Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, georgexx είπε

Σίγουρα μια τέτοια συμπεριφορά δημιουργεί ένα θέμα ρευστότητας αλλά μήπως εάν έχει χρεωθεί σε πιο χαμηλή τιμή στο τέλος σου βγει σε καλό.Ειναι ένα κόλπο που έκαναν πολλοί, δηλαδή να δηλώνουν μεγαλύτερη κατανάλωση το καλοκαίρι που έχει μικρότερη χρέωση.(Τώρα βέβαια παίζει και το θέμα τον επιδοτήσεων οπότε ίσως αλλάζει της τιμες

Φιλε μου για 85 κυβικά 200 ευρώ ,πως να μου βγεί σε καλό ? Αυτά πρέπει να τα πληρώσω στις 18/10 .Πέρυσι εβγαζαν λογαριασμό τον Νοεμβριο μετά απο καταμέτρηση ,ενω φέτος αυθαίρετα τον βγάλανε Σεπτέμβριο .Και αν δωθούν επιδοτήσεις δεν θα αφορούν [υποθέτω] αυτή τη περίοδο

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Αν συνεχιστεί η πτωτική πορεία που εχει το αεριο τον τελευταίο καιρο  ισως τα πράγματα να είναι καλυτέρα και ποιο ανεκτά μαζί με τις επιδοτήσεις 

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3662352/eu-mutilinaios-to-fusiko-aerio-tha-kinithei-ki-allo-ptotika-tha-pame-sta-100-euro-mwh

Ο ΟΠΕΚ πάντως δήλωσε ότι μειώνει τη παραγωγή για να κρατηθούν ψηλά οι τιμές ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, doll είπε

Πρακτικά αυτό πως μπορεί να γίνει για να είμαστε ετοιμοι αν χρειαστεί? Τι εννοείς "απαιραίτητη συνεννόηση"?

να πάρετε γραπτώς οτι γίνεται χωρίς ρήτρα αποχώρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ζενιθ μου είπαν πως στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς η αξία έναντι που αφαιρείται (εφόσον υπάρχει έναντι λογαριασμός) είναι το ποσό πληρωμής του έναντι λογαριασμού χωρίς το ΦΠΑ. γνωρίζει κάνεις κατι τέτοιο η το εχει δει στους λογαριασμούς του? Πως γίνεται να πληρώνουμε το ΦΠΑ στον εναντι και να μην τον αφαιρούνε στον εκκαθαριστικό εφόσον στον εκκαθαριστικό υπολογίζετε συνολικά η κατανάλωση και το ΦΠΑ, δεν μου φαίνεται λογικό. Στην δικη που περίπτωση η αξία έναντι που μου αφαίρεσαν στο τελικό λογαριασμό δεν μπόρεσαν να μου αν ήταν σωστή και περιμένω απάντηση τους με ανάλυση των χρεώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Απο ζενιθ μου είπαν πως στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς η αξία έναντι που αφαιρείται (εφόσον υπάρχει έναντι λογαριασμός) είναι το ποσό πληρωμής του έναντι λογαριασμού χωρίς το ΦΠΑ. γνωρίζει κάνεις κατι τέτοιο η το εχει δει στους λογαριασμούς του? Πως γίνεται να πληρώνουμε το ΦΠΑ στον εναντι και να μην τον αφαιρούνε στον εκκαθαριστικό εφόσον στον εκκαθαριστικό υπολογίζετε συνολικά η κατανάλωση και το ΦΠΑ, δεν μου φαίνεται λογικό. Στην δικη που περίπτωση η αξία έναντι που μου αφαίρεσαν στο τελικό λογαριασμό δεν μπόρεσαν να μου αν ήταν σωστή και περιμένω απάντηση τους με ανάλυση των χρεώσεων.

σωστά (το ποσό να μην έχει ΦΠΑ) , αφού στο σύνολο του εκκαθαριστικού μπαίνει μετά ΦΠΑ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Απο ζενιθ μου είπαν πως στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς η αξία έναντι που αφαιρείται (εφόσον υπάρχει έναντι λογαριασμός) είναι το ποσό πληρωμής του έναντι λογαριασμού χωρίς το ΦΠΑ. γνωρίζει κάνεις κατι τέτοιο η το εχει δει στους λογαριασμούς του? Πως γίνεται να πληρώνουμε το ΦΠΑ στον εναντι και να μην τον αφαιρούνε στον εκκαθαριστικό εφόσον στον εκκαθαριστικό υπολογίζετε συνολικά η κατανάλωση και το ΦΠΑ, δεν μου φαίνεται λογικό. Στην δικη που περίπτωση η αξία έναντι που μου αφαίρεσαν στο τελικό λογαριασμό δεν μπόρεσαν να μου αν ήταν σωστή και περιμένω απάντηση τους με ανάλυση των χρεώσεων.

γιατι χρεωνουν φπα στη διαφορα

πες πχ οτι εχεις εκαθαριστικο 10 ευρω και εναντι 6 (απο τα οποια 5 ειναι καταναλωση ΦΑ)

10-5 = 5 ειναι το ΦΑ το οποιο δεν εχεις χρεωθει, και στο οποιο πρεπει να χρεωθει ΦΠΑ

10-6 θα ηταν λαθος, θα επρεπε να κανουν 10+φπα - 6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, efthimis20 είπε

Ποιό πρόγραμμα προτείνεται εσείς για να αλλάξω από Protergia, αυτή τη στιγμή στην αγορά? 

κατεβάσεις  το excel της 1ης σελίδας (άκυρο νόμιζα ήταν νήμα του ρεύματος 😁)

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

βάλε τιμές TTF 150-250 και ετήσια κατανάλωση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η protergia αφαίρεσε την ρήτρα αναπροσαρμογής, αφαιρώντας ταυτόχρονα και την έκπτωση 40%. Τώρα δίνει επιστροφή συνέπειας.

https://www.protergia.gr/el/fysiko-aerio-autonomh-sindesi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην elpedison το 40% σίγουρα δεν εφαρμόζεται και στην ρήτρα;

Γιατί στους ειδικούς όρους του promo λέει:

"Στο πλαίσιο της Προωθητικής Ενέργειας, ο Προμηθευτής θα παρέχει στον Πελάτη έκπτωση ποσοστού σαράντα τοις εκατό (40%) επί της αξίας
των Χρεώσεων Προμήθειας
όλων των Λογαριασμών Κατανάλωσης φυσικού αερίου (Έναντι ή Εκκαθαριστικού). "

ενώ σχετικά με ρήτρα, ναι μεν λέει:

"Ο προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα ενεργοποίησης όρων αναπροσαρμογής."

αλλά στην επεξήγηση λέει:

"Ο Προμηθευτής σύμφωνα με τους γενικούς όρους δύναται να αναπροσαρμόζει την Χρέωση
Προμήθειας
, όπως αυτή αναφέρεται στον Τιμοκατάλογο, βάσει των διακυμάνσεων στο κόστος
προμήθειας φυσικού αερίου"
 

Επεξ/σία από SofoS@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NickTheMeat είπε

Απο ζενιθ μου είπαν πως στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς η αξία έναντι που αφαιρείται (εφόσον υπάρχει έναντι λογαριασμός) είναι το ποσό πληρωμής του έναντι λογαριασμού χωρίς το ΦΠΑ. γνωρίζει κάνεις κατι τέτοιο η το εχει δει στους λογαριασμούς του? Πως γίνεται να πληρώνουμε το ΦΠΑ στον εναντι και να μην τον αφαιρούνε στον εκκαθαριστικό εφόσον στον εκκαθαριστικό υπολογίζετε συνολικά η κατανάλωση και το ΦΠΑ, δεν μου φαίνεται λογικό. Στην δικη που περίπτωση η αξία έναντι που μου αφαίρεσαν στο τελικό λογαριασμό δεν μπόρεσαν να μου αν ήταν σωστή και περιμένω απάντηση τους με ανάλυση των χρεώσεων.

(Εκκαθαριστικός - Έναντι) * ΦΠΑ =

(Εκκαθαριστικός * ΦΠΑ) - (Έναντι * ΦΠΑ)

Εφόσον ο έναντι έχει αρνητικό πρόσημο στην εκκαθάριση, έχει αρνητικό πρόσημο και ο ΦΠΑ που έχεις προπληρώσει. Άρα στην εκκαθάριση πληρώνεις μόνο τον ΦΠΑ για τη διαφορά κατανάλωσης, δε ξαναπληρώσεις τον ΦΠΑ της έναντι κατανάλωσης.

Παράδειγμα έχεις έναντι ρεύμα 100 ευρώ (106 με τον ΦΠΑ).

Έχεις εκκαθάριση 4μήνου 200 ευρώ:

(200-100) * 6% = 106

Είχες πληρώσει 106, πληρώνεις άλλα 106.

Επίσης πολλοί μπερδεύονται με ΕΡΤ και δημοτικά τέλη... αυτές είναι εφάπαξ χρεώσεις στους έναντι και δεν ξαναυπολογίζονται στους εκκαθαριστικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Η protergia αφαίρεσε την ρήτρα αναπροσαρμογής, αφαιρώντας ταυτόχρονα και την έκπτωση 40%. Τώρα δίνει επιστροφή συνέπειας.

https://www.protergia.gr/el/fysiko-aerio-autonomh-sindesi

δεν έχω καταλάβει αν έχει ρήτρα αποχώρησης και πόση είναι

, πάντως σχετικά με το "δώρο"

κλασσικά είναι παγίδα και πληρώνει κάποιος αρκετά παραπάνω , δηλαδή επιλέγοντας κάποιος την προωθητική , έχει πάγιο 5/μήνα ή 5*12*2=120€ στη διετία

το απλό πρόγραμμα (δε φαίνεται παρα μόνο στην αίτηση) , έχει πάγιο 1€/μήνα ή 24€ στη διετία

άρα έχουμε το απλό με 24€ vs 120-70 έκπτωσης ,  επομένως

24€ το απλό vs 50€ πάγιο στη 2ετία και αν βάλουμε τα 3 πάγια δώρο (15€) και έστω οτι δεν ισχύουν στο απλά καταλήγουμε

24€ το απλό (χωρίς υποχρέωση συνέπειας) vs 35€ πάγιο στη 2ετία με υποχρέωση συνέπειας

έλεος με το τι σκαρφίζονται....

Στο excel θα μπει το απλό και σχόλιο οτι δε συμφέρει η έκπτωση

7 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

αλλά στην επεξήγηση λέει:

"Ο Προμηθευτής σύμφωνα με τους γενικούς όρους δύναται να αναπροσαρμόζει την Χρέωση
Προμήθειας
, όπως αυτή αναφέρεται στον Τιμοκατάλογο, βάσει των διακυμάνσεων στο κόστος
προμήθειας φυσικού αερίου"

εννοεί την αρχική πλασματική τιμή καθώς και συντελεστές υπολογισμού ρήτρας , φυσικά όχι στο 6μηνο και όχι χωρίς ατομική ειδοποίηση 30 ημερών πριν

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Καλημέρα σε όλους! Μου ήρθε μόλις μήνυμα στο Viber από τη ΔΕΗ πως λήγει το συμβόλαιο μου στο gas control. Όπως διάβασα σε προηγούμενες σελίδες καταργήθηκε στις 30/9 το σταθερό πρόγραμμα. Οπότε τώρα τη φάγαμε.. Θα ανανεώσω με το benefit καθώς από ότι είδα με τις συγκρίσεις βγαίνει το πιο οικονομικό. 

Ακριβώς ίδια περίπτωση κι εγώ, μου ήρθε το μήνυμα, τους πήρα τηλέφωνο χθες και με ενημέρωσαν ότι μπορώ να ανανεώσω για άλλον έναν χρόνο στο σταθερό, παρότι έχει αποσυρθεί, με την τελευταία εμπορική τιμή του όμως, δηλαδή στο 0.125.

Το θέμα είναι αξίζει; Ή να πάω σε κυμαινόμενο;

Πέρυσι το είχα με 0.0275... 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Trapper είπε

Το θέμα είναι αξίζει; Ή να πάω σε κυμαινόμενο;

αν το TTF παίζει πάνω απο 179 τότε συμφέρει (λινκ TTF στο excel)

απο το τηλέφωνο μη δίνεις σημασία σε ότι και αν σου λένε

πάρε γραπτώς οτι μπορείς να μπεις και αν μπορείς αργότερα να αλλάξεις στο benefit αζημίως (ενημέρωσέ μας)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

αν το TTF παίζει πάνω απο 179 τότε συμφέρει (λινκ TTF στο excel)

απο το τηλέφωνο μη δίνεις σημασία σε ότι και αν σου λένε

πάρε γραπτώς οτι μπορείς να μπεις και αν μπορείς αργότερα να αλλάξεις στο benefit αζημίως (ενημέρωσέ μας)

Μου έχουν στείλει ηλεκτρονικά το συμβόλαιο. 

Γράφει 0.125 και 5 ευρώ πάγιο τον μήνα.

Για αποχώρηση πριν τη συμπλήρωση εξαμήνου έχει πρόστιμο 80 ευρώ και μετά τους έξι μήνες και πριν τη συμπλήρωση δωδεκαμήνου 40 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Trapper είπε

Μου έχουν στείλει ηλεκτρονικά το συμβόλαιο. 

οκ

1 λεπτό πριν, Trapper είπε

Για αποχώρηση πριν τη συμπλήρωση εξαμήνου έχει πρόστιμο 80 ευρώ και μετά τους έξι μήνες και πριν τη συμπλήρωση δωδεκαμήνου 40 ευρώ. 

ναι είναι γνωστό αυτό , όμως ανεπίσημα δεν ξέρουμε αν σε αλλαγή στο άλλο πρόγραμμα της ίδιας εταιρίας εφαρμόζεται η ρήτρα ή όχι (σε 2 μέλη όχι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...