Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, jk21 είπε

Αυτο που μαλλον καταλαβαινω και απ οτι βλεπω και απ το πινακακι και με δεδομενο οτι δεν θελω δεσμευσεις (πχ ΔΕΗ benefit αλλα και καποια αλλα ) μαλλον το Ηρων double home fx ειναι μια καλη επιλογη και οχι η ασαφης με ρισκο flex  .

Εγώ θα σου έλεγα να κρατήσεις το flex για Οκτώβριο και αν δεν ανακοινώσουν τέλη Οκτωβρίου τιμές για Νοέμβριο ή γίνει πιο ακριβό από το fx, αλλάζεις σε fx. Αλλιώς κράτα το flex για λίγο.

 

13 λεπτά πριν, jk21 είπε

Σε σχεση με το gas home fx αφου εχω και ρευμα στον ηρωνα , νομιζω συμφερει λιγο περισσοτερο . Λαθος ;  γιατι το double δεν ειναι στο πινακακι για να συγκρινω αμεσα αλλα απο την παρουσιαση στη σελιδα του ηρωνα μαλλον εχει λιγο καλυτερη τιμη στη χρεωση της κιλαβατωρας   

Είναι ακριβώς το ίδιο με τη διαφορά ότι αντί για 0,0195/kwh χρεώνει 0,0165/kwh. Δεν υπάρχει λόγος να μην το προτιμήσεις. Αντί για 0,0165+ρήτρα μπορείς να υπολογίσεις το double fx και με TTF+0,0055.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια0 ερώτηση για τους γνώστες εχθές έκανα συντήρηση έναν buderus Logamax GB062 ωστόσο μετά την συντήρηση και ενώ κατά την διάρκεια αυτής είχαμε ανοίξει το αέριο για λίγο παρατηρώ ότι η θερμοκρασία του λέβητα έχει μείνει στοθς 47 βαθμούς τον είχα παρατηρήσει ότι έπεφτε κάτω από 30 όταν δεν λειτουργούσε να σημειώσω ότι όλοι την νύχτα δεν ανοίξαμε ζεστό νερό. Είναι φυσιολογικη αυτή η θερμοκρασία; θα πέσει αργότερα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teopanta1 είπε

Μια0 ερώτηση για τους γνώστες εχθές έκανα συντήρηση έναν buderus Logamax GB062 ωστόσο μετά την συντήρηση και ενώ κατά την διάρκεια αυτής είχαμε ανοίξει το αέριο για λίγο παρατηρώ ότι η θερμοκρασία του λέβητα έχει μείνει στοθς 47 βαθμούς τον είχα παρατηρήσει ότι έπεφτε κάτω από 30 όταν δεν λειτουργούσε να σημειώσω ότι όλοι την νύχτα δεν ανοίξαμε ζεστό νερό. Είναι φυσιολογικη αυτή η θερμοκρασία; θα πέσει αργότερα;  

Νομίζω πως είμαστε off topic αλλά για να σε βοηθήσω μιας και έχω τον ίδιο λέβητα, μάλλον έχει απενεργοποιηθεί η λειτουργία eco η οποία ζεσταίνει το νερό μόνο όταν το χρησιμοποιείς. Ενεργοποιείται αν κρατήσεις πατημένο το κουμπί του ΖΝΧ

Επεξ/σία από nikoscorp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ποιο είναι το πιο συμφέρον πρόγραμμα αερίου αυτή τη στιγμή? Το excel που έπαιζε σε προηγούμενες σελίδες ισχύει ακόμα? 

Εγώ έχω elpedison gas home flex 0.054€ kwh με ρήτρα και φοβάμαι μην κλάψω με μαύρο δάκρυ το χειμώνα. 

Επεξ/σία από alex ch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 hours ago, ObeyWario! said:

Οι προσφορές της δεη -30% και χωρίς εγγύηση είναι κάτι που ανανεώνεται κάθε φορά ή είναι όντως μέχρι της 15/10;

 

19 hours ago, Thresh said:

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να βάλουμε το χέρι μας στη φωτιά. Αν συνεχίσει η πτώση του TTF ίσως μείνει κι άλλο.

Πήγε πλέον έως 24/10.

ΔΕΗ myHome GasBenefit | ΔΕΗ (dei.gr)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Βλεπω τωρα ειναι στο 158.

είναι στιγμιαία τιμή του επόμενου μήνα

7 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Το ttf χρεωσης για τον μηνα πως προκυπτει? Σαν μεσος ορος του προηγουμενου μηνα? 

ναι , ο Σπετέμβριος έκλεισε στα 205,5 και αφορά το μήνα Οκτώβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το αν επιδοτείται το gas control ποτε θα το μάθουμε-σιγουρέψουμε? με τον 1ο λογαριασμό? Άλλος πιο γρήγορος τρόπος υπάρχει λέτε? Να κάνουμε ημερήσιο ντουζ όπως κάναμε πάντα ή να πάμε σε 2-3 μπάνια τον μήνα όπως στα χωριά παλιά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

για το αν *επιδοτείται το gas control ποτε θα το μάθουμε-σιγουρέψουμε?

*συνεχίζει να επιδοτείται

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

με τον 1ο λογαριασμό?

ναι

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Άλλος πιο γρήγορος τρόπος υπάρχει λέτε?

όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, waveparticle είπε

Το ttf χρεωσης για τον μηνα πως προκυπτει? Σαν μεσος ορος του προηγουμενου μηνα? 

Βλεπω τωρα ειναι στο 158.

το TTF νοεμβριου πχ θα ειναι ο μεσος ορος των τιμων του TTF απο την τελευταια εργασιμη του Σεπτεμβριου μεχρι την προτελευταια εργασιμη του Οκτωβριου κοκ για καθε μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

το TTF νοεμβριου πχ θα ειναι ο μεσος ορος των τιμων του TTF απο την τελευταια εργασιμη του Σεπτεμβριου μεχρι την προτελευταια εργασιμη του Οκτωβριου κοκ για καθε μηνα

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5439161&span=1

Προσθέτεις τις τιμές του Οκτώβρη και μετά διαιρείς διά τις μέρες που έγινε διαπραγμάτευση (λογικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

*συνεχίζει να επιδοτείται

ναι

όχι

Οπότε ποιος παροχος ειναι ο πιο γαμααατος και συνεπης στην εκδοση λογαριασμων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Οπότε ποιος παροχος ειναι ο πιο γαμααατος και συνεπης στην εκδοση λογαριασμων?

το "οπότε" και γενικότερα η παράθεση που έκανες στην προηγούμενη απάντησή μου ,δε συνδέονται

σαν ερώτημα για έκδοση λογαριασμών , αν αυτό είναι που σε απασχολεί κυρίως , η Ζενίθ ήταν κομπλέ όσο ήμουν (1+ χρόνο πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...