Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα αλλαγη σε benefit απο το περσινο control (στα 0,05).

Ξερετε απο ποτε θα μετρα η χρεωση του benefit? Φανταζομαι απο την στιγμη που θα διεκπεραιωθει η διαδικασια, δηλαδη σε 5-10 ημερες?

 

19 λεπτά πριν, nn1629 είπε

Νοεμβρη αν συνεχισει εκει κοντα στα 100 τοτε ελαφρως θα συμφερει το benefit. 

με μηνιαιο ttf κατω απο 139€/Mwh, συμφερει το benefit με την εκπτωση παντα του 30%. (αν δεν κανω λαθος)

Επεξ/σία από waveparticle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Εκανα αλλαγη σε benefit απο το περσινο control (στα 0,05).

Ξερετε απο ποτε θα μετρα η χρεωση του benefit? Φανταζομαι απο την στιγμη που θα διεκπεραιωθει η διαδικασια, δηλαδη σε 5-10 ημερες?

 

με μηνιαιο ttf κατω απο 139€/Mwh, συμφερει το benefit. (αν δεν κανω λαθος)

θα συμφερει για το 0.125, όχι για το 0.05. Εαν έχεις 0.05 κράτα  το μέχρι τέλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, cyberguy είπε

θα συμφερει για το 0.125, όχι για το 0.05. Εαν έχεις 0.05 κράτα  το μέχρι τέλους

ληγει εντος 15ημερων, και μετα ισως δεν υπαρχει η εκπτωση 30%. Η αλλαγη εγινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αίτημα μου στο myΡΑΕ μου ηρθε απαντηση απο τον παροχο αεριου οτι εχουμε λαβει το αιτημα και οτι εχει ενημερωθει το αρμοδιο τμημα. Eχεi μια επιλογη για αποδοχη η απορριψη απαντησης. τι κανουμε σε αυτο το βημα? το αφηνουμε μεχρι να παρω απαντηση για το αιτημα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Nikoleo είπε

Καλησπερα σας, ελαβα εκκαθαριστικο λογαριασμο απο Φυσικο Αεριο Αττικης

ενδιαφέρον , χρέωσε για Οκτ μικρότερη απο TTF Οκτωβρίου , άρα δε βγαίνει άκρη

45 λεπτά πριν, Nikoleo είπε

Τι να κανω; Θα μου προτεινατε να αλλαξω παροχο;

διάβασε την καρφιτσωμένη προτεινόμενη ανάρτηση και βάλε τιμές στο excel

25 λεπτά πριν, nick_paralia είπε

Σε αίτημα μου στο myΡΑΕ μου ηρθε απαντηση απο τον παροχο αεριου οτι εχουμε λαβει το αιτημα και οτι εχει ενημερωθει το αρμοδιο τμημα. Eχεi μια επιλογη για αποδοχη η απορριψη απαντησης. τι κανουμε σε αυτο το βημα? το αφηνουμε μεχρι να παρω απαντηση για το αιτημα μου?

περίμενε λίγες μέρες αν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.63a7b772dd13dc564cf9c34bab94e95e.pngτο ίδιο και σε εμάς

χρέωσε περσινά από ΕΔΑ ΑΤΤ 

Τι στα ....είναι αυτές οι χρεώσεις από το 2021? Αυτά τα χρέωσε φέτος από πέρισυ με μηδέν φετινή κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πουμε γνωμες και αποψεις για οσους εχουμε gascontrol με 0.125 να μεινουμε εως χριστουγεννα και να δουμε.. η να την κανουμε για benefit τωρα που χει την εκπτωση 30% ?

ττφ τωρα 95,  γιατι σιγουρα θα μειωσουν πολυ και την επιδοτηση την κρατικη...

Επεξ/σία από nikosbt
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikosbt είπε

Ας πουμε γνωμες και αποψεις για οσους εχουμε gascontrol με 0.125 να μεινουμε εως χριστουγεννα και να δουμε.. η να την κανουμε για benefit τωρα που χει την εκπτωση 30% ?

τι "αποψεις" θες? Αν εσυ προσωπικα θεωρεις οτι το TTF θα κινηθει κατω απο 138 πας benefit, αν οχι μενεις control. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τι "αποψεις" θες? Αν εσυ προσωπικα θεωρεις οτι το TTF θα κινηθει κατω απο 138 πας benefit, αν οχι μενεις control. 

δε ξερω πως θα κινηθει προς ωρας πηγε 95 το ττφ , ετσι ειπα να δω τι λενε και αλλοι με το ιδιο προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikosbt είπε

δε ξερω πως θα κινηθει προς ωρας πηγε 95 το ττφ , ετσι ειπα να δω τι λενε και αλλοι με το ιδιο προγραμμα

γιατι νομιζεις οτι οι αλλοι ξερουν? Αυτο προσπαθω να σου πω, δικη σου αποφαση ειναι. Δεν εχεις κανεις κρυσταλινη γυαλα να σου πει

το ζουμι ειναι Γεναρης/Φλεβαρης που οι δεξαμενες στην Ευρωπη θα θελουν γεμισμα. Τωρα εχει ακομα καλο καιρο και δεν υπαρχει ζητηση, σε σημειο που καραβια γεματα αεριο κοβουν βολτες πανω κατω γιατι δεν εχουν πουθενα ν αδειασουν. Τι θα γινει σε 2 μηνες κανεις δε μπορει να σου προσφερει αποψη. 

Αντεχει η τσεπη σου αεριο στο 0.1 περιπου (αν αφαιρεσεις μικρες μελλοντικες επιδοτησεις)? Πληρωνεις 0.1 στο κοντρολ και εχεις ασφαλεια στο προς τα πανω

Δεν αντεχει, πας σε κυμαινομενο και ελπιζεις το γκαζι να κατσει εδω που ειναι τωρα, αν ανεβει και ξαναπαει 0.2+ φορας  μπουφαν για να πας χεστρα.

Παντως εμμεσως πλην σαφως η κυβερνηση υποννοησε οτι θελει να σπρωξει κοσμο μακρυα απο το αεριο και προς το πετρελαιο, με οτι αυτο μπορει να σημαινει για μελλοντικες επιδοτησεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, coyote2 είπε

χρέωσε περσινά από ΕΔΑ ΑΤΤ 

Τι στα ....είναι αυτές οι χρεώσεις από το 2021? Αυτά τα χρέωσε φέτος από πέρισυ με μηδέν φετινή κατανάλωση

είναι οι ρυθμιζόμενες που είχαν ανασταλεί , ζήτα όμως ανάλυση , κάτι δεν πάει καλά

πχ η δυναμικότητα του εγκατεστημένου μετρητή "Δ" αποκλείεται να είναι τόσο μεγάλη 504 (πχ σε μένα είναι 66,9)

εκτός αν έχεις μεγάλο καυστήρα ?????????

και υπολογίζεται (στην Αττική) Δ*Ημέρες*1,0636492/365 ή

504*129*1,0636492/365=180,65 (αν είναι 504) ,αλλά παρακάτω δεν ξέρω γιατί στα χρεώνει 3πλά τα αναδρομικά

μετά η ενέργεια διανομής στην Αττική είναι 0,0142786 , δλδ αντιστιχούν σε 8241 κιλοβατώρες τα 117,69 , που και αυτά τα χρέωσε 3πλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick_paralia είπε

Σε αίτημα μου στο myΡΑΕ μου ηρθε απαντηση απο τον παροχο αεριου οτι εχουμε λαβει το αιτημα και οτι εχει ενημερωθει το αρμοδιο τμημα. Eχεi μια επιλογη για αποδοχη η απορριψη απαντησης. τι κανουμε σε αυτο το βημα? το αφηνουμε μεχρι να παρω απαντηση για το αιτημα μου?

Σε δικό μου αίτημα μέσω ΡΑΕ η πρώτη απάντηση (πανομοιότυπη με την δική σου) ήρθε άμεσα ΑΛΛΆ 

η κανονική ήρθε μόνο 7 μήνες μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, macgyver3 είπε

Σε δικό μου αίτημα μέσω ΡΑΕ η πρώτη απάντηση (πανομοιότυπη με την δική σου) ήρθε άμεσα ΑΛΛΆ 

η κανονική ήρθε μόνο 7 μήνες μετά 

εχει καποιο νοημα η επιλογη που υπαρχει για αποδοχη η απορριψη απαντησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...