Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω μια παροχή στο φυσικό αέριο ελλάδος. Δεν παρακολουθώ πολύ το θέμα με το αέριο. Εφόσον δίνουν επιδότηση και στα σταθερά, αξίζει να πάω gascontrol; Βλέπω το ttf να πέφτει σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα. Η κατανάλωση εκτιμώ να είναι 4000-5000kwh την περίοδο του χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

Για το φυσικό αέριο, η ΔΕΠΑ Εμπορίας θα δώσει οριζόντια επιδότηση 90 ευρώ ανά θερμική μεγαβατώρα και απορροφά το 50% της αύξησης. Το μέτρο αφορά 700.000 νοικοκυριά, ανεξαρτήτως σπιτιού και παρόχου. 

 

Αν αυτο ειναι οριστικο,μιλαμε για πολυ μεγαλη επιδοτηση

Το σταθερο της ΔΕΗ θα βγαινει στο 0.035 (+πάγιο 5 ευρω)

Δε δίνει και η κυβέρνηση λίγα απ'το προϋπολογισμό να βγει τζάμπα... μισές δουλειές κάνουν. 😄

Τα 90ευρώ/MWH δεν έχουν νόημα για τον Οκτώβρη... τα κρύα πιάνουν το Νοέμβριο.

Θα δούμε πόσα θα δώσουν το χειμώνα που οι καταναλώσεις είναι 10πλάσιες.

Πάντως και το 0.035 που φαίνεται τώρα φτηνό, φαρμακείο είναι για όσους δεν έχουμε θερμομόνωση. Το χειμώνα 2018-2019 που είχα κυμαινόμενο Τ2 στη Ζενίθ έσκαγα 300άρια κάθε δίμηνο.

1 λεπτό πριν, nikos121 είπε

Δηλαδη οποιος θελει τωρα παει στο σταθερο της δεη με 0,125 και βγαζει το χειμωνα με 0.035?

Όχι. Βγάζει τον Οκτώβρη με 0.035.

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Έχω μια παροχή στο φυσικό αέριο ελλάδος. Δεν παρακολουθώ πολύ το θέμα με το αέριο. Εφόσον δίνουν επιδότηση και στα σταθερά, αξίζει να πάω gascontrol; Βλέπω το ttf να πέφτει σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα. Η κατανάλωση εκτιμώ να είναι 4000-5000kwh την περίοδο του χειμώνα.

Το χειμώνα πάντα ανεβαίνει το TTF... σήμερα μόλις ανακοίνωσε ο Ρώσος επιστράτευση, πήρε πάλι τον ανήφορο. https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Το gas control δεν έχει ρίσκο.

54 λεπτά πριν, aggelosn είπε

Τον Απρίλιο που είχαν δώσει για τον Μάρτιο 0,07€/kwh την πήραν όλη την επιδότηση;

Εμείς που ήμασταν στο gas control με 0.02, είχαμε πιστωτικούς λογαριασμούς όλο το χειμώνα. Μάιο που βγήκε ο τελευταίος λογαριασμός ήμουν -200ευρώ. Κανονικά δεν υπάρχει αρνητική χρέωση, μόνο ως μηδενική... ίσως κάνουν διορθώσεις στον επόμενο, ίσως παραβλέψουν τους παλιούς λογαριασμούς χαριστικά. Πάντως με ένα γνωστό που μίλησα, γνωρίζουν τα λάθη που έγιναν στη τιμολόγηση οπότε σίγουρα από δω και πέρα δεν πρόκειται να βγούν αρνητικές χρεώσεις σε όσους έχουν ακόμα σύμβαση στο 0.02 και 0.05

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα μπορει καποιος αν ξερει να μου πει τι να κανω? εκανα αιτηση gascontrol δεη στις 26 Αυγούστου, 6 Σεπτέμβρη μετρησε ΕΔΑαττικης και τα περασε στο συστημα μου ειπαν, ακομα apo δεη μοy λενε οτι δεν εχει ολοκληρωθει ..καθε μερα αυτο και παρε την αλλη βδομαδα.. ξερει κανεις ποσο θελει για ολοκληρωση η τι αλλο μπορω να κανω?

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το χειμώνα πάντα ανεβαίνει το TTF... σήμερα μόλις ανακοίνωσε ο Ρώσος επιστράτευση, πήρε πάλι τον ανήφορο. https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Το gas control δεν έχει ρίσκο.

Έυχαριστω! Θα το δω το σαββατοκύριακο μιας και η ΔΕΗ δεν έχει econtract. Αν δεν κάνω λάθος η τιμή ειναι μέχρι 30/9, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Η ΔΕΗ εχει να μου βγαλει λογαριασμο απο 27/5 ???

να τους καλεσω ? να ρωτησω την ΔΕΠΑ αν εχει παρει μετρηση ?

Αν έχεις αναλογικό μετρητή, επόμενη καταμέτρηση είναι το Νοέμβριο... γράφει πάνω κι ο λογαριασμός σου ημερομηνία επόμενης. Καταργήθηκαν οι μετρήσεις του Σεπτεμβρίου. https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/periodikotita-katametrisis-fysikou-aeriou/

1 λεπτό πριν, nikosbt είπε

καλησπερα μπορει καποιος αν ξερει να μου πει τι να κανω? εκανα αιτηση gascontrol δεη στις 26 Αυγούστου, 6 Σεπτέμβρη μετρησε ΑΔΕ και τα περασε στο συστημα μου ειπαν, ακομα apo δεη μοy λενε οτι δεν εχει ολοκληρωθει ..καθε μερα αυτο και παρε την αλλη βδομαδα.. ξερει κανεις ποσο θελει για ολοκληρωση η τι αλλο μπορω να κανω?

Πάρε τηλ την ΕΔΑ (στο σταθερό, όχι στο 5ψήφιο) και ρώτα αν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή ή όχι. Αν ναι, ζήτα να ενημερώσουν τη ΔΕΗ. Αν όχι, ρώτα το λόγο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Έυχαριστω! Θα το δω το σαββατοκύριακο μιας και η ΔΕΗ δεν έχει econtract. Αν δεν κάνω λάθος η τιμή ειναι μέχρι 30/9, έτσι;

Άγνωστο... η προσφορά του gas benefit ήταν μέχρι 30/8 και μετά πήρε παράταση μέχρι 30/9. Υποθέτουμε ότι το ίδιο ισχύει για το gas control. M'αυτή την υπόθεση εγώ έκανα ανανέωση στις 28/8 κι έχασα ένα μήνα σταθερό με 0.02. Κανείς δε ξέρει αν θα κρατήσουν και τον Οκτώβρη τις ίδιες τιμές, προσωπικά το θεωρώ τραβηγμένο.

2 λεπτά πριν, nikosbt είπε

η εδα μου πε οτι εχει μετρησει και τα εβαλε στο συστημα απο κει και περα ειναι θεμα της δεη

Μια ωραία κατάσταση δηλαδή. Τάραξε τη ΔΕΗ στα τηλέφωνα να μάθεις τι γίνεται... άνοιξε και κανένα αίτημα στο MYRAE υπόψιν ΔΕΗ & ΕΔΑ. Τράβα και σε κάνα κατάστημα της ΔΕΗ να μιλήσεις με υπάλληλο από κοντά, να δει τι φταίει. Στο παρελθόν έχουν κολλήσει αιτήσεις για τρελούς λόγους πχ ένας είχε αλλάξει ταυτότητα ή ΑΦΜ, και δε γινόταν διασταύρωση στο σύστημα της ΕΔΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν έχεις αναλογικό μετρητή, επόμενη καταμέτρηση είναι το Νοέμβριο... γράφει πάνω κι ο λογαριασμός σου ημερομηνία επόμενης. Καταργήθηκαν οι μετρήσεις του Σεπτεμβρίου. https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/periodikotita-katametrisis-fysikou-aeriou/

Πάρε τηλ την ΕΔΑ (στο σταθερό, όχι στο 5ψήφιο) και ρώτα αν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή ή όχι. Αν ναι, ζήτα να ενημερώσουν τη ΔΕΗ. Αν όχι, ρώτα το λόγο.

 

Εχω ψηφιακο μετρητη. Επισης μενω Αθηνα, μου εστειλες ανακοινωση της ΕΔΑ Θεσσαλονικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

 

Εχω ψηφιακο μετρητη. Επισης μενω Αθηνα, μου εστειλες ανακοινωση της ΕΔΑ Θεσσαλονικης

Γράφω τι ισχύει για μένα μπας και πέσω μέσα. 😛 Αντί για ΕΔΑ Θεσσ, πάρε ΕΔΑ Αττικής. Για τους ψηφιακούς μετρητές απ'ότι ξέρω γίνονται συχνότερα καταμετρήσεις οπότε είναι μαλακία της ΔΕΗ που δε βγάζει λογαριασμούς μέχρι το Νοέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nikosbt είπε

καλησπερα μπορει καποιος αν ξερει να μου πει τι να κανω? εκανα αιτηση gascontrol δεη στις 26 Αυγούστου, 6 Σεπτέμβρη μετρησε ΕΔΑαττικης και τα περασε στο συστημα μου ειπαν, ακομα apo δεη μοy λενε οτι δεν εχει ολοκληρωθει ..καθε μερα αυτο και παρε την αλλη βδομαδα.. ξερει κανεις ποσο θελει για ολοκληρωση η τι αλλο μπορω να κανω?

μια απο τα ίδια και σε εμένα....28 Αυγούστου η αίτηση, 29 Αυγούστου μέτρηση απο ΕΔΑ Θεσ/νικης και η ΔΕΗ απο τότε μου λέει ότι δεν βλέπει την τιμή της μέτρησης...ενημέρωσε μας αν βρεις άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, ekrepali said:

M'αυτή την υπόθεση εγώ έκανα ανανέωση στις 28/8 κι έχασα ένα μήνα σταθερό με 0.02.

Καλύτερα για τις επόμενες χρονιές πάντως, περισσότερος χρόνος για να προλαβαίνουμε προγράμματα που μπορεί να αλλάζουν Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tempo είπε

μια απο τα ίδια και σε εμένα....28 Αυγούστου η αίτηση, 29 Αυγούστου μέτρηση απο ΕΔΑ Θεσ/νικης και η ΔΕΗ απο τότε μου λέει ότι δεν βλέπει την τιμή της μέτρησης...ενημέρωσε μας αν βρεις άκρη

Ομοιοπαθών, αίτηση 28/08, κατόπιν επικοινωνίας, η ΕΔΑ με ενημέρωσε ότι ολοκλήρωσε τη μετάβαση στη ΔΕΗ 08/09 και ότι στο σύστημά της εμφανίζεται ως πάροχος η ΔΕΗ, μάλιστα μου έδωσε και τη μέτρηση. Η ΔΕΗ μου λέει ότι δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία και ότι δεν έχει λάβει μέτρηση από την ΕΔΑ. Αν κάποιος έχει σχετική ενημέρωση, ας το γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα, περνωντας να επιβεβαιώσω για την αλλαγή/ανανεωση που έκανα την παρασκευη 16/09 είχα ενημέρωση από τη ΔΕΗ για το φυσικό αέριο. Το gas control σταματά 30/09/22 και δε θα ξαναβγει σαν προγραμμα. Οσοι πιστοι προσελθετε στα 0.125 μεχρι 30/09. Οσοι θελουν να προλαβουν σταθερή τιμη για το χειμωνα, μειον την οποια επιδοτηση του κρατους, ασχετως του ποτε λήγουν τα συμβολαια τους μπορουν να αλλαξουν σε gas benefit και στο καπακι σε gas control. ακόμα κι αν το συστημα τους επιβαλλει ρήτρα αποχωρησης(που δεν), ειναι €80 το μεγιστο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...