Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Καλημέρα. Δλδ μου λέτε ότι με την προτεργια που μόλις ανανέωσα το double θα έχω το πιο ακριβό αερίο; :(

Άν οι τιμές που έχουν στο πινακάκι είναι τελικές... https://www.protergia.gr/el/fysiko-aerio-autonomh-sindesi και συνεχίσουν έτσι και το χειμώνα τότε έχεις ένα πολύ καλό κυμαινόμενο. Αν ενεργοποιήσουν το δικαίωμα για ρήτρα αναπροσαρμογής (ΤΤF πάνω στο TTF, τότε θα πέσει κλάμα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άν οι τιμές που έχουν στο πινακάκι είναι τελικές... https://www.protergia.gr/el/fysiko-aerio-autonomh-sindesi και συνεχίσουν έτσι και το χειμώνα τότε έχεις ένα πολύ καλό κυμαινόμενο. Αν ενεργοποιήσουν το δικαίωμα για ρήτρα αναπροσαρμογής (ΤΤF πάνω στο TTF, τότε θα πέσει κλάμα).

 

Δεν είναι τελικές … γιατί ρώτησα και μου απάντησαν το εξής 

 

« Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα. Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η τελική τιμή που προκύπτει στο site είναι χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής και δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πριν την έκδοση του λογαριασμού το ποσό της ρήτρας.»

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Δεν είναι τελικές … γιατί ρώτησα και μου απάντησαν το εξής

« Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα. Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η τελική τιμή που προκύπτει στο site είναι χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής και δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πριν την έκδοση του λογαριασμού το ποσό της ρήτρας.»

Mε τα τωρινά δεδομένα υπολόγισε ~0.40Ε/KWH τελική.

Τελευταία μέρα σήμερα για το σταθερό της ΔΕΗ με 0.125... αν πας σε κατάστημα να υπογράψεις προλαβαίνεις, αλλά εννοείται θέλει όλα τα δικαιολογητικά, φώτο μετρητή κλπ

Mε τη ρήτρα αποχώρησης της Protergia δε ξέρω πώς θα ξεμπλέξεις... ίσως κάνεις υπαναχώρηση μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση στη ΔΕΗ. Για όσο εκκρεμεί όμως η μετάβαση θα χρεώνεσαι αέριο στο βασικό τιμοκατάλογο της Protergia αορίστου χρόνου (?), δηλαδή την αριστερή στήλη στο πινακάκι συν ρήτρα αναπροσαρμογής... εννοείται δηλαδή ότι τους λες ότι θες να συνεχιστεί η εκπρόσωπηση, μη κάνουν καμιά μαλακία και σου κόψουν το αέριο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Δεν έχει ενεργοποιηθεί ακομα η γραμμή μου, είμαι στο στάδιο της εγκατάστης του λέβητα και εκκρεμεί να έρθει η ΕΔΑ για έλεγχο.

Μπορώ να κάνω τώρα διαδικασία για να μπω στο gas control?

Έδωσα το τηλέφωνο να με πάρουν για προσφορά, είπα να ρωτήσω και δω μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να το κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, janus5555 said:

καλημέρα. Δεν έχει ενεργοποιηθεί ακομα η γραμμή μου, είμαι στο στάδιο της εγκατάστης του λέβητα και εκκρεμεί να έρθει η ΕΔΑ για έλεγχο.

Μπορώ να κάνω τώρα διαδικασία για να μπω στο gas control?

Έδωσα το τηλέφωνο να με πάρουν για προσφορά, είπα να ρωτήσω και δω μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να το κάνω..

Έχεις υπογράψει με την ΕΔΑ; Αν ναι τρέχα σήμερα σε κατάστημα με αυτό που υπέγραψες ταυτότητα αποδεικτικό σχέσης με το ακίνητο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, janus5555 είπε

καλημέρα. Δεν έχει ενεργοποιηθεί ακομα η γραμμή μου, είμαι στο στάδιο της εγκατάστης του λέβητα και εκκρεμεί να έρθει η ΕΔΑ για έλεγχο.

Μπορώ να κάνω τώρα διαδικασία για να μπω στο gas control?

Έδωσα το τηλέφωνο να με πάρουν για προσφορά, είπα να ρωτήσω και δω μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να το κάνω..

Λογικά ναι, έτσι το είχα κάνει. Πριν καν μου έρθει μετρητής μάλιστα, μόνο με το ΗΚΑΣΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Μπορώ να κάνω τώρα διαδικασία για να μπω στο gas control?

Έδωσα το τηλέφωνο να με πάρουν για προσφορά, είπα να ρωτήσω και δω μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να το κάνω..

Τελευταία μέρα το gas control. ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ τράβα να δοκιμάσεις αν γίνεται να κάνεις αίτηση χωρίς μετρητή. Για να λέει ο συμφορουμητης ότι γίνεται, μάλλον γίνεται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ekrepali said:

Τελευταία μέρα το gas control. ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ τράβα να δοκιμάσεις αν γίνεται να κάνεις αίτηση χωρίς μετρητή. Για να λέει ο συμφορουμητης ότι γίνεται, μάλλον γίνεται. 

 

Γίνεται. Το έκανα εγώ. Είχα το χαρτί που υπέγραψα με την ΕΔΑ έκανα αίτηση σε πάροχο και ο μετρητής μπήκε 3-4 μήνες μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, janus5555 είπε

πορώ να κάνω τώρα διαδικασία για να μπω στο gas control?

Γίνεται, και εγώ με ΗΚΑΣΠ υπέγραψα αρχές Ιανουαρίου και ο μετρητής μαζί με το αέριο άνοιξε 1. Μαρτίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, dasnowy said:

205.5 έκλεισε το ttf για Οκτώβριο

Χαμηλότερα από ότι είχε κλείσει για Σεπτέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε τελικος κ απο για μενα απο την ΖΕΝΙΘ...18 λεπτα τον αυγουστο και 24 τον σεπτεμβριο...ρεεεεε δεν πανε καλα...ευτυχως ειχα πολυ παλιο συμβολαιο και θα παρω πισω την εγγυση που ηταν 170€image.png.1ed5c2da662ae472408a18ca7a890469.png
image.png.16f2fc7e27a5cc935bacea43b131d7bc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atpanos είπε

Γίνεται, και εγώ με ΗΚΑΣΠ υπέγραψα αρχές Ιανουαρίου και ο μετρητής μαζί με το αέριο άνοιξε 1. Μαρτίου.

Δηλ η μεταφορα από ενα πάροχο στον αλλον κρατησε 2 μηνες ;

 

36 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Ηρθε τελικος κ απο για μενα απο την ΖΕΝΙΘ...18 λεπτα τον αυγουστο και 24 τον σεπτεμβριο...ρεεεεε δεν πανε καλα...ευτυχως ειχα πολυ παλιο συμβολαιο και θα παρω πισω την εγγυση που ηταν 170€image.png.1ed5c2da662ae472408a18ca7a890469.png
image.png.16f2fc7e27a5cc935bacea43b131d7bc.png

Την αυθαίρετη κατανομή των καταναλώσεων την διακρίνεις ;

Υπάρχει κάποιος που να πιστοποιεί ότι εσύ π.χ δεν έλειπες ολο τον Αυγουστο στο Χ νησί και σε βαράνε με 0.18 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, peet είπε

Δηλ η μεταφορα από ενα πάροχο στον αλλον κρατησε 2 μηνες ;

 

Την αυθαίρετη κατανομή των καταναλώσεων την διακρίνεις ;

Υπάρχει κάποιος που να πιστοποιεί ότι εσύ π.χ δεν έλειπες ολο τον Αυγουστο στο Χ νησί και σε βαράνε με 0.18 ?

Spoiler

Δεν βλεπω κατι περιεργο...κ ειδικα τον αυγουστο εκανα 2 μπανια την ημερα...γενικα ειχα ελαχιστη καταναλωση...μονο για μπανιο,απλα μου εκανε τρομερη εντυπωση η αυξηση των τιμων...18  κ 24 λεπτα καλοκαιριατικα...δηλαδη το χειμωνα 30 λεπτα σιγουρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, peet είπε

Την αυθαίρετη κατανομή των καταναλώσεων την διακρίνεις ;

Υπάρχει κάποιος που να πιστοποιεί ότι εσύ π.χ δεν έλειπες ολο τον Αυγουστο στο Χ νησί και σε βαράνε με 0.18 ?

Η κατανομή δεν είναι αυθαίρετη. Γίνεται αναλογικά με την συνολική κατανάλωση ανα μήνα στην περιοχή σου. Με την ιδια λογική θα μπορούσε να έλειπε Ιούνιο Ιούλιο και οι περισσότερη κατανάλωση να έγινε τον Αύγουστο.  Δεν υπάρχει άλλος δικαιοτερος τρόπος μέτρησης, παρα μόνο αν περνάει καταμετρητής κάθε μήνα, το οποίο φυσικά θα έχει εξτρα κόστος και το οποίο θα μας το φορτώσουν να το πληρώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...