Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, valliant είπε

Οταν το έκανα την Παρασκευη 16/9, δεν ανεβασα τπτ σχετικο μ αυτο, γιατί ήθελα πρωτα να το επιβεβαιώσω πριν αναφερω κατι δημοσίως, αν και οι 2 υπαλληλοι που μ εξυπηρετησαν μου απαντησαν με βεβαιοτητα ότι εγινε κανονικα η ανανεωση.

Συγκεκριμένα η μια υπαλληλος γνωριζε τη διαδικασία αλλα ο δευτερος πηρε μπροστα μου τον προισταμενο του σε ανοιχτη ακροαση μαλιστα, ενημερωνοντας τον οτι ακουει κι ο πελατης και εδωσε οδηγιες για το πως θα γινει, αφου μαλιστα εκεινος(!) ειχε στησει το μηχανογραφικο σύστημα του αεριου. Πριν προχωρήσουμε ρωτησα επανειλημμένα(10+ φορες) για τη βεβαιότητα της αλλαγης αυτης κι αυτο που εισεπραξα ήταν αυτο που έγινε τελικα.

Ετσι τη Δευτερα ξαναπερασα απο εκει, με το προσχημα να τους ευχαριστήσω ακομα μια φορα για την αψογη εξυπηρετηση και να επιβεβαιώσω οτι όντως εμφανίζομαι πλεον στο συστημα με ημερομηνία αλλαγής(!) 16/09/2022. Μου είπαν ότι κανονικα φαινεται στο συστημα οτι είμαι στο gas control με €0.125. 

χαίρομαι για σένα ,

σίγουρα βοηθά τους υπόλοιπους που θέλουν να κάνουν την αλλαγή απο 0,05->0,125

σίγουρα σκέφτομαι να πάρω τον @ekrepali να κάνουμε ντου στο υποκατάστημα μιας και θα κλείναμε το 0,05 απο 0,02 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/9/2022 στις 4:25 ΜΜ, valliant είπε

Υπογραφή σύμβασης gas control στα €0.05 στις 15/10/21, εκπροσώπηση από 2/11/21. πήγα την παρασκευή 16/09 το απόγευμα στο κατάστημα της ΔΕΗ, θεωρώντας ότι είμαι 1 μήνα πριν τη λήξη για να ανανεώσω στα €0.125. Το σύστημα δεν τους άφηνε να προχωρήσουν σε ανανέωση. Μετά από πολύ μπλα μπλά οι υπάλληλοι, όμως, ήταν πολύ ενημερωμένοι και με γύρισαν στο benefit και στο καπάκι στο gas control με ημερομηνία αλλαγής 16/09/2022.  Δυνατότητα υπάρχει να ανανεώσει κάποιος, αρκει να πέσει σε εξυπηρετικούς και γατόνια υπαλλήλους. 

Υ.Γ. Μην το παίξετε μάγκες σ αυτούς, απλά πείτε τους ότι θέλετε οπωσδήποτε να κλειδώσετε την τιμή αυτή και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να προλάβετε πολύ νωρίτερα από λήξεις συμβάσεων, γιατί φοβάστε την εκτόξευση του κόστους θέρμανσης.

1.jpg.9b8899eb2a95577900611647e3cedbd0.jpg

Η σύμβαση γράφει ότι δε γίνεται... το είχα ρωτήσει τότε που σκεφτόμασταν να αλλάξουμε το 0.02 σε 0.05 και έφαγα άκυρο.

Οπότε στον συμφορουμήτη valliant υπάρχουν 2 ενδεχόμενα:

- Είτε δεν ενεργοποιήθηκε το gas control με 0.125 και έχει σκαλώσει στο benefit.

- Eίτε οι υπάλληλοι έβαλαν benefit (καταγγέλοντας το παλιό gas control), στα καπάκια ακύρωσαν το benefit με υπαναχώρηση οπότε ο πελάτης έμεινε χωρίς πρόγραμμα στο βασικό τιμοκατάλογο, και μετά κούμπωσαν το gas control με 0.125. Αν το έκαναν έτσι επιτυχώς είναι όντως πανέξυπνο και μαλακία που δεν το είχαμε σκεφτεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios, @ekrepali εγω μετεφερα απλά ότι εγινε. το πως το εκαναν οι υπαλληλοι, ακριβως δεν ξερω. Παντως ήταν και οι 2 απεναντι μου και ακολουθούσαν τις οδηγίες του προισταμενου τους. επειδή παρεμβαλλοταν το πλεξι γκλας και είχε και λίγο φασαρία ο χωρος, στις οδηγίες του λιγο τον έχασα, ποσο μάλιστα όταν δεν βλεπεις και στην οθονη τι ακριβως γίνεται. 

gas control.jpg

Επεξ/σία από valliant
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.iefimerida.gr/ellada/epidotisi-reymatos-paradeigmata-fysiko-aerio

 

τώρα για να καταλάβω... πόσο ειναι η θερμική αυτή τη στιγμή και θα πάρουμε 90 ευρω σε μία πολυκατοικία?

το 0,02 και το 0,05 το καταλαβαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, coyote2 said:

https://www.iefimerida.gr/ellada/epidotisi-reymatos-paradeigmata-fysiko-aerio

 

τώρα για να καταλάβω... πόσο ειναι η θερμική αυτή τη στιγμή και θα πάρουμε 90 ευρω σε μία πολυκατοικία?

το 0,02 και το 0,05 το καταλαβαίνω

Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα το TTF για Οκτώβριο, για τον Σεπτέμβριο πάντως ήταν 233 ευρώ η μεγαβατώρα.

istorikes-times-ttf-final-design.pdf (dei.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valliant είπε

Οταν το έκανα την Παρασκευη 16/9, δεν ανεβασα τπτ σχετικο μ αυτο, γιατί ήθελα πρωτα να το επιβεβαιώσω πριν αναφερω κατι δημοσίως, αν και οι 2 υπαλληλοι που μ εξυπηρετησαν μου απαντησαν με βεβαιοτητα ότι εγινε κανονικα η ανανεωση.

Συγκεκριμένα η μια υπαλληλος γνωριζε τη διαδικασία αλλα ο δευτερος πηρε μπροστα μου τον προισταμενο του σε ανοιχτη ακροαση μαλιστα, ενημερωνοντας τον οτι ακουει κι ο πελατης και εδωσε οδηγιες για το πως θα γινει, αφου μαλιστα εκεινος(!) ειχε στησει το μηχανογραφικο σύστημα του αεριου. Πριν προχωρήσουμε ρωτησα επανειλημμένα(10+ φορες) για τη βεβαιότητα της αλλαγης αυτης κι αυτο που εισεπραξα ήταν αυτο που έγινε τελικα.

Ετσι τη Δευτερα ξαναπερασα απο εκει, με το προσχημα να τους ευχαριστήσω ακομα μια φορα για την αψογη εξυπηρετηση και να επιβεβαιώσω οτι όντως εμφανίζομαι πλεον στο συστημα με ημερομηνία αλλαγής(!) 16/09/2022. Μου είπαν ότι κανονικα φαινεται στο συστημα οτι είμαι στο gas control με €0.125. 

Παρολο που εμενα ληγει στις 17 δεκεμβριου μπορω να κανω αυτο που λες 2.5 μηνες πριν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Παρολο που εμενα ληγει στις 17 δεκεμβριου μπορω να κανω αυτο που λες 2.5 μηνες πριν?

 

Δεν ξέρω ειλικρινά, δεν είμαι υπάλληλος της ΔΕΗ. Παντως αν γίνεται και πετύχεις ανθρώπους εκεί που να το ξέρουν και μπορούν να σ εξυπηρετήσουν, δεν έχεις να χάσεις κάτι. εγω αυτό που τους είπα ήταν πως θα γίνει να ανανεώσω μια σύμβαση που θεωρητικά μπορούσε να ανανεωθεί, κι εφαγα μπλόκο από το σύστημα της ΔΕΗ, λόγω διαφορας ημερομηνίας σε σύμβαση και εκπροσωπηση και φοβομουν ότι εξαιτίας ΜΙΑΣ( 1 ) μόνο μέρας θα έχανα ένα κάρο λεφτά, αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για να ανανεώσω νωρίτερα με τα 0.125. το σκεφτηκαν απο δω μιλήσαν και μεταξυ τους και με τον προισταμενο τηλεφωνικά και έγινε η αλλαγή. 

Ευχομαι πραγματικά να μπορέσουν να σας εξυπηρετήσουν όλους. Εγω απλώς μοιράστηκα την εμπειρία μου, πιστευοντας ότι καποιοι αν όχι όλοι θα βοηθηθούν.

Υ.Γ. όπως προανέφερα οι φόβοι μου είχαν βάση. 30/09 λήγει το 0.125 και δεν επανερχεται κανενα σταθερο φυσικού αεριου κι εγω μπορούσα να κανω ανανεωση στο σύστημά τους 01/10!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2022 στις 9:05 ΜΜ, korakios είπε

μπέρδεμα , στείλε απαραίτητα email (όχι τηλέφωνα) να πάρεις γραπτή απάντηση για το πως θα τιμολογείσαι και μέχρι πότε

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα και μου είπαν πως έχω το home gas fix στα 0.089 μέχρι Δεκέμβριο του 22. Ζήτησα να μου τα στείλουν και γραπτώς αλλά δεν. Συμφέρει να φύγω να πάω αλλού ή μένω ζενίθ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα και μου είπαν πως έχω το home gas fix στα 0.089 μέχρι Δεκέμβριο του 22. Ζήτησα να μου τα στείλουν και γραπτώς αλλά δεν. Συμφέρει να φύγω να πάω αλλού ή μένω ζενίθ;

καταρχάς ύποπτο που δε σου στέλνουν γραπτώς ....

δύσκολη απόφαση μιας και μετά άγνωστη η τιμή του φθηνότερου προγράμματος που θα παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, valliant είπε

Δεν ξέρω ειλικρινά, δεν είμαι υπάλληλος της ΔΕΗ. Παντως αν γίνεται και πετύχεις ανθρώπους εκεί που να το ξέρουν και μπορούν να σ εξυπηρετήσουν, δεν έχεις να χάσεις κάτι. εγω αυτό που τους είπα ήταν πως θα γίνει να ανανεώσω μια σύμβαση που θεωρητικά μπορούσε να ανανεωθεί, κι εφαγα μπλόκο από το σύστημα της ΔΕΗ, λόγω διαφορας ημερομηνίας σε σύμβαση και εκπροσωπηση και φοβομουν ότι εξαιτίας ΜΙΑΣ( 1 ) μόνο μέρας θα έχανα ένα κάρο λεφτά, αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για να ανανεώσω νωρίτερα με τα 0.125. το σκεφτηκαν απο δω μιλήσαν και μεταξυ τους και με τον προισταμενο τηλεφωνικά και έγινε η αλλαγή. 

Ευχομαι πραγματικά να μπορέσουν να σας εξυπηρετήσουν όλους. Εγω απλώς μοιράστηκα την εμπειρία μου, πιστευοντας ότι καποιοι αν όχι όλοι θα βοηθηθούν.

Υ.Γ. όπως προανέφερα οι φόβοι μου είχαν βάση. 30/09 λήγει το 0.125 και δεν επανερχεται κανενα σταθερο φυσικού αεριου κι εγω μπορούσα να κανω ανανεωση στο σύστημά τους 01/10!!!!!

Σε ποιο κατάστημα της ΔΕΗ έγινε αυτό;

 

2 ώρες πριν, valliant είπε

@korakios, @ekrepali εγω μετεφερα απλά ότι εγινε. το πως το εκαναν οι υπαλληλοι, ακριβως δεν ξερω. Παντως ήταν και οι 2 απεναντι μου και ακολουθούσαν τις οδηγίες του προισταμενου τους. επειδή παρεμβαλλοταν το πλεξι γκλας και είχε και λίγο φασαρία ο χωρος, στις οδηγίες του λιγο τον έχασα, ποσο μάλιστα όταν δεν βλεπεις και στην οθονη τι ακριβως γίνεται. 

gas control.jpg

Σε ποιο κατάστημα της ΔΕΗ έγινε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα και μου είπαν πως έχω το home gas fix στα 0.089 μέχρι Δεκέμβριο του 22. Ζήτησα να μου τα στείλουν και γραπτώς αλλά δεν. Συμφέρει να φύγω να πάω αλλού ή μένω ζενίθ;

Εμένα με ειχαν ενημερώσει με mail για τις αλλαγές στη τιμή kwh από 0.026 στα 0.0866 από 1/7 η αλλαγή. 

Απο τη στιγμή που το έχουν στείλει γραπτώς δε νομίζω να μην το εφαρμόσουν. 

Τώρα για πόσο θα το κρατήσουν αυτο ούτε οι ίδιοι το γνωρίζουν. 

Προσωπικά έμεινα στα αυγά μου διότι δεν υπήρχε κάτι καλύτερο να επιλέξω. 

Πιο πολύ φοβάμαι είναι μήπως και δεν επιδοτηθουν τα σταθερα αλλά αν συμβεί αυτό το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να σπάσουμε το συμβόλαιο με 40 ευρώ και να μεταβουμε σε ένα κυμαινόμενο. 

 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Πιο πολύ φοβάμαι είναι μήπως και δεν επιδοτηθουν τα σταθερα αλλά αν συμβεί αυτό το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να σπάσουμε το συμβόλαιο με 40 ευρώ και να μεταβουμε σε ένα κυμαινόμενο. 

αν τα κυμαινόμενα με επιδότηση βγούνε φθηνότερα.... (αν δε δώσουν επιδότηση στα σταθερά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Mule206 είπε

40 ευρώ και να μεταβουμε σε ένα κυμαινόμενο. 

 

+24% ΦΠΑ = 50ευρώ

Η περίπτωση του @Donmitsos10 είναι δίλημμα... αν πάει στο gas control θα έχει το κεφάλι του ήσυχο και ίσως το 2023 (σταθερό vs κυμαινόμενο) να αποσβέσει τη χασούρα 0.035Ε/kwh απ'το 2022 . Αν κάτσει ρισκάρει να φάει κι άλλη τροποποίηση.

Aν αναλάβει το ρίσκο να παραμείνει Ζενίθ μέχρι Δεκέμβρη... μετά μια λύση είναι να πάει σε dual energy στον ΗΡΩΝ ώστε να πάρει 45% έκπτωση στο κυμαινόμενο FX σε συνδιασμό με generous στο ρεύμα (αν δεν είναι πελάτης παλιών σταθερών στη ΔΕΗ). Θα πάρει και 2 x 50άρικα απ'το econtract. Bέβαια ένας θεός ξέρει πόσο θα έχει το TTF το Δεκέμβρη-Γενάρη, είπαμε είναι ρίσκο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...