Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, libera είπε

Έγινε απολύτως κατανοητό αυτό που θέλεις να πεις .Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο επιμένεις και επανέρχεσαι χωρίς ουσιαστικά να προσφέρεις κάτι καινούργιο όσον αφορά την επιδότηση των σταθερών στο Φ.Α

4 post έκανα στο σύνολο και τόσο πολύ ενοχλήθηκες που λες ότι επιμένω; Ίσα ίσα στο τελευταίο post αναφέρω ακριβώς ότι μου είπε ο εκπρόσωπος της ΔΕΗ. Και λίγο παρακάτω θα δεις ότι κι άλλος χρήστης αναφέρει το ίδιο.

Τώρα, σε ένα thread 500 σελίδων δεν πρόκειται να διαβάσει κανείς όλες τις απαντήσεις. Αν υπάρχουν ανάμεσα στα χιλιάδες post και 4 δικά μου που αναφέρουν ότι υπάρχει πιθανότητα τα σταθερά να μην πάρουν κρατική επιδότηση, ας είναι. Μπορεί να γίνει, μπορεί και να μην γίνει. 

Άλλο να λες "Δεν ισχύει κάτι τέτοιο" και να βγάζεις 100% σιγουριά και άλλο να "Θεωρείς πως δεν θα γίνει κάτι τέτοιο". Τώρα, αν κάποιος εργάζεται μέσα στη ΔΕΗ ή γνωρίζει με απόλυτη σιγουριά, ποιος είμαι εγώ να τον διαψεύσω. Και γιατί άλλωστε να θέλω κάποιος να πληρώσει περισσοτερα χρήματα.

Εσύ όμως, με αυτό το post τι ακριβώς προσφέρεις; Θα μπορούσες να στείλεις προσωπικό μήνυμα. Άρα φαντάζομαι η σκέψη σου θα έχει και συνέχεια. Γιατί βλέπω 71 posts στο σύνολο, θα έλεγε κανείς ότι postareis μόνο σε κάτι πολύ σημαντικό. Ενδιαφέρον λοιπόν ότι διάβασες με τόσο μεγάλη προσοχή τα δικά μου 4 posts ανάμεσα στα χιλιάδες. Με τιμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα! Αφού για τους χ-ψ λόγους δεν κατάφερα να κλειδώσω το 0,05 της ΔΕΗ στο αέριο θα ήθελα να ρωτήσω απλά και κατανοητά αν συμφέρει την δεδομένη χρονική στιγμη το 0,125 της ΔΕΗ. Αυτήν την στιγμή στην Ελληνική εταιρία αερίου που είμαι, χρεώνουν 0,15 την προμήθεια (χωρίς επιδότηση). Η ερώτηση μου έγκεται στο γεγονός ότι την Άνοιξη κλείδωσα το ρεύμα σε σταθερό 0,18 της ΔΕΗ και με τις επιδοτήσεις βρέθηκαν οι υπόλοιποι στα κυμαινόμενα να πληρώνουν 0,15. Οπότε αξίζει να πάει κάποιος στο 0,125 ή να ρισκάρει περιμένοντας κ την τελική των άλλων εταιριών??? Γιατί απ οτι κατάλαβα μπορεί το σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ να μην επιδοτηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, keeper5511 είπε

Καλησπέρα και απο εμένα! Αφού για τους χ-ψ λόγους δεν κατάφερα να κλειδώσω το 0,05 της ΔΕΗ στο αέριο θα ήθελα να ρωτήσω απλά και κατανοητά αν συμφέρει την δεδομένη χρονική στιγμη το 0,125 της ΔΕΗ. Αυτήν την στιγμή στην Ελληνική εταιρία αερίου που είμαι, χρεώνουν 0,15 την προμήθεια (χωρίς επιδότηση). Η ερώτηση μου έγκεται στο γεγονός ότι την Άνοιξη κλείδωσα το ρεύμα σε σταθερό 0,18 της ΔΕΗ και με τις επιδοτήσεις βρέθηκαν οι υπόλοιποι στα κυμαινόμενα να πληρώνουν 0,15. Οπότε αξίζει να πάει κάποιος στο 0,125 ή να ρισκάρει περιμένοντας κ την τελική των άλλων εταιριών??? Γιατί απ οτι κατάλαβα μπορεί το σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ να μην επιδοτηθεί...

Θα σου απαντησω παααρα πολυ απλα. Περισυ τα σταθερα προγραμματα στο Ρευμα ΔΕΝ επιδοτηθηκαν.

Το ιδιο ισχυει και φετος, τα σταθερα ρευματος δεν επιδοτούνται.

 

Πέρισυ τα σταθερα του φυσικου αεριου επιδοτηθηκαν. Τι λες να γινει φετος ?

Προσωπικά σου προτείνω να πας ΔΕΗ. Τον περασμενο Ιανουαριο που πληρωνες 0,15 το αεριο, το ΤΤΦ ηταν 117 ευρω.  Σημερα που το ΤΤΦ ειναι στα 233, ποσα λες να πληρωνεις...? Ακομα και να μην εχει επιδοτηση το σταθερο της ΔΕΗ θα ειναι πιο χαμηλα απο την τιμη του φυσικου αεριου ΜΕ την επιδοτηση.

 

 

 

Επεξ/σία από tsaltinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Προσωπικά σου προτείνω να πας ΔΕΗ. Τον περασμενο Ιανουαριο που πληρωνες 0,15 το αεριο, το ΤΤΦ ηταν 117 ευρω.  Σημερα που το ΤΤΦ ειναι στα 233, ποσα λες να πληρωνεις...? Ακομα και να μην εχει επιδοτηση το σταθερο της ΔΕΗ θα ειναι πιο χαμηλα απο την τιμη του φυσικου αεριου ΜΕ την επιδοτηση.

Δε διαφωνώ για την επιλογή της ΔΕΗ. Θεωρώ όμως ότι είναι λίγο τραβηγμένο το σενάριο η τελική τιμή του κυμαινόμενου (με επιδότηση) να είναι υψηλότερη από το υφιστάμενο σταθερό. Στη χειρότερη περίπτωση εκτιμώ πως θα είναι στα ίδια επίπεδα, αλλά υψηλότερο από το σταθερό αμφιβάλλω.

Σκέψου το και αλλιώς. Όλοι οι πάροχοι εκτός ΔΕΗ, χαζοί είναι που δεν έχουν σταθερό? Αν ίσχυε αυτό που λές θα έβγαζαν και αυτοί ένα σταθερό πρόγραμμα και θα μάζευαν σκούπα όχι μόνο την Ελλάδα, αλλά και όλα τα Βαλκάνια μη σου πω...

Επεξ/σία από balarinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω ότι το TTF θα μείνει στο 180 (χαμηλό τριμήνου):

Κυμαινόμενο: 0,05*0,55+(1,1*0,18-0,02)-0,09=0,1155€/kWh

Σταθερό ΔΕΗ: 0,125€/kWh

Η τιμή βγαίνει περίπου ίδια. Εάν δοθεί επιδότηση στα σταθερά, η ΔΕΗ είναι no-brainer. Εάν το TTF ξεφύγει του 200, πάλι η ΔΕΗ θα συμφέρει. Το ιστορικό υψηλό του TTF στο τρίμηνο ήταν κοντά στο 300.

Επεξ/σία από ekechagi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλώντας σήμερα στο τηλέφωνο (εξυπηρέτηση πελατών ΔΕΗ) για νέα σύνδεση, ανέφεραν ότι δε θα λάβουν επιδότηση τα σταθερά μιας και πέρισυ ξεκινήσαν να λαμβάνουν και μετά τη σταμάτησαν. Στο σχόλιό μου ότι αυτό αφορούσε το ρεύμα και όχι το αέριο, είπαν ότι αυτή την ενημέρωση έχουν, οπότε κρατάω μικρό καλάθι (βάλε επίσης και τη διαφορά χρόνου δέσμευσης).

Σε απόλυτους αριθμούς τώρα, συγκρίνοντας τα δύο προγράμματα της ΔΕΗ τουλάχιστον (gasControl & gasBenefit - 30%), έκανα υπολογισμούς και για τα δύο σενάρια (θεωρώντας ότι η επιδότηση θα παραμείνει σταθερή όλους τους μήνες και δεν αφορά μόνο τον Οκτώβριο):

  • Σενάριο 1: Επιδότηση και στα σταθερά: Οριακή τιμή TTF είναι τα ~139. Από εκεί και κάτω, το gasBenefit έρχεται πιο φτηνό, ενώ από εκεί και πάνω το σταθερό συμφέρει
  • Σενάριο 2: Χωρίς επιδότηση στα σταθερά: Οριακή τιμή TTF είναι ~270. Από εκεί και κάτω, το gasBenefit έρχεται πιο φτηνό. Από εκεί και πάνω, το σταθερό συμφέρει.
Επεξ/σία από vagpap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφος καλεσε πρωτεργια μολις και ρωτησε 3 φορες αν τα 15 λεπτα ειναι τελικη τιμη και αν υπαρχει ρηρτρα αναπροσαμογης και τις 3 φορες του ειπαν οτι ειναι τελικη η τιμη και δεν  υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Συναδελφος καλεσε πρωτεργια μολις και ρωτησε 3 φορες αν τα 15 λεπτα ειναι τελικη τιμη και αν υπαρχει ρηρτρα αναπροσαμογης και τις 3 φορες του ειπαν οτι ειναι τελικη η τιμη και δεν  υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης!!!!!

 

Αν εννοείς 0.15, τότε ίσως έβγαλαν σταθερό πρόγραμμα... πού είναι ακριβότερο απ'το 0.125 της ΔΕΗ.

Αν εννοούν σταθερή τιμή 0.015 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF, είναι παραμύθια της Χαλιμάς. Ζητήστε το γραπτώς, κι αν πάρετε απάντηση τρύπα μου τη μύτη.

 

Για το θέμα τον επιδοτήσεων... στα ΦΕΚ που βγήκαν πέρυσι δεν υπήρχε διευκρίνηση για κυμαινόμενα ή σταθερά, οπότε πήραμε όλοι. https://www.ienergeia.gr/xristika/17497/epidotisi-fysikoy-aeriou-ekdothike-i-kya-gia-to-proto-6mino-tou-2022 Αν κρίνω απ'τη πρόσφατη ανακοίνωση, πιστεύω ότι πάλι θα πάρουμε όλοι. Αν ήταν να δώσουνε μόνο σε κυμαινόμενα φέτος θα το διευκρίνιζαν. Τέσπα θα δούμε...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν εννοείς 0.15, τότε ίσως έβγαλαν σταθερό πρόγραμμα... πού είναι ακριβότερο απ'το 0.125 της ΔΕΗ.

Αν εννοούν σταθερή τιμή 0.015 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF, είναι παραμύθια της Χαλιμάς. Ζητήστε το γραπτώς, κι αν πάρετε απάντηση τρύπα μου τη μύτη.

0.15 ειναι η τελικη τιμη για Σεμπτεμβριο με 40% για κυμαινομενο τιμολογιο. Ο ανθρωπος ρωτησε 3 φορες για ρητρα αναπροσαρμογης και του ειπαν οχι, η τιμη ειναι τελικη

Επεξ/σία από tsaltinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν βγάλει σταθερό, δεν το έχουν κάπου στο site τους. Το "Αυτόνομο" που είναι διαθέσιμο στο site γράφει ξεκάθαρα το εξής: 

Η έκπτωση αφορά στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου, εφόσον δεν ενεργοποιηθεί το δικαίωμα του Προμηθευτή για εφαρμογή όρων αναπροσαρμογής των χρεώσεων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

0.15 ειναι η τελικη τιμη για Σεμπτεμβριο με 40% για κυμαινομενο τιμολογιο. Ο ανθρωπος ρωτησε 3 φορες για ρητρα αναπροσαρμογης και του ειπαν οχι, η τιμη ειναι τελικη

OK τώρα κατάλαβα τι λες

image.png.7fb7c9fa14bac52a98a77890cd41cffd.png

 

Με TTF Σεπτεμβρίου 238, το Benefit της ΔΕΗ βγαίνει 0.195 και το FX του HΡΩΝ 0.247.

Της Protergia που έχει μικρότερο περιθώριο κέρδους απ'το Βenefit όντως βγαίνει 0.154

Αλλά... τα ψιλά γράμματα γράφουν αυτό.

 

4.jpg.afc0bbee9eb27dbfaf734f1a085f030d.jpg

Και σύμφωνα με τον υπολογισμό ρήτρας αναπροσαρμογής βάσει των όρων της σύμβασης, η τελική τιμή πάει 0.40.

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να έχουν μπλέξει τα μπούτια τους κάνοντας λάθος στη διατύπωση, κι όντως να μη χρεώνουν εξτρα ρήτρα αναπροσαρμογής. Εγώ προσωπικά όμως δε θα το έπαιρνε αυτό το ρίσκο. Εφόσον λένε στο τηλέφωνο ότι δεν έχει ρήτρα αναπροσραμογής... ας ξαναγράψουν τις συμβάσεις χωρίς το σημείο που έχω υπογραμμίσει παραπάνω. Από λόγια χορτάσαμε. Όπως πέρυσι με τα ΚΟΤ στο ρεύμα που βεβαίωσαν τους πελάτες ότι δε θα χρέωναν ρήτρα αναπροσαρμογής και μόλις ανέβηκε η χονδρική βάρεσαν στο ψαχνό.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekechagi είπε

Έστω ότι το TTF θα μείνει στο 180 (χαμηλό τριμήνου):

Κυμαινόμενο: 0,05*0,55+(1,1*0,18-0,02)-0,09=0,1155€/kWh

Σταθερό ΔΕΗ: 0,125€/kWh

Η τιμή βγαίνει περίπου ίδια. Εάν δοθεί επιδότηση στα σταθερά, η ΔΕΗ είναι no-brainer. Εάν το TTF ξεφύγει του 200, πάλι η ΔΕΗ θα συμφέρει. Το ιστορικό υψηλό του TTF στο τρίμηνο ήταν κοντά στο 300.

σταθερό ΔΕΗ 0,125-0,09=0,035

βάσει τωρινων δεδομένων , αν αλλάξει κάτι βλέπουμε

2 ώρες πριν, tsaltinho είπε

Συναδελφος καλεσε πρωτεργια μολις και ρωτησε 3 φορες αν τα 15 λεπτα ειναι τελικη τιμη και αν υπαρχει ρηρτρα αναπροσαμογης και τις 3 φορες του ειπαν οτι ειναι τελικη η τιμη και δεν  υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης!!!!!

ας κάνουν ιδιωτικό συμφωνητικό με τον υπάλληλο να του πληρώνει τη διαφορά 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίρνετε σχοινί κορδόνι ότι σας λενε από εξυπηρέτηση.. ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι τους γίνεται.. 

Αμφιβάλω κιόλας εάν είναι σταθερά άτομα σε κάθε πόστο μιας και οι περισσότεροι έχουν την e-value για αυτές τις δουλείες.. 

Πάντως όπως και να έχει πιστεύω ότι το 0,125 θα είναι χαμηλότερο από tff-επιδότηση όπως και να έχει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...