Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Οπότε η διαδικασία είναι να πάω στη δεή και να κάνω αίτηση για να μπω στο πρόγραμμα benefit; Το ότι είναι σε άλλο όνομα και άλλη εταιρία δεν υπάρχει πρόβλημα τα κανονίζουν αυτοί;

Δεν θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ObeyWario! είπε

Αποτι διαβάζω το καλύτερο πρόγραμμα είναι το δεη benefit σωστά;

Στο σπίτι υπάρχει zenith t2 σε άλλο όνομα. Μπορώ να κάνω αίτηση διακοπής με zenith και ταυτόχρονα σύνδεσης στη δεη;

Το excel υπολογίζει και τη προσφορά -30% της δεη για αυτό έχει πολλαπλασιαστή 0,7;

απλα θα πρεπει να εχεις καποια επισημη σχεση με το ακινητο. Να εισαι (συν)ιδιωκτητης, να το νοικιαζεις, να σου εχει παραχωρηθει δωρεαν κοκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, ObeyWario! said:

Οι προσφορές της δεη -30% και χωρίς εγγύηση είναι κάτι που ανανεώνεται κάθε φορά ή είναι όντως μέχρι της 15/10;

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να βάλουμε το χέρι μας στη φωτιά. Αν συνεχίσει η πτώση του TTF ίσως μείνει κι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ObeyWario! said:

Οι προσφορές της δεη -30% και χωρίς εγγύηση είναι κάτι που ανανεώνεται κάθε φορά ή είναι όντως μέχρι της 15/10;

Ποιος μπορεί να το ξέρει; Και το σταθερό τους το κατήργησαν. Αυτή τη φορά δεν έδωσαν παράταση ως τέλος Οκτωβρίου όποτε αν σε ενδιαφέρει καλού κακού σπεύσε ως 15/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομαδα.

Θελω να ρωτησω, ο ttf ενος μηνα ειναι η τιμη του ttf στο κλεισιμο της τελευταιας μερα του προηγουμενου ή ειναι ο μεσος ορος των τιμων ολοκληρου του προηγουμενου μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

 

Θα πρότεινα Ηρών FX μιας και έχει :

20€ παραμονής 1ου χρόνου,τα πάγια των καλοκαιρινών μηνών Ιούνιο, Ιούλιο και Αύγουστο. 50€ εγγραφής ηλεκτρονικά

( τα 70€ δεν υπολογίζονται )

Πηγα σημερα σε καταστημα του ηρωνα και επειδη στο σπιτι αυτο εχει γινει και συμβαση για το ρευμα με τον Ηρωνα μου προτεινε το double home flex με δωρο 45 % της μηνιαιας καταναλωσης ΦΑ  , δεν εχει χρονικη δεσμευση με παγιο 3,4 ευρω . Αν τελικα μεινω θα εχει και την εκπτωση των 20 ευρω στο 12μηνο αλλα και καλοκαιρινα παγια δωρο αν και για φετος τουλαχιστον καπου τελη Μαρτη μαλλον θα το σταματησω . Η χρεωση για την καταναλωση μεταβαλλεται αναλογα με την ΤΤφα αλλα απο οτι ειδα ειναι ανταγωνιστικη  (παρομοια με το αλλο απλο τους προγραμμα που εχεις στο excelακι ...  Δεν ξερω αν κρυβεται κατι αλλο που ισως εχετε δει καποιος απο εσας . Ρωτησα και για το 50αρικο και ισχυει και για το καταστημα οπως ειχα δει και στο συμβολαιο που ειχα κανει για το ρευμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nn1629 είπε

Καλησπερα στην ομαδα.

Θελω να ρωτησω, ο ttf ενος μηνα ειναι η τιμη του ttf στο κλεισιμο της τελευταιας μερα του προηγουμενου ή ειναι ο μεσος ορος των τιμων ολοκληρου του προηγουμενου μηνα?

Η τιμολόγηση τον Οκτώβριο γίνεται με το μέσο όρο του TTF τον Σεπτέμβριο κ.ο.κ. Τώρα "τρέχει" το TTF για το Νοέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, jk21 είπε

Η χρεωση για την καταναλωση μεταβαλλεται αναλογα με την ΤΤφα αλλα απο οτι ειδα ειναι ανταγωνιστικη  (παρομοια με το αλλο απλο τους προγραμμα που εχεις στο excelακι ...

αν δεις στο excel χαμηλά , χρεώνει ΤΤΦα πολύ παραπάνω απο το TTF , μόνο αυτό το μήνα έτυχε και είναι ανταγωνιστική η τιμή , γενικά έχει απρόβλεπτες μεταβολές , πέρυσι ειδικά με τις αυξήσεις ήταν ακριβότερο απο το FX

37 λεπτά πριν, jk21 είπε

Ρωτησα και για το 50αρικο και ισχυει και για το καταστημα οπως ειχα δει και στο συμβολαιο που ειχα κανει για το ρευμα 

πάρτο γραπτώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν καταλαβανω και πολυ τη διαφορα ΤΤFα με ΤΤF αλλα μαλλον θελει ψαξιμο και να μην σε κουραζω για αυτο αν δεν το εχω μελετησει ... καταλαβαινω ομως οτι ο πρωτος συντελεστης ειναι χειροτερος απ το δευτερο ή πιο ασταθμητος ; 

Παντως ακομα και αν προτιμησω το fx και οχι το flex , μαλλον θα επιλεξω το αντιστοιχο double λογω ρευματος με ιδιο αφμ , ετσι  ; την αποφαση θα την παρω μαλλον μεσα στο νοεμβρη οποτε το ξαναβλεπω μεχρι τοτε ...

 

Φιλος που ειναι στο Τ2 της ζενιθ αυτη τη στιγμη και δεν ξερει καν αν ειναι κλειστο προγραμμα ή μπορει να φυγει χωρις να πληρωσει κατι (δεν τον απασχολουσε μεχρι τωρα και δεν ξερει και πολλα πολλα στο θεμα ) μου ειπε να ρωτησω αν μπορειτε να μου πειτε αν συμφερει να μεταφερθει σε αλλη εταιρια και πια προτεινεται .Απο αυτα που εχω δει εχω καταλαβει ειτε σε καποιο του Ηρωνα ή στο benefit της ΔΕΗ ή σε καποιον αλλο ; 

 

για μενα το benefit της δεη ειναι καλυτερο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jk21 είπε

Βασικα δεν καταλαβανω και πολυ τη διαφορα ΤΤFα με ΤΤF αλλα μαλλον θελει ψαξιμο και να μην σε κουραζω για αυτο αν δεν το εχω μελετησει ... καταλαβαινω ομως οτι ο πρωτος συντελεστης ειναι χειροτερος απ το δευτερο ή πιο ασταθμητος ; 

το ΤΤΦα είναι η άγνωστη προμήθεια του Ηρών και τη βαπτίζει όσο θέλει χωρίς να έχει σχέση με το TTF, δες τον πίνακα

Spoiler

image.png.ae3360a7d0c9409de627c4c675fcdc3d.png

έτσι εξανεμίζει το 35-45% έκπτωσης που κάνει και είναι απρόβλεπτο , ανάλογα το πόσα λεφτά θέλει η εταιρία ....

 

6 λεπτά πριν, jk21 είπε

Φιλος που ειναι στο Τ2 της ζενιθ αυτη τη στιγμη και δεν ξερει καν αν ειναι κλειστο προγραμμα ή μπορει να φυγει χωρις να πληρωσει κατι

δεν έχει δέσμευση , αλλά και να είχε τα ψίχουλα της ρήτρας αποχώρησης κάψανε πολύ κόσμο που τα σκεφτόταν και δεν έκλεισαν σε φθηνό σταθερό όταν έπαιζε

και αυτό το πρόγραμμα , έχει άγνωστη τιμή προμήθειας , απλά έχω κάνει αυθαίρετα μια μπακαλίστικη εκτίμηση βάσει TTF

8 λεπτά πριν, jk21 είπε

για μενα το benefit της δεη ειναι καλυτερο ; 

ότι βγάζει το excel , απλά έχει 24 μήνες δέσμευσης με μικρή (υποκειμενικό ειδικά ανάλογα την ετήσια κατανάλωση) ρήτρα αποχώρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jk21 είπε

Βασικα δεν καταλαβανω και πολυ τη διαφορα ΤΤFα με ΤΤF αλλα μαλλον θελει ψαξιμο και να μην σε κουραζω για αυτο αν δεν το εχω μελετησει ... καταλαβαινω ομως οτι ο πρωτος συντελεστης ειναι χειροτερος απ το δευτερο ή πιο ασταθμητος ; 

Παντως ακομα και αν προτιμησω το fx και οχι το flex , μαλλον θα επιλεξω το αντιστοιχο double λογω ρευματος με ιδιο αφμ , ετσι  ; την αποφαση θα την παρω μαλλον μεσα στο νοεμβρη οποτε το ξαναβλεπω μεχρι τοτε ...

 

Φιλος που ειναι στο Τ2 της ζενιθ αυτη τη στιγμη και δεν ξερει καν αν ειναι κλειστο προγραμμα ή μπορει να φυγει χωρις να πληρωσει κατι (δεν τον απασχολουσε μεχρι τωρα και δεν ξερει και πολλα πολλα στο θεμα ) μου ειπε να ρωτησω αν μπορειτε να μου πειτε αν συμφερει να μεταφερθει σε αλλη εταιρια και πια προτεινεται .Απο αυτα που εχω δει εχω καταλαβει ειτε σε καποιο του Ηρωνα ή στο benefit της ΔΕΗ ή σε καποιον αλλο ; 

 

για μενα το benefit της δεη ειναι καλυτερο ; 

Το ΤΤΦα είναι μια τιμή, στην οποία εάν προσθέσεις το περιθώριο εμπορίας (κέρδος του Ήρωνα) και αφαιρέσεις το 45% (της "τζάμπα" ποσότητας που σου δίνουν) θα πάρεις μια τιμή λίγο πάνω από το TTF. Είναι το ίδιο κόλπο που κάνουν τα μαγαζιά στις εκπτώσεις, ανεβάζουν την αρχική τιμή 1 εβδομάδα πριν, κοτσάρουν έκπτωση και πας και αγοράζει με ακριβότερη τελική.

Αυτή τη στιγμή το καλύτερο πρόγραμμα είναι το Benefit της ΔΕΗ, γιατί δίνει 30% έκπτωση στο TTF (και όχι στο ΤΤΦα, που αποτελεί αποκλειστική εφεύρεση του Ήρωνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω και τους δυο σας 

 

Αυτο που μαλλον καταλαβαινω και απ οτι βλεπω και απ το πινακακι και με δεδομενο οτι δεν θελω δεσμευσεις (πχ ΔΕΗ benefit αλλα και καποια αλλα ) μαλλον το Ηρων double home fx ειναι μια καλη επιλογη και οχι η ασαφης με ρισκο flex  . Σε σχεση με το gas home fx αφου εχω και ρευμα στον ηρωνα , νομιζω συμφερει λιγο περισσοτερο . Λαθος ;  γιατι το double δεν ειναι στο πινακακι για να συγκρινω αμεσα αλλα απο την παρουσιαση στη σελιδα του ηρωνα μαλλον εχει λιγο καλυτερη τιμη στη χρεωση της κιλαβατωρας   

Επεξ/σία από jk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekechagi είπε

Η τιμολόγηση τον Οκτώβριο γίνεται με το μέσο όρο του TTF τον Σεπτέμβριο κ.ο.κ. Τώρα "τρέχει" το TTF για το Νοέμβριο.

Σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...