Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχουν μεγάλα κοιτάσματα αερίου γύρο μας, θεωρώ ότι αν βγουν στην αγορά θα δούμε ξανα παλιές τιμές. Αυτό που γίνεται εδώ και ένα χρόνο είναι απότομο και άγαρμπο, κάπου θα ερθει στα ίσια του πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
17 minutes ago, fotisbasm said:

η τιμη 0,08 και θα μεινει εκει σταθερη 

Ασύμφορο και πάλι, δεν θα αξίζει να πάει κάποιος από το πετρέλαιο σε αυτό, εφόσον ξαναπέσει και το πετρέλαιο κάτω από το 1 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gvoi said:

πάντως σε σημερινά άρθρα που κυκλοφόρησαν ανέφεραν ότι λόγω γενικότερων κλιματικών συνθηκών οι αποθήκες lng δεν αδειάζουν στην Ευρώπη. Χαρακτηριστικά ανέφεραν ότι μέσα στην εβδομάδα βολοδέρνουν 32 καράβια με lng (προφανώς με συμβόλαια που κλείστηκαν σε προγενέστερο χρόνο) γιατί δεν έχουν που να ξεφορτώσουν και αυτά με συμφωνίες βγαίνουν ξανά προς πώληση στη spot. ως επακόλουθο αυτών έπεσαν οι τιμές στην παρούσα φάση. ΤΙ θα γίνει σε 20 μέρες ας μας πει αυτός που ρίχνει τα χαρτιά!

Από την άλλη εγώ που πήγα και έκανα αλλαγή χρήστη στη ΔΕΗ για να κλείσω 29/9 το control 0,125 (από control 0,05) ακόμα περιμένω η ΔΕΗ να στείλει την  ΕΔΑ να πάρει μέτρηση, αλλά δεν θα τους πιέσω, μην βιαστούν τα παιδιά.

και εγώ ίδια μέρα πήγα σε κατάστημα και ζήτησα αλλαγή προμηθευτή από μια δεύτερη παροχή που έχω και μάλλον θα ξεκινήσει να έχει μια κάποια χρήση φέτος και ακόμα περιμένω. Πήραν τακτική καταμέτρηση 13/10 αλλά ακόμα καμία ολοκλήρωση από πλευράς ΔΕΗ

1 hour ago, gvoi said:

υπάρχουν μεγάλα κοιτάσματα αερίου γύρο μας, θεωρώ ότι αν βγουν στην αγορά θα δούμε ξανα παλιές τιμές. Αυτό που γίνεται εδώ και ένα χρόνο είναι απότομο και άγαρμπο, κάπου θα ερθει στα ίσια του πάλι.

σχετικό είναι αυτό. Ίσως τα πολύ πολύ χαμηλά επίπεδα στην τιμή αερίου και πετρελαίου που είδαμε εν μέσω διεθνούς lockdown στην πανδημία να μην τα ξαναδούμε ποτέ γιατί σε πρώτη φάση αν και βολικά για εμάς ήταν πλασματικά. Όσο περνάει ο καιρός όμως και οι ευρωπαίοι βρίσκουν νέα πατήματα μακριά απο την ρωσία θα αρχίσει πιστεύω να ισορροπεί η κατασταση

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, υπαρχει καποιος σαν εμενα που να πιστευει οτι το επομενο προγραμμα της Δεη (μετα τις 24/10) θα ειναι ακριβοτερο απο το benefit που υπαρχει τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Γνωρίζει μήπως κανείς, εάν η χρονική δέσμευση που ισχύει για το ρεύμα, ισχύει εξίσου και για το φυσικό αέριο ; Προσπαθώ να εντοπίσω πληροφορίες στο διαδίκτυο, χωρίς ωστόσο επιτυχία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

Καλημέρα.

Γνωρίζει μήπως κανείς, εάν η χρονική δέσμευση που ισχύει για το ρεύμα, ισχύει εξίσου και για το φυσικό αέριο ; Προσπαθώ να εντοπίσω πληροφορίες στο διαδίκτυο, χωρίς ωστόσο επιτυχία.

 

Εξαρτάται από το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει. Αν έχεις σταθερό τότε έχει χρονική δέσμευση, αν έχεις κυμαινόμενο τότε όχι, αλλά καλύτερα δες τους όρους του προγράμματος σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, balarinio είπε

Εξαρτάται από το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει. Αν έχεις σταθερό τότε έχει χρονική δέσμευση, αν έχεις κυμαινόμενο τότε όχι, αλλά καλύτερα δες τους όρους του προγράμματος σου.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω κάτι αυτή τη στιγμή. Για την ακρίβεια είμαι ιδιοκτήτης, το ακίνητο αποδεσμεύεται (ξενοικίαζεται) και θα ήθελα να δω αν εκ Νόμου, προκύπτει τέτοια υποχρέωση από πλευράς παρόχου (για τήρηση δηλαδή, κάποιων προγραμμάτων χωρίς χρονική δέσμευση). Ο σκοπός προφανώς, είναι να γυρίσει το όνομά μου (αυτονόητο μεν, απλώς το διευκρινίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, balarinio είπε

Εξαρτάται από το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει. Αν έχεις σταθερό τότε έχει χρονική δέσμευση, αν έχεις κυμαινόμενο τότε όχι, αλλά καλύτερα δες τους όρους του προγράμματος σου.

και τα κυμαινόμενα έχουν δέσμευση .... εξαρτάται το πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

και τα κυμαινόμενα έχουν δέσμευση .... εξαρτάται το πρόγραμμα

Έχεις απόλυτο δίκιο το συνειδητοποίησα μόλις...οπότε καλύτερα να βλέπει κανείς τους όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, doll said:

Καλημέρα. Τελικά το σταθερό control της ΔΕΗ έχει επιδότηση?

Δεντο γνωρίζει κανείς μεχρι να εκδοθούν οι πρώτοι λογαριασμοί τέλη Νοεμβρίου. Αν ισχύσει ότι πέρσι θα επιδοτηθεί αλλά κανείς δεν ξέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο σιωπηρη ανανεωση απο  zenith gas home FX σε gas home easy θα εχω ρητρα αποχωρησης αν φυγω τωρα? το γνωριζει καποιος? δεν εχω υπογραψει νεο συμβολαιο, με ειχαν παρει  τηλ για ανανεωση αλλα το αφησα δεν ασχοληθηκα και μου το ανανεωσαν αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό τον καυστήρα μας ήρθε αέριο 500 ευρώ στην πολυκατοικία απορώ τι θα γράφει ο λογαριασμός μέσα όταν βγεί το pdf μόνο το νούμερο ξέρω τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, coyote2 said:

Με κλειστό τον καυστήρα μας ήρθε αέριο 500 ευρώ στην πολυκατοικία απορώ τι θα γράφει ο λογαριασμός μέσα όταν βγεί το pdf μόνο το νούμερο ξέρω τώρα....

Μήπως είναι έναντι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έκανα συμβόλαιο με ΔΕΗ σταθερό στα 0,05€ (από 11 Απριλίου 2022).

Τους έχω στείλει email από τέλος Σεπτεμβρίου να μου απαντήσουν αν για οποιδήποτε λόγο έχει αλλάξει η χρέωση και δεν έχουν απαντήσει.

Έχουν αλλάξει σε κάποιον από εσάς το σταθερό της ΔΕΗ μετά το 6μηνο, όπως δίνει τη δυνατότητα ο νόμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...