Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Μα οκ με την ρήτρα όμως πουλάει όσο θα πούλαγε χωρίς την έκπτωση συν την τιμή όπου έχει αφαιρεσειντο 40% αρα πολύ πάνω του κόστους . 

στο εχω ξαναποσταρει. Η ιδια η προτεργια εχει στο σαιτ της στη σελιδα του προγραμματος τον υπολογισμο της χρεωσης. Ξοδεψε 5 λεπτα να το μελετησεις και να δεις ποσο θα χρεωνεσαι. Απο κει και περα παρε τις αποφασεις σου και κανε οτι σε συμφερει

 

https://www.protergia.gr/sites/default/files/ypologismos_hreoseon_i_pistoseon_anaprosarmogis_fa_112021.pdf

 

το να επανερχεσαι 10 φορες ελπιζοντας οτι "και οι αλλοι χρεωνουν ρητρα" για να αισθανθεις προσκαιρα καλυτερα δε θα μειωσει το κοστος θερμανσης σου

Ας κανουμε ενα απλο παραδειγμα. Εστω ttf = 100

1.17*100 = 117

117 - 29 = 88

αρα 88/1000 = 0.088 ρητρα

βασικη χρεωση 0,1000+ 0,0237 =0,1237

50% εκπτωση αρα τελικη τιμη Kwh 0.06185+0.088 ρητρα = τελικη τιμη 0.14985

αρα ενω σου κανει 50% εκπτωση τελικα βγαζει πισω την "εκπτωση" και σε χρεωνει 49.85% πανω απο την τιμη ttf (κερδος)

 

κανε τον ιδιο υπολογισμο με τιμη ttf 200 και πες μας τι βγαζεις

 

Spoiler

0.31685 τελικη τιμη

αν σου ελεγε ttf + 50% χωρις "εκπτωση" (που ειναι ουσιαστικα η τιμη της) δε θα υπεγραφες

γιαυτο χρεωνει ρητρα

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tollisth είπε

Να έχεις στα υπόψιν σου ότι πολλές φορες οτι λένε εκεί στον ΗΡΩΝ έστω και γραπτά δεν ισχύει ειδικά αν λες για το chat που είναι πανήγυρι 

 

Το έχω ως γραπτή απάντηση σε e-mail που είχα τονίσει πως "η απάντησή σας αποτελεί βασικό κριτήριο για την ενδεχόμενη έναρξη συνεργασίας μας". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

 

Το έχω ως γραπτή απάντηση σε e-mail που είχα τονίσει πως "η απάντησή σας αποτελεί βασικό κριτήριο για την ενδεχόμενη έναρξη συνεργασίας μας". 

Φίλε μου δεν ξέρουν τι τους γίνεται γενικά εκεί ήμουν πέρυσι και είπα αμάν να φύγω ότι χειρότερο έχω συναντήσει στην εξυπηρέτηση πελατών το τι γράφουν αυτοί δεν έχει σημασία το τι ισχύει είναι το θέμα,έχουν πολλά θέματα γενικά δεν βρίσκεις άκρη καθόλου εύκολα ούτε από έξω ξανά που λένε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία που είχα χθές με την ΕΔΑ Θεσσαλονικης σχετικά με την αυθαίρετη-υπερβολική  κατανάλωση που μου ήρθε στο λογαριασμό ,μου απάντησαν ότι η ΕΔΑ δεν έχει καμία απολύτως σχέση και αυτά αφορούν τον πάροχο . Αυτοί θα δώσουν στους παρόχους τις μετρήσεις στα προκαθορισμένα διαστήματα .Με λίγα λόγια η Ζενιθ έτσι γούσταρε ,έτσι έκανε και άρχισε να στέλνει λογαριασμούς 200+ ευρώ ,για το καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

ή γυρνάς στο gasbenefit αζημίως με απαραίτητη συνεννόηση απο ΔΕΗ πρώτα

Πρακτικά αυτό πως μπορεί να γίνει για να είμαστε ετοιμοι αν χρειαστεί? Τι εννοείς "απαιραίτητη συνεννόηση"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Μου ήρθε μόλις μήνυμα στο Viber από τη ΔΕΗ πως λήγει το συμβόλαιο μου στο gas control. Όπως διάβασα σε προηγούμενες σελίδες καταργήθηκε στις 30/9 το σταθερό πρόγραμμα. Οπότε τώρα τη φάγαμε.. Θα ανανεώσω με το benefit καθώς από ότι είδα με τις συγκρίσεις βγαίνει το πιο οικονομικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνεχιστεί η πτωτική πορεία που εχει το αεριο τον τελευταίο καιρο  ισως τα πράγματα να είναι καλυτέρα και ποιο ανεκτά μαζί με τις επιδοτήσεις 

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3662352/eu-mutilinaios-to-fusiko-aerio-tha-kinithei-ki-allo-ptotika-tha-pame-sta-100-euro-mwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tollisth είπε

Αν συνεχιστεί η πτωτική πορεία που εχει το αεριο τον τελευταίο καιρο  ισως τα πράγματα να είναι καλυτέρα και ποιο ανεκτά μαζί με τις επιδοτήσεις 

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3662352/eu-mutilinaios-to-fusiko-aerio-tha-kinithei-ki-allo-ptotika-tha-pame-sta-100-euro-mwh

αν πεφτει το αεριο θα πεφτουν και οι επιδοτησεις

ειπαν θα καλυψουν το 50% της αυξησης. Με ttf 200 δωσανε 0.09 επιδοτηση, αν το ttf παει γυρω στο 100 η επιδοτηση θα παει γυρω στο 0.03, που σημαινει τελικη τιμη καταναλωτη γυρω στο 0.9 (με το περιθωριο κερδους των παρόχων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αν πεφτει το αεριο θα πεφτουν και οι επιδοτησεις

ειπαν θα καλυψουν το 50% της αυξησης. Με ttf 200 δωσανε 0.09 επιδοτηση, αν το ttf παει γυρω στο 100 η επιδοτηση θα παει γυρω στο 0.03, που σημαινει τελικη τιμη καταναλωτη γυρω στο 0.9 (με το περιθωριο κερδους των παρόχων)

Ναι είναι κλιμακωτή αλλά μαζί και με το επίδομα θέρμανσης θα είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση αλλιώς ttf 200 και αλλιώς 100 βέβαια μένει να το δουμε και στην πράξη επειδή η κατάσταση είναι αρκετά ρευστή για διάφορους λογούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tollisth είπε

Ναι είναι κλιμακωτή αλλά μαζί και με το επίδομα θέρμανσης θα είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση αλλιώς ttf 200 και αλλιώς 100 βέβαια μένει να το δουμε και στην πράξη επειδή η κατάσταση είναι αρκετά ρευστή για διάφορους λογούς

εξαρταται, τους πελατες του σταθερου της ΔΕΗ τους συμφερει TTF 200, μεγαλη επιδοτηση, χαμηλη τελικη 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, peet είπε

Σε επικοινωνία που είχα χθές με την ΕΔΑ Θεσσαλονικης σχετικά με την αυθαίρετη-υπερβολική  κατανάλωση που μου ήρθε στο λογαριασμό ,μου απάντησαν ότι η ΕΔΑ δεν έχει καμία απολύτως σχέση και αυτά αφορούν τον πάροχο . Αυτοί θα δώσουν στους παρόχους τις μετρήσεις στα προκαθορισμένα διαστήματα .Με λίγα λόγια η Ζενιθ έτσι γούσταρε ,έτσι έκανε και άρχισε να στέλνει λογαριασμούς 200+ ευρώ ,για το καλοκαίρι

Σίγουρα μια τέτοια συμπεριφορά δημιουργεί ένα θέμα ρευστότητας αλλά μήπως εάν έχει χρεωθεί σε πιο χαμηλή τιμή στο τέλος σου βγει σε καλό.Ειναι ένα κόλπο που έκαναν πολλοί, δηλαδή να δηλώνουν μεγαλύτερη κατανάλωση το καλοκαίρι που έχει μικρότερη χρέωση.(Τώρα βέβαια παίζει και το θέμα τον επιδοτήσεων οπότε ίσως αλλάζει της τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο σταθερο της ΔΕΗ έως 11/11/2022. Οπότε δεν μπορούσα μέχρι την 30/09/2022 να κάνω ανανέωση με το σταθερο που έπαψε να υπάρχει. Τώρα λοιπόν υπάρχει κάποιος λόγος να πάω 11/10/2022 να υπογράψω με το κυμαινόμενο που έχει απομείνει στην ΔΕΗ; Όταν λήξει το σταθερο που έχω, ούτως ή άλλως εκεί δεν θα με πετάξουν; Θέλω να πω, δεν κλειδώνω τώρα πλέον κάποια τιμή. Οποία τιμή και να υπογράψω σήμερα, δεν έχει καμία αξία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, satyllas είπε

Είμαι στο σταθερο της ΔΕΗ έως 11/11/2022. Οπότε δεν μπορούσα μέχρι την 30/09/2022 να κάνω ανανέωση με το σταθερο που έπαψε να υπάρχει. Τώρα λοιπόν υπάρχει κάποιος λόγος να πάω 11/10/2022 να υπογράψω με το κυμαινόμενο που έχει απομείνει στην ΔΕΗ; Όταν λήξει το σταθερο που έχω, ούτως ή άλλως εκεί δεν θα με πετάξουν; Θέλω να πω, δεν κλειδώνω τώρα πλέον κάποια τιμή. Οποία τιμή και να υπογράψω σήμερα, δεν έχει καμία αξία;

μεχρι 15.10 αν δεν κανω λαθος εχει εκπτωση 30% προωθητικη ενεργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...