Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, korakios είπε

νομίζω οτι παίζει ρόλο στο οτι το TTF του Νοεμβρίου θα κλείσει φθηνότερα απο Οκτώβριο , τουλάχιστον έτσι δείχνει μέχρι στιγμής

Σίγουρα αυτό παίζει ρόλο, το θέμα είναι να δούμε πόσο θα είναι η τελική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίοδος Κατανάλωσης 28/03/2022 - 15/04/2022
Κατανάλωση Φυσικού Αερίου 148,740 kWh
Ημερομηνία Έκδοσης 27/05/2022
 

εχει να μου βγει ο λογαριασμος αεριου στη ΔΕΗ απο Μαιο. Γιατι το κανουν αυτο; ειναι φυσιολογικο; Οι μετρητες ειναι εκτος πολυκατοικιας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Αν κάποιος έχει κρατήσει το gas control με 0,05 με την επιδότηση των 0,09 τον Οκτώβριο τι λέτε να γίνεται? Το διόρθωσαν να μην επιστρέφουν λεφτα πίσω στον καταναλωτή ή συνεχίζουν την καγκουριά οπότε θα καταναλωνει και θα πληρώνεται?

Επεξ/σία από gvoi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas314 είπε

Περίοδος Κατανάλωσης 28/03/2022 - 15/04/2022
Κατανάλωση Φυσικού Αερίου 148,740 kWh
Ημερομηνία Έκδοσης 27/05/2022
 

εχει να μου βγει ο λογαριασμος αεριου στη ΔΕΗ απο Μαιο. Γιατι το κανουν αυτο; ειναι φυσιολογικο; Οι μετρητες ειναι εκτος πολυκατοικιας.

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Επικοινώνησα μαζί τους περίπου πριν ένα μήνα και η απάντηση τους ήταν ότι τους καλοκαιρινούς μήνες καθυστερούν να βγάλουν λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas314 είπε

Περίοδος Κατανάλωσης 28/03/2022 - 15/04/2022
Κατανάλωση Φυσικού Αερίου 148,740 kWh
Ημερομηνία Έκδοσης 27/05/2022
 

εχει να μου βγει ο λογαριασμος αεριου στη ΔΕΗ απο Μαιο. Γιατι το κανουν αυτο; ειναι φυσιολογικο; Οι μετρητες ειναι εκτος πολυκατοικιας.

 

Μόλις τώρα, nickaras είπε

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Επικοινώνησα μαζί τους περίπου πριν ένα μήνα και η απάντηση τους ήταν ότι τους καλοκαιρινούς μήνες καθυστερούν να βγάλουν λογαριασμό. 

1 ώρα πριν, kostas314 είπε

 

 

Και σε έμενα από το Μάιο έχουν να μου βγάλουν καινούργιο λογαριασμό.Εγώ όμως έχω μηδενική κατανάλωση αυτούς τους μήνες λόγω ηλιακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επικοινώνησα τηλεφωνικά με την ΔΕΠΑ, για να ρωτήσω αν η επιδότηση των 0,09€/KWh ισχύει και στα σταθερά τιμολόγια. Η απάντηση του συγκεκριμένου υπαλλήλου ήταν "Προς το παρόν δεν εφαρμόζεται για κανένα τιμολόγιο (σταθερό ή κυμαινόμενο). Έχει γίνει η ανακοίνωση από το υπουργείο αλλά δεν έχει υπάρξει ακόμα εφαρμογή. Για την εφαρμογή του θα υπάρξει ενημέρωση από το site της ΔΕΠΑ."

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spdiam είπε

Καλησπέρα, επικοινώνησα τηλεφωνικά με την ΔΕΠΑ, για να ρωτήσω αν η επιδότηση των 0,09€/KWh ισχύει και στα σταθερά τιμολόγια.

image.png.b48732e02240f70b6bd280ee3ddf14ec.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spdiam είπε

Καλησπέρα, επικοινώνησα τηλεφωνικά με την ΔΕΠΑ, για να ρωτήσω αν η επιδότηση των 0,09€/KWh ισχύει και στα σταθερά τιμολόγια. Η απάντηση του συγκεκριμένου υπαλλήλου ήταν "Προς το παρόν δεν εφαρμόζεται για κανένα τιμολόγιο (σταθερό ή κυμαινόμενο). Έχει γίνει η ανακοίνωση από το υπουργείο αλλά δεν έχει υπάρξει ακόμα εφαρμογή. Για την εφαρμογή του θα υπάρξει ενημέρωση από το site της ΔΕΠΑ."

https://www.depa.gr/orizontia-epidotisi-90-e-mwh-se-700-000-oikiakous-katanalotes-fysikou-aeriou-apo-ti-depa-eborias/

🤓

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spdiam είπε

Καλησπέρα, επικοινώνησα τηλεφωνικά με την ΔΕΠΑ

τότε καλά να πάθεις 😁

Spoiler


1 ώρα πριν, spdiam είπε

να ρωτήσω αν η επιδότηση των 0,09€/KWh ισχύει και στα σταθερά τιμολόγια.

και φυσικά δεν το πολυσκαλίζουμε με τα σταθερά μη μας έρθει καμια αναδρομική χρέωση ....

έβαλα και στο excel ιστορικό επιδοτήσεων τέρμα χαμηλά για να τσεκάρει κάποιος αν έχει πάρει τις επιδοτήσεις ή τις ξέχασε ο πάροχος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/404786/kleidose-epidotisi-sto-diesel-pote-ksekinaei-kai-posi-ekptosi-tha-exete-stin-antlia

... ισχύος του μέτρου την 1η Νοεμβρίου.
... 
Τι δήλωσε νωρίτερα ο Σκρέκας
...
Για το φυσικό αέριο δήλωσε ότι υπάρχει επιδότηση 80 ευρώ ανά θερμική μεβατώρα.

Επεξ/σία από atpanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, atpanos said:

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/404786/kleidose-epidotisi-sto-diesel-pote-ksekinaei-kai-posi-ekptosi-tha-exete-stin-antlia

... ισχύος του μέτρου την 1η Νοεμβρίου.
... 
Τι δήλωσε νωρίτερα ο Σκρέκας
...
Για το φυσικό αέριο δήλωσε ότι υπάρχει επιδότηση 80 ευρώ ανά θερμική μεβατώρα.

Άκουσα (κάπως βιάστηκα ωστόσο) πριν όσα είπε έχω την εντύπωση ότι δεν μιλούσε για τον Νοέμβριο. Πιστεύω μιλούσε για τον Οκτώβριο και μπερδεύτηκε με την επιδότηση που δίνει η ΔΕΠΑ εμπορίας.

https://www.skai.gr/news/finance/skrekas-i-timi-petrelaiou-ksekinaei-sto-131-diplasio-epidoma-thermansis-apo-persi

στο 13:10

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostas314 είπε

Περίοδος Κατανάλωσης 28/03/2022 - 15/04/2022
Κατανάλωση Φυσικού Αερίου 148,740 kWh
Ημερομηνία Έκδοσης 27/05/2022
 

εχει να μου βγει ο λογαριασμος αεριου στη ΔΕΗ απο Μαιο. Γιατι το κανουν αυτο; ειναι φυσιολογικο; Οι μετρητες ειναι εκτος πολυκατοικιας.

 

Και σε μένα από 27.05 έχει να εκδοθεί λογμος από την ΔΕΗ. Βέβαια στον τελευταίο λόγμο μιλούσε για επόμενη καταμέτρηση 16.10 δηλαδή αύριο. Και μιας και η ΔΕΗ κάνει περίπου από 30-40 μέρες να εκδόσει λόγμο, πιστεύω στην δικια μου περίπτωση όπως και πολλών άλλων θα εκδοθεί στο τελευταίο 5νθημερο του Νοεμβρίου ο λογμος με περίοδο κατανάλωσης 15/4-16/10 ήτοι 6 μηνών κατανάλωση. 

Στην δική μου περίπτωση που η ΕΔΑ Θεσσαλονίκης περνάει για μέτρηση 4 φορές τον χρόνο και με δεδομένα τα μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην τιμή του αερίου, προτιμώ να μου βγάζει η ΔΕΗ 4 λογμους για το αέριο ετησίως και όχι 5 ή 6. 

Άρα λίγη υπομονή ακόμα και θα εκδοθεί ο λογμος για όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάλεσα εχθές την ΔΕΗ 

γιατί έχει γίνει κανονικά καταμέτρηση από την ΕΔΑ 1/9 

και η απάντηση είναι αναβαθμίζεται το σύστημα τιμολόγησης για το αέριο.

τέλος Οκτώβριου θα αρχαΐσουν να βαίνουν λογαριασμού λένε.

Έχει λάβει κανένας λογαριασμό από ΔΕΗ

ΕΓΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΛΑΒΑ 27/5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dimperor είπε

Εγώ κάλεσα εχθές την ΔΕΗ 

γιατί έχει γίνει κανονικά καταμέτρηση από την ΕΔΑ 1/9 

και η απάντηση είναι αναβαθμίζεται το σύστημα τιμολόγησης για το αέριο.

τέλος Οκτώβριου θα αρχαΐσουν να βαίνουν λογαριασμού λένε.

Έχει λάβει κανένας λογαριασμό από ΔΕΗ

ΕΓΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΛΑΒΑ 27/5

και μενα τα ιδια λενε επισης απ οτι καταλαβα ακομα δε βλεπουν μετρησεις απο εδα και μενα μετα απο αλλαγη παροχου στην δεη μετρησαν απο εδα 6/9 και στη δεη δε βλεπουν τιποτε στο συστημα ακομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...