Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την ΔΕΗ ο εκπρόσωπος τους πλάσαρε το κυμαινόμενο διότι, όπως είπε, δεν θα προλάβει να ενεργοποιηθεί το σταθερό μέχρι τέλος του μηνός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zouzounakis είπε

Καλησπέρα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την ΔΕΗ ο εκπρόσωπος τους πλάσαρε το κυμαινόμενο διότι, όπως είπε, δεν θα προλάβει να ενεργοποιηθεί το σταθερό μέχρι τέλος του μηνός. 

άσε που θα επαναληφθεί το σενάριο όπως το ρεύμα , ακούγανε ΔΕΗ τον περασμένο Οκτώβριο (online/enter ήταν τα φθηνά) και τρέχανε να κλείσουν .....Γ1, 😂

δλδ κάποιοι σίγουρα θα τρέξουνε να βάλουνε κατα λάθος το benefit  😁

___________________________________________________

σε άλλα νέα πήρα τιμές απο το FLEX του Ηρών ,απλά είναι το FLEX-E (flex economy) ίσως να έχει μικροδιαφορές απο το απλό , θα δείξει

επίσης μου έστειλαν απο W&V link με ιστορικό τιμών (αναφέρει dual) αλλά γραπτή απάντηση σχετικά με το αν είναι ίδιες οι τιμές με το απλό , αν περιλαμβάνει την προμήθεια και αν έχει ρήτρα δεν πήρα (μάλλον σωστές είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με ΔΕΗ για το myhome-gascontrol μου έστειλε το email με τα έγγραφα που χρειάζονται και από αύριο θα τα στείλω, ελπίζω να έκανα καλή επιλογή που φεύγω από το double Home fx του ήρων και να μην το μετανιώσω. Ξέρει κάποιος πόσος είναι ο χρόνος ενεργοποιήσεις από την ΔΕΗ; Επίσης η εμπειρία σας από το συγκεκριμένο πρόγραμμα της ΔΕΗ είναι καλή; 

Με διαβεβαίωσε ότι όσο και να φτάσει η τιμή της kw θα έχω 0,12 ελπίζω να μην μας κοροϊδεύουν και αυτοί σαν τους άλλους, βέβαια έχω την απορία πως γίνεται ενώ η τιμή μπορεί και να φτάσει 0,40 η ΔΕΗ να την έχει σταθερή στα 0,12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

βέβαια έχω την απορία πως γίνεται ενώ η τιμή μπορεί και να φτάσει 0,40 η ΔΕΗ να την έχει σταθερή στα 0,12;

προφανώς είχε κλείσει ποσότητες με άλλες τιμές , το TTF και η διαμόρφωση τιμών πάνω σε αυτό είναι άλλο κεφάλαιο

5 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Επίσης η εμπειρία σας από το συγκεκριμένο πρόγραμμα της ΔΕΗ είναι καλή; 

όχι απο άποψη έκδοσης λογαριασμού , απλά λύση ανάγκης

6 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Με διαβεβαίωσε ότι όσο και να φτάσει η τιμή της kw θα έχω 0,12 ελπίζω να μην μας κοροϊδεύουν και αυτοί σαν τους άλλους,

βάσει νομοθεσίας ένα 6μηνο διατηρούνται οι τιμές , βέβαια η ΔΕΗ δεν έχει κάνει κάποια τροποποίηση μέχρι στιγμής

7 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Ξέρει κάποιος πόσος είναι ο χρόνος ενεργοποιήσεις από την ΔΕΗ;

η ενεργοποίηση γίνεται σε 5-15 μέρες περίπου , το θέμα είναι η ΔΕΗ δεν ενημερώνεται γρήγορα παρόλου που η ΕΔΑ βλέπει οτι έχεις πάει

8 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

ελπίζω να έκανα καλή επιλογή που φεύγω από το double Home fx του ήρων και να μην το μετανιώσω.

στη χειρότερη το σπας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι απο άποψη έκδοσης λογαριασμού , απλά λύση ανάγκης

Τι εννοείς από άποψη έκδοσης λογαριασμού; και γιατί λύση ανάγκης; λόγω τιμής να φανταστώ 

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

στη χειρότερη το σπας

Έχει δέσμευση έναν χρόνο 

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

βάσει νομοθεσίας ένα 6μηνο διατηρούνται οι τιμές , βέβαια η ΔΕΗ δεν έχει κάνει κάποια τροποποίηση μέχρι στιγμής

Δηλαδή το 0,12 μπορεί να κρατήσει ένα εξάμηνο και μετά να αλλάξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xariskk24 είπε

παρολα αυτα μου φαινεται οτι δεν μπορουν να το αφησουν ετσι.. και πρεπει να κανουν οτι και στο ρευμα...αλλιως ο κοσμος θα πληρωνει 500 το διμηνο για να ζεσταθει.. οποτε θα γινει ενας χαμος..θεωρω

έχει γίνει με την Προτέργια ήδη απο πέρυσι χαμός , μην κοιτάς το ακριβοτερο πρόγραμμα της αγοράς , δεν έχει νόημα

2 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Τι εννοείς από άποψη έκδοσης λογαριασμού; και γιατί λύση ανάγκης; λόγω τιμής να φανταστώ 

αργούνε πολύ να εκδώσουν , 2 μήνες μετά την καταμέτρηση , γιαυτό και εσύ δες στο site της ΕΔΑ πότε είναι να δίνεις ενδείξεις και κράτα screenshot της καταχώρησης

3 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Έχει δέσμευση έναν χρόνο 

ναι και πάλι το σπας με ~80€ πέναλτι νομίζω , αυτός είναι και ο ένας σκοπός του προγράμματος , να κλείσουμε σταθερή τιμή ωστε να μη ρισκάρουμε τυχών εκπλήξεις με διεθνείς εξελίξεις και αν δε συμφέρει φεύγουμε

5 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Δηλαδή το 0,12 μπορεί να κρατήσει ένα εξάμηνο και μετά να αλλάξει; 

βάσει νομοθεσίας ναι , όπως όλα τα προγράμματα , με ειδοποίηση 60 μέρες πριν (βέβαια η Προτέργια έβαλε αναπροσαρμογή χωρίς ειδοποίηση πέρυσι)

ο 2ος σκοπός είναι να καβαντζωθούμε το 6μηνο , αυτό να υπολογίζεις

επίσης εντελώς υποκειμενικά πιστεύω και ελπίζω απο άνοιξη θα στρώσουν τα πράγματα ,οπότε και θα το σπάσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zouzounakis είπε

Καλησπέρα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την ΔΕΗ ο εκπρόσωπος τους πλάσαρε το κυμαινόμενο διότι, όπως είπε, δεν θα προλάβει να ενεργοποιηθεί το σταθερό μέχρι τέλος του μηνός. 

H εκπροσώπηση ξεκινά την ημέρα ενεργοποίησης με τις τιμές που είχες υπογράψει. Υπάρχουν εδώ συμφορουμήτες που υπέγραψαν με 0.02 τον Σεπτέμβρη του 2021, και ενεργοποιήθηκαν τον Οκτώβρη του 2021. Τιμολογήθηκαν φυσικά με το πρόγραμμα που υπέγραψαν (0.02) κι όχι με τη νέα τιμή που ίσχυε από 1/10 (0.05). Οπότε στο τηλέφωνο σου είπανε μαλακίες. Φρόντισε όμως να πας να υπογράψεις σε κατάστημα.  Γιατί αν μπλέξεις τηλεφωνικά με έλεγχο δικαιολογητικών κλπ, μπορεί να μπει Οκτώβρης μέχρι να σου στείλουν τη σύμβαση να την υπογράψεις, κι εκεί θα μπλέξει το πράγμα.

 

46 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Μόλις μίλησα με ΔΕΗ για το myhome-gascontrol μου έστειλε το email με τα έγγραφα που χρειάζονται και από αύριο θα τα στείλω, ελπίζω να έκανα καλή επιλογή που φεύγω από το double Home fx του ήρων και να μην το μετανιώσω.

Κατάστημα. Γιατί κάνετε τη ζωή σας δύσκολη;

 

46 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Με διαβεβαίωσε ότι όσο και να φτάσει η τιμή της kw θα έχω 0,12 ελπίζω να μην μας κοροϊδεύουν και αυτοί σαν τους άλλους, βέβαια έχω την απορία πως γίνεται ενώ η τιμή μπορεί και να φτάσει 0,40 η ΔΕΗ να την έχει σταθερή στα 0,12;

0.12 μείον όποια επιδότηση δωθεί (πέρυσι επιδοτήθηκαν και τα σταθερά). Τα κυμαινόμενα λογικά θα κοστίζουν παραπάνω.

32 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Δηλαδή το 0,12 μπορεί να κρατήσει ένα εξάμηνο και μετά να αλλάξει; 

Βάσει νόμου ναι, αλλά η ΔΕΗ δεν έχει κάνει ποτέ αναπροσαρμογή σταθερών προγραμμάτων ούτε στο αέριο ούτε στο ρεύμα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

H εκπροσώπηση ξεκινά την ημέρα ενεργοποίησης με τις τιμές που είχες υπογράψει. Υπάρχουν εδώ συμφορουμήτες που υπέγραψαν με 0.02 τον Σεπτέμβρη του 2021, και ενεργοποιήθηκαν τον Οκτώβρη του 2021. Τιμολογήθηκαν φυσικά με το πρόγραμμα που υπέγραψαν (0.02) κι όχι με τη νέα τιμή που ίσχυε από 1/10 (0.05). Οπότε στο τηλέφωνο σου είπανε μαλακίες. Φρόντισε όμως να πας να υπογράψεις σε κατάστημα.  Γιατί αν μπλέξεις τηλεφωνικά με έλεγχο δικαιολογητικών κλπ, μπορεί να μπει Οκτώβρης μέχρι να σου στείλουν τη σύμβαση να την υπογράψεις, κι εκεί θα μπλέξει το πράγμα.

 

 

Μετά την τηλεφωνική επικοινωνία, έφυγα σφαίρα σε κατάστημα όπου και έγινε το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω μπας και βοηθήσει κανέναν οτι όταν έκανα την 1η φορά αίτηση απο τηλέφωνο , μου είχαν ετοιμάσει την καρτέλα και όταν πήγα στο κατάστημα κατόπιν ραντεβού με τα δικαιολογητικά, ήμουν έτοιμος σε 2 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2022 στις 9:45 ΜΜ, HERTHAN είπε

Κανεις δεν ξερει με σιγουρια....θα δειξει.

Να την κλεισω ραντεβου λες να παει στο σταθερο της δεη αντι του τ2 ζενιθ που ειναι τωρα?

Εαν δεν παρει επιδοσητη στην χειροτερη θα της βγει το ιδιο η και λιγο φτηνοτερα!

1 λεπτό πριν, S90 είπε

Εγω μόλις εκλεισα ραντεβου για το 0,125 αν και το συμβολαιο αεριου μου λήγει Νοεμβρη. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα βρεθουμε με 0,125 χωρίς επιδότηση

Ποσο νοεμβριου ληγει?

Μπορεις να ανανεωσεις απο τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Να την κλεισω ραντεβου λες να παει στο σταθερο της δεη αντι του τ2 ζενιθ που ειναι τωρα?

Εαν δεν παρει επιδοσητη στην χειροτερη θα της βγει το ιδιο η και λιγο φτηνοτερα!

Ε ναι εννοειται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.Protergia έχω και λήγει.....είχα κανει τηλ αιτηση στη ΔΕΗ πέρσι για το 0,50 και δεν βρεθηκε η αιτηση ποτέ.....και μειναμε με την Protergia να λυσσομανάει στο κορμί μας.

Επεξ/σία από S90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...