Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, dasnowy said:

Για ttf 125 (το οποίο πέφτει) το benefit είναι ελάχιστα πιο φτηνό από το control. 

Το control ομως το ειχα βαλει εγω περυσι και τωρα ληγει. Δεν εχω καταλαβει τι γινεται με τις χρεωσεις αφου ληξει.

Το 0,125 σταθερο δεν ισχυει για αυτους που ανανεωσαν το control μεχρι πριν λιγες μερες/ενα μηνα?

 

Εχω επικοινωνησει και με τη ΔΕΗ να μου στειλει το συμβολαιο το οποιο δεν το ελαβα ποτε, μπας και καταλαβω τι γινεται αφου ληξει το ετος που ειχε κλειδωμενη την τιμη στο 0,02750.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sotthes είπε

Το 0,125 σταθερο δεν ισχυει για αυτους που ανανεωσαν το control μεχρι πριν λιγες μερες/ενα μηνα?

ναι ισχύει

3 λεπτά πριν, sotthes είπε

Δεν εχω καταλαβει τι γινεται με τις χρεωσεις αφου ληξει.

μπαίνεις στο τρέχων εμπορικό (benefit), φυσικά στέλνεις email να επαληθεύσεις

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Billar990repl είπε

Ξέρει κανείς αν θα ύπαρξη επιδότηση-επιδομα θέρμανσης για σταθερά στο αέριο?

ότι ισχύει απο πέρυσι , δεν άλλαξε κάτι

για επίδομα στο άλλο νήμα για απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ή εγω ειμαι ασχετος εντελως ή μου φαινεται πολυ φθηνη χρεωση κιλοβατωρας του gas home star της ζενιθ με -45% στα 0,02748 , ακουσα απο φιλο για ηρων αλλα στο σαιτ τους τιμη οκτωβριου δειχνει στα 0,177 με το double home flex με ολες τις εκπτωσεις

Χανω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, DimJ Fot said:

παιδια ή εγω ειμαι ασχετος εντελως ή μου φαινεται πολυ φθηνη χρεωση κιλοβατωρας του gas home star της ζενιθ με -45% στα 0,02748 , ακουσα απο φιλο για ηρων αλλα στο σαιτ τους τιμη οκτωβριου δειχνει στα 0,177 με το double home flex με ολες τις εκπτωσεις

Χανω κατι?

Την ρήτρα αναπροσαρμογής https://zenith.gr/el/support/faqs/#TTF

Επεξ/σία από marmagia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DimJ Fot είπε

παιδια ή εγω ειμαι ασχετος εντελως ή μου φαινεται πολυ φθηνη χρεωση κιλοβατωρας του gas home star της ζενιθ με -45% στα 0,02748 , ακουσα απο φιλο για ηρων αλλα στο σαιτ τους τιμη οκτωβριου δειχνει στα 0,177 με το double home flex με ολες τις εκπτωσεις

Χανω κατι?

κατέβασε το excel , πήγαινε στο φύλλο του αερίου , βάλε για TTF απο 100 μέχρι 250 (ή ότι νομίζεις) και δες πραγματικές τιμές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ για νέο συμβόλαιο. Με λίγο ψάξιμο κατέληξα στο HΡΩΝ generous για ρευμα και VOLTON  gas home  για αέριο. Βλέποντας σήμερα το excelaki βλεπω οτι η έκπτωση συνέπειας 20% του VOLTON  gas home εφαρμόζεται μόνο στο περιθώριο κέρδους 0,0121 και όχι στο άθροισμα (ttf+0,0121). Πήρα τηλ στη VOLTON και με ενημέρωσε οτι η έκπτωση εφαρμόζεται στο αθροισμα το οποίο ονομάζει τιμή προμήθειας ΦΑ, με κάποιο δισταγμό προς έκπληξή μου παρεμπιπτόντως. Το ίδιο υποννοεί και στο site. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει; Η διαφορα με το επόμενο φθηνότερο (ΔΕΗ benefit), αν ισχύει είναι αρκετή.

Συγχωρέστε με αν το θέμα έχει ήδη συζητηθεί, αλλά έψαξα στη συζήτηση και δεν μπόρεσα να βρώ κάτι σχετικο.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, sokri_m είπε

Πήρα τηλ στη VOLTON και με ενημέρωσε οτι

ότι και να σε ενημέρωσε δεν το δίνεις σημασία ,

στείλε email και στείλε μου σε pm ,screenshot απο την απάντηση καλύπτοντας την ηλεκτρονική σου διεύθυνση

έχεις 14 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης , προσοχή αν υπήρχε και τίκαρες στη σύμβαση "άμεση εκπροσώπηση" τότε δεν ισχύει η υπαναχώρηση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ μου λέει σήμερα παρ ελπίδα ότι ολοκλήρωσαν την αναβάθμιση του συστήματος τιμολόγησης αλλά το σωστό το πρόστυχο το σύστημα του δημοσίου υπαλλήλου δεν τιμολογεί μηνιαία και ας λαμβάνουν μετρήσεις. Μια και καλή για όλους τους πελάτες τους άρα τέλη Νοεμβρίου να έχουν αυγατίσει οι μετρήσεις 😂😂😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel , πήγαινε στο φύλλο του αερίου , βάλε για TTF απο 100 μέχρι 250 (ή ότι νομίζεις) και δες πραγματικές τιμές

Συγχωρεσε με αλλα δε βρηκα πως προσθετω τιμες , το αρχειο ειναι για προβολη μονο, δοκιμασα δημιουργια αντιγραφου αλλα δεν μ αφηνει να κανω λεει απετυχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, sokri_m είπε

Βλέποντας σήμερα το excelaki βλεπω οτι η έκπτωση συνέπειας 20% του VOLTON  gas home εφαρμόζεται μόνο στο περιθώριο κέρδους 0,0121 και όχι στο άθροισμα (ttf+0,0121). Πήρα τηλ στη VOLTON και με ενημέρωσε οτι η έκπτωση εφαρμόζεται στο αθροισμα το οποίο ονομάζει τιμή προμήθειας ΦΑ, με κάποιο δισταγμό προς έκπληξή μου παρεμπιπτόντως

Αγνοείς τι σου είπε η Volton και εμπιστεύεσαι τα αποτελέσματα τελικής τιμής στο excel, διαλέγοντας είτε ΔΕΗ Benefit (μερικές μέρες ακόμα διαθέσιμο), είτε ΗΡΩΝ FX ή Flex (ρίχνεις τα χαρτιά να μαντέψεις αν το flex θα είναι φτηνότερο καθώς τιμολογούν ό,τι γουστάρουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DimJ Fot είπε

Συγχωρεσε με αλλα δε βρηκα πως προσθετω τιμες , το αρχειο ειναι για προβολη μονο, δοκιμασα δημιουργια αντιγραφου αλλα δεν μ αφηνει να κανω λεει απετυχε

πρώτα το κατεβάζεις , αρχείο -> αποθήκευση ως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ότι και να σε ενημέρωσε δεν το δίνεις σημασία ,

στείλε email και στείλε μου σε pm ,screenshot απο την απάντηση καλύπτοντας την ηλεκτρονική σου διεύθυνση

έχεις 14 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης , προσοχή αν υπήρχε και τίκαρες στη σύμβαση "άμεση εκπροσώπηση" τότε δεν ισχύει η υπαναχώρηση

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Δεν προχώρησα σε συμβόλαιο. Γενικά την "φοβάμαι" σαν εταιρεία απο τις κριτικές που διαβάζω αλλά ας όψεται το κόστος πλέον. Έστειλα mail και αναμένω απάντηση. Θα επανέλθω για ενημέρωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

έψαξα το νήμα, αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

Μικρή οικογενειακή πολυκατοικία με 3 διαμερίσματα, και κεντρική θέρμανση αερίου. Οι όροι της ΔΕΗ για το gasbenefit αλλάζουν για κοινόχρηστη παροχή και γίνονται TTF + 0,043 - 25% (χωρίς πάγια), άρα το κάνει κατά τι λιγότερο συμφέρον από ότι είδα βάζοντας το στο εξελάκι (ευχαριστώ korakios). 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα μπορούσα να κοιτάξω και να συγκρίνω; Αυτήν τη στιγμή είμαστε Protergia με ληγμένο πρόγραμμα και υποθέτω ότι αυτόματα πάμε στο τρέχον της αγοράς.

Επίσης υπάρχει πλεονέκτημα επιδότησης σε σύγκριση με τα απλά οικιακά; (θεωρείται επαγγελματικό πχ;)

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Επεξ/σία από sarleft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...