Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, efthimis20 είπε

Παιδιά δλδ για ρευμα κ αέριο μαζί, θα πηγαίνατε σε ζενίθ , ΔΕΗ ή ελπεντισον? 

99% ποτέ δε συμφέρει double (όταν κερδίζεις απο το ένα χάνεις απο το άλλο)

Επίσης η ΔΕΗ δεν έχει κάποιο double

Για αέριο μέχρι στιγμής για λίγες μέρες το μόνο πρόγραμμα που συμφέρει είναι το σταθερό της ΔΕΗ

κατέβασε το excel (στο φύλλο με ΦΑ) και μάντεψε τιμές χοντρικής TTF μηνών , βάλε κατανάλωση που έχεις και δες μόνος σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο double που έχω δει πως αξίζει είναι το ήρων fx που έχει και το πιο φτηνό ρεύμα. Αλλά καλύτερα προσπάθησε να προλάβεις το gascontrol της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

99% ποτέ δε συμφέρει double (όταν κερδίζεις απο το ένα χάνεις απο το άλλο)

Επίσης η ΔΕΗ δεν έχει κάποιο double

Για αέριο μέχρι στιγμής για λίγες μέρες το μόνο πρόγραμμα που συμφέρει είναι το σταθερό της ΔΕΗ

κατέβασε το excel (στο φύλλο με ΦΑ) και μάντεψε τιμές χοντρικής TTF μηνών , βάλε κατανάλωση που έχεις και δες μόνος σου

 

Γιατί δεν μπορώ να βάλω τιμές στο excel που έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Γιατί δεν μπορώ να βάλω τιμές στο excel που έχεις; 

γιατί πρέπει να το κατεβάσεις :)

2 ώρες πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel (στο φύλλο με ΦΑ) και μάντεψε τιμές χοντρικής TTF μηνών , βάλε κατανάλωση που έχεις και δες μόνος σου

επίσης αν είναι κλειδωμένο (αφού το κατεβάσεις) απλά ανοίγεις αντίγραφο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Billar990repl είπε

Παιδιά καλημέρα ...τι έγινε τλκ μάθαμε αν περνούν τα σταθερά το επίδομα? επιδότηση?

είναι πολύ νωρίς ακόμα

να εισαι σιγουρος οτι θα μαθευτεί αμεσως εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios για να μην διαβαζω ατελειωτα εδω και μιας και χρειαζομαι για το αλλο θεμα

, εχεις καπου τιμες φυσικου αεριου ΜΑΖΙ με τις ρυθμιζομενες, να το αντλω για το εξελ ?  η αν οχι καποιος να μου πει υπευθυνα ποσο ειναι οι ρυθμιζομενες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

εχεις καπου τιμες φυσικου αεριου ΜΑΖΙ με τις ρυθμιζομενες, να το αντλω για το εξελ ?

όχι και δε σκοπεύω να βάλω , τις βλέπεις όμως εκεί

https://zenith.gr/el/services-for-the-business/gas/charges-prices-examples-non-commercial-products/

πας στο "Λοιπές Χρεώσεις" , πχ για 2022 είναι αυτό

https://zenith.gr/media/wmqnmpmy/λοιπές-χρεώσεις-λογαρασμού.pdf

όπου βλέπεις οτι

1. εξαρτάται την περιοχή

2. η χρέωση μεταφοράς είναι διαφορετική ανα πάροχο (βάλε ένα 0,002 σαν μο)

η χρέωση δυναμικότητας είναι το νούμερο που βλέπεις επι τη δυναμικότητα του μετρητή που έχει κάποιος (εμένα πχ 66,9kw/h) δια 365 επί τις μέρες κατανάλωσης

Στις 24/9/2022 στις 11:36 ΠΜ, tempo είπε

είμαι εκτός και δεν μπορώ να συγκρίνω με τα δικά μου νούμερα αλλά απο ότι θυμάμαι, οι τιμές του πίνακα είναι χωρίς το 0.006

μπορείς να τσεκάρεις το excel που έβαλα τιμές του flex-E αν είναι ίδιες με τις δικές σου ?

είναι χωρίς έκπτωση μαζί με το 0,006

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταργήθηκε το gasControl?

Τηλεφωνικά που ξεκίνησα να κάνω αίτηση μου είπαν ότι δε διατίθεται πλέον στα εμπορικά πακέτα (με αφορμή την επανάληψη για μη επιδότηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, vagpap είπε

Καταργήθηκε το gasControl?

Τηλεφωνικά που ξεκίνησα να κάνω αίτηση μου είπαν ότι δε διατίθεται πλέον στα εμπορικά πακέτα

να πας σε κατάστημα....

5 λεπτά πριν, vagpap είπε

(με αφορμή την επανάληψη για μη επιδότηση)

αν εννοείς οτι ήθελες να ρωτήσεις αν θα συνεχίσει να έχει επιδότηση όπως είχε και πέρυσι τότε κακώς ρωτάς μιας και δεν είναι αρμόδιοι

στο υπουργείο κάνε τέτοιες ερωτήσεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

αν εννοείς οτι ήθελες να ρωτήσεις αν θα συνεχίσει να έχει επιδότηση όπως είχε και πέρυσι τότε κακώς ρωτάς μιας και δεν είναι αρμόδιοι

 

Όχι, προφανώς και δεν είναι αρμόδιοι αυτοί. Μου το έφεραν σαν αιτία κατάργησης του gasControl ("δε θα πάρει επιδότηση οπότε και καταργήθηκε μιας και το εναλλακτικό θα πάρει").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vagpap είπε

Καταργήθηκε το gasControl?

Τηλεφωνικά που ξεκίνησα να κάνω αίτηση μου είπαν ότι δε διατίθεται πλέον στα εμπορικά πακέτα (με αφορμή την επανάληψη για μη επιδότηση)

Κατα τη μια που μιλησα με την ΔΕΗ για να ρωτησω που βρισκεται η αιτηση μου για το GAScontrol που ειχα κανει 10 αυγουστου μου ειπε οτι εχει φυγει απο αυτους για την ΕΔΑ κ οτι η τιμη θα ειναι αυτη που εχεις υπογραψει δεν μπορει ξαφνικα να στο αλλαξει επειδη πλεον δεν υπαρχει,απλη λογικη υποθετω...επισης μου ειπε οτι τον οκτωβριο παιρνουν κ τα σταθερα προγραμματα επιδοτηση 0,09€(90€ την θερμικη μεγαβατωρα...δεν βλεπω να μην παιρνουν επιδοτηση ΚΑΙ τα σταθερα απο δω και περα αν και ποτε δεν ξερεις με αυτους που μας κυβερνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akiskar123 είπε

επισης μου ειπε

μη δίνεις σημασία

3 λεπτά πριν, vagpap είπε

. Μου το έφεραν σαν αιτία κατάργησης του gasControl

πήγαινε σε ένα κατάστημα , ίσως εκπλαγείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Εννοειται οτι δεν παιρνω τιποτα ως δεδομενο απο αυτα που μου λενε,απλα ειπα να το αναφερω οτι για τον οκτωβριο τουλαχιστον εχουν επιδοτηση τα σταθερα...ελπιζω τουλαχιστον εαν δεν δωσουν επιδοτηση στα σταθερα να βγει κανας νομος ωστε να μην πληρωσεις penalty για το σπασιμο του συμβολαιου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...