Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Eχουν και στο site τους μια τέτοια παραπλάνηση. 

"Χωρίς TTF" γράφουν πάνω. 

Και έχουν κανονικότατα TTF στον τρόπο υπολογισμού της χρέωσης! 

image.png.50ad8244adec4f2ead40802f0ffc8af9.png

Ακριβώς... δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF.... έχει όλο το TTF επί συντελεστή προσαύξησης + περιθώριο κέρδους παρόχου + πάγιο + συνδρομή! 🥒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Με κάλεσαν από zenith και μου είπαν για ένα πρόγραμμα αερίου με 0,029 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογης και μάλιστα επέμεναν ότι είναι σταθερό και ότι δεν θα αλλάξει ανάλογα το TTF γνωρίζει κάποιος πως λέγεται το πρόγραμμα; 

Ναι υπάρχει το πρόγραμμα. 

Λέγεται Zenith_Gas_Scam

Αυτός ο πάροχος είναι στημένος με τον ίδιο τρόπο που στήνονται τα scam.

Το website τα γράφει όπως τους βολεύει, άλλα λένε στο τηλ, άλλα στα emails και άλλα υπογράφεις εν τέλη που αυτό έχει σημασία μόνο γιατί αυτό θα πληρώσεις.

Μακριά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έφυγα απο ΗΡΩΝ Flex και πήγα ΔΕΗ gascontrol.

Εκδόθηκε σήμερα ο ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμός που είναι ΠΙΣΤΩΤΙΚΟΣ (10ευρώ). Εγώ πλήρωνα όλους τους λογαριασμούς με πάγια εντολή μέσω τράπεζας. Πως θα πάρω πίσω αυτά τα 10ευρώ; Τι πρέπει να τους στείλω; 

Φυσικά θα επικοινωνήσω μαζί τους απλά ήθελα να γνωρίζω τι κάνατε σε ανάλογη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tempo είπε

καλησπέρα, έφυγα απο ΗΡΩΝ Flex και πήγα ΔΕΗ gascontrol.

Εκδόθηκε σήμερα ο ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμός που είναι ΠΙΣΤΩΤΙΚΟΣ (10ευρώ). Εγώ πλήρωνα όλους τους λογαριασμούς με πάγια εντολή μέσω τράπεζας. Πως θα πάρω πίσω αυτά τα 10ευρώ; Τι πρέπει να τους στείλω; 

Φυσικά θα επικοινωνήσω μαζί τους απλά ήθελα να γνωρίζω τι κάνατε σε ανάλογη περίπτωση.

ΙΒΑΝ ταυτότητα και θα στα βάλουν από Πειραιώς αν θυμάμαι με χρέωση σε άλλη τράπεζα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχουν πάρα πολλές απαντήσεις, μπορεί κάποιος να μου πει που βρίσκεται αυτό το excel που βάζεις καταναλώσεις κλπ γιατί έχω χαωθει με τόση πληροφορία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, eprousalis είπε

Επειδή υπάρχουν πάρα πολλές απαντήσεις, μπορεί κάποιος να μου πει που βρίσκεται αυτό το excel που βάζεις καταναλώσεις κλπ γιατί έχω χαωθει με τόση πληροφορία; 

Πάνω από το ποστ που εκανες είναι,μπορείς να το κατεβάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tollisth είπε

Πάνω από το ποστ που εκανες είναι,μπορείς να το κατεβάσεις 

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά το χάος στο μυαλό μου μεγάλωσε. Έχω ζενιθ φυσικό αέριο από πάντα και σκέφτομουν αλλαγή μήπως υπάρχει κάτι συμφεροτερο. Αν έχετε καταλήξει σε κάποια προγράμματα, αν θέλετε μοιραστείτε το γιατί δεν νομίζω ότι θα βγάλω άκρη με τα Excel κ σίγουρα δεν θα βγάλω άκρη με την παραπληροφορηση των εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eprousalis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά το χάος στο μυαλό μου μεγάλωσε. Έχω ζενιθ φυσικό αέριο από πάντα και σκέφτομουν αλλαγή μήπως υπάρχει κάτι συμφεροτερο. Αν έχετε καταλήξει σε κάποια προγράμματα, αν θέλετε μοιραστείτε το γιατί δεν νομίζω ότι θα βγάλω άκρη με τα Excel κ σίγουρα δεν θα βγάλω άκρη με την παραπληροφορηση των εταιρειών.

Αυτό που εμεινε να  συμφέρει σε σχέση  με τα αλλά αυτή την στιγμή είναι το Benefit της ΔΕΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρηση από ΕΔΑ ΘΕΣΣ Μαϊο 2022 και εκκαθαριστικός λογαριασμός για 23591 κυβικά μέτρα. 

Μέτρηση 07.10.2022 από τον πατέρα μου 23615 κυβικά μέτρα. Διάφορα κυβικών μέτρων: 24

Εκδίδεται έναντι λόγ/Μος της Ζενίθ για το διάστημα Μαϊου μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου με μέτρηση 23710 κυβικά μέτρα. Διάφορα κυβικών μέτρων: 119 Πόσο πληρωμής : 292 ευρώ !!! 

 

24 πραγματικά κυβικά μέτρα με τιμή 292 ευρώ...ήτοι 12,16 ευρώ / κυβικό μέτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, aggelosn είπε

Μέτρηση από ΕΔΑ ΘΕΣΣ Μαϊο 2022 και εκκαθαριστικός λογαριασμός για 23591 κυβικά μέτρα. 

Μέτρηση 07.10.2022 από τον πατέρα μου 23615 κυβικά μέτρα. Διάφορα κυβικών μέτρων: 24

Εκδίδεται έναντι λόγ/Μος της Ζενίθ για το διάστημα Μαϊου μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου με μέτρηση 23710 κυβικά μέτρα. Διάφορα κυβικών μέτρων: 119 Πόσο πληρωμής : 292 ευρώ !!! 

 

24 πραγματικά κυβικά μέτρα με τιμή 292 ευρώ...ήτοι 12,16 ευρώ / κυβικό μέτρο.

3 λαθακια να επισημάνω : αναφέρεις εταιρία χωρίς να πεις πρόγραμμα , βάζεις ρυθμιζόμενες , βάζεις ανα κυβικό

δλδ δε βγαίνει άκρη αν κάτι είναι λάθος ή όχι

 

1 ώρα πριν, eprousalis είπε

Επειδή υπάρχουν πάρα πολλές απαντήσεις, μπορεί κάποιος να μου πει που βρίσκεται αυτό το excel που βάζεις καταναλώσεις κλπ γιατί έχω χαωθει με τόση πληροφορία; 

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

ότι απορία πάνω στο excel έχεις ρωτάς , απλό είναι βασικά , βάζεις TTF χοντρικής 150 με 250 (ότι πιστεύεις θα είναι η χοντρική) , ετήσια κατανάλωση σε κιλοβάτ και βλέπεις τις τελικές τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

3 λαθακια να επισημάνω : αναφέρεις εταιρία χωρίς να πεις πρόγραμμα , βάζεις ρυθμιζόμενες , βάζεις ανα κυβικό

δλδ δε βγαίνει άκρη αν κάτι είναι λάθος ή όχι

Δεν αναφέρθηκα σε πρόγραμμα γιατί δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια. Τηλεφωνικά μου είπε ο άνθρωπος τον λόγμο. Λάθος με την τυπική έννοια του όρου δεν υπάρχει. Έβαλαν αυθαίρετα στον έναντι λογμο ότι έκαψε 119 κυβικά μέτρα και του έβγαλαν να πληρώσει 292 ευρώ ενώ στην πραγματικότητα έχει κάψει 24 κυβικά μέτρα για το διάστημα 15/5 έως 15/9.

Η επόμενη μέτρηση της ΕΔΑ είναι προγραμματισμένη για 1-10 Νοεμβρίου. Που σημαίνει ότι υπολογίζουν οι κύριοι της ζενίθ, ότι μέσα σε αυτό το διάστημα θα ανάψει το αέριο για να ζεσταθεί και έτσι όταν με το καλό περάσει η ΕΔΑ να πάρει μέτρηση θα είναι πολύ κοντά στα 120 κυβικά μέτρα που του έβαλαν να πληρώσει. 

Πώς ερμηνεύεται αυτό ; Όταν θα στείλει η ΕΔΑ την μέτρηση στην Ζενίθ, αυτή με την  σειρά της, θα βγάλει εκκαθαριστικό λόγμο για αυτά τα 120 κυβικά μέτρα αλλά θα τα υπολογίσει με αυθαίρετο τρόπο ότι τα έκαψε από τις 15/5 μέχρι τις 10/11, βάζοντας τον να πληρώσει 20 κυβικά μέτρα πχ τον Μάιο, 20 τον Ιούνιο και πάει λέγοντας...ενώ τα 20 κυβικά μέτρα θα τα έχει κάψει το διάστημα από 15/5 μέχρι τις 15/10 και τα υπόλοιπα 100 θα τα έχει κάψει μέσα στον Οκτώβριο. 

Μονόδρομος όπως πολύ καλά μπορείς να καταλάβεις, αυτή την στιγμή, είναι να μην κάψει ούτε 1 κυβικό μέτρο μέχρι να περάσει η ΕΔΑ. Έτσι ώστε να αναγκαστεί η Ζενίθ να εκδώσει λόγμο εκκαθαριστικό για τους μήνες Μάιο έως τέλος Οκτωβρίου με την πραγματική κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aggelosn είπε

Μέτρηση από ΕΔΑ ΘΕΣΣ Μαϊο 2022 και εκκαθαριστικός λογαριασμός για 23591 κυβικά μέτρα. 

Μέτρηση 07.10.2022 από τον πατέρα μου 23615 κυβικά μέτρα. Διάφορα κυβικών μέτρων: 24

Εκδίδεται έναντι λόγ/Μος της Ζενίθ για το διάστημα Μαϊου μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου με μέτρηση 23710 κυβικά μέτρα. Διάφορα κυβικών μέτρων: 119 Πόσο πληρωμής : 292 ευρώ !!! 

 

24 πραγματικά κυβικά μέτρα με τιμή 292 ευρώ...ήτοι 12,16 ευρώ / κυβικό μέτρο.

Είχα αντίστοιχη περίπτωση τον περσινό χειμώνα. Τους έκανα κατάθεση μόνο 100€ και από τότε βγαίνουν μόνο πιστωτικοί λογαριασμοί (μέχρι να μηδενίσει η λάθος χρέωση).

Σωστό ή λάθος δεν ξέρω, θεώρησα κοροϊδία να πληρώσω για κάτι που δεν έλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aggelosn είπε

Έβαλαν αυθαίρετα στον έναντι λογμο ότι έκαψε 119 κυβικά μέτρα και του έβγαλαν να πληρώσει 292 ευρώ ενώ στην πραγματικότητα έχει κάψει 24 κυβικά μέτρα για το διάστημα 15/5 έως 15/9.

Αναφορά σε κείμενο

εκτιμώμενες βάσει της εκτιμώμενης ετήσιας κατανάλωσης κάθε Σημείου Παράδοσης, σύμφωνα με τη μεθοδολογία καθορισμού των τυπικών χαρακτηριστικών κατανάλωσης και δημιουργίας τυπικών καμπυλών κατανάλωσης (Απόφαση ΡΑΕ 125/2018) και τις αριθμητικές τιμές των εγκεκριμένων καμπύλων κατανάλωσης για την χρονική περίοδο για την οποία γίνεται εκτίμηση. Κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο δεν πραγματοποιούνται μετρήσεις.

https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/periodikotita-katametrisis-fysikou-aeriou/

γενικά είναι γνωστό πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι αυριο εχω τη δυνατότητα να παω σε gas control, η να παω στο καινούριο Κυμαινομενο της protergia. 

Τώρα είμαι στο παλιο της Protergia με τη ρήτρα. 

Τι πιστεύετε εσείς? 

Το gas control είναι από ένα κονε η προσφορά μέχρι άυριο

Επεξ/σία από efthimis20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...