Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

δε συμφέρει , έχω γράψει αναλυτικά πίσω η παραπλάνηση του έξτρα σε σχέση με το απλό

Κάτι είχα ψυλλιαστεί αλλά νόμιζα πως είχε μεγαλύτερο κόστος κέρδους.

 

7 λεπτά πριν, korakios είπε

σκέψου και 4 , γυρνάς στο gas benefit αζημίως , αλλά φυσικά έχοντας 24μηνη δέσμευση

Μπορώ να γυρίσω στο benefit από το control αζημίως όποτε θέλω; Η 24μηνη δέσμευση δεν με πειράζει πολύ. Αν αλλάξω πάλι θα είναι τον επόμενο χειμώνα με 40 ευρώ ρήτρα μετά τους 12 μήνες.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Τον Αύγουστο το TTF χτυπούσε 350 και το χειμώνα θα την βγάλει με 100 ή και κάτω από 100. Γιατί, προφανώς, η ζήτηση κορυφώνεται Αύγουστο και ελαχιστοποιείται Ιανουάριο.

καποια απο αυτα που λεει ο Μυτιλιναιος ειναι σωστα, και στο λεω επειδη κι εγω ειμαι σε "παρεμφερη " κλαδο και εχω μια εικονα τι γινεται με τα φορτια

τον αυγουστο η γερμανια αγοραζε σαν μην υπαρχει αυριο, για να γεμισει τις αποθηκες. Πλεον ολοι στην ευρωπη εχουν γεμισει αποθηκες οποτε δε θα υπαρχει ιδιαιτερη πιεση στην τιμη, γιατι δεν αγοραζουν.

οι αποθηκες θα πρεπει να ξαναγεμισουν (αναλογα με το ποσο κρυο θα εχει φθινοπωρο-αρχες χειμωνα) καπου γυρω στον Ιανουαριο/Φεβρουαριο

Κι εδω ειναι το προβλημα. Εμεις θελουμε πλαφον στο ΦΑ για να σταματησουμε τη Γερμανια (που εχει λεφτα) να ξανασπρωξει το ΦΑ στα 400 ευρω οταν ειναι να ξεναγεμισει αποθηκες. Η Γερμανια προφανως δε το δεχεται και σου λεει με τον παρα μου κανω οτι θελω.

Το δικο μας backup ειναι ενα deal με την total σε συμφωνημενες τιμες, 2 φορτια το μηνα, αλλα αν η Γερμανια ξαναβγει παγανια για ΦΑ τοτε ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

θα το πάρεις γραπτώς φυσικά

Ενδιαφέρον αυτό. Δεν το ήξερα. Άρα θα πάω στο control και αν κοπεί η επιδότηση θα πάω στο benefit. Ευχαριστώ!

Πάντως μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα προχώρησε η τηλεφωνική αίτηση (ίσως επειδή ήταν συνεργάτες της ΔΕΗ;). Ελπίζω να μην το γρουσουζέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Πλεον ολοι στην ευρωπη εχουν γεμισει αποθηκες οποτε δε θα υπαρχει ιδιαιτερη πιεση στην τιμη, γιατι δεν αγοραζουν.

αγόρασαν ακριβά όμως

 

40 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Το δικο μας backup ειναι ενα deal με την total σε συμφωνημενες τιμες,

δεν μας είπαν σε τι τιμη

 

41 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αλλα αν η Γερμανια ξαναβγει παγανια για ΦΑ τοτε ...

συμφωνώ, εκεί θα κριθούν όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

φυσικά , δεν έχουν λόγο να σου πουν ψέματα 😁

Ρε συ θες να μου πεις πως ακριβώς πρπει να τα διατυπώσω μπας και βγάλω κάποια άκρη μαζί τους; Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ρε συ θες να μου πεις πως ακριβώς πρπει να τα διατυπώσω μπας και βγάλω κάποια άκρη μαζί τους; Σε ευχαριστώ 

δεν πρόκειται μέσω τηλεφώνου να βγάλεις άκρη , μόνο μέσω email

επίσης δεν καταλαβαίνω τι άκρη θες να βγάλεις , η ρήτρα που βάζει (μόνο) η Προτέργια είναι αυτονόητο , το γράφει και στους όρους και είδες λογαριασμούς , δλδ τι άλλο ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε αναμένεται λέτε να έχουμε επίσημη απάντηση (π Χ με ΦΕΚ) αν θα πάρει επιδότηση 0,09€/kWh το σταθερό gas control της ΔΕΗ που τρέξαμε και κάναμε? Για να ηρεμήσουμε ή να πάρουμε φορά για τον τοίχο..... Έχει κτυπησει κόκκινο η αγωνία, χάσαμε τον ύπνο μας. Κάναμε το σωστό deal ή την υπέρτατη μ@/@k_¥@??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzitzikas2 είπε

Πότε αναμένεται λέτε να έχουμε επίσημη απάντηση (π Χ με ΦΕΚ) αν θα πάρει επιδότηση 0,09€/kWh το σταθερό gas control της ΔΕΗ που τρέξαμε και κάναμε?

το αντίθετο θες να πεις ,

πότε θα βγει ΦΕΚ που να λέει οτι τα σταθερά ΔΕΝ παίρνουν επιδότηση , γιατί μέχρι στιγμής παίρνουν κανονικά όλα

Η απάντηση είναι άγνωστο

3 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Για να ηρεμήσουμε ή να πάρουμε φορά για τον τοίχο..... Έχει κτυπησει κόκκινο η αγωνία, χάσαμε τον ύπνο μας. Κάναμε το σωστό deal ή την υπέρτατη μ@/@k_¥@??? 

κλάιν , το σπας και τελειώνει η υπόθεση (ή γυρνάς στο gasbenefit αζημίως με απαραίτητη συνεννόηση απο ΔΕΗ πρώτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν πρόκειται μέσω τηλεφώνου να βγάλεις άκρη , μόνο μέσω email

επίσης δεν καταλαβαίνω τι άκρη θες να βγάλεις , η ρήτρα που βάζει (μόνο) η Προτέργια είναι αυτονόητο , το γράφει και στους όρους και είδες λογαριασμούς , δλδ τι άλλο ????

Ρε συ αυτό που λέω είναι ότι αν όλες οι άλλες εταιρίες δεν έχουν πλέον ρήτρα τότε πως η προτεργια βάζει ρήτρα; Αν μπορέσω να εξηγήσω κάπως τι ακριβώς συμβαίνει με τις άλλες εταιρίες , ή μπορώ να πατήσω κάπου αμφισβητώντας την ρήτρα πριν αρχίσουν να χρεώνουν δλδ , τότε θα τους το απαιτήσω. Προς το παρόν μου το παίζουν ότι δεν καταλαβαίνουν τι τους λέω. Εγώ ήξερα ότι πχ στο ρεύμα η ρήτρα έμπαινε όταν η τιμή ανέβαινε πάνω απο ένα όριο. Έδιναν δλδ μια τιμή αυτοί και μετά έπαιρναν την τιμή χονδρικής και ανάλογα ποσο πάνω έριχναν ρήτρα. Τώρα αυτοί στο αεριο παίρνουν την χοντρική και βγάζουν τιμή. Όποτε ήδη ξέρουν αν είναι πάνω η κάτω όποτε γιατί να βάλουν ρήτρα μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ρε συ αυτό που λέω είναι ότι αν όλες οι άλλες εταιρίες δεν έχουν πλέον ρήτρα τότε πως η προτεργια βάζει ρήτρα; Αν μπορέσω να εξηγήσω κάπως τι ακριβώς συμβαίνει με τις άλλες εταιρίες , ή μπορώ να πατήσω κάπου αμφισβητώντας την ρήτρα πριν αρχίσουν να χρεώνουν δλδ , τότε θα τους το απαιτήσω. Προς το παρόν μου το παίζουν ότι δεν καταλαβαίνουν τι τους λέω. Εγώ ήξερα ότι πχ στο ρεύμα η ρήτρα έμπαινε όταν η τιμή ανέβαινε πάνω απο ένα όριο. Έδιναν δλδ μια τιμή αυτοί και μετά έπαιρναν την τιμή χονδρικής και ανάλογα ποσο πάνω έριχναν ρήτρα. Τώρα αυτοί στο αεριο παίρνουν την χοντρική και βγάζουν τιμή. Όποτε ήδη ξέρουν αν είναι πάνω η κάτω όποτε γιατί να βάλουν ρήτρα μετά;

Γιατί η protergia κάνει έκπτωση 40% στην τιμή ttf και χωρίς τη ρήτρα θα πουλούσε πολύ κάτω του κόστους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, tzitzikas2 said:

Πότε αναμένεται λέτε να έχουμε επίσημη απάντηση (π Χ με ΦΕΚ) αν θα πάρει επιδότηση 0,09€/kWh το σταθερό gas control της ΔΕΗ που τρέξαμε και κάναμε? Για να ηρεμήσουμε ή να πάρουμε φορά για τον τοίχο..... Έχει κτυπησει κόκκινο η αγωνία, χάσαμε τον ύπνο μας. Κάναμε το σωστό deal ή την υπέρτατη μ@/@k_¥@??? 

Δε θα βγει ΦΕΚ για επιδότηση ΔΕΠΑ. Θα την πάρει όμως λογικά μην αγχώνεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ρε συ αυτό που λέω είναι ότι αν όλες οι άλλες εταιρίες δεν έχουν πλέον ρήτρα τότε πως η προτεργια βάζει ρήτρα;

για μεγαλύτερο κέρδος , απλό είναι, δεν ξέρω γιατί κολλάς, υπάρχουν εταιρίες που συμφέρουν και άλλες που δεν είναι ανταγωνιστικές ....

12 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Τώρα αυτοί στο αεριο παίρνουν την χοντρική και βγάζουν τιμή. Όποτε ήδη ξέρουν αν είναι πάνω η κάτω όποτε γιατί να βάλουν ρήτρα μετά;

Για μεγαλύτερο κέρδος ωστε να πουλά η παπάντζα έκπτωση που γράφουν στο site (και δε γράφουν τις πραγματικές τελικές τιμές)

εδώ να διευκρινίσω ,οτι με το

31 λεπτά πριν, korakios είπε

η ρήτρα που βάζει (μόνο) η Προτέργια είναι αυτονόητο

που έγραψα εννοώ τη ρήτρα που βάζει σε ήδη κυμαινόμενη τιμή ,

ρήτρα βάζουν και τα 7 πρώτα προγράμματα στο excel , απλά έχουν μια σταθερή αρχική τιμή

Υπάρχουν 4 κατηγορίες προγραμμάτων

1. με σταθερή τιμή

2. με αρχική σταθερή τιμή και ρήτρα αναπροσαρμογής (άρα κυμαινόμενο)

3. Με κυμαινόμενη αρχική τιμή βάσει TTF και προμήθεια (άρα κυμαινόμενο)

4. Με κυμαινόμενη αρχική τιμή βάσει TTF και προμήθεια και ρήτρα αναπροσαρμογής (προτέργια, υπερκυμαινόμενο προς τα πάνω😁)

12 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Αν μπορέσω να εξηγήσω κάπως τι ακριβώς συμβαίνει με τις άλλες εταιρίες

δεν έχει σχέση το τι κάνει η κάθε εταιρία , η κάθε μια έχει και δικό της πρόγραμμα με δικούς της όρους

12 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Προς το παρόν μου το παίζουν ότι δεν καταλαβαίνουν τι τους λέω.

και τι περιμένεις , να σου πούνε οτι έχουμε το ακριβότερο πρόγραμμα της αγοράς ?

12 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

να πατήσω κάπου αμφισβητώντας την ρήτρα πριν αρχίσουν να χρεώνουν δλδ , τότε θα τους το απαιτήσω.

θα μπορουσες αν δεν ξεκινούσες τα πρόσφατα τηλέφωνα ζητώντας την ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος όπου και δε σου είπανε τίποτα για ρήτρα καθώς και screenshot στο site που δε γράφει τελικές τιμές

φυσικά θέλει πίεση γιατί στο αυτόματο με τη ΡΑΕ δύσκολο

ίσως να καταφέρεις να ζητήσεις να φύγεις αζημίως

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Γιατί η protergia κάνει έκπτωση 40% στην τιμή ttf και χωρίς τη ρήτρα θα πουλούσε πολύ κάτω του κόστους.

Μα οκ με την ρήτρα όμως πουλάει όσο θα πούλαγε χωρίς την έκπτωση συν την τιμή όπου έχει αφαιρεσειντο 40% αρα πολύ πάνω του κόστους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xariskk24 είπε

Μα οκ με την ρήτρα όμως πουλάει όσο θα πούλαγε χωρίς την έκπτωση συν την τιμή όπου έχει αφαιρεσειντο 40% αρα πολύ πάνω του κόστους . 

άρα κατάλαβες γιατί βάζει ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...