Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, fredd0 είπε

γιατι πατε σε τετοια τρελλα προγραμματα ποτε δε θα καταλαβω

  4 λεπτά πριν, g10rg0s είπε

gas home easy της Zενιθ και Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B απο ΔΕΗ ... και ο θεος βοηθος 

δεν το λες και φθηνό

σκυλλα και χαρυβδη δηλαδη αυτα τα δυο ... και τι προτεινετε βρε παιδια 

Επεξ/σία από g10rg0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g10rg0s είπε

σκυλλα και χαρυβδη δηλαδη αυτα τα δυο ... και τι προτεινετε βρε παιδια 

κατέβασε το excel (δες καρφιτσωμένη ανάρτηση για οδηγίες και λινκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν, έκανα συμβόλαιο με τη ΔΕΗ για το  control στις 30/9/22.  Στον τελευταίο λογαριασμό της Φ.Α. που έλαβα αναφέρει ως ημερομηνία επόμενης καταμέτρησης την 4/11. Μπήκα στο site της ΕΔΑ Αττικής (https://edaattikis.gr/gia-to-spiti/online-katachorisi-metrisis/?) και αναφέρει ότι:

"Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή της ένδειξης του μετρητή σας. Η χρονική περίοδος κατά την οποία μπορέσατε να εισαγάγετε την ένδειξη του μετρητή σας ήταν05/09/2022 έως 08/09/2022."

Επειδή διάβασα εδώ ότι οι λογαριασμοί αερίου της ΔΕΗ έρχονται κάααποτε:

1.Πώς θα μπορώ να κάνω την ανάρτηση των παραστατικών στο mythermansi  ώστε να πάρω το σχετικό επίδομα;

2. Έχει νόημα να κάνω την καταχώρηση της μέτρησης στην ΕΔΑ όταν ξανανοίξει η επιλογή μπας κι από εκεί λάβω κάποιο αποδεικτικό για την αίτηση του επιδόματος θέρμανσης ή τι;

3. γενικά η καταχώρηση της μέτρησης στην ΕΔΑ έχει κάποιο νόημα; Πχ στέλνει αυτά τα στοιχεία η ΕΔΑ στη Δεη κι επιταχύνεται η διαδικασία έκδοσης του λογαριασμού;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Stavros82t είπε

Επειδή διάβασα εδώ ότι οι λογαριασμοί αερίου της ΔΕΗ έρχονται κάααποτε:

1 μήνα το νωρίτερο μετά την καταμέτρηση

16 λεπτά πριν, Stavros82t είπε

3. γενικά η καταχώρηση της μέτρησης στην ΕΔΑ έχει κάποιο νόημα; Πχ στέλνει αυτά τα στοιχεία η ΕΔΑ στη Δεη κι επιταχύνεται η διαδικασία έκδοσης του λογαριασμού;

βοηθά σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση απο τον υπάλληλο

για τα 1&2 πόσταρε στο νήμα με το επίδομα θέρμανσης :)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/758984-ερώτηση-επίδομα-θέρμανσης/?do=getNewComment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nrg prime σε αεριο και ρευμα καταργηθηκαν οι συνδρομες των 75 ευρω. Πολυ δελεαστικες τιμες συμφωνα και με το εξελακι και επισης δωρο η δωροκαρτα shell αξιας 50 ευρω....

Tι λεμε? Αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Είμαι στη ζενίθ με σταθερή τιμή 0,08688€/kwh. ( Ανήκω σε αυτούς που από 1/7/22 μας αύξησαν τις τιμές με εκείνη την επιστολή ). Ήρθε σήμερα εκκαθαριστικός λογαριασμός μέχρι 4/10. Δεν υπάρχει η επιδότηση των 0,09€/kwh για τον μήνα Οκτώβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, de_thymamai είπε

Καλησπέρα.

Είμαι στη ζενίθ με σταθερή τιμή 0,08688€/kwh. ( Ανήκω σε αυτούς που από 1/7/22 μας αύξησαν τις τιμές με εκείνη την επιστολή ). Ήρθε σήμερα εκκαθαριστικός λογαριασμός μέχρι 4/10. Δεν υπάρχει η επιδότηση των 0,09€/kwh για τον μήνα Οκτώβριο.

αμφισβήτηση , ΡΑΕ , κλασσικά πράγματα, όχι τόσο για τις 4 μέρες , αλλά για "υπενθύμιση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ερωτηση για το προγραμμα της ζενιθ που ειμαι σιγουρος για την απαντηση αλλα ο εκπροσωπος που μου προτεινε το συμβολαιο λεει το αντιθετο

Το gas home star της ζενιθ ρε παιδια ξερω οτι ειναι χωρις ρητρα αποχωρησης οπως ολα τα κυμαινομενα προγραμματα λογω νόμου απο 01/08 αλλα μου λεει αυτος οχι εχει ρητρα 6μηνιαια. 

 

Γνωριζει καποιος τι ισχυει?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DimJ Fot είπε

Το gas home star της ζενιθ ρε παιδια ξερω οτι ειναι χωρις ρητρα αποχωρησης οπως ολα τα κυμαινομενα προγραμματα λογω νόμου απο 01/08

αφορά το ρεύμα ,όχι το αέριο

2 λεπτά πριν, DimJ Fot είπε

απαντηση αλλα ο εκπροσωπος που μου προτεινε το συμβολαιο λεει

ότι και να λέει μην πιστεύεις υπάλληλους εταιρίας που σκοπό έχουν να κάνουν προώθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DimJ Fot είπε

Εχω ερωτηση για το προγραμμα της ζενιθ που ειμαι σιγουρος για την απαντηση αλλα ο εκπροσωπος που μου προτεινε το συμβολαιο λεει το αντιθετο

Το gas home star της ζενιθ ρε παιδια ξερω οτι ειναι χωρις ρητρα αποχωρησης οπως ολα τα κυμαινομενα προγραμματα λογω νόμου απο 01/08 αλλα μου λεει αυτος οχι εχει ρητρα 6μηνιαια. 

Γνωριζει καποιος τι ισχυει?

Λες για το πρόγραμμα φυσικού αερίου φαντάζομαι. Χρεώνεσαι με βασική τιμή + αναπροσαρμογή TTF και έχει ρήτρα πρόωρη αποχώρησης (80+24% ΦΠΑ τον πρώτο χρόνο).

Έχω φύγει από το καλοκαίρι από το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Περιμένω να βγει ο τελικός λογαριασμός για να κάνω αμφισβήτηση μέσω ΡΑΕ να μου την επιστρέψουν (καθώς θα την συμψηφίσουν με την εγγύηση).

Οπότε, σωστά σου λέει ο υπάλληλος ότι προβλέπεται, όντως υπάρχει στο συμβόλαιο. Έχεις και ένα δίκιο εσύ, καθώς είναι καταχρηστική, αλλά πρέπει να ψάξεις να βρεις το δίκιο σου όταν φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekechagi είπε

Λες για το πρόγραμμα φυσικού αερίου φαντάζομαι. Χρεώνεσαι με βασική τιμή + αναπροσαρμογή TTF και έχει ρήτρα πρόωρη αποχώρησης (80+24% ΦΠΑ τον πρώτο χρόνο).

Έχω φύγει από το καλοκαίρι από το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Περιμένω να βγει ο τελικός λογαριασμός για να κάνω αμφισβήτηση μέσω ΡΑΕ να μου την επιστρέψουν (καθώς θα την συμψηφίσουν με την εγγύηση).

Οπότε, σωστά σου λέει ο υπάλληλος ότι προβλέπεται, όντως υπάρχει στο συμβόλαιο. Έχεις και ένα δίκιο εσύ, καθώς είναι καταχρηστική, αλλά πρέπει να ψάξεις να βρεις το δίκιο σου όταν φύγεις.

Ναι γι αυτο ακριβώς. Υπεγραψα στις 09/10 και θελω να φυγω γιατι δε μου αρεσε η εξυπηρέτηση απο τα κεντρικα και βρηκα και καλυτερο προγραμμα για μενα τωρα πια. Αλλα λογαριασμος δεν εχει ερθει, ομως περασαν οι 14 μερες υπαναχωρησης.... Τζιφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...