Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, waveparticle είπε

παιδια κοιταζω το gas benefit της ΔΕΗ:   Τιμή TTF* +0,040 -30%

Υπαρχει και η προταση να παω σε 0,125€/Kwh σταθερο.

Αν η τιμη του TTF πεσει κατω απο 139€/Mwh, με συμφερει να παω στο benefit ή καπου κανω λαθος? 

(0,139+0,04)*0,7 = 0,125 €/kwh.

Τωρα βλεπω ειναι στα 173 €/Mwh, με πτωτικη ταση.

κοίτα , το 0,125 το κλείσαμε για καβάντζα με σκοπό να το σπάσουμε αν χρειαστεί

το θέμα είναι με το benefit αν θα συνεχίσει μετά τις 15/10

51 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Μιλώντας με ΔΕΗ, το ωραιο ειναι οτι μολις ληξει το υφισταμενο προγραμμα, εχεις 2μηνη επεκταση μεχρι να διαλεξεις αλλο προγραμμα (ελπιζω να ισχυει αυτο).

Στην περιπτωση μου, 2μηνη επεκταση σημαινει οτι μεχρι 25 Ιανουαριου κραταω την τιμη των 5 λεπτων ανα kwh.

Τι κανεις τωρα? Πας τωρα στο gas benefit με 30% (με ρισκο να εχεις πολλαπλασια χρεωση λογω ttf) ή το αφηνεις ωστε να παρει την 2μηνη επεκταση (στα 5 λεπτα) και στις 25 Ιανουαριου βαζεις οτι προγραμμα υπαρχει (αλλωστε αλλοι 2 μηνες θερμανσης απομενουν)?

γενικά είναι ότι να´ναι η πληροφόρηση .

Απο ότι κατάλαβα σου είπαν οτι μπορείς να πας στα 0,125 απο 0,05 , ενώ στις αρχές (απο 0,02 σε 0,05) φάγαμε άκυρο , όπως και πολλοί δε γνωρίζανε οτι γίνεται μετάβαση 1 μήνα πριν την ανανέωση

Προσωπικά θα έκλεινα στο σταθερό και αν πέφταν οι τιμές θα ζητούσα να πάω αζημίως στο benefit ή ότι παίζει εκείνη την περίοδο ή θα το έσπαγα με ρήτρα αποχώρησης και θα πήγαινα αλλού 

30 λεπτά πριν, dimips είπε

Καλησπέρα.

Μόλις μίλησα με ζενίθ στην οποία είχα ετήσιο συμβόλαιο με σταθερά 40ε το μηνα ρεύμα και 25 αέριο, το οποίο σήμερα έληξε. (Μεγαλο κριμα στην τσέπη)

Μου είπε πως με συνεχίζουν αυτόματα στα power home basic για ρευμα, και στο gas home plus χωρίς τα 99ε συνδρομή του νέου 24μηνου συμβολαίου απ τη στιγμή που συνεχίζουμε απο μη εμπορικά διαθέσιμο πλέον συμβόλαιο.

για αέριο το benefit είναι μέχρι 15/10 , βάλε τιμές TTF 100-150-200-250 και την κατανάλωσή σου στο excel στο φύλλο με το αέριο να δεις διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

εννοεί την αρχική πλασματική τιμή καθώς και συντελεστές υπολογισμού ρήτρας , φυσικά όχι στο 6μηνο και όχι χωρίς ατομική ειδοποίηση 30 ημερών πριν

καταλαβαίνω πως αναφέρεσαι στην τιμή προμήθειας του τιμοκαταλόγου και τους συντελεστές α,β της ρήτρας  τους οποίους δεν μπορεί να αλλάξει η elpedison πριν το 6μηνο και χωρις ενημέρωση 30 ημερών.

Αλλά όσον αφορά το που εφαρμόζεται η έκπτωση, από τη στιγμή που λέει οτι εφαρμόζεται στις χρεώσεις προμήθειας και ότι με τη ρήτρα αναπροσαρμόζονται οι χρεώσεις προμήθειας, φαίνεται σαν να εννοεί πως εφαρμόζεται η έκπτωση και στην ρήτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

καταλαβαίνω πως αναφέρεσαι στην τιμή προμήθειας του τιμοκαταλόγου και τους συντελεστές α,β της ρήτρας  τους οποίους δεν μπορεί να αλλάξει η elpedison πριν το 6μηνο και χωρις ενημέρωση 30 ημερών.

Αλλά όσον αφορά το που εφαρμόζεται η έκπτωση, από τη στιγμή που λέει οτι εφαρμόζεται στις χρεώσεις προμήθειας και ότι με τη ρήτρα αναπροσαρμόζονται οι χρεώσεις προμήθειας, φαίνεται σαν να εννοεί πως εφαρμόζεται η έκπτωση και στην ρήτρα.

γιατί δε στέλνεις email στην elpedison ζητώντας τις τελικές τιμές με ρήτρα των προηγούμενων μηνών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

Προσωπικά θα έκλεινα στο σταθερό και αν πέφταν οι τιμές θα ζητούσα να πάω αζημίως στο benefit

υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ή πληρωνεις ρητρα αποχωρησης?

Μαλλον για benefit με βλεπω να παω, με ttf κατω απο 200, εκπτωση 30% και επιδοτηση 5 λεπτα (δεν βαζω 9 λεπτα, διοτι μπορει Νοεμβριο να την χαμηλωσουν), πιο φθηνο ειναι απο το σταθερο στα 0,125.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, waveparticle said:

υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ή πληρωνεις ρητρα αποχωρησης?

Μαλλον για benefit με βλεπω να παω, με ttf κατω απο 200, εκπτωση 30% και επιδοτηση 5 λεπτα (δεν βαζω 9 λεπτα, διοτι μπορει Νοεμβριο να την χαμηλωσουν), πιο φθηνο ειναι απο το σταθερο στα 0,125.

0,125 -  επιδότηση (αν ισχύσει ότι πέρσι)

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, marmagia είπε

0,125 -  επιδότηση (αν ισχύσει ότι πέρσι)

Πάντως, στο site της ΔΕΗ, έχουν ενσωματώσει στις πληροφορίες χρέωσης την έκπτωση ΔΕΠΑ για τον Οκτώβριο.

 

Screenshot 2022-10-06 at 3.31.07 PM.png

Επεξ/σία από saleapple
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, efthimis20 είπε

Λες να μας αλλάξουν δλδ τα συμβόλαια που έχουμε ακόμα σε ισχυ που έχουν τη ρήτρα? 

εγώ που υπέγραψα 24/9 ρώτησα για αλλαγη και μου λένε οτι πρέπει να πληρώσω 80 ευρώ ρήτρα πρόωρης αποδέσμευσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί δε στέλνεις email στην elpedison ζητώντας τις τελικές τιμές με ρήτρα των προηγούμενων μηνών ?

Δεν έχω elpedison, απλά κοιτάω την αγορά για γνωστούς μου που ρωτάνε και ήθελα να δω αν κάποιος είναι ήδη πελάτης ή το έχει ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, saleapple είπε

Πάντως, στο site της ΔΕΗ, έχουν ενσωματώσει στις πληροφορίες χρέωσης την έκπτωση ΔΕΠΑ για τον Οκτώβριο.

Screenshot 2022-10-06 at 3.23.34 PM.png

Ωραίος , είχα ξεχάσει το λινκ οτι υπήρχε ,

αλλά κάτσε , δεν το διευκρινίζει , γράφει γενικά και αόριστα "όλους", θα ρωτήσω κανα υπάλληλο στο τηλεφωνικό κέντρο για έγκυρη ενημέρωση και να κάνουμε και δημοσκόπηση εδώ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SofoS@ είπε

Δεν έχω elpedison, απλά κοιτάω την αγορά για γνωστούς μου που ρωτάνε και ήθελα να δω αν κάποιος είναι ήδη πελάτης ή το έχει ψάξει.

 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Ωραίος , είχα ξεχάσει το λινκ οτι υπήρχε ,

αλλά κάτσε , δεν το διευκρινίζει , γράφει γενικά και αόριστα "όλους", θα ρωτήσω κανα υπάλληλο στο τηλεφωνικό κέντρο για έγκυρη ενημέρωση και να κάνουμε και δημοσκόπηση εδώ 😂

αφου λεει ολους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

εγώ που υπέγραψα 24/9 ρώτησα για αλλαγη και μου λένε οτι πρέπει να πληρώσω 80 ευρώ ρήτρα πρόωρης αποδέσμευσης!

αυτό ακριβώς λέει και η σύμβαση που υπέγραψες. Και αν θυμάμαι καλά 40 ευρώ στο 2ο εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

εγώ που υπέγραψα 24/9 ρώτησα για αλλαγη και μου λένε οτι πρέπει να πληρώσω 80 ευρώ ρήτρα πρόωρης αποδέσμευσης!

έχεις ολόκληρες 14 μέρες υπαναχώρησης, δηλαδή έως 8/10 ....

αν πάλι θεωρείς οτι δεν ισχύει για τους λόγους που είχες αναφέρει , δες το excel με διάφορες τιμές TTF , το αν συμφέρουν τα 80€ ή όχι σε σχέση με άλλα προγράμματα

ΥΓ. Φυσικά και θα κάνεις αμφισβήτηση τη χρέωση ,απλά υπολόγισέ τα οτι θα στα χρεώσουν για να είσαι μεσα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Δεν έχω elpedison, απλά κοιτάω την αγορά για γνωστούς μου που ρωτάνε και ήθελα να δω αν κάποιος είναι ήδη πελάτης ή το έχει ψάξει.

για eledison αν ψαξεις λιγο εδω δε νομιζω να θες να πας.. εγω και πολοι αλλοι ειμαστε παθων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...