Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ

ναι είναι γνωστό αυτό , όμως ανεπίσημα δεν ξέρουμε αν σε αλλαγή στο άλλο πρόγραμμα της ίδιας εταιρίας εφαρμόζεται η ρήτρα ή όχι (σε 2 μέλη όχι)

Ρωτάω μέσω mail και μόλις έχω γραπτή απάντηση ενημερώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, peet είπε

Φιλε μου για 85 κυβικά 200 ευρώ ,πως να μου βγεί σε καλό ? Αυτά πρέπει να τα πληρώσω στις 18/10 .Πέρυσι εβγαζαν λογαριασμό τον Νοεμβριο μετά απο καταμέτρηση ,ενω φέτος αυθαίρετα τον βγάλανε Σεπτέμβριο .Και αν δωθούν επιδοτήσεις δεν θα αφορούν [υποθέτω] αυτή τη περίοδο

Ο ΟΠΕΚ πάντως δήλωσε ότι μειώνει τη παραγωγή για να κρατηθούν ψηλά οι τιμές ...

Γιατί δεν βγάζεις μια φωτογραφία τον μετρητή(ενδεχομένως και με μια εφημερίδα δίπλα με ημερομηνία),και να την στείλεις με ένα email με της ενστάσεις σου.Ελπιζω να βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasnowy είπε

Η protergia αφαίρεσε την ρήτρα αναπροσαρμογής, αφαιρώντας ταυτόχρονα και την έκπτωση 40%. Τώρα δίνει επιστροφή συνέπειας.

https://www.protergia.gr/el/fysiko-aerio-autonomh-sindesi

H πρώτη εταιρία που συμπεριλαμβάνει το "συμμετέχει στις κρατικές επιδοτήσεις" στο site της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasnowy είπε

Η protergia αφαίρεσε την ρήτρα αναπροσαρμογής, αφαιρώντας ταυτόχρονα και την έκπτωση 40%. Τώρα δίνει επιστροφή συνέπειας.

https://www.protergia.gr/el/fysiko-aerio-autonomh-sindesi

Λες να μας αλλάξουν δλδ τα συμβόλαια που έχουμε ακόμα σε ισχυ που έχουν τη ρήτρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

χλωμότατο

Τότε αμα ειναι να σπάσω το συμβόλαιο που έχω με τη τη ρήτρα, που έχω ένα χρόνο ακόμα δλδ, και να ξανακάνω από την αρχή το καινουριο που βγάλανε χωρίς ρήτρα... Τι λες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

H πρώτη εταιρία που συμπεριλαμβάνει το "συμμετέχει στις κρατικές επιδοτήσεις" στο site της. 

όλες συμμετείχανε μέχρι στιγμής

Μόλις τώρα, efthimis20 είπε

Τότε αμα ειναι να σπάσω το συμβόλαιο που έχω με τη τη ρήτρα, που έχω ένα χρόνο ακόμα δλδ, και να ξανακάνω από την αρχή το καινουριο που βγάλανε χωρίς ρήτρα... Τι λες? 

ότι βγάζει το excel ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια κοιταζω το gas benefit της ΔΕΗ:   Τιμή TTF* +0,040 -30%

Υπαρχει και η προταση να παω σε 0,125€/Kwh σταθερο.

Αν η τιμη του TTF πεσει κατω απο 139€/Mwh, με συμφερει να παω στο benefit ή καπου κανω λαθος? 

(0,139+0,04)*0,7 = 0,125 €/kwh.

Τωρα βλεπω ειναι στα 173 €/Mwh, με πτωτικη ταση.

Επεξ/σία από waveparticle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, peet είπε

Σε επικοινωνία που είχα χθές με την ΕΔΑ Θεσσαλονικης σχετικά με την αυθαίρετη-υπερβολική  κατανάλωση που μου ήρθε στο λογαριασμό ,μου απάντησαν ότι η ΕΔΑ δεν έχει καμία απολύτως σχέση και αυτά αφορούν τον πάροχο . Αυτοί θα δώσουν στους παρόχους τις μετρήσεις στα προκαθορισμένα διαστήματα .Με λίγα λόγια η Ζενιθ έτσι γούσταρε ,έτσι έκανε και άρχισε να στέλνει λογαριασμούς 200+ ευρώ ,για το καλοκαίρι

Κάτι τέτοιες αλχημείες μου έκανε πέρυσι τέτοια εποχή  και ενώ ήμουνα  χρόνια στην Ζενίθ σαν μετεξέλιξη της παλιάς αρχικής εταιρείας αερίου και ποτέ δεν είχα ψάξει τα της ενέργειας, μπήκα στο ψάξιμο με αποτέλεσμα να  κλείσω στην ΔΕΗ με το 0,05 και να βγάλω έναν πολύ οικονομικό χειμώνα  αλλά και για το ρεύμα που ναι μεν ήμουνα στην ΔΕΗ στο Γ1Ν να μπω στο homeonline και να είμαι ήσυχος μέχρι τον Νοέμβρη του 2023 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, georgexx είπε

Γιατί δεν βγάζεις μια φωτογραφία τον μετρητή(ενδεχομένως και με μια εφημερίδα δίπλα με ημερομηνία),και να την στείλεις με ένα email με της ενστάσεις σου.Ελπιζω να βγάλεις άκρη.

Καλημέρα ,το έκανα ήδη και περιμένω να έρθει ο διορθωμένος λογαριασμός ,αλλά βέβαια με τις χρεώσεις που φθάνουν μέχρι 0.24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, waveparticle είπε

παιδια κοιταζω το gas benefit της ΔΕΗ:   Τιμή TTF* +0,040 -30%

Υπαρχει και η προταση να παω σε 0,125€/Kwh σταθερο.

Αν η τιμη του TTF πεσει κατω απο 139€/Mwh, με συμφερει να παω στο benefit ή καπου κανω λαθος? 

(0,139+0,04)*0,7 = 0,125 €/kwh.

Τωρα βλεπω ειναι στα 173 €/Mwh, με πτωτικη ταση.

Aν μπει ανώτατο πλαφόν στο TTF και η ΔΕΗ κρατήσει το 30% ίσως συμφέρει το Benefit. Αν ξηλώσει το 30% (έχει το δικαίωμα αλλαγής όρων / τιμολόγησης ακόμα και εντός 6μηνου όταν γίνονται αλλαγές στο τρόπο λειτουργίας της αγοράς) τότε θα πιαστούμε κώτσοι.

Βέβαια μέχρι να πάρουν μπρος εκεί στη κομισιόν, θα έχει λήξει το Benefit (είναι για αιτήσεις ως 15/10) και ίσως το επόμενο κυμαινόμενο να μην έχει έκπτωση. Οπότε όποιος πάρει το ρίσκο πρέπει να κάνει τώρα, και μετά να παρακαλάει να μην αυξηθούν οι τιμές το χειμώνα λόγω γεωπολιτικών και να μην ξηλώσει η ΔΕΗ το 30%.

Εγώ προσωπικά δε τη παλεύω να βγάλω χειμώνα με τέτοια αβεβαιότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλώντας με ΔΕΗ, το ωραιο ειναι οτι μολις ληξει το υφισταμενο προγραμμα, εχεις 2μηνη επεκταση μεχρι να διαλεξεις αλλο προγραμμα (ελπιζω να ισχυει αυτο).

Στην περιπτωση μου, 2μηνη επεκταση σημαινει οτι μεχρι 25 Ιανουαριου κραταω την τιμη των 5 λεπτων ανα kwh.

Τι κανεις τωρα? Πας τωρα στο gas benefit με 30% (με ρισκο να εχεις πολλαπλασια χρεωση λογω ttf) ή το αφηνεις ωστε να παρει την 2μηνη επεκταση (στα 5 λεπτα) και στις 25 Ιανουαριου βαζεις οτι προγραμμα υπαρχει (αλλωστε αλλοι 2 μηνες θερμανσης απομενουν)?

Επεξ/σία από waveparticle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Μιλώντας με ΔΕΗ, το ωραιο ειναι οτι μολις ληξει το υφισταμενο προγραμμα, εχεις 2μηνη επεκταση μεχρι να διαλεξεις αλλο προγραμμα (ελπιζω να ισχυει αυτο).

Καλέ μου άνθρωπε, σώθηκαμε κ φέτος. Υπάρχει κάπου γραπτά αυτο ? 

Προσωπικά πάω μεχρι μέσα Φεβρουαρίου με 0,02€/kwh. Ουτε στου παπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βρεις γραπτα, το θελω κι εγω! :D

Τηλεφωνικως μου πληροφορηθηκε, επεμεινα καμποσο κιολας.

Τωρα ποση αξιοπιστια εχει αυτο, τι να σου πω...

Επειδη, οτι δεν ειναι γραπτως διατυπωμενο, το θεωρω αναξιοπιστο, μαλλον με βλεπω να παω για το benefit.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Αν το βρεις γραπτα, το θελω κι εγω! :D

Τηλεφωνικως μου πληροφορηθηκε, επεμεινα καμποσο κιολας.

Τωρα ποση αξιοπιστια εχει αυτο, τι να σου πω...

Επειδη, οτι δεν ειναι γραπτως διατυπωμενο, το θεωρω αναξιοπιστο, μαλλον με βλεπω να παω για το benefit.

 

Δυστυχώς δεν παίζει... το μόνο γραπτο που υπάρχει είναι το viber που μου έστειλαν ότι λήγει συντομα η συμβασή μου (0.05), όπου αναφέρει: "Μετά την λήξη, θα εφαρμοστούν οι χρεώσεις σύμφωνα με τους Γενικούς Όρους της Σύμβασης και η προωθητική έκπτωση δεν θα ισχύει". Στους γενικούς όρους δεν αναφέρεται σιωπηρη παράταση πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...