Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

55.jpg.6020287797a4b59ffae79a0ada96288e.jpg

4.jpg.2f28ac7cfad8632ba32407454ad53ccd.jpg

Ανάρτηση για αέριο, ο ένας ρωτάει για ρεύμα... η άλλη ίσως και να ρώτησε για αέριο (?) αλλά της απαντήσανε για ρεύμα. 😄

Μου θυμίζει ένα παλιό ανέκδοτο μεταξύ δυο κωφών. Σκάει μύτη ο γείτονας στην εξώπορτα του σπιτιού του με καλάμι ψαρέματος και όλα τα σχετικά σύνεργα και τον βλέπει ο διπλανός του: "α)Καλημέρα γείτονα,πας για ψάρεμα?-β)Όχι,πάω για ψάρεμα.- α)Α....κι εγώ νόμισα πως πας για ψάρεμα". Ο που ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετική με το νικ νειμ μου, πέρυσι πλήρωνα 150-170 ευρώ με 24/7 στους 21,5 βαθμούς ξέρουμε με τις τρέχουσες τιμές που θα διακτινιστεί το ποσό,ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, afelis είπε

Μια ερώτηση σχετική με το νικ νειμ μου, πέρυσι πλήρωνα 150-170 ευρώ με 24/7 στους 21,5 βαθμούς ξέρουμε με τις τρέχουσες τιμές που θα διακτινιστεί το ποσό,ευχαριστώ.

παρε ολους τους περσυνους λογαριασμους

α) αθροισε ολες τις ρυθμιζομενες χρεωσεις της χρονιας

β) αθροισε ολη την καταναλωση σου σε kwh

γ) πολλαπλασιασε το β με την φετινη τιμη του παροχου σου

δ) αφαιρεσε οση επιδοτηση θεωρεις οτι θα δωσουν (για τον οκτωβριο πχ ειναι 0.09) επι το β

α+γ-δ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που μου λέτε για την προτεργια έχω φρικάρει λίγο η αλήθεια είναι. 0,4 είναι πολλά ρε παιδιά. Δε ξέρω αλλά μόλις υπέγραψα την ανανέωση και έχω φρικάρει .αν έχει κάποιος προτεργια και κάψει μέσα στον Οκτώβρη πείτε μας τι σας ήρθε ρε παιδιά να έχουμε μια εικόνα .

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Με αυτά που μου λέτε για την προτεργια έχω φρικάρει λίγο η αλήθεια είναι. 0,4 είναι πολλά ρε παιδιά. Δε ξέρω αλλά μόλις υπέγραψα την ανανέωση και έχω φρικάρει .αν έχει κάποιος προτεργια και κάψει μέσα στον Οκτώβρη πείτε μας τι σας ήρθε ρε παιδιά να έχουμε μια εικόνα .

δλδ δεν έκλεισες χθες το σταθερό της ΔΕΗ ? 😁

Τι να σου πει ακριβώς , οι όροι του συμβολαίου έχουν ακριβώς τον τρόπο που διαμορφώνεται η τελική τιμή , δεν ξέρω γιατί νομίζεις οτι για τον Α-Β λόγο θα χαρίσουν κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

δλδ δεν έκλεισες χθες το σταθερό της ΔΕΗ ? 😁

Τι να σου πει ακριβώς , οι όροι του συμβολαίου έχουν ακριβώς τον τρόπο που διαμορφώνεται η τελική τιμή , δεν ξέρω γιατί νομίζεις οτι για τον Α-Β λόγο θα χαρίσουν κάτι

Απλά δε μπορώ να καταλάβω η μια απο τις μεγαλύτερες εταιρίες στο χώρο να θέλει να χάσει πελάτες και να θεωρείτε απο τις πιο ακριβές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Απλά δε μπορώ να καταλάβω η μια απο τις μεγαλύτερες εταιρίες στο χώρο να θέλει να χάσει πελάτες και να θεωρείτε απο τις πιο ακριβές. 

προφανώς δεν έχει εξασφαλίσει ποσότητες ΦΑ η μεγάλη "εταιρία"

Απλά μου κάνει εντύπωση που παρέμεινες , οκ πολλοί απο άγνοια μιας και δεν το ψάχνουν καν , αλλά εσύ τουλάχιστον πήρες πληροφορίες εγκαίρως

άντε , έστω δε μας πίστευες , μια αναζήτηση στο νήμα δε μπορούσες να κάνεις ?

Spoiler

fys-aerio.jpeg.096b798a4144313030fd74d75

Spoiler

1180042327_Screenshot2022-05-07at21_39_5

Spoiler

Screenshot_9.png.c5e1df1f2ecf65b6ea0ee0a

Spoiler

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2022_01/image.png.a2362fc68e1a7dca4b9ecc5273b4eeca.png

κάνε αναζήτηση σε αυτό το νήμα με λέξη κλειδί Protergia , βάλε ανα ημερομηνία και δες αυτά αυτά τα ποστ με επισύναψη

κρίμα ....

έχεις 14 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης αν έκανες ανανέωση εξ'αποστάσεως , βάλε κάτω τα νούμερα...

3 ώρες πριν, afelis είπε

Μια ερώτηση σχετική με το νικ νειμ μου, πέρυσι πλήρωνα 150-170 ευρώ με 24/7 στους 21,5 βαθμούς ξέρουμε με τις τρέχουσες τιμές που θα διακτινιστεί το ποσό,ευχαριστώ.

δεν υπάρχει απάντηση

κατέβασε το excel παίξε με τιμές TTF 150 με 300 , βάλε κιλοβατώρες που καις και δες τη χρέωση ενέργειας χωρίς άγνωστες μελλοντικές επιδοτήσεις

αν δεν υπάρχει το πρόγραμμα που είσαι στο excel απαραίτητα το αναφέρεις

σε μαύρη λίστα της Προτέργια καιθώς και καταργημένα της Ζενιθ Flex και της NRG GAS 4U όπως και της Ελίν που τροποποίησε στο ενδιάμεσο για νέες συμβάσεις Elin on-4home-small/medium/large, έχουν/ειχαν βασική χρέωση βάσει TTF και καπάκι ρήτρα αναπροσαρμογής πάνω στο TTF

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα έχω υπογράψει αρχές Σεπτεμβρίου απλά τώρα έκαναν λύση και ξανά υπέγραψα για να μπει μέσα και μια ασφάλεια που είχε μέσα στο νέο της προγραμμα. Μου το έκανα αυτοί δλδ με τέτοιο τρόπο. Όποτε για αυτο θεωρώ ότι δεν ήμουν στις 14 μέρες. Απο την άλλη περισυ όλο ο χειμώνα πλήρωσα 390ε για 240m3 τόσο έκαψα δλδ. 2750 περίπου κιλοβατώρες. Είναι μονομενο το σπίτι. Τώρα αν φέτος για τα ίδια μου βγει 500 άντε να πω οκ αλλά αν πάει χ0,40 1100 είναι μεγάλη η διαφορα :(

 

gas οικιακό αυτόνομο mvp 50%

 

 

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Κοιτα έχω υπογράψει αρχές Σεπτεμβρίου απλά τώρα έκαναν λύση και ξανά υπέγραψα για να μπει μέσα και μια ασφάλεια που είχε μέσα στο νέο της προγραμμα.

μια χαρά , ισχύει η υπαναχώρηση (εξ' αποστάσεως)

4 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Απο την άλλη περισυ όλο ο χειμώνα πλήρωσα 390ε για 240m3 τόσο έκαψα δλδ. 2750 περίπου κιλοβατώρες.

κάνε πρόσθεση χωρίς ρυθμιζόμενες δια 2750 να δεις πόσου σου βγήκε (μαζί με τις επιδοτήσεις)

τότε παίζαμε με 0,02 και 0,05 αργότερα που με επιδοτήσεις βγήκε απο μηδέν έως ελάχιστο

5 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Είναι μονωμένο το σπίτι.

βασικά αυτό σε έσωσε (και είναι ότι καλύτερο)

6 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Τώρα αν φέτος για τα ίδια μου βγει 500 άντε να πω οκ αλλά αν πάει χ0,40 1100 είναι μεγάλη η διαφορα :(

σαν τελική δεν ξέρω να σου πω μιας και εκτός ρυθμιζόμενων είναι άγνωστες οι επιδοτήσεις που θα δώσουν και η τιμή TTF που θα διαμορφωθεί , το σίγουρο είναι οτι η διαφορά σε σχέση με τα άλλα προγράμματα ήταν μεγάλη και τώρα (με σημερινά δεδομένα βάσει excel ) ακόμα μεγαλύτερη (άσχετα επιδοτήσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνω να δω. Τι να σου πω τώρα είναι αργά , ελπίζω να γινει κατι με τις τιμές αλλιώς απλά την πάτησα. Θα βάλω τα air condition μετά αντί για το αεριο .. οι τιμές θα βγαίνουν ανα μήνα όπως το ρεύμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xariskk24 είπε

οι τιμές θα βγαίνουν ανα μήνα όπως το ρεύμα

οι τιμές στα κυμαινόμενα αερίου πάντα ανα μήνα βγαίνανε

στο site βέβαια της Προτέργια δε γράφουν για ευνόητους λόγους τελικές με ρήτρα

2 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Τι να σου πω τώρα είναι αργά

τελικά έχει και απο εμπορικό κατάστημα (αν την έκανες σε κατάστημα μπορείς και να πας να τη συμπληρώσεις (απαραίτητα παίρνεις αντίγραφο και γραπτώς οτι δεν θα έχεις ρήτρα αποχώρησης)

υπόψιν πληροφορίες σου δίνω , το πως θα κινηθείς είναι δικό σου θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

55.jpg.6020287797a4b59ffae79a0ada96288e.jpg

4.jpg.2f28ac7cfad8632ba32407454ad53ccd.jpg

Ανάρτηση για αέριο, ο ένας ρωτάει για ρεύμα... η άλλη ίσως και να ρώτησε για αέριο (?) αλλά της απαντήσανε για ρεύμα. 😄

Προφανως ο αλγοριθμος του botακιυ που δινει τις απαντησεις εβγαλε ολο αυτο που τις λεξεις σταθερο προγραμμα και του απαντησε ετσι!Οχι ομως οτι δεν μπορει τυχει κατι τετοιο κ απο ανθρωπο που λειτουργει σαν bot.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

οι τιμές στα κυμαινόμενα αερίου πάντα ανα μήνα βγαίνανε

στο site βέβαια της Προτέργια δε γράφουν για ευνόητους λόγους τελικές με ρήτρα

τελικά έχει και απο εμπορικό κατάστημα (αν την έκανες σε κατάστημα μπορείς και να πας να τη συμπληρώσεις (απαραίτητα παίρνεις αντίγραφο και γραπτώς οτι δεν θα έχεις ρήτρα αποχώρησης)

υπόψιν πληροφορίες σου δίνω , το πως θα κινηθείς είναι δικό σου θέμα :)

Βρε συ κατάλαβα τι λες αλλά δεν είναι 14 μέρες. Έχει περασει πάνω απο μήνας. Απλά είδα ότι είχαν και μια ασφάλεια στο νέο προγραμμα τους και μου είπαν ότι οκ θα με βάλουν χωρίς να πρέπει να πληρώσω ρήτρα βγαίνοντας απο το άλλο. Τυπικά λοιπόν υπέγραψα νέο αλλά ήταν με ιδιαίτερο τρόπο απλά για μπω με την ασφαλια που έχουν για πυρκαγιά και 24/7 τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_9.png.c5e1df1f2ecf65b6ea0ee0a

 

Δεν το είχα δει στη πράξη... αλλά δεν αμφέβαλλα ποτέ ότι θα εφάρμοζαν ό,τι ορίζει η σύμβαση.

@xariskk24 Μαλακία που έχασες το gas control... εξακολουθεί να υπάρχει το Benefit (ως 15/10) ως φτηνότερο κυμαινόμενο. Δε ξέρω τι ρήτρα αποχώρησης θα έχεις στη Protergia αλλά σίγουρα θα την αποσβέσεις. Εννοείται πως όταν βγει λογαριασμός θα κάνεις αμφισβήτηση τη ρήτρα αποχώρησης γιατί δεν ενημερώθηκες για τη ρήτρα αναπροσαρμογής και γιατί είναι γενικώς παράμονη σε κυμαινόμενο πρόγραμμα που ήδη βασίζεται σε TTF, βέβαια το αν και πότε θα δικαιωθείς είναι άλλο ζήτημα.

Όσο για την ασφάλια, άμα διαβάσεις τα ψιλά γράμματα ουσιαστικά σου προσφέρουν ψίχουλα https://www.protergia.gr/el/home-care

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...