Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλησα σήμερα το πρωί με εκπρόσωπο της ΔΕΗ τηλεφωνικά. Και τον ρώτησα συγκεκριμένα για την κρατική επιδότηση. Η απάντησή του:

"Ακόμη δεν έχουμε ενημέρωση για το αν τα σταθερά θα πάρουν την κρατική επιδότηση, αλλά αν κρίνουμε από τα αντίστοιχα τιμολόγια της ΔΕΗ σε ρευμα τα οποία είναι και αυτά σταθερά που δεν πήραν επιδότηση, ίσως να μην πάρει και του φυσικού αερίου. Ο λόγος είναι γιατί τα σταθερά δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής".

Εννοείται, δεν μπορούσε να δεσμευτεί, οπότε σίγουρα έχει απαντήσει ξανά την ίδια ερώτηση. Με πήραν τηλέφωνο από το: 213 009 5660. 

Το γράφω γιατί εχθές μου λέγατε ότι "δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ότι δεν είχε ειπωθεί ποτέ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, trib είπε

Ο λόγος είναι γιατί τα σταθερά δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής".

 

Ουτε ολα τα κυμαινομενα εχουν ρητρα αναπροσαρμογης, τα περισοτερα ειναι TTF + περιθωριο κερδους.

Τεσπα, θα βγει η ΚΥΑ, θα βγει ΦΕΚ, θα μαθουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aggelosn είπε

αλλά γενικά οι τιμές του αερίου έχουν φτάσει ταβάνι σύμφωνα με πολλούς αναλυτές. Υπάρχουν εκτιμήσεις ότι θα πέσει μέσα στον χειμώνα κάπου στα 0,10€/kwh

Αυτό το έχεις διαβάσει κάπου; Μπορείς να ρίξεις κάνα link να δούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το ότι πήραν τα σταθερά στην περσινή σεζόν πως το εξήγησε? 

Άλλο το κόστος της επιδότησης πέρυσι και άλλο φέτος. Και είδες ότι στο ρεύμα αρχές του χρόνου το έκοψαν τελικά.

Τώρα αν ο υπάλληλος της ΔΕΗ δεν μπορεί να δεσμευτεί γιατί δεν έχει προφανώς ενημέρωση, το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε προετοιμασμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, trib είπε

Μίλησα σήμερα το πρωί με εκπρόσωπο της ΔΕΗ τηλεφωνικά. Και τον ρώτησα συγκεκριμένα για την κρατική επιδότηση. Η απάντησή του:

"Ακόμη δεν έχουμε ενημέρωση για το αν τα σταθερά θα πάρουν την κρατική επιδότηση, αλλά αν κρίνουμε από τα αντίστοιχα τιμολόγια της ΔΕΗ σε ρευμα τα οποία είναι και αυτά σταθερά που δεν πήραν επιδότηση, ίσως να μην πάρει και του φυσικού αερίου. Ο λόγος είναι γιατί τα σταθερά δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής".

Εννοείται, δεν μπορούσε να δεσμευτεί, οπότε σίγουρα έχει απαντήσει ξανά την ίδια ερώτηση. Με πήραν τηλέφωνο από το: 213 009 5660. 

Το γράφω γιατί εχθές μου λέγατε ότι "δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ότι δεν είχε ειπωθεί ποτέ".

Ήμασταν τουλάχιστον 10 άτομα εδώ πέρα με σταθερό 0.02 ή 0.05 και πήραμε επιδοτήσεις πέρυσι. Μη κάθεστε και ασχολείστε με τον κάθε βλάκα εκπρόσωπο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, trib said:

Άλλο το κόστος της επιδότησης πέρυσι και άλλο φέτος. Και είδες ότι στο ρεύμα αρχές του χρόνου το έκοψαν τελικά.

Άλλο το πλήθος πελατών αερίου κι άλλο του ρεύματος όμως, πόσο μάλλον το πλήθος αυτών που έχουν σταθερό στο αέριο.

Σκέψου ότι δεν ξέρουν όλοι ότι η ΔΕΗ δίνει και ΦΑ, πόσο μάλλον ότι έχει το μόνο πραγματικό σταθερό πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, trib είπε

Μίλησα σήμερα το πρωί με εκπρόσωπο της ΔΕΗ τηλεφωνικά. Και τον ρώτησα συγκεκριμένα για την κρατική επιδότηση. Η απάντησή του:

"Ακόμη δεν έχουμε ενημέρωση για το αν τα σταθερά θα πάρουν την κρατική επιδότηση, αλλά αν κρίνουμε από τα αντίστοιχα τιμολόγια της ΔΕΗ σε ρευμα τα οποία είναι και αυτά σταθερά που δεν πήραν επιδότηση, ίσως να μην πάρει και του φυσικού αερίου. Ο λόγος είναι γιατί τα σταθερά δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής".

Εννοείται, δεν μπορούσε να δεσμευτεί, οπότε σίγουρα έχει απαντήσει ξανά την ίδια ερώτηση. Με πήραν τηλέφωνο από το: 213 009 5660. 

Το γράφω γιατί εχθές μου λέγατε ότι "δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ότι δεν είχε ειπωθεί ποτέ".

Το αστείο είναι ότι και εγώ τους πήρα σήμερα και μου είπαν ακριβώς το ίδιο για τα σταθερά. Βέβαια μου είπαν ότι η επιδότηση αερίου που ανακοινώθηκε αφορά μόνο σε επαγγελματικά συμβόλαια...άντε βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η έκπτωση ΔΕΠΑ θα δοθει σε ολους

Η επιδοτηση (αν δοθεί) απο το κράτος (Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης)  ίσως να μην πιάνει τα σταθερά

αυτό νομιζω θα γινει

Επεξ/σία από moon1821
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, εγώ που έχω Protergia κ ρευμα κ αέριο, κ έκλεισα ένα χρόνο περίπου, πληρώνω  για ρευμα περίπου στα 100 ευρώ το μήνα, κ για τη θέρμανση με αέριο πλήρωσα συνολο 1500 ευρώ αέριο μείον 250 το επίδομα θέρμανσης, μου πηγε ο χειμώνας δλδ 1250 ευρώ 

Μου προτείνετε να φυγω  με αυτά που πληρωνω ή να μείνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, efthimis20 είπε

Καλησπέρα σε όλους, εγώ που έχω Protergia κ ρευμα κ αέριο, κ έκλεισα ένα χρόνο περίπου, πληρώνω  για ρευμα περίπου στα 100 ευρώ το μήνα, κ για τη θέρμανση με αέριο πλήρωσα συνολο 1500 ευρώ αέριο μείον 250 το επίδομα θέρμανσης, μου πηγε ο χειμώνας δλδ 1250 ευρώ 

Μου προτείνετε να φυγω  με αυτά που πληρωνω ή να μείνω? 

πολύ η θέρμανση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ΔΕΗ, που στην ουσία είναι η μόνη αυτή τη στιγμή με σταθερό, δεν έχει, συμφωνα με τα στοιχεία Αυγούστου, ούτε το 4% των πελατών φυσικού αερίου. Οπότε ακόμη και αν δεχτούμε ότι όλα της τα συμβόλαια είναι σταθερά, το ποσό που θα χρειαστεί για να επιδοτηθούν είναι πολύ μικρό για να τα εξαιρέσουν.

Επεξ/σία από vali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Όπως διαβάζω στα τελευταία posts, η ΔΕΗ θα σταματήσει να παρέχει το σταθερής τιμής πρόγραμμα GasControl σύμφωνα με κάποια μέλη του thread από 30/09. Υπάρχει κάποια ενημέρωση/ανακοίνωση από ΔΕΗ σχετικά με το θέμα αυτό;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, janus5555 είπε

παιδιά καλημέρα, σε σπίτι στο οποίο ετοιμάζομαι να μετακομίσω υπάρχει ήδη συμβόλαιο για ρεύμα στην protergia. Με συμφέρει να πάω εκεί και για το φυσικό αέριο ή να κοιτάξω αλλού; 

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , βάλε κατανάλωση και τιμές TTF (180-300) και θα καταλάβεις γιατί όχι Protergia

30 λεπτά πριν, efthimis20 είπε

Καλησπέρα σε όλους, εγώ που έχω Protergia κ ρευμα κ αέριο, κ έκλεισα ένα χρόνο περίπου, πληρώνω  για ρευμα περίπου στα 100 ευρώ το μήνα, κ για τη θέρμανση με αέριο πλήρωσα συνολο 1500 ευρώ αέριο μείον 250 το επίδομα θέρμανσης, μου πηγε ο χειμώνας δλδ 1250 ευρώ 

Μου προτείνετε να φυγω  με αυτά που πληρωνω ή να μείνω? 

το ίδιο και εσύ

7 λεπτά πριν, AleisterS είπε

Καλησπέρα.

Όπως διαβάζω στα τελευταία posts, η ΔΕΗ θα σταματήσει να παρέχει το σταθερής τιμής πρόγραμμα GasControl σύμφωνα με κάποια μέλη του thread από 30/09. Υπάρχει κάποια ενημέρωση/ανακοίνωση από ΔΕΗ σχετικά με το θέμα αυτό;

Ευχαριστώ πολύ.

όχι , αλλά μην το ρισκάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...