Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλτατε Κοράκιε ,μπορεί να είμαι μπερδεμένος ,κατα την άποψη σου [σεβαστή] .

Παντως εγώ καλούμαι να πληρώσω σε 18 μέρες ,200+ ευρώ για κατανάλωση που δεν έχω κάνει .

 

3 λεπτά πριν, atpanos είπε

Όχι... ήταν η πρώτη σύνδεση με το φα.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την διευκρίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, korakios είπε

το Flex δεν έχει ρήτρα , αλλά τιμολογούν όσο τους έρθει (ακριβότερο και απο το FX)

(και για Προτέργια 0,0237+ΤΤF μείον έκπτωση συν ρήτρα )

το Ηρων FX έχει ρήτρα κανονικά  (δεν πάει ακριβώς 0,019+TTF)

και φυσικά το FX είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με τα 0,125 της ΔΕΗ με σημερινά δεδομένα

Με προσωπική εκτίμηση, χωρίς να είμαι... αναλυτής και διεθνολόγος, αποφάσισα

1. Να μην δεσμευτώ με συμβόλαιο. 

Για αυτό απέκλεισα το 12μηνο της ΔΕΗ αλλά και το 24μηνο στο Φυσικό Αέριο. (Δέχομαι πάντως την άποψη πως η ρήτρα αποχώρησης είναι σχετικά χαμηλή, συγκριτικά με τους λογαριασμούς που φοβόμαστε πως θα δούμε!). 

2. Να ρισκάρω το κυμαινόμενο τιμολόγιο

Γνωρίζοντας πως βρισκόμαστε σε προεκλογική περίοδο. Στην Ελλάδα χάνεις ή κερδίζεις ψήφους αποκλειστικά με την τσέπη του κάθε ψηφοφόρου. Αν η κυβέρνηση αφήσει τους λογαριασμούς να εκτοξευθούν θα βγάλει μόνη της τα μάτια της. Προσωπικά πιστεύω πως θα κόψουν από παντού ώστε να επιδοτήσουν τα κυμαινόμενα τιμολόγια με όσο περισσότερα χρήματα μπορούν. 

Κατέληξα

Στο HΡων FX και στο Elin gas on home. Μεταξύ των 2, νομίζω πως τιμολογιακά η Ελιν είναι φθηνότερη, αλλά ως brand προτίμησα των Ηρων. 

 

Αυτές είναι οι εντυπώσεις αλλά και η κατάληξη της δικής μου έρευνας. Τονίζω ξανά πως είμαι απλά ένας ιδιώτης που προσπαθεί να προφυλ'αξει την τσέπη του και όχι κάποιος ειδικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορώ πως δεν έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής από κανέναν εδώ:

@ Μια καθοριστικής σημασίας συμφωνία για την ενεργειακή τροφοδοσία της χώρας στην περίπτωση μείωσης ή και διακοπής της ροής φυσικού αερίου από τη Ρωσία επετεύχθη μεταξύ της ΔΕΠΑ Εμπορίας και του γαλλικού ενεργειακού κολοσσού TotalEnergies για την προμήθεια υγροποιημένου φυσικού αερίου (LNG).
Συγκεκριμένα, η ΔΕΠΑ Εμπορίας υπέγραψε συμφωνία για την ασφάλεια τροφοδοσίας της χώρας για τους επόμενους πέντε μήνες, δηλαδή από τον Νοέμβριο έως και τον Μάρτιο του 2023 με τη γαλλική εταιρεία για την προμήθεια LNG με δύο πλοία μεταφοράς υγροποιημένου φυσικού αερίου ανά μήνα, συνολικού φορτίου που αντιστοιχεί σε 10 TWh.
Με αυτή τη στρατηγική συμφωνία επιτυγχάνεται ο στόχος για την ενεργειακή επάρκεια της χώρας και τη σταδιακή απεξάρτησή της από το ρωσικό φυσικό αέριο. Η συμφωνία υλοποιείται εν όψει ενός ενεργειακά δύσκολου χειμώνα για ολόκληρη την Ευρώπη, όχι μόνο εξαιτίας του διεθνούς ράλι των τιμών αλλά και υπό τον φόβο διακοπών ηλεκτροδότησης και θέρμανσης σε σχεδόν όλη την ήπειρο.
Η εν λόγω συμφωνία επισφραγίζει τις συντονισμένες ενέργειες της κυβέρνησης μέσω του υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας και της ΔΕΠΑ Εμπορίας για την ενεργειακή θωράκιση της χώρας

Επεξ/σία από Αδειμαντος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Απορώ πως δεν έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής από κανέναν εδώ:

μην απορείς , είναι εκτός θέματος , ζήτα να ξεκλειδώσουν το άλλο αν θες , γενικά αυτά τα θέματα δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής , πχ το πρόσφατο

41 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Προσωπικά πιστεύω πως θα κόψουν από παντού ώστε να επιδοτήσουν τα κυμαινόμενα τιμολόγια με όσο περισσότερα χρήματα μπορούν. 

δεν υπήρχε διαχωρισμός πέρυσι ,

φέτος δεν έχει βγει ΦΕΚ που να αποκλείει τα κυμαινόμενα σταθερά απο επιδότηση πάντως

41 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Αυτές είναι οι εντυπώσεις αλλά και η κατάληξη της δικής μου έρευνας. Τονίζω ξανά πως είμαι απλά ένας ιδιώτης που προσπαθεί να προφυλ'αξει την τσέπη του και όχι κάποιος ειδικός. 

εννοείται κάνεις ότι νομίζεις καλύτερο , αν θεωρείς οτι θα παίσουν οι τιμές TTF απο 120 και κάτω ή οτι δε θα πάρουν τα σταθερά επιδότηση ,πάω πάσο :)

44 λεπτά πριν, peet είπε

Φίλτατε Κοράκιε ,μπορεί να είμαι μπερδεμένος ,κατα την άποψη σου [σεβαστή] .

Παντως εγώ καλούμαι να πληρώσω σε 18 μέρες ,200+ ευρώ για κατανάλωση που δεν έχω κάνει .

υποθέτω οτι τα kw που έκαψες ήταν μετά την καταμέτρηση της ΕΔΑ και πριν το καλοκαίρι ,

πάρε τηλ στην ΕΔΑ να δεις ποιες ημερομηνίες μπορείς να δίνεις στο ενδιάμεσο να μην τρως καλοκαιρινές χρεώσεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε τηλ στην ΕΔΑ να δεις ποιες ημερομηνίες μπορείς να δίνεις στο ενδιάμεσο να μην τρως καλοκαιρινές χρεώσεις

εχω την εντυπωση (δεν εχω ΦΑ μπορει να κανω λαθος) οτι η ΕΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ συγκεκριμενα δε δεχεται ενδιαμεσες ενδειξεις, μονο 1-2 μερες πριν/μετα την επισημη καταμετρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

εχω την εντυπωση (δεν εχω ΦΑ μπορει να κανω λαθος) οτι η ΕΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ συγκεκριμενα δε δεχεται ενδιαμεσες ενδειξεις, μονο 1-2 μερες πριν/μετα την επισημη καταμετρηση

και εγώ έτισ νομίζω αλλά δε χάνει τίποτα να ρωτήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Απορώ πως δεν έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής από κανέναν εδώ:

@ Μια καθοριστικής σημασίας συμφωνία για την ενεργειακή τροφοδοσία της χώρας στην περίπτωση μείωσης ή και διακοπής της ροής φυσικού αερίου από τη Ρωσία επετεύχθη μεταξύ της ΔΕΠΑ Εμπορίας και του γαλλικού ενεργειακού κολοσσού TotalEnergies για την προμήθεια υγροποιημένου φυσικού αερίου (LNG).
Συγκεκριμένα, η ΔΕΠΑ Εμπορίας υπέγραψε συμφωνία για την ασφάλεια τροφοδοσίας της χώρας για τους επόμενους πέντε μήνες, δηλαδή από τον Νοέμβριο έως και τον Μάρτιο του 2023 με τη γαλλική εταιρεία για την προμήθεια LNG με δύο πλοία μεταφοράς υγροποιημένου φυσικού αερίου ανά μήνα, συνολικού φορτίου που αντιστοιχεί σε 10 TWh.
 

Η συμφωνια δεν αναφερεται σε τιμες,θα ειναι πχ σε τιμες spot ; Ειναι σε τιμη σημερινη; Κατι αλλο;

Επισης αυτες οι συμφωνιες εχουν διαφορους ορους,μπορει οποιαδηποτε πλευρα να υπαναχωρησει με καποιο τιμημα

Γενικα ειναι θετικο νεο απο την αποψη οτι καλυπτει το θεμα ποσοτητα (εφοσον ισχυουν οσα αναγραφονται),αλλα στο θεμα τιμη ειναι απολυτο σκοταδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

μην απορείς , είναι εκτός θέματος , ζήτα να ξεκλειδώσουν το άλλο αν θες , γενικά αυτά τα θέματα δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής , πχ το πρόσφατο

δεν υπήρχε διαχωρισμός πέρυσι ,

φέτος δεν έχει βγει ΦΕΚ που να αποκλείει τα κυμαινόμενα σταθερά απο επιδότηση πάντως

εννοείται κάνεις ότι νομίζεις καλύτερο , αν θεωρείς οτι θα παίσουν οι τιμές TTF απο 120 και κάτω ή οτι δε θα πάρουν τα σταθερά επιδότηση ,πάω πάσο :)

υποθέτω οτι τα kw που έκαψες ήταν μετά την καταμέτρηση της ΕΔΑ και πριν το καλοκαίρι ,

πάρε τηλ στην ΕΔΑ να δεις ποιες ημερομηνίες μπορείς να δίνεις στο ενδιάμεσο να μην τρως καλοκαιρινές χρεώσεις

Το "μαγαζί" ΕΔΑ Θεσσαλονίκης είναι κλειστό ,προσπάθησα  να επικοινωνήσω ,αλλά δεν ...Δεχεται μετρήσεις όταν θα ανοίξει και όταν έρθει η σειρά σου δηλ σε μένα τον Νοεμβριο .

Οι  kWH  είναι  από 6/5 μέχρι 15/9 και ναι είναι μετά την τελευταία καταμέτρηση και αφορούν τους μήνες αυτούς δηλ τους καλοκαιρινούς και ήρθε λογαριασμός 200 + ευρουλάκια

 

Σήμερα πήγα στο σταθερό της ΔΕΗ με 0.125

Βέβαια θα έχουμε "τραβήγματα" γιατί αν τους ξοφλήσω τον λογαριασμό θα πρέπει να μου επιστρέψουν χρήματα και το ποσό της εγγύησης [?]

Αυτό το τελευταίο δεν το ξέρω ,αλλά υποθέτω ότι αφού φεύγω από τη Ζενιθ ,μάλλον θα επιστραφούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peet είπε

Βέβαια θα έχουμε "τραβήγματα" γιατί αν τους ξοφλήσω τον λογαριασμό θα πρέπει να μου επιστρέψουν χρήματα και το ποσό της εγγύησης [?]

Αυτό το τελευταίο δεν το ξέρω ,αλλά υποθέτω ότι αφού φεύγω από τη Ζενιθ ,μάλλον θα επιστραφούν

αν λες για τη Ζενίθ , ναι , η εγγύηση φυσικά και θα συμψηφιστεί στον τελικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξε έως 15/10 το benefit……για να δούμε και το control αύριο. Μακάρι να προλάβω τελικά έως 15/10 που μπορώ να κάνω ανανέωση

Αν και 15/10 είναι Σάββατο…περίεργο να λήγει Σάββατο ένα πρόγραμμα αφού Σάββατο δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Εμένα που μπορώ να ανανεώσω από 15/10 τι κάνω……το χάνω αν υποθέσουμε ότι πάει έως 15 και το benefit?

Επεξ/σία από kamenos1_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολο να μείνει το control. Τουλάχιστον με αυτή την τιμή. Η εκπρόσωπος της ΔΕΗ που με πήρε χθες για να ζητήσει να στείλω ένα δικαιολογητικό είπε πως η προθεσμία για το πρόγραμμα είναι μέχρι σήμερα στις 16:00. Μετά παύει να είναι διαθέσιμο. Όσοι δεν το προλάβατε (αν δεν πάρει πάλι παράταση) κάντε αίτηση για gas benefit ή ΗΡΩΝ FX (αν δε θέλετε δέσμευση).

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ttf της ΔΕΗ στο 0,2055 για τον Οκτώβριο, έχουμε και λέμε:

Στο κυμαινόμενο (TTF+0,015) - 30% =0,2055+0,015=0,2205-0,06615=0,15435-0,09(κρατική επιδότηση) = Τελική τιμή Οκτωβρίου μετά την επιδότηση 0,06435€/kwh

Στο κυμαινόμενο (TTF+0,04) - 30%=0,2055+0,04=0,2455-0,07365=0,17185-0,09(κρατική επιδότηση)= Τελική τιμή Οκτωβρίου μετά την επιδότηση 0,08185€/kwh

 

Σταθερό 0,125-0,09(αν δοθεί που θα δοθεί)=0,035€/kwh

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Benefit και Control πάντα πήγαιναν πακέτο στις αλλαγές, μακάρι να ισχύει μέχρι 15/10 να προλάβουν κι άλλοι.

- Ενεργειακή επάρκεια έχουμε (και φέτος ο κόσμος θα κάψει πολύ λιγότερο αέριο).Αυτό που μας αφορά στο συγκεκριμένο θέμα είναι οι τιμές. Εφόσον η πρόταση για πλαφόν πήγε περίπατο, τότε θα συνεχίσει η τιμολόγηση βάσει TTF μείον ΔΕΠΑ (που αγοράζει φτηνότερα στη spot αγορά). Θα φανεί το Νοέμβριο σε τι επίπεδα θα πάνε οι επιδοτήσεις το χειμώνα, γιατί το 0.08 του Οκτωβρίου (μήνας χωρίς θέρμανση) δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Αν έχει και ο Νοέμβριος 0.08 ή και παραπάνω, τότε το gas control είναι υποφερτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...