Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nikosbt είπε

Στο exel πινακακι του κορακιου στo φυσικο αεριο υπαρχει μεσα η φυσικο αεριο ελλαδος ?

Σχόλια -->    Δεν περιλαμβάνεται Ηρών Flex,Elpedison Smart, η Φυσικό Αέριο και η Watt&Volt λόγω άγνωστης τιμολόγησης προμήθειας

στο site της έχει τιμές αναρτημένες με ιστορικό μηνών , φυσικά ακριβότερο απο το σταθερό της ΔΕΗ με 0,02/0,05 και μάλλον ακριβότερο απο 0,125 για φέτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όποιος έχει όρεξη ας μου στείλει pm χρεώσεις (ή εδώ κάνοντας tag) απο

-Ηρών Flex

- Ζενίθ Τ2

- Watt&Volt (!)

- Φυσικό Αέριο

τελευταίου 12 μηνου , ώστε να βγάλω κατ'εκτίμηση τις χρεώσεις βάσει προσαύξησης α*TTF

όχι λινκ , αν ήταν θα το έψαχνα ο ίδιος 😛

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, vagpap said:

Μιλώντας σήμερα στο τηλέφωνο (εξυπηρέτηση πελατών ΔΕΗ) για νέα σύνδεση, ανέφεραν ότι δε θα λάβουν επιδότηση τα σταθερά μιας και πέρισυ ξεκινήσαν να λαμβάνουν και μετά τη σταμάτησαν. Στο σχόλιό μου ότι αυτό αφορούσε το ρεύμα και όχι το αέριο, είπαν ότι αυτή την ενημέρωση έχουν, οπότε κρατάω μικρό καλάθι (βάλε επίσης και τη διαφορά χρόνου δέσμευσης).

Εδώ υπάρχουν πωλητές που προσπαθούν να προωθήσουν Γ1/Γ1Ν ενώ τρέχουν ακόμα μερικοί μήνες υπόλοιπο στα παλιά σταθερά της ΔΕΗ μόνο και μόνο για να καβατζάσουν περισσότερη επιδότηση από το κράτος. Δεν το βρίσκω απίθανο να τους έχουν δώσει οδηγία να προωθούν το κυμαινόμενο αντί του σταθερού στο ΦΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, korakios said:

όποιος έχει όρεξη ας μου στείλει pm χρεώσεις (ή εδώ κάνοντας tag) απο

-Ηρών Flex

- Ζενίθ Τ2

- Watt&Volt (!)

- Φυσικό Αέριο

τελευταίου 12 μηνου , ώστε να βγάλω κατ'εκτίμηση τις χρεώσεις βάσει προσαύξησης α*TTF

όχι λινκ , αν ήταν θα το έψαχνα ο ίδιος 😛

Μπορώ να βοηθήσω με φυσικό αεριο (Αέριο Οικιακό Πλήρες). 

αυγουστος 2021 --> 0,04589

σεπτεμβριος 2021 --> 0,05401

Οκτώβριος 2021 -->  0,07837

νοεμβριος 2021 -->0,10292

δεκεμβριος 2021 --> 0,10181

Ιανουάριος 2022 -->0,12531

φεβρουαριος 2022 --> 0,09705

μαρτιος 2022 --> 0,09145

 

Δεν έχω μετά γιατί ήταν μηδενικοί 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, korakios είπε

όποιος έχει όρεξη ας μου στείλει pm χρεώσεις (ή εδώ κάνοντας tag) απο

-Ηρών Flex

- Ζενίθ Τ2

- Watt&Volt (!)

- Φυσικό Αέριο

τελευταίου 12 μηνου , ώστε να βγάλω κατ'εκτίμηση τις χρεώσεις βάσει προσαύξησης α*TTF

όχι λινκ , αν ήταν θα το έψαχνα ο ίδιος 😛

T2

https://zenith.gr/media/ejylcsdc/gas_home_central_xreoseis_promithias.pdf

https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/λοιπίες-χρεώσεις-και-μη-εμπορικά-διαθέσιμα-προιόντα-και-υπηρεσίες/

Αυγ-21

0,043009706

Σεπ-21

0,051616018

Οκτ-21

0,074134410

Νοε-21

0,098193650

Δεκ-21

0,092076323

Ιαν-22

0,123129232

Φεβ-22

0,094605228

Μαρ-22

0,089943516

Απρ-22

0,139348232

Μαϊ-22

0,110438263

Ιουν-22

0,104075887

Ιουλ-22

0,120161138

Αυγ-22                                                                   _________________________ 0.181462192

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις παραπάνω χρεώσεις μπορώ επίσης να προσθέσω (και εγώ με οικιακό πλήρες)

απρίλιος 2022 0,14149

μάιος 2022 0,11344

ιούνιος 2022 0,10396

ιούλιος 2022 0,12079

μετά δεν έχω κατανάλωση

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

@korakios Κάνε refresh τη σελίδα, έγραψα τιμές.

και το λινκ που δείχνει που ανακοινώνονται οι τιμές βοηθά τελικά ,μιας και ξερό το λινκ σε pdf ή σκέτα τα νούμερα σημαίνει οτι κάθε μήνα πρέπει να ποστάρετε τιμές :)

απο ότι καταλάβατε θα βάλω έξτρα κάποια προγράμματα ,φυσικά ο υπολογισμός είναι παντελώς μπακαλίστικος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

και το λινκ που δείχνει που ανακοινώνονται οι τιμές βοηθά τελικά ,μιας και ξερό το λινκ σε pdf ή σκέτα τα νούμερα σημαίνει οτι κάθε μήνα πρέπει να ποστάρετε τιμές :)

 

https://www.fysikoaerioellados.gr/commodity/ti-einai-to-fysiko-aerio/

Αυτό είναι το link για το φυσικό αέριο ελλάδος αλλά έχει μέχρι Ιούνιο προς το παρών

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To φεκ θα είναι το ίδιο με της προηγούμενησ χρονιάς, θα αλλα΄ζει μόνο το ποσό της επιδότησης. Η ανακοίνωση μιλούσε για οριζόνται επιδότηση. Αυτό σημα΄ίνει επιδότηση σε όλους.

Ρώτησα 5 υπαλλήλους της ΔΕΗ. Οι 3 εξ αυτών ήταν απόλυτοι ότι θα υπάρχει οριζόντια επιδότηση, δηλαδή επιδότηση σε όλους, ο ένας δεν ηξερε να απαντήσει και ο άλλος ήταν αρνητικός επειδή τα στθερά δεν παίρνουν επιδότηση. Όταν ρώτησα τον τελευταίο πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό αφού πέρσυ δόθηκε,  μου απάντησε ότι μάλλον κάνω λάθος και ότι δεν δόθηκε ποτέ επιδότηση σε σταθερό φυσικού αερίου της ΔΕΗ. από εκεί και πέρα βγάλτε τα συμπεράσματά σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, toraford είπε

To φεκ θα είναι το ίδιο με της προηγούμενησ χρονιάς, θα αλλα΄ζει μόνο το ποσό της επιδότησης. Η ανακοίνωση μιλούσε για οριζόνται επιδότηση. Αυτό σημα΄ίνει επιδότηση σε όλους.

Ρώτησα 5 υπαλλήλους της ΔΕΗ. Οι 3 εξ αυτών ήταν απόλυτοι ότι θα υπάρχει οριζόντια επιδότηση, δηλαδή επιδότηση σε όλους, ο ένας δεν ηξερε να απαντήσει και ο άλλος ήταν αρνητικός επειδή τα στθερά δεν παίρνουν επιδότηση. Όταν ρώτησα τον τελευταίο πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό αφού πέρσυ δόθηκε,  μου απάντησε ότι μάλλον κάνω λάθος και ότι δεν δόθηκε ποτέ επιδότηση σε σταθερό φυσικού αερίου της ΔΕΗ. από εκεί και πέρα βγάλτε τα συμπεράσματά σας

Βεβαιωνω οτι στον δικο μου λογαριασμο Μαρτιου Απριλιου σε σταθερο της ΔΕΗ με 0.05, ΥΠΗΡΧΕ και επιδοτηση του κρατους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsaltinho είπε

Βεβαιωνω οτι στον δικο μου λογαριασμο Μαρτιου Απριλιου σε σταθερο της ΔΕΗ με 0.05, ΥΠΗΡΧΕ και επιδοτηση του κρατους

κανένας δεν το αμφισβητεί , απλά είναι άγνωστο αν θα συνεχίσει και φέτος , προς το παρών δεν έχει βγει κάτι που να δείχνει οτι δε θα μπει σε σταθερά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Βεβαιωνω οτι στον δικο μου λογαριασμο Μαρτιου Απριλιου σε σταθερο της ΔΕΗ με 0.05, ΥΠΗΡΧΕ και επιδοτηση του κρατους

 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

κανένας δεν το αμφισβητεί , απλά είναι άγνωστο αν θα συνεχίσει και φέτος , προς το παρών δεν έχει βγει κάτι που να δείχνει οτι δε θα μπει σε σταθερά ....

Just for the records.

 

 

Screenshot_20220923-213730_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα αίτηση για gascontrol. Μπορεί να βγει πιο φθηνό ακόμα και χωρίς επιδότηση (και 2 λεπτά πιο ακριβό να είναι πάλι το κρατάω). Μπορεί να γίνει και το σενάριο να μην πάρει επιδότηση ΤΕΜ αλλά να πάρει ΔΕΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios το pdf που έβαλα link πάνω ήταν για κεντρική θέρμανση. Για οικιακό είναι αυτό που λέει παραδείγματα χρεώσεων Τ2, στη 2η σελίδα. https://zenith.gr/media/ejylcsdc/gas_home_central_xreoseis_promithias.pdf

Ίδιες τιμές είναι πάντως...

Spoiler

image.png.22cc246d033544cfb3376fb719acd2f9.png

 

41 λεπτά πριν, toraford είπε

δεν δόθηκε ποτέ επιδότηση σε σταθερό φυσικού αερίου της ΔΕΗ. από εκεί και πέρα βγάλτε τα συμπεράσματά σας

Θα'χει κάψει μπόλικους πελάτες και συγγενείς ο συγκεκριμένος. Και τον ίδιο του τον εαυτό βασικά. Μέχρι κι η καθαρίστρια καλύτερα τα ξέρει.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...