Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

στον τελευταιο λογαριασμο σου, απο οποιον παροχο κι αν ηταν

1.Θα φανεί αυτόματα στο E-bill της ΔΕΗ όπου έχω και το ρεύμα?

2.Η τιμή κιλοβατωρας στο κοντρόλ για Οκτώβριο είναι 0,125-0,90=0,035? Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Stavros82t said:

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για όλες τις καραχρησιμες πληροφορίες που διάβασα τυχαία εδώ. Άλλαξα από Φ.α. σε ΔΕΗ κοντρόλ 30/9 σε κατάστημα όπου γινόταν και χαμός (για διάφορους λόγους). Λίγες μέρες μετά μας πήρε η Φ.Α.για νέα προσφορά, επισημαινοντας μας ότι το σταθερό της ΔΕΗ δεν θα επιδοτηθεί. Κλείσαμε ευγενικά το τηλέφωνο.

1. Η τιμή κιλοβατωρας για Οκτώβριο, συμπεραίνω ότι θα είναι 0,125-0,90=0,035. Σωστά;

2. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ με γνώμονα τη δική σας εμπειρία, πότε αναμένεται να βγει, μέσες-ακρες;

Υγ. Έχω e-bill λόγω ρεύματος στη ΔΕΗ. Εκεί θα φανεί αυτόματα: Κι αν ναι, περίπου πότε;

Υγ 2. Έχω επιλέξει να έρχεται λογαριασμός μόνο ηλεκτρονικά (στο ρεύμα εννοώ).

Χίλια ευχαριστώ και πάλι!

Το ίδιο έγινε και με μια δευτερη παροχή που πήγα στο στάθερο της ΔΕΗ. Πήρε η φυσικό αεριο και παρουσίαζε σαν σούπερ προσφορά που δεν πρέπει να χάσω το αεριο οικειακο πλήρες extra. Φυσικά τονίζοντας ότι τα σταθερά της ΔΕΗ ποτέ δεν πήραν επιδότηση και ποτέ δεν θα πάρουν. κλασσικά.

πως προς τις υπόλοιπες ερωτησεις

1) για τις επιδοτήσεις ΔΕΠΑ δεν βγαίνει ποτέ ΦΕΚ με βάση τα περσινά δεδομένα εν αντίθεσει με όπως γινόταν για το ΤΕΜ. Δεν ξέρουμε τυπικά τι θα ισχύσει με τα σταθερά αλλά εάν δεν αλλάξει κάτι (ήτοι εκδοθεί κάποιο ΦΕΚ η κάτι άλλο που να εξαιρεί τα σταθερά) τότε ναι αυτή θα είναι η τιμή. Εδώ δεν κάνει κάποια διαφοροποίηση μεταξύ σταθερών και κυμαινόμενων https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-fysiko-aerio/

2) θα φανεί σε ένα νέο κουτάκι από κάτω που θα λέει αεριο όταν γίνει η αλλαγή παρόχου. Εάν έχεις τηλεμετρηση δεν θα αργήσει ειδάλλως θα περιμένεις την επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση όπως είπαν κάποιοι άλλοι προηγουμένως. Στην δευτερη παροχή που μετέφερα με παλιό μετρητή ακόμα δεν έχει γίνει αλλαγή από 29/9 όποτε λογικά μια και καλή στην προγραμματισμένη καταμέτρηση στις 16/10.

3) ως προς την έκδοση λογαριασμου είναι τεράστια πληγή η ΔΕΗ σε αυτό. Υπό νορμαλ συνθήκες εκδίδουν λογαριασμό μόνο εκκαθαριστικό ένα μήνα τουλάχιστον μετά την καταμέτρηση. Στην πράξη ισχυρίζονται οτθ άλλαξαν το σύστημα τους και έχουν θέμα και δεν έχουμε λάβει λογαριασμούς από τον Μάιο παρότι όσοι έχουμε τηλεμετρηση ενεργή έχουν λάβει 5 μετρήσεις έκτοτε αλλά λογαριασμός αφαντος 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Φυσικό Αέριο μου πλάσαρε εκτός απο το extra με "20% έκπτωση", τρία πάγια δώρο και 45 ευρώ ΑΒ.

25 λεπτά πριν, marmagia είπε

Εάν έχεις τηλεμετρηση δεν θα αργήσει ειδάλλως θα περιμένεις την επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση όπως είπαν κάποιοι άλλοι προηγουμένως. Στην δευτερη παροχή που μετέφερα με παλιό μετρητή ακόμα δεν έχει γίνει αλλαγή από 29/9 όποτε λογικά μια και καλή στην προγραμματισμένη καταμέτρηση στις 16/10.

Εμένα μου έστειλε viber η ΕΔΑ ότι θα περάσουν για επιτόπια μέτρηση λόγω αλλαγής προμηθευτή.

Όσοι έχουν ebill στη ΔΕΗ μπορούν να δηλώσουν μέτρηση ή γίνεται μόνο από ΕΔΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dasnowy said:

Εμένα το Φυσικό Αέριο μου πλάσαρε εκτός απο το extra με "20% έκπτωση", τρία πάγια δώρο και 45 ευρώ ΑΒ.

Εμένα μου έστειλε viber η ΕΔΑ ότι θα περάσουν για επιτόπια μέτρηση λόγω αλλαγής προμηθευτή.

Όσοι έχουν ebill στη ΔΕΗ μπορούν να δηλώσουν μέτρηση ή γίνεται μόνο από ΕΔΑ;

ΕΔΑ αττικης;

δεν υποστηρίζει μετρήσεις από το ebill για αεριο η ΔΕΗ. Μόνο μέσω ΕΔΑ 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

ΕΔΑ αττικης;

ΕΔΑ Θεσσαλίας

 

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

δεν υποστηρίζει μετρήσεις από το ebill για αεριο η ΔΕΗ. Μόνο μέσω ΕΔΑ 

Άρα θα έχω και έναν έναντι τον Ιούνιο, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, dasnowy said:

ΕΔΑ Θεσσαλίας

 

Άρα θα έχω και έναν έναντι τον Ιούνιο, έτσι;

Η ΕΔΑ Θεσσαλίας φαίνεται ότι λειτουργεί πολύ καλύτερα. Έχω ξανακούσει ότι ενημερώνει πριν την μέτρηση. Η αττικης τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τέλη Φεβρουαρίου που πήγα στο σταθερό της ΔΕΗ έχει βγει 1 λογαριασμός (2 εβδομάδες μετά) και ο λογαριασμός γράφει ότι η επόμενη καταμέτρηση είναι 16/11/22.  9 μήνες χωρίς λογαριασμό.

Επίσης ελπίζω να πάρουμε αρνητική τιμή με την επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε σήμερα η valt&volt μου ειπε οτι για το αεριο εχει την χαμηλότερη προμήθεια και μάλιστα μου είπε είναι 2,7 οταν στην προτεργια ειναι 23,7... εγω τελικα μολις έκανα μεταπήδηση στο Double MVP Plus | Protergia που δεν εχει ρήτρα.. εχουμε το λινκ του excel και είναι ενημερωμένο για να συγκρίνω? ειναι οντως τετοια η διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα. Εγώ πήγα από Ηρών ΔΕΗ πριν 2 μήνες και πέρασε η ΕΔΑ- Θεσσαλίας για να γίνει η αλλαγή μετρητή. Από τότε δεν μου έχει έρθει ούτε λογαριασμός ούτε εμφανίζεται κάτι στο ebill της ΔΕΗ. Ο λογαριασμούς του Ηρωνα είχε επόμενη καταμέτρηση 1-10 Νοεμβρίου. Πρέπει να κάνω κάτι ή απλά περιμένω μεχρι να εκδοσουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...