Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, george595 είπε

Έχουν αλλάξει σε κάποιον από εσάς το σταθερό της ΔΕΗ μετά το 6μηνο, όπως δίνει τη δυνατότητα ο νόμος;

Οχι μεχρι σημερα η ΔΕΗ δεν εχει κανει καμια αλλαγη σε κανεναν ακομη κι αν ο νομος της δινει την δυνατοτητα να το κανει οπως σωστα ειπες μετα το 6μηνο.

Εχει τηρησει κανονικα ολα τα συμβολαια μεχρι τελους και στο αεριο και στο ρευμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, george595 said:

Καλησπέρα,

Έκανα συμβόλαιο με ΔΕΗ σταθερό στα 0,05€ (από 11 Απριλίου 2022).

Τους έχω στείλει email από τέλος Σεπτεμβρίου να μου απαντήσουν αν για οποιδήποτε λόγο έχει αλλάξει η χρέωση και δεν έχουν απαντήσει.

Έχουν αλλάξει σε κάποιον από εσάς το σταθερό της ΔΕΗ μετά το 6μηνο, όπως δίνει τη δυνατότητα ο νόμος;

Οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, τους καλοκαιρινούς μήνες ισχύει η κρατική επιδότηση; Της ΔΕΠΑ; 

Γενικα υπάρχουν επιδοτήσεις στο αέριο το καλοκαίρι η είναι μόνο για Νοέμβρη -Απρίλη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexiskara είπε

Ερώτηση, τους καλοκαιρινούς μήνες ισχύει η κρατική επιδότηση; Της ΔΕΠΑ; 

Γενικα υπάρχουν επιδοτήσεις στο αέριο το καλοκαίρι η είναι μόνο για Νοέμβρη -Απρίλη;;

Όχι τους καλοκαιρινούς μήνες δεν είχε επιδότηση πέρσι. 

Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για φετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Καλημέρα. Για τον Νοέμβριο πότε θα μάθουμε το ύψος της επιδότησης ανά kWh?

όταν ανακοινώσουν

15 ώρες πριν, nick_paralia είπε

Μετα απο σιωπηρη ανανεωση απο  zenith gas home FX σε gas home easy θα εχω ρητρα αποχωρησης αν φυγω τωρα? το γνωριζει καποιος? δεν εχω υπογραψει νεο συμβολαιο, με ειχαν παρει  τηλ για ανανεωση αλλα το αφησα δεν ασχοληθηκα και μου το ανανεωσαν αυτοματα.

πάρε γραπτή απάντηση οτι δε θα έχεις ρήτρα αποχώρησης για να μην έχεις εκπλήξεις μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 5:55 ΜΜ, macgyver3 είπε

@karrapaoki & @chrisnaruto 

έχω στείλει  αίτημα στην ζενίθ μέσω της πλατφόρμας επικοινωνίας της ,αίτηση - ερώτημα.

ΔΕΝ απάντησαν !

Έστειλα αίτημα μέσω ραε

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

καλησπέρα, έλαβα τον τελικό λογαριασμό ,καθώς αποχώρησα σε άλλη εταιρεία ,
πλην όμως αυτός έχει δημιουργικές ασάφειες ,οι οποίες επιβαρύνουν τον οικογενειακό 
μου προϋπολογισμό ασκόπως και αδίκως.
Συγκεκριμένα έχει 12 χρεώσεις διανομής και άλλες 12 χρεώσεις δυναμικότητας
 διανομής που δεν αντιστοιχούν σε καμία περίοδο κατανάλωσης .
Έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας , αίτημα στην ζενίθ  για την διόρθωση του λογαριασμού στις 10/03/2022 πλην όμως δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.
Στο ίδιο αίτημα ζήτησα να με ενημερώσουν πώς γίνεται ο επιμερισμός των kwh/μήνα δεδομένου ότι η μέτρηση γίνεται ανά δίμηνο και με ποιο αιτιολογικό χρεώθηκα 8.190 kWh τον Ιανουάριο που η τιμή ήταν στα ύψη ενώ τον Δεκέμβριο 5.872 kWh  που η τιμή ήταν σαφώς μικρότερη δεδομένου ότι δεν έχουν επιμεριστεί αναλογικά.

και σε  3 ήμερες μου ήρθε η εξής απάντηση

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

¨Αξιότιμε κύριε χχχχχχχχ,
σας πληροφορούμε ότι παραλάβαμε το αίτημά σας με Α/Α χχχχ και ενημερώθηκε ο αρμόδιος Τομέας.          Θα ανταποκριθούμε στο αίτημα σας το συντομότερο δυνατόν.
Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.
Με εκτίμηση,
ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε.
Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών
Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη¨

Εννοείτε ότι δεν έκανα αποδοχή ,και από 04/05  περιμένω ...

Επιτελούς  έστειλαν απάντηση στον ΣΤΚ την οποία μου κοινοποίησαν !

Δεν μπήκαν καν στον κόπο να μου απαντήσουν σε πρώτο πρόσωπο (κύριε τάδε εξετάσαμε το αίτημα σας         .... κτλ κτλ)

Εν τέλει ήταν σωστές χρεώσεις (διανομής ενέργειας και δυναμικότητας) λόγω της αναστολής σε αυτές για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο 2021  ,άνευ αιτιολογίας όμως την οποία έμαθα μετά από ένα σκασμό αιτήσεις.

Πέρασαν τόσοι μήνες προκειμένου να λάβω απάντηση σε ένα τόσο απλοί και εύλογο ερώτημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2022 στις 9:04 ΜΜ, fotisbasm είπε

Καποια στιγμη θα ηρεμισουν τα πράγματα σε 1 με 2 χρονια , δεν θα ειναι για παντα ετσι  απλα ξεχαστε τα 0,02 θα παει η τιμη 0,08 και θα μεινει εκει σταθερη 

Υγ για να μην παρεξηγηθώ ειναι μια αποψη μου

Μπα οταν τελειωσει η φαση στην Ουκρανια και ειδικα οταν πεσει καποια στιγμη ο Πουτιν η Ρωσια θα ξαναερθει κοντα με την Δυση και οι τιμες θα πανε στα παλια επιπεδα.
Ειδικα οσο καταλαβαινουν ολοι πλησιαζοντας στο 2030 οτι το παραμυθι με την ηλεκτροκινηση δεν εχει δράκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

Και πριν μάθουν τι είπε ο Μαρξ
στρατιώτες τους πήραν στον πόλεμο παν
ο Πέτρος ο Γιόχαν κι ο Φράνς
σαν ήρωες έπεσαν κάτω απ' τα τανκς
 
ο Μπράουν ο Φίσερ κι Κράφτ
σκεφτήκαν και βρήκαν πως φταίει ο Μαρξ
ο Μπράουν ο Φίσερ κι Κράφτ
ξανάσμιξαν πάλι και φτιάξανε τραστ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

Έχουν μετρήσει λέει, εκκαθαριστικος θα πάω να δω μετρητή από περιέργεια

αν έχουν πάρει μέτρηση τότε απλά η προηγούμενη ήταν σχετικά νωρίς και κάποιοι κάψανε αέριο

σε κυμαινόμενο είναι μλκ η φάση γιατί πάει (σχεδόν) αναλογικά με υψηλές τιμές καλοκαιριού ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω κι εγώ τώρα το δίλημμά μου. Έχω σταθερό στη ΔΕΗ με 0.05 μέχρι 3.1.2023 και μόνο 2 μέρες μέχρι να λήξει η διορία για το GasBenefit. Να το γυρίσω από τώρα σε κυμαινόμενο αν προλάβω κι ας πληρώσω παραπάνω τους επόμενους μήνες, ή να μείνω εδώ που είμαι και βλέπουμε;  Είδα ότι καμποσοι είναι σαν εμένα αλλά δεν έχω δει κανέναν ακόμα να συζητάει για αλλαγή.

Προσπαθώ να διαβάζω όσο μπορώ πιο συχνά το θέμα, ευτυχώς δηλαδή που κάποιοι ασχολείστε τόσο πολύ για να ξεστραβώσετε εμάς τους υπόλοιπους και σας είμαστε υπόχρεοι για αυτό. Λόγω σοβαρών προσωπικών θεμάτων το τελευταίο διάστημα ήταν δύσκολο και πέρασαν νεράκι οι μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν έχουν πάρει μέτρηση τότε απλά η προηγούμενη ήταν σχετικά νωρίς και κάποιοι κάψανε αέριο

σε κυμαινόμενο είναι μλκ η φάση γιατί πάει (σχεδόν) αναλογικά με υψηλές τιμές καλοκαιριού ...

Το μόνο που κάψανε ήταν η συντήρηση....

 

Έχουμε μηδέν κατανάλωση από Μάρτιο περισυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, agriokatsiko είπε

Να θέσω κι εγώ τώρα το δίλημμά μου. Έχω σταθερό στη ΔΕΗ με 0.05 μέχρι 3.1.2023 και μόνο 2 μέρες μέχρι να λήξει η διορία για το GasBenefit. Να το γυρίσω από τώρα σε κυμαινόμενο αν προλάβω κι ας πληρώσω παραπάνω τους επόμενους μήνες, ή να μείνω εδώ που είμαι και βλέπουμε;  Είδα ότι καμποσοι είναι σαν εμένα αλλά δεν έχω δει κανέναν ακόμα να συζητάει για αλλαγή.

Κι εγω στο 0,05 ειμαι και ληγει κι εμενα το δικο μου συμβολαιο στις 03/01.

Εγω θα μεινω ως εχει μεχρι τελος Δεκεμβριου και θα δω τοτε τι θα γινει.Δεν αλλαζω τιποτα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Κι εγω στο 0,05 ειμαι και ληγει κι εμενα το δικο μου συμβολαιο στις 03/01.

Εγω θα μεινω ως εχει μεχρι τελος Δεκεμβριου και θα δω τοτε τι θα γινει.Δεν αλλαζω τιποτα τωρα.

ήσουν ένας από αυτούς που αναφερόμουν ότι είμαστε στην ίδια κατάσταση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...