κάπως παράλογο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

 

Σύμφωνοι, το κατάλαβαινω απλά σκεφτομαι ότι το 0,10 από που προέκυψε. Αντικειμενικά είναι φωτιά και λάβρα το 0,10 -0,11 η κιλοβατώρα σε αεριο. Στο ρεύμα προ ρήτρας αναπροσαρμογής ήταν στο 0,095-0,11 και τώρα στοχεύουν κοντά στο 0,15 άρα σαφώς χαμηλότερα περιθώρια "ανοχής" σε αυτό ιδίως εάν λάβουμε υπόψιν μας και την επιδότηση 25 λεπτά στο πετρέλαιο. Άρα γιατί δυο μέτρα και δυο σταθμά; Από που προκύπτει ότι το 0,10 είναι μια καλή τιμή για θέρμανση; Να μου λέγαμε 0,07-0,08 που ήταν ένας μέσος όρος πχ πέρσι η πρόπερσι; Να το καταλάβω αλλά στόχος το 0,10-0,11 είναι κάπως παράλογο 

Πέρσι απορροφούσαν το 50% της διαφοράς 2021-2020. Φέτος απορροφούν το 50% της διαφοράς 2022-2021. Πέρσι το TTF ήταν περίπου στο 100, οπότε και το σημείο αναφοράς για φέτος είναι 0,10€/kWh. Λογικό ή όχι, αυτό είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ekechagi said:

Πέρσι απορροφούσαν το 50% της διαφοράς 2021-2020. Φέτος απορροφούν το 50% της διαφοράς 2022-2021. Πέρσι το TTF ήταν περίπου στο 100, οπότε και το σημείο αναφοράς για φέτος είναι 0,10€/kWh. Λογικό ή όχι, αυτό είναι.

Α κατάλαβα την λογική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να χει περισυ έδινε επιδότηση και το κράτος ενώ φέτος μόνο η ΔΕΠΑ. Το κάνουν για να μην ανάψει ο κόσμος το αέριο και να στραφεί σε άλλες μορφές θέρμανσης. Εγώ με ενδοδαπεδια θέρμανση που δεν μπορώ να την ανάβω και να την κλείνω οπότε μου καπνίσει, με βλέπω να μένω με το κλιματιστικό και με το σταθερό της ΔΕΗ στα 0,17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.025€/Θερμικη KWh η εκπτωση ΔΕΠΑ για τον Νοεμβριο ......απο 0,090 τον Οκτωβριο τωρα 0,025.

Τωρα που ερχεται χειμωνας η επιδοτηση επεσε.Θελουν να παγωσουμε να μη τρωμε και να πληρωνουμε .

Ειναι ντροπη αυτη η αποφαση και ηταν που θα φροντιζανε για τα νοικοκυρια.Πληρωνουμε τις κυρωσεις που επιβαλανε .Δημιουργησαν το προβλημα και τωρα πετανε τα ψιχουλα.

ΝΤΡΟΠΗ

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...