Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυκλοφορει οτι η επιδοτηση ΦΑ για φετος θα ειναι γυρω στα 0.8, που σημαινει οσοι μπαινουν σταθερο ΔΕΗ τελικη τιμη 0,045

Αν φυσικα δωσουν επιδοτηση στα σταθερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
8 hours ago, nikos121 said:

Δηλαδη οποιος εχει σταθερο 0.05, το χειμωνα θα τη βγαλει τσαμπα?

Με τη προυποθεση οτι θα παρουν τα σταθερα  επιδοτηση συν οτι η επιδοτηση θα ειναι > 0.05;

Σχεδον τσάμπα ναι.

1 hour ago, fredd0 said:

Κυκλοφορει οτι η επιδοτηση ΦΑ για φετος θα ειναι γυρω στα 0.8, που σημαινει οσοι μπαινουν σταθερο ΔΕΗ τελικη τιμη 0,045

Αν φυσικα δωσουν επιδοτηση στα σταθερα

 

Εννοείς 0.08 😛

Κριμα, ήλπιζα για 0.10. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σχεδον τσάμπα ναι.

Εννοείς 0.08 😛

Κριμα, ήλπιζα για 0.10. :(

Ναι

πλεονεκτη σε βρισκω, προσωπικα αν και δεν εχω ΦΑ θεωρω 0,045 τελικη μια χαρα τιμη. Σα να λεμε πετρελαιο 50 σεντς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, fredd0 said:

Ναι

πλεονεκτη σε βρισκω, προσωπικα αν και δεν εχω ΦΑ θεωρω 0,045 τελικη μια χαρα τιμη. Σα να λεμε πετρελαιο 50 σεντς.

Όταν 1η χρονιά με ΦΑ, με κυμαινόμενο έπαιζα με 0.015 λογικό είναι 😛

Πάντα με αυτό θα συγκρίνω, όχι με την τρέχουσα κατάσταση.

Αν πάει η ΔΕΗ από 1/10 το σταθερό στα 0.20+, το 0.08 θα το πηγαίνει στο προηγούμενο 0.125 στην καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikos121 είπε

Δηλαδη οποιος εχει σταθερο 0.05, το χειμωνα θα τη βγαλει τσαμπα?

Με τη προυποθεση οτι θα παρουν τα σταθερα  επιδοτηση συν οτι η επιδοτηση θα ειναι > 0.05;

Περσι φαντασου μου ηρθε πρωτος λογαριασμος 88Ε,που ειχε και εγγυηση 100Ε μεσα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikos121 είπε

Σε αυτη τη περιπτωση δηλαδη εστω οτι ανακοινωνεται επιδοτηση 0.08 την δεη την συμφερει να τρεχει το gas control στα 0.125?

Οι επιδοτήσεις της κυβέρνησης ή της ΔΕΠΑ, δεν έχουν καμία σχέση με την τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ. Αν η ΔΕΗ θέλει να πουλάει 0.125 με γεια της και με χαρά της... πέρυσι πουλούσε 0.02 και 0.05 δηλαδή με μεγαλύτερη ζημία, εκτός κι αν είχε αγοράσει φτηνά πριν πάρουν οι τιμές τον ανήφορο. Δε μας αφορά τι κάνουν, αρκεί εμείς να πληρώνουμε λίγο σε σχέση με τα κυμαινόμενα, τις τιμές των οποίων έχουν ως βάση για τις επιδοτήσεις.

Τις φήμες για 0.08 τις διάβασα κι εγώ, αλλά ας περιμένουμε τις επίσημες ανακοινώσεις αύριο να δούμε αν το 0.08 είναι η κρατική επιδότηση (απίθανο για μένα) ή αν συμπεριλαμβάνουν και την επιδότηση της ΔΕΠΑ.

Πάντως ακόμα κι έτσι, εμένα με συμφέρει να κάψω αέριο τον Οκτώβρη (αν πιάσουν απότομα τα κρύα), γιατί η ΕΔΑ δεν έχει πάρει καταμέτρηση από αρχές Μαϊου και θα ξαναμετρήσουν αρχές Νοέμβρη (υπόψιν έχω παλιό αναλογικό μετρητή). Δηλαδή αναλογικά τα 4/6 της κατανάλωσης μου θα χρεωθούν με 0.02, το 1/6 με 0.125 και το 1/6 με 0.125-επιδότηση.... δηλαδή 0.04 κατά μέσο όρο.

444.jpg.792e788257b67047288e03721035dcda.jpg

Δηλαδή για ~1500kw που περιμένω να έχω κάψει για το 6μηνο μέχρι τέλη Οκτώβρη... μιλάμε για 60ευρω.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fredd0 είπε

Αν φυσικα δωσουν επιδοτηση στα σταθερα

 

αν δώσουν θα πανε ολοι ΔΕΗ gas control 0,125

αν δεν δωσουν θα πανε ολοι ΔΕΗ benefit

νομίζω ή δεν θα δώσουν καθόλου και θα σου πουν πήγαινε κυμαινόμενο ή θα δωσουν μικροτερη επιδοτηση

πάντως να ανακοινώσουν ίδια επιδότηση σε σταθερά και κυμαινόμενα οσο παίζει το 0,125 της ΔΕΗ δυσκολο το βλεπω

 

ας περιμενουμε γιατι με το ΑΝ δεν παμε πουθενα

με το πιστολι στο χερι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, moon1821 είπε

αν δώσουν θα πανε ολοι ΔΕΗ gas control 0,125

αν δεν δωσουν θα πανε ολοι ΔΕΗ benefit

νομίζω ή δεν θα δώσουν καθόλου και θα σου πουν πήγαινε κυμαινόμενο ή θα δωσουν μικροτερη επιδοτηση

πάντως να ανακοινώσουν ίδια επιδότηση σε σταθερά και κυμαινόμενα οσο παίζει το 0,125 της ΔΕΗ δυσκολο το βλεπω

 

ας περιμενουμε γιατι με το ΑΝ δεν παμε πουθενα

με το πιστολι στο χερι

Απλα να σου θυμησω οτι επιδοτηση υπηρχε περισυ και στα σταθερα της ΔΕΗ με 0,05.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Απλα να σου θυμησω οτι επιδοτηση υπηρχε περισυ και στα σταθερα της ΔΕΗ με 0,05.

σκέψεις λογικές κάνω αγαπητέ μαζί σου είμαι

 

"με το πιστολι στο χερι" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι ελπίδες για επιδότηση στα σταθερά συνεχίζονται κυρίως επειδή είμαστε μειοψηφία σε σχέση  με τον συνολικό αριθμό που έχουν θέρμανση με ΦΑ, οι οποίοι ευτυχώς είναι σχετικά λίγοι και πάλι (700Κ?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, moon1821 είπε

αν δώσουν θα πανε ολοι ΔΕΗ gas control 0,125

αν δεν δωσουν θα πανε ολοι ΔΕΗ benefit

νομίζω ή δεν θα δώσουν καθόλου και θα σου πουν πήγαινε κυμαινόμενο ή θα δωσουν μικροτερη επιδοτηση

πάντως να ανακοινώσουν ίδια επιδότηση σε σταθερά και κυμαινόμενα οσο παίζει το 0,125 της ΔΕΗ δυσκολο το βλεπω

 

δε νομιζω οτι οι πελατες του gas control ειναι τοσο πολυπληθεις ωστε να παραξουν κεντρικη κυβερνητικη πολιτικη γιαυτους, οπως και οι πελατες του 0,05 η του 0,02

Πλεον το gas control ειναι το μονο σταθερο στην αγορα, αν δεν κανω λαθος

 

Απο την αλλη αμφιβαλω οτι το ντιλ 0.125 θα μεινει ανοιχτο για πολυ καιρο. Εκτος κι αν κανει καμια αποτομη βουτια το ttf.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το οποίο TTF θα ανέβει σίγουρα μέσα στο χειμώνα.

το τι θα κανει το  TTF ελαχιστοι το ξερουν ... αυτο που ξερουμε σιγουρα ειναι οτι χειραγωγηθηκε απο τη μια πλευρα, τωρα εχει σειρα η αλλη πλευρα να δειξει την πραματια της 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το gas control στα 0.125 πρόσφατα, και εγραφε ότι στον πρώτο λογαριασμό θα χρεωθώ 100€ για εγγύηση. Είμαι νέος συνδρομητής νέα συνδεση

Μπορώ να την πάρω πίσω την εγγύηση με ενεργοποίηση αυτόματης πληρωμής όπως στην ΔΕΗ στο ρευμα? 

Στο Ρευμα ΔΕΗ πλήρωσα 100€ αλλά μου είπανε αν ενεργοποιήσω ebill ή αν βάλω αυτόματη εντολή εξόφλησης θα μου τα γυρίσουν πίσω τα 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...