Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιδότηση στην πράξη! 

Δηλαδή, για να το κάνουμε απλά (και ίσως βοηθήσουμε και μέλη που ειναι απλά αναγνώστες).

Η τιμή του Elin Gas Home On είναι: TTF*+0,0112€

Για τον Οκτώβριο με TTF 0,20 και επιδότηση 0.09 η τιμή θα είναι: TTF= 0,20-0.09=0,11....

Δηλαδή τιμή προς καταναλωτή: 0.11+0,0112=0,12. 

Αρα όσο το σταθερό της ΔΕΗ (προ πιθανής επιδότησης)?

 

Και του Hρων FX? 

Επεξ/σία από CHRISpros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CHRISpros είπε

Επιδότηση στην πράξη! 

Δηλαδή, για να το κάνουμε απλά (και ίσως βοηθήσουμε και μέλη που ειναι απλά αναγνώστες).

Η τιμή του Elin Gas Home On είναι: TTF*+0,0112€

Για τον Οκτώβριο με TTF 0,20 και επιδότηση 0.09 η τιμή θα είναι: TTF= 0,20-0.09=0,11....

Δηλαδή τιμή προς καταναλωτή: 0.11+0,0112=0,12. 

Αρα όσο το σταθερό της ΔΕΗ (προ πιθανής επιδότησης)?

 

Και του Hρων FX? 

Ναι αλλά γιατί το συγκρίνεις με το σταθερό της ΔΕΗ, πλέον δεν είναι διαθέσιμο, όποιος πρόλαβε το πηρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια ειχαμε κανα νεο ως προ την επιδοτηση της ΕΔΑ στα σταθερα προγραμματα?αυτην την επιδοτηση των 0,09€ θα την παρουν μονο τα μη σταθερα προγραμματα?
Ρωτω για να γινει ξεκαθαρο εαν υπαρχει καποιο νεο σχετικα με τα σταθερα προγραμματα(το gas control της ΔΕΗ βασικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, balarinio είπε

 

Το επιβεβαιώνω και εγώ που το ρώτησα στο κατάστημα της ΔΕΗ και τηλεφωνικά επίσης στη ΔΕΗ.

Οταν λες δεν υπαρχει ρητρα και εχει καταργηθει , για πιο προγραμμα λες? ΜΙλας μονο για καποιο συγκεκριμένο ? η γενικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xariskk24 είπε

Οταν λες δεν υπαρχει ρητρα και εχει καταργηθει , για πιο προγραμμα λες? ΜΙλας μονο για καποιο συγκεκριμένο ? η γενικα ?

Το ανέφερα για την επιδότηση. Μέλημα μου ήταν αν το σταθερό της ΔΕΗ θα πάρει την επιδότηση της ΔΕΠΑ, αλλά πήρα την ίδια απάντηση (υποθέτω ότι ούτε αυτοί ξέρουν ακόμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι τα ιδια ...

αν εχετε τοση καιλα να μαθετε αν θα εχει εκπτωση το σταθερο της ΔΕΗ, ρωτηστε τη ΔΕΠΑ, αυτη παρεχει την εκπτωση. Σταματηστε ομως να ρωτατε εδω καθε 3 σελιδες, εχει γινει κουραστικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

Επιδότηση στην πράξη! 

Δηλαδή, για να το κάνουμε απλά (και ίσως βοηθήσουμε και μέλη που ειναι απλά αναγνώστες).

Η τιμή του Elin Gas Home On είναι: TTF*+0,0112€

Για τον Οκτώβριο με TTF 0,20 και επιδότηση 0.09 η τιμή θα είναι: TTF= 0,20-0.09=0,11....

Δηλαδή τιμή προς καταναλωτή: 0.11+0,0112=0,12. 

Η επιδότηση δεν μπαίνει στο ttf. Στην elin δεν έχει σημασία αλλά σε προγράμματα με έκπτωση στην τιμή αερίου (πχ benefit που έχει 30% έκπτωση) είναι 0,24*0,7=0,168 και σε αυτή την τιμή μπαίνει η επιδότηση και γίνεται 0,078.

 

1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

Και του Hρων FX?

Το ΗΡΩΝ Fx έχει ρήτρα αναπροσαρμογής που για ttf 0,20 έχει κόστος 0,189. Άρα τελικό κόστος 0,0195+0,189=0,2085 και με επιδότηση πάει 0,1185.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Η επιδότηση δεν μπαίνει στο ttf. Στην elin δεν έχει σημασία αλλά σε προγράμματα με έκπτωση στην τιμή αερίου (πχ benefit που έχει 30% έκπτωση) είναι 0,24*0,7=0,168 και σε αυτή την τιμή μπαίνει η επιδότηση και γίνεται 0,078.

 

Kαι η Ελιν έχει έκπτωση. Συγκεκριμένα αναφέρει "30% έκπτωση* για όλους τους πελάτες!
*η έκπτωση υπολογίζεται επί του βασικού εμπορικού περιθωρίου της ΕΛΙΝΟΙΛ"

TTF*+0,0160€ Προ έκπτωσης

TTF*+0,0112€ Μετά έκπτωσης.

Αρα το μείον 0.09 που πηγαίνει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ έκπτωση στο ttf, όχι έκπτωση στο περιθώριο κέρδους. Το -0,09 πάει μετά το +0,0112. Στον λογαριασμό θα είναι σε ξεχωριστό σημείο η επιδότηση, δεν θα είναι ενσωματωμένη στην τιμή. 

Όσοι έχετε κάνει αλλαγή παρόχου σε περιοχές με αρμοδιότητα της ΕΔΑΘΕΣΣ περνάνε για μέτρηση ή πάει με βάση τη μέτρηση που έδωσα στη ΔΕΗ? Ο μετρητής είναι στο μπαλκόνι και δεν είναι έξυπνος και αν περνάνε να το έχω υπόψην μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dasnowy said:

Εννοώ έκπτωση στο ttf, όχι έκπτωση στο περιθώριο κέρδους. Το -0,09 πάει μετά το +0,0112. Στον λογαριασμό θα είναι σε ξεχωριστό σημείο η επιδότηση, δεν θα είναι ενσωματωμένη στην τιμή. 

Όσοι έχετε κάνει αλλαγή παρόχου σε περιοχές με αρμοδιότητα της ΕΔΑΘΕΣΣ περνάνε για μέτρηση ή πάει με βάση τη μέτρηση που έδωσα στη ΔΕΗ? Ο μετρητής είναι στο μπαλκόνι και δεν είναι έξυπνος και αν περνάνε να το έχω υπόψην μου. 

Θα σταλεί sms/viber αναφέροντας ημερομηνία και ώρα (εύρος) που θα περάσει η εδαθεσσ για επιτόπια μέτρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2022 στις 10:08 ΠΜ, NickTheMeat είπε

τα 80€ υπόκεινται σε φπα 24% οπότε ειναι 99,2€. το λέω γιατι μόλις μου ήρθαν απο ζενιθ. πράγμα το οποίο δεν αναφέρεται στη σύμβαση.

και πάλι , είναι και ήταν το κλασσικό λάθος που κάνανε πολλοί πέρυσι . Σκεφτόταν τα "ψωροευρό" της ρήτρας αποχώρησης και πληρώσανε παραπάνω (500-1500+ , ανάλογα την κατανάλωση και το πρόγραμμα που ήταν)

2 ώρες πριν, dasnowy είπε

Όσοι έχετε κάνει αλλαγή παρόχου σε περιοχές με αρμοδιότητα της ΕΔΑΘΕΣΣ περνάνε για μέτρηση ή πάει με βάση τη μέτρηση που έδωσα στη ΔΕΗ? Ο μετρητής είναι στο μπαλκόνι και δεν είναι έξυπνος και αν περνάνε να το έχω υπόψην μου. 

η εκπροσώπηση ξεκινά μόνο με καταμέτρηση της ΕΔΑ (δεν είναι όπως το ρεύμα δηλαδή)

καλύτερα να πάρεις και τηλ να δούνε αν έχουν τα στοιχεία επικοινωνίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

καλύτερα να πάρεις και τηλ να δούνε αν έχουν τα στοιχεία επικοινωνίας

Έχουν στοιχεία επικοινωνίας. Με έχουν πάρει αρκετές φορές να μου πουν ότι ψάχνουν τον μετρητή όταν λείπω και τους δίνω την ένδειξη τηλεφωνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

23 λεπτά πριν, red66phone είπε

Πολυκατοικία (30 διαμερισμάτων) κέντρο Αθήνας με υπάρχουσα κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου (7 - 10 μ.μ).

Πρόκειται να γίνει συνέλευση να αποφασιστεί αν θα βάλουμε τελικά για τον χειμώνα Φ.Α, πόσο, κτλ.

 

Από πολύ σύντομες, βιαστικές κουβέντες η διαχειρίστρια είναι της γνώμης:

"..Ας βάλουμε ένα-δύο μήνες να δούμε πόσο θα έρθουν τα κοινόχρηστα, και μετά βλέπουμε αν θα βάλουμε κι άλλο ..."

 

Δεν έχω ξανασυμμετάσχει σε συνέλευση (ενοικιαστής είμαι), και το ερώτημα μου είναι:

  • Πώς μπορώ να πάω καλύτερα προετοιμασμένος για μια τέτοια συζήτηση, με αντικειμενικά στοιχεία ?  Ποιες τιμές φ.α / κρατικές επιδοτήσεις πρέπει να παρακολουθούμε ? Εναλλακτικές του Φ.Α για θέρμανση πολυκατοικίας υπάρχουν ? ή απλά δεν βάζουμε κεντρικά και τη βγάζει το κάθε διαμέρισμα με ό,τι νομίζει (π.χ μόνο κλιματισμό για θερμανση) ?

Η αρχική μου σκέψη είναι ότι θεωρώ δεδομένο των (τουλάχιστον) 3πλασιασμό των περσυνών τιμών Φ.Α, οπότε λογικά θα δούμε κ μια ανάλογη αύξηση στις τιμές των κοινοχρήστων και δεν έχει νόημα το "βάζουμε ένα μήνα και βλέπουμε πόσα θα έρθουν".

 

 

Eξαρτάται σε ποιον πάροχο είστε και τι πρόγραμμα έχετε. Οι περισσότερες πολυκατοικίες έχουν Φυσικό Αέριο Extra ή Ζενίθ Τ2... με τις επιδοτήσεις του Οκτώβρη (0.08Ε/ΚWH) κι αν υπάρξουν μεγάλες επιδοτήσεις και το Νοέμβριο θα είναι "οκ" οι τιμές. Από Δεκέμβριο βλέπουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dasnowy είπε

Εννοώ έκπτωση στο ttf, όχι έκπτωση στο περιθώριο κέρδους. Το -0,09 πάει μετά το +0,0112. Στον λογαριασμό θα είναι σε ξεχωριστό σημείο η επιδότηση, δεν θα είναι ενσωματωμένη στην τιμή. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συγκεκριμένη επισήμανση. Με έκανε να δω καλύτερα τους όρους των προγραμμάτων. 

Πράγματι η ΔΕΗ (homegasbenefit) δίνει 30% έκπτωση στο συνολικό ποσό του λογαριασμού (συμπεριλαμβανομένου TTF). 

Αντίθετα η ΕΛΙΝ (Gas Home On) δίνει 30% έκπτωση μόνο στο περιθώριο εμπορίας. 

Ετσι ενώ φαινομενικά το 0,011 της Ελιν είναι αρκετά χαμηλότερο από το 0.04 της ΔΕΗ, την ώρα του λογαριασμού η ΔΕΗ θα είναι εν τέλει φθηνότερη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, CHRISpros είπε

Επιδότηση στην πράξη! 

Δηλαδή, για να το κάνουμε απλά (και ίσως βοηθήσουμε και μέλη που ειναι απλά αναγνώστες).

Η τιμή του Elin Gas Home On είναι: TTF*+0,0112€

Για τον Οκτώβριο με TTF 0,20 και επιδότηση 0.09 η τιμή θα είναι: TTF= 0,20-0.09=0,11....

Δηλαδή τιμή προς καταναλωτή: 0.11+0,0112=0,12. 

Αρα όσο το σταθερό της ΔΕΗ (προ πιθανής επιδότησης)?

 

Και του Hρων FX? 

εδω δλδ δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης ? Μονο η προτεργια εχει ρητρα? εχω μπερδευτει...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...