Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω τι ρήτρα αποχώρησης θα έχεις στη Protergia αλλά σίγουρα θα την αποσβέσεις

80€ θα χάσει ,

Spoiler

image.png.1816a82b7ad74c3729af49afc32578ac.png

βέβαια δεν είναι κανα σοβαρό ποσό αν κρατηθεί ψηλά το TTF και δεν απορροφήσει (δεν) ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς αν στον τελικό λογαριασμό το ποσό  που αφαιρείται ως έναντι χρέωση θα πρέπει να είναι ίδιο με το συνολικό ποσό που πληρώθηκε του έναντι λογαριασμού? Πήρα τελικό λογαριασμό της ζενιθ και το έναντι ποσό που μου αφαίρει είναι μικρότερο από αυτό του προηγούμενου έναντι λογαριασμού.

Επεξ/σία από NickTheMeat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφαιρούνται μόνο η χρέωση αερίου και οι ρυθμιζόμενες. (edit μόλις ξύπνησα και νόμιζα είναι το thread του ρεύματος) 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλα αναφέρομαι στο λογαριασμό φυσικού αέριου.

11 ώρες πριν, korakios είπε

80€ θα χάσει ,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.1816a82b7ad74c3729af49afc32578ac.png

βέβαια δεν είναι κανα σοβαρό ποσό αν κρατηθεί ψηλά το TTF και δεν απορροφήσει (δεν) ρήτρα

τα 80€ υπόκεινται σε φπα 24% οπότε ειναι 99,2€. το λέω γιατι μόλις μου ήρθαν απο ζενιθ. πράγμα το οποίο δεν αναφέρεται στη σύμβαση.

Επεξ/σία από NickTheMeat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickTheMeat είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλα αναφέρομαι στο λογαριασμό φυσικού αέριου.

τα 80€ υπόκεινται σε φπα 24% οπότε ειναι 99,2€. το λέω γιατι μόλις μου ήρθαν απο ζενιθ. πράγμα το οποίο δεν αναφέρεται στη σύμβαση.

Είχα φύγει το 2020 από Ζενίθ (είχα υπογράψει το gas home fix με 0.026 το 2019). Η σύμβαση έγραφε πως "οι τιμές δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ" όμως αυτό ήταν στοιχισμένο κάτω απ'τις χρεώσεις προμήθειας... και νόμιζα ότι αφορούσε αποκλειστικά αυτές και όχι τους Ειδικούς Όρους από πάνω.

3.jpg.14175816c19105e7d91d4d17dfc1ab95.jpg.6d76dd5f92801877225f2da727fd8e6d.jpg

Έκανα αμφισβήτηση, δε παραδέχτηκαν τη μαλακία τους αλλά δέχτηκαν (χαριστικά) να μου επιστρέψουν τη διαφορά του ΦΠΑ... ακύρωσαν τον τελικό και εκδώσανε καινούργιο.

4.jpg.d334ed23331bc3233ee683bfacb44b3c.jpg

Δε ξέρω από τότε αν έχουν αλλάξει το συντακτικό και τη στοίχιση στη σύμβαση, πάντως αν ξέρεις τι ακριβώς αμφισβητείς και το διατυπώσεις σωστά, έχεις ελπίδες να δικαιωθείς.

Σε όλους τους παρόχους υπάρχει αυτό το πρόβλημα... όχι μόνο δε διευκρινίζουν ότι το τέλος αποχώρησης έχει ΦΠΑ, αλλά δε γράφουν και πόσο. Δε μπορεί να μυρίσει ο πελάτης τα δάχτυλα του ότι οι χρεώσεις προμήθειας έχουν 6% ΦΠΑ και το τέλος αποχώρησης 24%.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είχα φύγει το 2020 από Ζενίθ (είχα υπογράψει το gas home fix με 0.026 το 2019). Η σύμβαση έγραφε πως "οι τιμές δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ" όμως αυτό ήταν στοιχισμένο κάτω απ'τις χρεώσεις προμήθειας... και νόμιζα ότι αφορούσε αποκλειστικά αυτές και όχι τους Ειδικούς Όρους από πάνω.

3.jpg.14175816c19105e7d91d4d17dfc1ab95.jpg.6d76dd5f92801877225f2da727fd8e6d.jpg

Έκανα αμφισβήτηση, δε παραδέχτηκαν τη μαλακία τους αλλά δέχτηκαν (χαριστικά) να μου επιστρέψουν τη διαφορά του ΦΠΑ... ακύρωσαν τον τελικό και εκδώσανε καινούργιο.

4.jpg.d334ed23331bc3233ee683bfacb44b3c.jpg

Δε ξέρω από τότε αν έχουν αλλάξει το συντακτικό και τη στοίχιση στη σύμβαση, πάντως αν ξέρεις τι ακριβώς αμφισβητείς και το διατυπώσεις σωστά, έχεις ελπίδες να δικαιωθείς.

Σε όλους τους παρόχους υπάρχει αυτό το πρόβλημα... όχι μόνο δε διευκρινίζουν ότι το τέλος αποχώρησης έχει ΦΠΑ, αλλά δε γράφουν και πόσο. Δε μπορεί να μυρίσει ο πελάτης τα δάχτυλα του ότι οι χρεώσεις προμήθειας έχουν 6% ΦΠΑ και το τέλος αποχώρησης 24%.

 

έχεις δίκιο υπάρχει αναφορά πολυ παρακάτω

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-10-02 115644.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NickTheMeat είπε

έχεις δίκιο υπάρχει αναφορά πολυ παρακάτω

 

Έτσι όπως το άλλαξαν δε μπορείς να ζητήσεις κάτι. Ούτε μπορείς να διεκδικίσεις τη διαφορά 6% με 24% δηλώνοντας άγνοια γιατί υπάρχει νόμος https://www.taxheaven.gr/circulars/30990/e-2099-2019 που ορίζει τι υπάγεται στο 6% (τα υπόλοιπα πάνε στον κανονικό συντελεστή 24%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα, μιας και μπαίνω σε νέο σπίτι και μέσα στο επόμενο διήμερο πρέπει να έχω υπογράψει με πάροχο. 

Είμαι μεταξύ HΡΩΝ FX και ΕΛΙΝ GAS home On. 

Στο excel έχουν μικρές διαφορές, με ελάχιστα φθηνότερο τον ΗΡΩΝ. 

Σαφώς μεγαλύτερο Brand ο Ηρων αλλά με προβληματίζουν τα πάρα πολλά άσχημα σχόλια που διαβάζω στα social από πελάτες του καθώς και αργοπορίες λογαριασμών. 

Eπίσης, στην Ελίν διαβάζω για καλύτερο τμήμα εξυπηρέτησης. 

Εχει κανείς εμπειρία από Elin? Γιατι δεν ειναι και το τεράστιο brand στο χώρο. Να την εμπιστευτώ τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κάνεις το ΗΡΩΝ FX double σε συνδυασμό με το generous, που έχει το φτηνότερο ρεύμα, ηλεκτρονικά (για να πάρεις και 2x50 ευρώ). Γιατί όχι ΔΕΗ gasbenefit που είναι το φτηνότερο κυμαινόμενο;

2 ώρες πριν, CHRISpros είπε

αργοπορίες λογαριασμών.

Το μόνο που έχω διαβάσει είναι πως ο πρώτος λογαριασμός βγαίνει μετά από δύο μήνες. Μετά κάθε μήνα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Γιατί όχι ΔΕΗ gasbenefit που είναι το φτηνότερο κυμαινόμενο;

όπως και στο gascontrol δεν ήθελε δέσμευση , προφανώς δεν καίει πολλά , ίσως μόνο ζεστό νερό ωστε τα λεφτά της ρήτρας αποχώρησης να ήταν μεγαλύτερα απο τη διαφορά (πάντα με εκτιμώμενες μελλοντικές χρεώσεις βάσει TTF)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όπως και στο gascontrol δεν ήθελε δέσμευση

Δεν είδα ότι δεν ήθελε δέσμευση. Τότε ΗΡΩΝ Fx θα έλεγα καλύτερα (το flex double έχει 0,17 για τον Οκτώβριο. Εννοείται πως δεν το διαλέγεις με τίποτα μακροπρόθεσμα αλλά μόνο για τον Οκτώβριο συμφέρει. Μετά εννοείται αλλαγή σε FX.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. 

Δεν θέλω διπλό πρόγραμμα, αλλά μόνο αέριο. 

Και εγώ στο Hρων FX είχα καταλήξει, αλλά με προβλημάτισαν τα αρκετά σχόλια στα social. (Βέβαια είναι και η μοναδική εταιρία που κρατά τα σχόλια, οι άλλες τα σβήνουν). 

Για αυτό ρώτησα για την Ελιν, που ήταν/είναι η 2η επιλογή μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί επιδότησης. 

Έστειλα μέιλ στην ελιν, σχετικά με το αν το gas on home ανήκει στα προγράμματα που εντάσσονται στην επιδότηση. 

Η γραπτή απάντηση της εταιρίας είναι η παρακατω

 

"Σας ενημερώνουμε ότι η ρήτρα στο φυσικό αέριο έχει καταργηθεί. Δικαιούχοι της της κρατικής επιδότησης προς το παρόν είναι μόνο οι μη οικιακοί καταναλωτές φυσικού αερίου εξαιρουμένων των παραγωγών ηλεκτρικής ενέργειας σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου στις 22/09/2022."

Σκέφτομαι (ίσως κάνω και λάθος) πως η επιδότησης θα πηγαίνει στην τιμή του TTF, ήτοι το 0,20 του Οκτωβρίου θα μετατραπεί σε 0.11. και το 0,11 θα αφορά ΟΛΟΥΣ τους παρόχους που τιμολογούν με βάση το TTF. 

 

Επεξ/σία από CHRISpros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

Περί επιδότησης. 

Έστειλα μέιλ στην ελιν, σχετικά με το αν το gas on home ανήκει στα προγράμματα που εντάσσονται στην επιδότηση. 

Η γραπτή απάντηση της εταιρίας είναι η παρακατω

 

"Σας ενημερώνουμε ότι η ρήτρα στο φυσικό αέριο έχει καταργηθεί. Δικαιούχοι της της κρατικής επιδότησης προς το παρόν είναι μόνο οι μη οικιακοί καταναλωτές φυσικού αερίου εξαιρουμένων των παραγωγών ηλεκτρικής ενέργειας σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου στις 22/09/2022."

Σκέφτομαι (ίσως κάνω και λάθος) πως η επιδότησης θα πηγαίνει στην τιμή του TTF, ήτοι το 0,20 του Οκτωβρίου θα μετατραπεί σε 0.11. και το 0,11 θα αφορά ΟΛΟΥΣ τους παρόχους που τιμολογούν με βάση το TTF. 

Το gas on home είναι κυμαινόμενο και δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την επιδότηση. Κρατική επιδότηση σε οικιακούς καταναλωτές δεν υπάρχει ακόμα. Μόνο η επιδότηση της ΔΕΠΑ. Η επιδότηση μπαίνει στην τελική τιμή του παρόχου. Αν μια εταιρεία έχει τελική 0,20 μετά από κέρδος, εκπτώσεις κλπ τότε με την επιδότηση πέφτει στα 0,11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Το gas on home είναι κυμαινόμενο και δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την επιδότηση. Κρατική επιδότηση σε οικιακούς καταναλωτές δεν υπάρχει ακόμα. Μόνο η επιδότηση της ΔΕΠΑ. Η επιδότηση μπαίνει στην τελική τιμή του παρόχου. Αν μια εταιρεία έχει τελική 0,20 μετά από κέρδος, εκπτώσεις κλπ τότε με την επιδότηση πέφτει στα 0,11.

 

1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

"Σας ενημερώνουμε ότι η ρήτρα στο φυσικό αέριο έχει καταργηθεί. Δικαιούχοι της της κρατικής επιδότησης προς το παρόν είναι μόνο οι μη οικιακοί καταναλωτές φυσικού αερίου εξαιρουμένων των παραγωγών ηλεκτρικής ενέργειας σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου στις 22/09/2022."

Το επιβεβαιώνω και εγώ που το ρώτησα στο κατάστημα της ΔΕΗ και τηλεφωνικά επίσης στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...