Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη σελίδα της powenext, δηλαδή

https://www.powernext.com/futures-market-data

Ποιά είναι η τιμή/καμπύλη που κοιτάμε για το TTF που υπολογίζουν οι πάροχοι;

BTW στη spot σελίδα, χτες έκλεισε στα 127ευρώ. Νομίζω η χαμηλότερη τιμή από όταν ξεκίνησε ο πόλεμος. Γενικά υπάρχει μια τάση αποκλιμάκωσης. (wild guess: θα σταθεροποιηθεί σε κάνα χρόνο κάπου στα ~50, με πόλεμο ή χωρίς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

@xariskk24 Μόνο η protergia έχει ακόμα χρέωση ttf και ρήτρα αναπροσαρμογής

δηλαδη ολες οι εταιριες σταματησαν να εχουν ρητρα αναπροσαρμογης? και η προτεργια οχι? αρα ολες οι εταιριες θα εχουν τιμη πχ 0,12 και η προτεργια 0,12 + 0,2 ρητρα = 0,32 ? ειναι σιγουρο αυτο? γιατι οι αλλες σταματησαν να χρεωνουν ρητρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, xariskk24 said:

δηλαδη ολες οι εταιριες σταματησαν να εχουν ρητρα αναπροσαρμογης? και η προτεργια οχι? αρα ολες οι εταιριες θα εχουν τιμη πχ 0,12 και η προτεργια 0,12 + 0,2 ρητρα = 0,32 ? ειναι σιγουρο αυτο? γιατι οι αλλες σταματησαν να χρεωνουν ρητρα? 

Στην Πραγματικότητα δεν έχει νόημα το να χρεώνουν ρήτρα για τον απλό λόγο ότι είναι κυμαινόμενο το τιμολόγιο τους. Άρα κάθε μήνα λυσσάνε ελεύθερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

δηλαδη ολες οι εταιριες σταματησαν να εχουν ρητρα αναπροσαρμογης? και η προτεργια οχι? αρα ολες οι εταιριες θα εχουν τιμη πχ 0,12 και η προτεργια 0,12 + 0,2 ρητρα = 0,32 ? ειναι σιγουρο αυτο? γιατι οι αλλες σταματησαν να χρεωνουν ρητρα? 

Μόνο protergia, elin και nrg είχαν ρήτρα σε κυμαινόμενα. Ο λόγος ήταν πως είχαν έκπτωση στο ttf και χωρίς την ρήτρα έμπαιναν μέσα πολύ. Τώρα εκείνα τα προγράμματα της elin και nrg καταργήθηκαν και έμεινε της protergia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον Ηρων έχω γραπτή απάντηση πως το FX λαμβάνει την επιδότηση των 0.09 ευρώ. 

Από Ελιν επιμένουν πως κανένα τους πρόγραμμα δεν μετέχει στην επιδότηση. Πολύ πιθανό να είναι λάθος απάντηση του τμήματος εξυπηρέτησης, αλλά με τέτοια ΓΡΑΠΤΉ ενημέρωση προς την πλευρά μου τους έριξα άκυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Από τον Ηρων έχω γραπτή απάντηση πως το FX λαμβάνει την επιδότηση των 0.09 ευρώ. 

Από Ελιν επιμένουν πως κανένα τους πρόγραμμα δεν μετέχει στην επιδότηση. Πολύ πιθανό να είναι λάθος απάντηση του τμήματος εξυπηρέτησης, αλλά με τέτοια ΓΡΑΠΤΉ ενημέρωση προς την πλευρά μου τους έριξα άκυρο. 

δεν έχει βγει ακόμα κάποιο ΦΕΚ για επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Από τον Ηρων έχω γραπτή απάντηση πως το FX λαμβάνει την επιδότηση των 0.09 ευρώ. 

Από Ελιν επιμένουν πως κανένα τους πρόγραμμα δεν μετέχει στην επιδότηση. Πολύ πιθανό να είναι λάθος απάντηση του τμήματος εξυπηρέτησης, αλλά με τέτοια ΓΡΑΠΤΉ ενημέρωση προς την πλευρά μου τους έριξα άκυρο. 

Να έχεις στα υπόψιν σου ότι πολλές φορες οτι λένε εκεί στον ΗΡΩΝ έστω και γραπτά δεν ισχύει ειδικά αν λες για το chat που είναι πανήγυρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 2 "επιδοτησεις"

μια ειναι η κλασικη κρατικη επιδοτηση, την οποια ΚΑΝΕΝΑ οικιακο προγραμμα δε λαμβανει, τη λαμβανουν μονο τα επαγγελματικα

η δευτερη ειναι η εκπτωση της ΔΕΠΑ 0.9ε/θερμικη Kwh την οποια λαμβανουν οριζοντια ολοι οι οικιακοι καταναλωτες χωρις εισοδηματικα κριτηρια

Spoiler

Η επιδότηση από τη ΔΕΠΑ Εμπορίας αφορά στο σύνολο της κατανάλωσης και θα καλύπτει το 50% της αύξησης στην τιμή του φυσικού αερίου για όλους τους οικιακούς καταναλωτές, ανεξαρτήτως εισοδήματος, μεγέθους κατοικίας ή παρόχου. Πηγη

.-

Αν θελετε να ρωτησετε τη ΔΕΠΑ αν θα ισχυσει η εκπτωση και στα σταθερα τιμολογια, go ahead, τι ρωτατε τους παροχους για λαθος πραγμα δε καταλαβαινω.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως απο προτεργια μου λενε οτι εχουν ολοι 

Στο φυσικό άεριο η ρήτρα αναπροσαρμογής εφαρμόζεται κανονικά ενώ στην ηλεκτρική ενέργεια η ρήτρα αναπροσαρμογής έχει ανασταλεί για όλους τους παρόχους από 01/08/22. 

 

 

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 «Η ενεργειακή κρίση που ζούμε τώρα δεν ξεκίνησε τον Φεβρουάριο του 2022, ούτε θα λήξει με τον πόλεμο. Άρχισε όταν σταμάτησε η εξόρυξη πετρελαίου, αερίου και ορυκτών υδρογονανθράκων από πάρα πολλές χώρες, με την Ευρώπη πρώτη.

Τα αντικίνητρα ήταν τέτοια που έκαναν αντιοικονομική την εξόρυξη για τις επιχειρήσεις. Οι ευρωπαϊκές τράπεζες δεν δάνειζαν χρήματα. Οπότε άρχισαν να μειώνονται οι εξορύξεις. Από κει άρχισε και μια επερχόμενη μελλοντική έλλειψη. Φαινόταν. Η Επιτροπή όχι μόνο δεν είχε πάρει μυρωδιά, αλλά οι πράσινοι σταυροφόροι, κάθε φορά που φαινόταν ότι το πράγμα θα πήγαινε σε τοίχο, έθεταν όλο και υψηλότερους στόχους».

Έτσι άρχισε να επωάζεται το ενεργειακό πρόβλημα, επισήμανε ο κ. Μυτιληναίoς. Μετά ήρθε η πανδημία, το δεύτερο στάδιο, με την υποχώρηση της παγκόσμιας οικονομικής δραστηριότητας, εξαφανίζεται η συζήτηση για την ασφάλεια της ενεργειακής τροφοδοσίας. Στο τρίτο στάδιο, με τη λήξη της πανδημίας, η παγκόσμια ζήτηση προϊόντων και υπηρεσιών εκτοξεύθηκε, άρα και η ζήτηση για ενέργεια. «Όμως, δεν είχαν γίνει έγκαιρα οι αναγκαίες επενδύσεις, οπότε μείναμε και νομίζαμε ότι θα βγάλουμε άκρη με τα φωτοβολταϊκά και τα αιολικά, που δεν μπορούν να καλύψουν ούτε το 10% της ζήτησης». Το κερασάκι στην τούρτα ήταν ο πόλεμος στην Ουκρανία.

«Μπορούσαμε να το δούμε έγκαιρα το πρόβλημα», υπογράμμισε ο κ. Μυτιληναίoς. «Η Γερμανία έζησε τα καλύτερα 16 χρόνια της με τη Μέρκελ, που ήταν υπεύθυνη για τις σχέσεις με τον Πούτιν και τη Ρωσία, εξασφαλίζοντας τους ενεργειακούς πόρους και τις τιμές για να γίνει η Γερμανία αυτή που έγινε. Γιατί δεν έκανε η Γερμανία ταυτόχρονα και μερικές κινήσεις για να εξασφαλίσει την ασφάλεια εφοδιασμού; Γιατί δεν κατασκεύασε 5-6 FSRU στη Βόρεια Θάλασσα, αλλά σπεύδει να τα κάνει τώρα; Η Ισπανία γιατί έχει ήδη 6 FSRU και η Γερμανία ούτε ένα;».

Αποτέλεσμα είναι η ασφάλεια εφοδιασμού να είναι νούμερο ένα θέμα στην Ευρώπη. «Οι Ρώσοι έφτασαν το 2018-2019 να εξάγουν στην Ευρώπη μέχρι 200 δισ. κ.μ. αερίου, κυρίως με αγωγούς αλλά και LNG. Αυτή η ποσότητα μειώθηκε στα 150 δισ. κ.μ. το 2021, λόγω της πανδημίας. Και μειώνεται ακόμη περισσότερο με διάφορους τρόπους, ανοίγοντας ανθρακικά εργοστάσια στη Γερμανία, λιγνίτες στην Ελλάδα, φέρνοντας LNG από όλον τον κόσμο, με αύξηση της τιμής του για να τραβήξουμε φορτία. Από τα 150 δισ. κ.μ. πρέπει να καλύψουμε τα 100 δισ. κ.μ., τα 50 ή τα 70 δισ. κ.μ. που θα λείψουν, δεν υπάρχουν σε ένα άλλο μέρος του κόσμου για να τα φέρουμε. Είναι ποσότητες που δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Όλος ο πλανήτης θα πρέπει να μειώσει την κατανάλωσή του κατά 70 δισ. κ.μ. Οι επενδύσεις στο Κατάρ, για παράδειγμα, δεν θα δώσουν αποτελέσματα πριν από το 2026-2027. Άρα θα υπάρξει πρόβλημα επάρκειας, το οποίο θα πληρώσουν οι φτωχότερες χώρες. Γιατί η Ευρώπη θα πει, ανεβάζω την τιμή στα 200-250 ευρώ στο TTF για να προσελκύσω φορτία».

 

Όπως είπε ο κ. Μυτιληναίoς, αυτή τη στιγμή υπάρχουν στη Μεσόγειο 25 πλοία γεμάτα με LNG και ψάχνουν λιμάνι να ξεφορτώσουν, γιατί όλες οι Ρεβυθούσες της Ευρώπης είναι πλήρεις. «Γι’ αυτό πέφτουν οι τιμές στα χρηματιστήρια. Θα κινηθούν πτωτικά πιθανόν ως το τέλος του έτους, θα πάμε προς τα 100 ευρώ, που σημαίνει μια μεγάλη πτώση στις τιμές της χονδρικής και της λιανικής. Τον χειμώνα, όμως, οι Ρεβυθούσες της Ευρώπης θα αρχίσουν να μειώνονται, θα έρθει το LNG, αλλά για να προσελκυστούν νέα φορτία, θα πρέπει να διατηρηθεί υψηλά η τιμή».

Ο κ. Μυτιληναίoς προέβλεψε ότι τον επόμενο χρόνο δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε και ασφάλεια εφοδιασμού και χαμηλές τιμές.

Για το πλαφόν στο ρωσικό αέριο τη χαρακτήρισε ο ίδιος αστεία πρόταση, γιατί κάτι τέτοιο θα σήμαινε άμεση διακοπή των ροών από τη Ρωσία. «Δεν ξέρω αν η κ. Φον ντερ Λάιεν είναι αυτή που θα πάρει την απόφαση να κόψει το αέριο στην Ευρώπη. Δεν ξέρω, ως ο μεγαλύτερος καταναλωτής αερίου στην Ελλάδα, σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ για να του πω, δεν έχω αέριο να δουλέψω και να στείλω 5.000 ανθρώπους στην ανεργία. Δεν ξέρω, στην κ. Φον ντερ Λάιεν θα πάω;».

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πήραν απο το Φυσικό Αέριο Ελλάδος για αντιπροσφορά:
Οικιακό πλήρες έξτρα με "20% έκπτωση", 4,5 ευρώ πάγιο και 3 πάγια δώρο, 24μηνο συμβόλαιο χωρίς ρήτρα αποχώρησης (αυτό δεν το πίστεψα) και 45 ευρώ δωροεπιταγή ΑΒ. Μου είπαν επίσης ότι το σταθερό της ΔΕΗ δεν θα πάρει επιδότηση και επειδή η εταιρεία είναι της ΔΕΠΑ έχουν έξτρα έκπτωση. Είπαμε θέλουν πελάτες αλλά το παρατράβηξαν.

Είδα όμως ότι το ttf έχει πέσει πολύ και σκέφτομαι μήπως δεν αξίζει το σταθερό με το άγχος να κοπεί η επιδότηση. Θα με ξαναπάρουν αύριο οπότε θα δω και πως πάει το ttf αύριο.

Έχω σκεφτεί τις εξής επιλογές:

1) Συνεχίζω για gascontrol και αν κοπεί η επιδότηση ή έχει αρκετά μεγαλύτερο κόστος (+0,03 και πάνω) θα πληρώσω τα 80 ευρώ (εάν δεν τα καταργήσει η ΔΕΗ όπως έκανε στο ρεύμα για να πάνε όλοι σε κυμαινόμενο ελεύθερα) και πάω σε Ηρων FX με 50 ευρώ δώρο ώστε να βγει "μικρότερη" η ρήτρα αποχώρησης. (Εδώ βέβαια υπάρχει το πρόβλημα πως πρέπει να πιέσω τη ΔΕΗ να βγάλει γρήγορα λογαριασμό)

2) Αποδέχομαι την αντιπροσφορά.

3) Κάνω υπαναχώρηση στη ΔΕΗ και μένω στο πρόγραμμα που είμαι χωρίς πάγιο και δέσμευση.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

εμενα παντως απο προτεργια μου λενε οτι εχουν ολοι 

Στο φυσικό άεριο η ρήτρα αναπροσαρμογής εφαρμόζεται κανονικά ενώ στην ηλεκτρική ενέργεια η ρήτρα αναπροσαρμογής έχει ανασταλεί για όλους τους παρόχους από 01/08/22.

φυσικά , δεν έχουν λόγο να σου πουν ψέματα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Αύγουστο το TTF χτυπούσε 350 και το χειμώνα θα την βγάλει με 100 ή και κάτω από 100. Γιατί, προφανώς, η ζήτηση κορυφώνεται Αύγουστο και ελαχιστοποιείται Ιανουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Με πήραν απο το Φυσικό Αέριο Ελλάδος για αντιπροσφορά:
Οικιακό πλήρες έξτρα

δε συμφέρει , έχω γράψει αναλυτικά πίσω η παραπλάνηση του έξτρα σε σχέση με το απλό

7 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έχω σκεφτεί τις εξής επιλογές:

σκέψου και 4 , γυρνάς στο gas benefit αζημίως , αλλά φυσικά έχοντας 24μηνη δέσμευση

3 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Τον Αύγουστο το TTF χτυπούσε 350 και το χειμώνα θα την βγάλει με 100 ή και κάτω από 100. Γιατί, προφανώς, η ζήτηση κορυφώνεται Αύγουστο και ελαχιστοποιείται Ιανουάριο.

στα πρώτα κρύα θα φανεί αν εκτοξευθεί , έτσι κι αλλιώς το TTF είναι καθαρά εργαλείο εταιριών

εννοείται μακάρι να πέσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...