Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεξαμενές γεμάτες & καλος καιρός = χαμηλές τιμές.

Το θέμα είναι τι θα γίνει όταν πιάσουν τα κρύα... μα θα μου πείτε έχουμε 93% γεμάτες δεξαμενές. Ναι αλλά μέχρι και πέρυσι καίγαμε αέριο και αμέσως η Ρωσία έστελνε ποσότητες για συμπλήρωμα. Τώρα που η Ρωσία δε θα στέλνει αέριο, θα φτάσουν οι καραβιές του LNG ώστε να μη στερέψουμε; Χώρια που πριν καν μπει η άνοιξη θα πρέπει να κλείσουμε ποσότητες για του χρόνου (με καθόλου ρωσικό αέριο για 1η φορά), οπότε θα πληρώνουμε LNG όσο-όσο, μόνο και μόνο για να έχουμε πληρότητα.

Επόμενως είναι αδύνατον να προβλέψουμε πού θα κάτσει η μπίλια...

 η ανοιξη δεν ειναι προβλημα, ο χειμωνας ειναι. Την ανοιξη εχει 5 μηνες να γεμισουν δεξαμενες (Μαιος-Σεπτεμβριος) το χειμωνα εχει 2 (Γεναρης - Φλεβαρης)

αυτη τη στιγμη "λενε" οτι υπαρχει επαρκης ροη LNG (με το Freeport να επιστρεφει σε λειτουργια) για να μη χρειαστουν "γεμισμα" το χειμωνα, αν ομως στραβωσει κατι το κρισιμο ειναι το τι θα κανουν οι Γερμανοι. Θα σεβαστουν το οποιο πλαφον, η , οπως εκαναν το καλοκαιρι, θα πουν αγοραζω οσο οσο δε με νοιαζει αν κανει 300-400-500-1000€/MWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikosbt είπε

ερωτηση στο ρολοι αν δειχνει οτι εκαψα 10 μοναδες ξερουμε ποσες kwh ειναι ?

έχω στο excel στην καρφιτσωμένη ανάρτηση λινκ για μετατροπή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

έχω στο excel στην καρφιτσωμένη ανάρτηση λινκ για μετατροπή

Εκτός απ'την ανωτέρα θερμογόνα δύναμη υπάρχει κι ο συντελεστής διόρθωσης https://www.edathess.gr/gia-xristes-dianomis/sintelestis-diorthosis/

Στο περίπου εγώ κάνω Κυβικά * 11.6

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, saxtou junior είπε

Καλησπέρα σας έχω εδώ και καιρό κλείσει το benefit ttf+0,015-30%

 

επειδή δεν μπορώ να ανοίξω το excel

 

Πιστεύετε ότι έκανα καλή επιλογή ;

σε σχέση με το 0,05 που έπαιζε όχι

το excel αν εννοείς να βάλεις τιμές online , δε γίνεται , πρέπει να το κατεβάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, saxtou junior είπε

Καλησπέρα σας έχω εδώ και καιρό κλείσει το benefit ttf+0,015-30%

 

επειδή δεν μπορώ να ανοίξω το excel

 

Πιστεύετε ότι έκανα καλή επιλογή ;

Σε σχέση με το 0,05, που ίσχυε όταν έτρεχε και το TTF+0,015 -30% της ΔΕΗ όχι δεν έκανες καλή επιλογή. Ούτε καλά καλά με το σταθερό των 0,125 δεν έκανες καλή επιλογή γιατί φαντάσου μόνο για τον Οκτώβριο το σταθερό κοστίζει 3,5 λεπτά όταν το δικό σου κοστίζει 6,435 λεπτα.

Τώρα αν κάποιος έφυγε τον προηγούμενο μήνα από το TTF+0,015-30% και πήγε στο σταθερό της ΔΕΗ με τα 0,125 και αλλάξουν τόσο τα πράγματα μέσα στον Νοέμβριο, όπου αναγκαστεί να το σπάσει και να γυρίσει ξανά στο κυμαινόμενο που τώρα κοστίζει TTF+0,04-30% και ποιος ξέρει πόσο θα κοστίζει από αρχές Νοεμβρίου, γιατί πχ μπορεί να μην ισχύει η έκπτωση του 30% κτλ κτλ... θα είναι αρκετά άτυχος !!! 

Όπως και να έχει αυτή την στιγμή που μιλάμε δεν έχεις άλλη επιλογή απο το να μείνεις στο κυμαινόμενο σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρετε αν η ΕΔΑΘΕΣΣ δέχεται μηνιαία καταχώρηση ένδειξη μετρητή; (δεν αναφέρομαι σε αυτή που είναι κάθε τετράμηνο)

Για να τα δίνουμε τουλάχιστον λίγα λίγα.

Από τον ΗΡΩΝ μου είπαν ναι, έφτιαξαν στην ΕΔΑΘΕΣΣ, λέει, ειδική πλατφόρμα γι' αυτό. Δεν είδα κάτι στο site  της ΕΔΑΘΕΣΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billever είπε

Μήπως ξέρετε αν η ΕΔΑΘΕΣΣ δέχεται μηνιαία καταχώρηση ένδειξη μετρητή; (δεν αναφέρομαι σε αυτή που είναι κάθε τετράμηνο)

Για να τα δίνουμε τουλάχιστον λίγα λίγα.

όχι , μάλιστα πριν μέρες που προσπάθησα να δώσω εντος ημερομηνιών δε με άφηνε και αναγκάστηκα τηλεφωνικώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billever είπε

Μήπως ξέρετε αν η ΕΔΑΘΕΣΣ δέχεται μηνιαία καταχώρηση ένδειξη μετρητή; (δεν αναφέρομαι σε αυτή που είναι κάθε τετράμηνο)

Για να τα δίνουμε τουλάχιστον λίγα λίγα.

Από τον ΗΡΩΝ μου είπαν ναι, έφτιαξαν στην ΕΔΑΘΕΣΣ, λέει, ειδική πλατφόρμα γι' αυτό. Δεν είδα κάτι στο site  της ΕΔΑΘΕΣΣ.

Κάθε δίμηνο δέχεται η ΕΔΑΘΕΣΣ. Δήλωσα 1/10 και σκέφτομαι τι θα δηλώσω τώρα στις 1/12. Βλέπεις ποιο διάστημα δηλώνεις από τον λογαριασμό σου (επόμενη καταμέτρηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, billever είπε

Μήπως ξέρετε αν η ΕΔΑΘΕΣΣ δέχεται μηνιαία καταχώρηση ένδειξη μετρητή; (δεν αναφέρομαι σε αυτή που είναι κάθε τετράμηνο)

Για να τα δίνουμε τουλάχιστον λίγα λίγα.

Από τον ΗΡΩΝ μου είπαν ναι, έφτιαξαν στην ΕΔΑΘΕΣΣ, λέει, ειδική πλατφόρμα γι' αυτό. Δεν είδα κάτι στο site  της ΕΔΑΘΕΣΣ.

https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/

Εγώ που έχω αναλογικό μετρητή, μπορώ να δώσω μέτρηση 4 φορές το χρόνο, τις ίδιες ημερομηνίες που έρχεται η ΕΔΑ για επιτόπια (ανήκω στη 1η περίοδο).

rr.jpg.d67d9818da354fbc597260ff7534b82a.jpg

Δοκίμασα να δώσω και 1-15 Σεπτεμβρίου αλλά δε μου επέτρεπε η πλατφόρμα.

Βασικά η καταχώρηση στην ΕΔΑ χρησιμεύει αν δεν είσαι σίγουρος ότι ήρθε τεχνικός για καταμέτρηση (πχ να μην είχε πρόσβαση)... ή προκειμένου να βγει λογαριασμός γρηγορότερα τον Μάιο προκειμένου να προλάβεις τη διορία για το επίδομα θέρμανσης (η ΔΕΗ ούτως η άλλως το κωλοβάρεσε κι έστειλε λογαριασμούς τον Ιούνιο ή σε μερικούς δεν έστειλε καθόλου).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε να μου πει καποιος, για τους καλοκαιρινους μηνες μονο για ΖΝΧ  πόσο σας έρχεται; ξερω ζηταω μπακαλιστικο υπολογισμο αλλα ετσι στο περιπου να χω μια εικονα γιατι εχω κανει αιτηση και περιμενω μετρητη! Με μπουκαλα 25αρα που το δουλευω τωρα, την εβαλα μεσα Ιουνιου με 50 ευρω κι ακομα εχει μεσα με φουλ χρηση! Σορυ για το offtopic, να μην ανοιγω νεο θεμα..Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Θα μπορουσε να μου πει καποιος, για τους καλοκαιρινους μηνες μονο για ΖΝΧ  πόσο σας έρχεται; ξερω ζηταω μπακαλιστικο υπολογισμο αλλα ετσι στο περιπου να χω μια εικονα γιατι εχω κανει αιτηση και περιμενω μετρητη! Με μπουκαλα 25αρα που το δουλευω τωρα, την εβαλα μεσα Ιουνιου με 50 ευρω κι ακομα εχει μεσα με φουλ χρηση! Σορυ για το offtopic, να μην ανοιγω νεο θεμα..Ευχαριστω!

καλύτερα άνοιξε νέο θέμα μιας και εκτός oftopic δεν έχουν νόημα τέτοιες συζητήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Βenefit πήρε νέα παράταση μέχρι 31/10... δε θα εκπλαγώ αν το πάνε έτσι μέχρι Νοέμβριο-Δεκέμβριο.

Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε τι θα γίνει αν δημιουργηθεί νέο benchmark, είτε παράλληλα με το TTF είτε αντικαθιστώντας το TTF. Μπορεί το νέο benchmark να μην αφήνει περιθώριο στους παρόχους να κάνουν τόσο μεγάλες εκπτώσεις και βάσει όρων / ΚΠΗΕ έχουν το δικαίωμα να τροποποιήσουν τη τιμολόγηση ακόμα και εντός 6μήνου (το έχουμε δει και στο παρελθόν με την κατάργηση των δημοπρασιών της ΔΕΠΑ και τη μετάβαση στο TTF). Αυτό που δε γνωρίζω είναι αν θα εξακολουθεί να ισχύει η δέσμευση και το πέναλτυ αποχώρησης στη ΔΕΗ (ούτε κι οι ίδιοι θα το γνωρίζουν αν ρωτήσουμε) 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει ακουστεί τίποτα ακόμη για επιδότηση ΔΕΠΑ Νοεμβριου 

 

37 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To Βenefit πήρε νέα παράταση μέχρι 31/10... δε θα εκπλαγώ αν το πάνε έτσι μέχρι Νοέμβριο-Δεκέμβριο.

μπορεί και να βαριούνται να βγάλουν νέο πρόγραμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...