Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Το 'χω καταλάβει... Δυστυχώς Σάββατο σήμερα και το πρώτο διαθεσιμο ραντεβού ήταν την επόόμενη δευτέρα 17/10, οπότε είπα να κάνω μια...βολιδοσκόπηση τηλεφωνική...

Ενημερώνω με ό,τι νεότερο!

δεν είναι απαραίτητο το ραντεβού , απλά βοηθά να μη στήνεσαι την ουρά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 minutes ago, stazzy1978 said:

Το 'χω καταλάβει... Δυστυχώς Σάββατο σήμερα και το πρώτο διαθεσιμο ραντεβού ήταν την επόόμενη δευτέρα 17/10, οπότε είπα να κάνω μια...βολιδοσκόπηση τηλεφωνική...

Ενημερώνω με ό,τι νεότερο!

Πας κανονικά χωρίς ραντεβού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενη καταμετρηση απο ΕΔΑ σε 4 μερες και η ΔΕΗ ακομα να εκδοσει εκκαθαριστικο λογαριασμο για μετρηση που εγινε τον Ιουνιο.

Δηλαδη τι μπανανια ρε που ζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι gas control 0.05€/KWh μεχρι 4/1/2023. Αν πάρει επιδοτηση ΔΕΠΑ θα εχω 0€ χρεωση (λογικα) για οσο διαστημα θα επιδοτει η ΔΕΠΑ >= 50€ MWh.  (εχουμε διευκρίνηση αν θα παρουν και τα σταθερα ή παμε βαση προηγουμενης; )

Το θεμα ειναι τι μέλλει γενέσθαι απο Ιανουαριο και μετα. Λογικα Gas Benefit (αν υφισταται) + οποιες επιδοτησεις Κούλοκυβερνησης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, nikos121 said:

Επομενη καταμετρηση απο ΕΔΑ σε 4 μερες και η ΔΕΗ ακομα να εκδοσει εκκαθαριστικο λογαριασμο για μετρηση που εγινε τον Ιουνιο.

Δηλαδη τι μπανανια ρε που ζουμε;

Από τον Μάιο δεν έχουν εκδόσει λογαριασμό. Δεν είναι μόνο πρόβλημα δικό σου είναι γενικό. Έχουν πάρει πχ στην περίπτωση μου 5 μετρήσεις αλλά παρόλα αυτά λογαριασμός αφαντος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου έστειλε mail η ΔΕΗ για το αέριο στο gas control ότι όλα είναι εντάξει με τα έγγραφα που έστειλα, θα έχω κάποια ειδοποίηση όταν θα ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα; ebill της ΔΕΗ πως κάνουμε; πρέπει πρώτα να έρθει λογαριασμός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Μόλις μου έστειλε mail η ΔΕΗ για το αέριο στο gas control ότι όλα είναι εντάξει με τα έγγραφα που έστειλα, θα έχω κάποια ειδοποίηση όταν θα ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα; ebill της ΔΕΗ πως κάνουμε; πρέπει πρώτα να έρθει λογαριασμός; 

πάρε ΕΔΑ τηλ ή στείλε email καλύτερα να δεις πότε έκανε καταμέτρηση για την αλλαγή

μετά πρήζεις τη ΔΕΗ να σου δώσουν κωδικό εταίρου (εμένα δε μου δίνανε πάντως)

λογαριασμός θα έρθει 30 μέρες το νωρίτερο απο την καταμέτρηση της ΕΔΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

πάρε ΕΔΑ τηλ ή στείλε email καλύτερα να δεις πότε έκανε καταμέτρηση για την αλλαγή

μετά πρήζεις τη ΔΕΗ να σου δώσουν κωδικό εταίρου (εμένα δε μου δίνανε πάντως)

λογαριασμός θα έρθει 30 μέρες το νωρίτερο απο την καταμέτρηση της ΕΔΑ

σε μενα εκανε καταμετρηση ΕΔΑ στις 6/9 η ΔΕΗ ακομα δε την βλεπει.. εκαναν λεει αναβαθμηση συστηματων και εχουν προβλημα .. μαλον τα χουν κανει μπαχαλο η τα χασαν απο τις πολλες αιτησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikosbt είπε

σε μενα εκανε καταμετρηση ΕΔΑ στις 6/9 η ΔΕΗ ακομα δε την βλεπει.. εκαναν λεει αναβαθμηση συστηματων και εχουν προβλημα .. μαλον τα χουν κανει μπαχαλο η τα χασαν απο τις πολλες αιτησεις..

το ίδιο θα λένε (οτι δεν τη βλέπουν) όταν σου έρθει λογαριασμός 😛

πχ πέρυσι που τους έστελνα συνεχώς email μου λέγανε οτι δεν υπάρχει κωδικός εταίρου και πρέπει να βγει λογαριασμός, ε, όταν έκανα ebill είδα οτι υπήρχε ο λογαριασμός μου μήνες πριν

γενικά είναι μπάχαλο , απλά αναγκαίο κακό , αν πέσουν οι τιμές εννοείται φεύγω τρέχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

το ίδιο θα λένε (οτι δεν τη βλέπουν) όταν σου έρθει λογαριασμός 😛

πχ πέρυσι που τους έστελνα συνεχώς email μου λέγανε οτι δεν υπάρχει κωδικός εταίρου και πρέπει να βγει λογαριασμός, ε, όταν έκανα ebill είδα οτι υπήρχε ο λογαριασμός μου μήνες πριν

γενικά είναι μπάχαλο , απλά αναγκαίο κακό , αν πέσουν οι τιμές εννοείται φεύγω τρέχοντας

προς το παρον παντως ο κινουμενος μεσος ορος του TTF ειναι στα 171 και πεφτει. Απο Νοεμβριο προβλεπω "δυσκολες" αποφασεις για τους γκαςκοντρολαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, fredd0 said:

προς το παρον παντως ο κινουμενος μεσος ορος του TTF ειναι στα 171 και πεφτει. Απο Νοεμβριο προβλεπω "δυσκολες" αποφασεις για τους γκαςκοντρολαδες.

μακάρι να πέσουν οι τιμές, αλλά από Νοέμβριο θα αυξηθεί και η ζήτηση όποτε δεν είναι απαραίτητο ότι θα ακολουθηθεί το ίδιο μοτίβο. Ως τώρα δεν έχει κάνει κρύα στην βόρεια Ευρώπη και οι αποθήκες είναι σε μεγάλο βαθμό γεμάτες. Ας ελπίσουμε να πάει έτσι γιατί πάντα υπάρχει περιθώριο για στραβές 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

μακάρι να πέσουν οι τιμές, αλλά από Νοέμβριο θα αυξηθεί και η ζήτηση όποτε δεν είναι απαραίτητο ότι θα ακολουθηθεί το ίδιο μοτίβο. Ως τώρα δεν έχει κάνει κρύα στην βόρεια Ευρώπη και οι αποθήκες είναι σε μεγάλο βαθμό γεμάτες. Ας ελπίσουμε να πάει έτσι γιατί πάντα υπάρχει περιθώριο για στραβές 😂

ιστορικα, οι τιμες ανεβαινουν καπου στο μεσο της σαιζον (γεναρη-φλεβαρη) και ξανα καλοκαιρι. Οταν ξαναγεμιζουν οι δεξαμενες ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fredd0 είπε

προς το παρον παντως ο κινουμενος μεσος ορος του TTF ειναι στα 171 και πεφτει. Απο Νοεμβριο προβλεπω "δυσκολες" αποφασεις για τους γκαςκοντρολαδες.

βασικά το μεγαλύτερο δίλημμα είναι control vs benefit το οποίο λέει οτι είναι μέχρι την άλλη εβδομάδα

απο ~138 , ~120 και κάτω είναι οι τιμές TTF για gasbenefit και ΗρωνFX αντίστοιχα βάσει excel ωστε να "χάνει" το control

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για όλες τις καραχρησιμες πληροφορίες που διάβασα τυχαία εδώ. Άλλαξα από Φ.α. σε ΔΕΗ κοντρόλ 30/9 σε κατάστημα όπου γινόταν και χαμός (για διάφορους λόγους). Λίγες μέρες μετά μας πήρε η Φ.Α.για νέα προσφορά, επισημαινοντας μας ότι το σταθερό της ΔΕΗ δεν θα επιδοτηθεί. Κλείσαμε ευγενικά το τηλέφωνο.

1. Η τιμή κιλοβατωρας για Οκτώβριο, συμπεραίνω ότι θα είναι 0,125-0,90=0,035. Σωστά;

2. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ με γνώμονα τη δική σας εμπειρία, πότε αναμένεται να βγει, μέσες-ακρες;

Υγ. Έχω e-bill λόγω ρεύματος στη ΔΕΗ. Εκεί θα φανεί αυτόματα: Κι αν ναι, περίπου πότε;

Υγ 2. Έχω επιλέξει να έρχεται λογαριασμός μόνο ηλεκτρονικά (στο ρεύμα εννοώ).

Χίλια ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stavros82t είπε

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για όλες τις καραχρησιμες πληροφορίες που διάβασα τυχαία εδώ. Άλλαξα από Φ.α. σε ΔΕΗ κοντρόλ 30/9 σε κατάστημα όπου γινόταν και χαμός (για διάφορους λόγους). Λίγες μέρες μετά μας πήρε η Φ.Α.για νέα προσφορά, επισημαινοντας μας ότι το σταθερό της ΔΕΗ δεν θα επιδοτηθεί. Κλείσαμε ευγενικά το τηλέφωνο.

1. Η τιμή κιλοβατωρας για Οκτώβριο, συμπεραίνω ότι θα είναι 0,125-0,90=0,035. Σωστά;

2. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ με γνώμονα τη δική σας εμπειρία, πότε αναμένεται να βγει, μέσες-ακρες;

Υγ. Έχω e-bill λόγω ρεύματος στη ΔΕΗ. Εκεί θα φανεί αυτόματα: Κι αν ναι, περίπου πότε;

Υγ 2. Έχω επιλέξει να έρχεται λογαριασμός μόνο ηλεκτρονικά (στο ρεύμα εννοώ).

Χίλια ευχαριστώ και πάλι!

δες ποτε εχεις καταμετρηση, κανα μηνα μετα περιμενε λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...